Thinkpad T430u: více než dostupné téčko (uživatelské zkušenosti)

30. 5. 2013 | 24

Přestože ještě neodezněly testy ThinkPadu nové generace, T431s, František Bielik přináší uživatelský pohled na jiný, podstatně dostupnější a stále ještě velice aktuální ThinkPad T430u, první Ultrabook v řadě ThinkPad T, který je v dnešní době možné pořídit pod 20 000 Kč s DPH. Jak se jeho čerstvému majiteli líbí?

Úvod

Určitě si v duchu říkáte, proč se k němu vracím a proč by vlastně teď stál model T430u za pozornost, když se na nás začínají sypat nové modelové řady. Jeden z argumentů, který mluví za vše, je cena. Dnes totiž můžete pořídit Lenovo ThinkPad T430u již od 18 000,- vč. DPH, což je velice atraktivní cenovka.

Upozornění: Tento článek je plný subjektivních názorů, které jsem si vytvořil při používání tohoto počítače. Dále bych chtěl podotknout, že základní vlastnosti/parametry zde rozvádět nebudu, od toho slouží dvě objektivní recenze zde na blogu.

Krátké představení

O modelu ThinkPad T430u bylo napsáno již mnoho a důkazem toho je i recenze od kolegy Matěje Gottwalda [zde] a Adama Ležáka [zde]. Přesto si zaslouží krátkou rekapitulaci.

Lenovo ThinkPad T430u vznikal zpočátku nejspíš jako model řady EDGE. Naštěstí z něj převzal jen velmi málo a více se podobá řadě Classic. To, co na tomto Ultrabooku zaujme, je jeho tloušťka a váha. Tento 14” Ultrabook dosahuje tloušťky, která nepřesahuje 21 mm, a na váze se ručička zastaví u hodnoty 1,9 kg. Díky těmto parametrům je vhodný i na každodenní přenášení a díky kvalitní konstrukci i na tvrdší zacházení. Víko displeje je hliníkové, stejně tak i spodní kryt. Zbytek povrchu tvoří plasty, které jsou tvrzeny skelným vláknem. Notebook díky tomu nikde nepovrzává, nepruží a už při letmém seznámení víte, s čím máte tu čest.

WP_000035 WP_000034

Vlastní zkušenosti

Dlouhou dobu jsem pokukoval po novém primárním počítači, který se dá lehce přenášet a vydrží i delší dobu na baterii. Nejprve jsem přemýšlel nad řadou E330 nebo E430, rozum říkal, že je to výhodná koupě, ale mé srdce stále pokukovalo po ThinkPadech řady T s industriálním designem. Na T430 se mi nelíbí jeho objemnost a T430s je na mě zase moc drahý. A přesně tuto mezeru dle mého vyplňuje T430u. Po brouzdání internetem a přečtení snad každé recenze, co na tento model existuje v Českém a Anglickém jazyce, jsem se rozhodl, že mu dám šanci.

Na jedné schůzi jsem jej dostal do rukou a okamžitě mi přirostl k srdci díky svému zpracování, touchpadu a váze. Vybral jsem si konfiguraci s procesorem Core i5, 4 GB RAM, 128GB SSD a dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce 620M, jelikož jsem plánoval do budoucna stejně investovat do SSD a také jsem si chtěl občas pustit nějakou tu hru.

WP_000042-25255B4-25255D

Díky těmto specifikacím je notebook více než svižný, kopírování velkých souborů díky SSD s přenosovou rychlostí až 500 MB/s předčilo mé očekávání, procesor má dostatečné výkonnostní rezervy i do budoucna a grafická karta mile překvapila při hraní náročných her. Přesto notebook zůstává při kancelářské práci neslyšitelný a netrpí na přehřívání.

Od grafické karty jsem očekával mírně vyšší výkon, než má integrovaná Intel HD 4000, ale to, co mě čekalo, se dá popsat pouze jako grafické orgie. Nejsem veliký hráč, takže pro některé z vás to může být zcela normální jev, ale já byl z plynulého Far Cry 3, Assassinss Creed 3, Metro Last Light a dalších velice nadšený. Ani v nejmenším jsem nečekal takový výkonnostní nárůst.

Zvukový projev je již o něco slabší a především zamrzí nízká hlasitost reproduktorů. Naštěstí se dá tento problém řešit přehráváním filmu za pomocí programu VLC, kde se dá hlasitost ještě mírně přidat. Klávesnice je jedna z nejlepších, se kterými jsem se kdy setkal a absenci podsvícení nahrazuje lampička ThinkLight, která se mi zdá i jako elegantnější řešení (podsvícenou klávesnicí si na vizitky a poznámky v bloku neposvítíte). Na tomto notebooku dnes dokonce píši tuto recenzi a práce mi jde skvěle od ruky, zamrzí však absence numerického bloku, ale to je daň za přenosnost.

Další, co zamrzí, je nemožnost notebook zadokovat, díky čemuž vzniká dost nepříjemné zapojování a odpojování kabelů při každém příchodu domů. V extrémních případech to může být i dost nevzhledné viz. foto.

WP_000053-25255B4-25255D

Toto zapojení budu muset řešít USB 3.0 hubem a externí zvukovou kartou. Malou kapacitu SSD můžete vyřešit rozšiřujícím mSATA diskem, popřípadě externím plotnovým.

Tip: Recenze ThinkPad USB 3.0 Docku, který jsme testovali s T430u.

Závěr, zhodnocení

Přes tyto jediné nevýhody se jedná v této cenové kategorii o velice výhodnou koupi a osobně ji mohu doporučit všem studentům, kteří si občas zahrají nějakou počítačovou hru, cestují na kolej a počítač přenáší z přednášky na přednášku, popřípadě manažerům, kteří jsou již unavení z lesklých displejů a laciných plastů a touží po reprezentativním a profesionálním Ultrabooku.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky