IdeaCentre C540: Velká úhlopříčka za málo peněz

8. 4. 2013 | 10

 Z řad dnes čím dál populárnějších “počítačů v monitoru”, alias All-in-One, si tentokrát představíme a otestujeme IdeaCentre C540. Ten sází především na velikost své obrazovky v kombinaci se stylovým vzhledem a příznivou cenovkou.

Tip: Nedávno jsme testovali nižší model z řady C, 21″ C440.

Design

První, čím C540 bezesporu zaujme, je elegantní vzhled. Prim zde hraje kombinace černé a šedé. Lesklý, černý rám okolo matného displeje působí na první pohled stylově, nicméně při práci se z něj nechtěně stává rušivý prvek a to zejména v případě, že máte za zády zdroj světla, které se vám tak odráží přímo do očí. Boky a vrchní stranu oživuje šedý plast. Záda jsou pak tvořeny matným, černým plastem s velkým logem Lenovo. Originálně řešený stojan je tvořen šedě lakovaným hliníkem a umožňuje náklon celého počítače v dostatečném rozmezí – přibližně 90° – 110° k desce stolu.

Na levém boku nalezneme tlačítko napájení. Jeho podsvícení indikuje zapnutí počítače, či aktivní režim spánku. Trojici indikačních diod nalezneme na levé straně spodního okraje. Na pravém spodním okraji se zase nacházejí čtyři mechanická tlačítka sloužící pro nastavení displeje a jeho vypnutí.

Displej a zvuk

Jak již padlo v úvodu, velikost displeje patří mezi největší lákadla C540. Má totiž 23″ a pro tuto úhlopříčku nezbytné rozlišení Full HD (1 920 x 1 080 bodů). Co se týče podání barev a pozorovacích úhlů, řadí se tento displej mezi naprostý průměr, srovnatelný například s klasickými monitory v cenové kategorii do 5 000 Kč. Pochvalu si však zaslouží za matnou povrchovou úpravu. Nad displejem nalezneme HD (720p) webkameru s mikrofonem.

O reprodukci zvuku se stará dvojice 3W reproduktorů doplněná o software Dolby Advanced Audio v2. Ty nabízejí hlasitý a poměrně čistý zvuk se slabšími basy. Kvalita zvuku je dostatečná pro zhlédnutí dalšího dílu vašeho oblíbeného seriálu, obávám se však, že filmoví a především hudební fanoušci se bez externí reprosoustavy neobejdou.

Klávesnice a myš

Součástí základního balení je rovněž set drátové klávesnice a myši. V obou případech se jedná spíše o základní modely. Klávesnice je ostrůvkového typu chiclet a nabízí velkoryse rozměrově řešené klávesy. U mechaniky kláves bych však ocenil jasnější odezvu. O výškové nastavení se stará dvojice výklopných nožiček s protiskluzovým pogumováním. Poněkud netypické pro “nenotebookové” klávesnice je použití tlačítka pro klávesové zkratky – Fn. Jako užitečné se mi během testování ukázalo stříbrné tlačítko nad numerickým blokem, to slouží pro rychlé vyvolání složky dokumenty.

Optická myš se třemi tlačítky je tvarovaná jak pro leváky, tak pro praváky. To má však za následek, že mi tato myš nepadla moc dobře do ruky a za celou dobu používání jsem si na ni pořádně nezvykl.

Tip: Jak hodnotí klávesnici a myš u IdeaCentre běžný uživatel Pavel Nečas?

Konektivita

Pokud bych měl něco označit za slabinu C540 v základní testované konfiguraci, byla by to s největší pravděpodobností konektorová výbava. Ta zahrnuje šestici portů USB 2.0, gigabitový ethernet, čtečku paměťových karet a dva 3,5mm jacky pro vstup a výstup audia.

U vyšší konfigurace je výčet konektorů doplněn o HDMI výstup, anténní vstup pro televizní signál a dva USB porty povýší na verzi 3.0.

O bezdrátovou komunikaci se stará WiFi. Bluetooth neočekávejte ani v případě nejvyšší konfigurace.

Výkon, chlazení a provozní hluk

Testována byla následující konfigurace:

  • Intel Pentium G645 2,9GHz (2 jádra, Sandy Bridge)
  • NVIDIA GeForce 615 (1 GB DDR3)
  • 4 GB RAM (rozšířitelná na 8 GB)
  • 500GB HDD (7200 RPM)

Hardwarové parametry odpovídají cílové skupině tohoto All-in-One. Do té patří nenároční a začínající uživatelé, kteří nevyužijí při své běžné činnosti na PC vysoce výkonný hardware. Tato kategorie uživatelů při každodenním používání nepocítí žádný náznak nízkého výkonu. Každého dozajista potěší, že start počítače z plně vypnutého stavu je otázkou pár vteřin. Použitá grafická karta spadá do kategorie naprostého lowendu.

Co se týče herního výkonu, postačuje na starší tituly, či ty méně náročné současné, při nižším nastavení grafických detailů. Testovány byly hry Tomb Raider (2013) a Dishonored. Obě běžely v nativním rozlišení. Tomb Raider při nízkém nastavení a Dishonored na střední detaily. Obě byly v tomto nastavení hratelné, po většinu času nad 30 snímků za vteřinu. V případě Tomb Raider jsem se v některých scénách setkával s propady k 15 FPS, ty však nebyly příliš časté a trvaly v řádu jednotek vteřin.

 

  Tomb Raider Dishonored
průměr FPS 35 40
rozsah kolísání 15 – 45 25 – 60

I přes poměrně tenký profil disponuje C540 dostatečně účinným chlazením. Ani po dlouhodobé zátěži se teplota komponent nedostala výrazně přes 70°C. Při nenáročné činnosti je slyšet pouze hluk vycházející od pevného disku. Ten však, nejspíš kvůli svému umístnění, rezonuje. Může tak působit rušivě především na jedince citlivé na hluk. Při vyšší zátěži je počítač až překvapivě tichý a pokud s ním nepracujete v tiché místnosti, pravděpodobně zvuk ventilátoru nebudete ani vnímat. Odvod tepla je vyřešen velkým výdechem na horní hraně All-in-One.

Ceny Dostupných konfigurací

  • IdeaCentre C540 57311538 – G540 / 2GB / 500GB / 23,0″ FHD LED / Intel HD graphics 2000 / DVD±RW DL / WiFi / Cam / CR / DOS / 2r – 11 299 Kč
  • IdeaCentre C540 57311536 – G540 / 4GB / 500GB / 23,0″ FHD LED / Intel HD graphics 2000 / DVD±RW DL / WiFi / Cam / CR / W8 64-bit / 2r – 13 333 Kč
  • Testovaná konfigurace – IdeaCentre C540 57311535 – G645 / 4GB / 500GB / 23,0″ FHD LED / 1GB nVidia Geforce 615 / DVD±RW / WiFi / Cam / CR / W8 64-bit / 2r – 14 777 Kč
  • IdeaCentre C540 57311537 – i3-3220 / 4GB / 1TB / 23,0″ FHD LED / 2GB nVidia Geforce 615 / DVD±RW DL / WiFi / Cam / CR / DVB-T TV tuner / W8 64-bit / 2r – 18 399 Kč

 

Závěr

IdeaCentre C540 ve mně zanechal pozitivní dojem. Jeho hlavní zbraní je poměrně velká úhlopříčka, tiché chlazení a stylový vzhled. To vše za vcelku přijatelnou cenu, která dokáže konkurovat i běžným desktopovým počítačům obdobných parametrů. Velké mínusy jsem zde nenašel, snad jen konektorovou výbavu, hlučnější HDD a lesklý rám okolo displeje. Pokud jste ale nenáročný uživatel, či sháníte něco pro vykonávání základních úkonů, například jako další počítač do rodiny, je toto All-in-One velmi slušnou volbou.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky