ThinkPad T430u: Ultrabook. Ale Edge, nebo Classic? (test)
6. 11. 2012 | 10
Vedle výjimečného ThinkPadu X1 Carbon přináší Lenovo do rodiny ThinkPad ještě jeden profesionální pracovní Ultrabook, ovšem tentokrát poněkud méně prémiový, takříkajíc “obyčejný”: T430u. Je tenký, lehký, relativně výkonný, vydrží na baterii, dokonce má jednoduše snímatelný spodní kryt, nicméně nápadně připomíná ThinkPady Edge. Jak se nám líbil?
(Dlouhý) úvod
Nejprve se všem omlouvám už na úvod za dlouhý úvod, který bude následovat, ale vedle testu samotného notebooku (tedy Ultrabooku) jsem posbíral ještě pár dojmů a myšlenek, o které bych se se čtenářem chtěl podělit, proto mi, doufám, odpustíte (případně přeskočíte).
Poměrně zajímavá byla anabáze ohledně zápůjčky T430u – dlouhou dobu jsme se snažili jeden kus získat pro test, nicméně když už jej konečně české Lenovo dostalo do rukou, muselo s ním samozřejmě nejprve objet republiku a ukázat jej partnerům, a tak jej nemohlo postrádat ani na pár dní, natož týdnů. Následně se jeden předprodukční kousek ukázal na tiskové konferenci (a následné akci pro partnery), kde jsme se bohužel dozvěděli, že hned druhý den zase cestuje pryč, dokonce mimo republiku. Překvapením pro nás proto bylo, že během pár dní byla T430u k dispozici, a to dokonce ve finální české prodejní verzi, která nám dorazila v druhé polovině října.
Poměrně dlouhý průběh měl také proces, během kterého jsem si já osobně vytvářel názor na T430u. Když jsem notebook viděl na prvních fotkách a videích z CESu, vedle X1 Carbon vypadal obyčejně, nebo ještě lépe jako chudý příbuzný, navíc jsem trochu nechápal, proč vůbec takový notebook Lenovo přináší, zvlášť když v řadě Edge S má už dostatečně použitelné stroje podobného zaměření. Nicméně jak se postupně objevovaly ceny Ultrabooků (kde vládl X1 Carbon), bylo mi hned jasné, že T430u minimálně z finančního hlediska smysl má, ale pořád převažoval počáteční despekt, který pramenil i z toho, že mi nepřipadal jako stroj zapadající do řady ThinkPad T. Na říjnové akci Lenovo, kterou jsem zmínil výše, se mi však notebook dostal na chvíli do ruky a i přes výtky mnohých na jeho vrub jsem se nemohl zbavit nově získaného dojmu, že je to solidní stroj, který má své místo na slunci, ačkoliv vyloženě nadšený jsem z něj nebyl (ono přiznejme si to – po X1 Carbon už je to dost těžké). Notebook pak přivezl kurýr na test a zprvu se mé pocity nijak nezměnily, ale už po pár dnech používání jsem na T430u začal svůj názor měnit a tento Ultrabook mi postupně přišel čím dál zajímavější a poměrně rád jsem ho používal, i když za svou T420s bych ho nevyměnil.
T430u obecně
Jak už jsem zmínil v úvodu, T430u je pracovním Ultrabookem, ostatně proto se také uhnízdil mezi notebooky ThinkPad Classic. Vlastně je to oficiálně druhý Ultrabook v rodině ThinkPad, hned po X1 Carbon. To stroj ostatně do značné míry definuje – máme před sebou poměrně lehké, tenké zařízení, sice v čistém, zato hranatém, tmavě černém designu. Zařazení mezi Ultrabooky však zařízení také propůjčuje určité kompromisy obecně platné pro tento druh notebooků. Předně je to vestavěná baterie a absence nativního dokovacího konektoru.
Pro koho tak T430u je? Odpověď na tuto otázku je trochu oříšek, ale přesto se pokusím… Myslím si, že reálná cílová skupina pro T430u je velmi podobná jako v případě X1 Carbon, tedy uživatelé, kteří hledají 14″, vysoce mobilní notebook (případně vyloženě vyžadují Ultrabook) v pracovním provedení s designem a vlastnostmi značky ThinkPad. Jen s tím rozdílem, že (na rozdíl od X1 Carbon) nemohou od T430u očekávat exkluzivní vlastnosti. T430u je tak o poznání těžší, ve všech rozměrech větší, nepoužívá tak drahé materiály, ovšem je téměř o polovinu levnější.
Vzhled, konstrukce, kvalita
Na první pohled, pokud bychom odhlédli od typového odznačení a necháme stranou obligátní záležitost “vypadá jako černá dlaždice” (záměrně nepoužívám slovo “cihla”, protože to u Ultrabooku už tak úplně nesedí), nám nejvíce připomene ThinkPady Edge – jak tvarem a provedením základny, tak po otevření víka displeje spoustou drobností. S tím se ostatně budeme setkávat v průběhu této recenze až nebezpečně často… Celkově by se vlastně dala T430u minimálně na pohled charakterizovat stroze jako výrazně ztenčený ThinkPad Edge s výhradně matnými povrchy a lepšími materiály.
Fyzické parametry
Rozměry T430u se drží v klasických intencích 14″ notebooků Lenovo, čili vedle rozměrů displeje si musíme připočítat ještě poměrně velké veskrze nevyužité plochy nad a pod displejem. Výsledkem toho jsou půdorysné rozměry na šířku shodné s T430s, ovšem výška je v případě T430u o něco větší. Co do tloušťky se samozřejmě nemůže T430s Ultrabooku s 21 mm “tloušťky” rovnat. Překvapením však je, že je T430u poměrně těžká, zvlášť v porovnání s jejími rozměry a tenkostí – oficiálních bezmála 1,9 kg není málo (reálně váha na gram odpovídá – naše digitální váha naměřila 1 890 g) a i taková T430s má v základu o 100 g méně! To není příliš potěšující informace…
T430u | T430s | X1 Carbon | |
Rozměry | 340 x 236mm | 343 x 230 mm | 331 x 226 mm |
Tloušťka (max.) | 21 mm | 26 mm | 18,8 mm |
Váha (oficiální) | 1,89 kg | 1,79 kg | 1,36 kg |
Je to Classic, nebo Edge?
Zavřený notebook nic zajímavého neukáže, snad jen fakt, že víko displeje používá klasické ThinkPadí stříbrné panty a je dělené na dvě části – horní, zhruba 2 cm široký plastový proužek, za kterým jsou umístěné antény Wi-Fi a případně 3G sítě (typické např. pro ThinkPady X), a zbylou plochu z kovu. Povrch víka je samozřejmě pogumovaný “soft-touch”.
Až po otevření víka vykoukne spousta rysů známých z ThinkPadů Edge, jen s tím rozdílem, že v tomto případě jsou matné, s typicky hrubým povrchem. Ať už se jedná o striktně rovné plochy kolem klávesnice, mřížku pro reproduktory s “edgovským” tlačítkem napájení nad ní, vyčnívající lem základny nebo typický tvar víka displeje včetně části u pantů, okolí webové kamery nebo ThinkLight.
Stejně tak diodové indikátory jsou jasně v režii rodiny Edge – červená dioda v logu ThinkPad (ve víku i v opěrce) indikuje stav notebooku (chod, spánek, uspávání), zelená diodka vedle napájecího konektoru svítí, když je připojen k elektřině (nicméně nerozlišuje nabíjení – u ThinkPadu Classic je to škoda), alespoň tu oproti rodině Edge přibyla dioda aktivity pevného disku hned vedle tlačítka napájení.
Konstrukce a odolnost
Co se konstrukce týče, začneme víkem, které jsem už lehce načal v předchozím oddílu – jeho konstrukce je vyřešená po vzoru ThinkPadů řady X. Kromě tenkého plastového proužku ukrývajícího antény, který je bohužel jasně vidět kvůli rozdělení (Lenovo asi nehodlalo investovat do elegantnějšího, ovšem dražšího a náročnějšího řešení spojení materiálů jako např. u X1), je celé tenoučké víko kovové, konkrétně z hliníku. U základny je bez rozmontování notebooku mnohem složitější přesně určit, z čeho je vyrobená: převážnou většinu tvoří plasty vyztužené skelnými vlákny, plasty jsou ostatně na plochách dotýkajících se uživatele, což hodnotím jen pozitivně, místy uvnitř narazíme tradičně na stínící tenké plechy.
Celý notebook působí poměrně jednolitým dojmem a přes své tenké provedení je skutečně pevný. Samozřejmě na tvrdé podložce při velmi silném tlaku pruží, za žádných okolností však nevydává vrzání nebo praskání, klávesnice má vynikající podporu a působí, jako by byla přímou součástí základny. Při zvedání za rohy základny se objeví pouze lehký prohyb. Víko displeje je velmi tenké a se základnou spojené pomocí dvojice pantů v masivních kovových lůžkách. V krutu je pevnější, než vypadá, při tlaku na vady v obraze narazíme, nicméně pouze lokálně a ne příliš lehko. Nedoporučím však zvedání notebooku za otevřené víko, už vůbec ne za jeho rohy – ačkoliv to konstrukce vydržela, pozitivní dojmy to ve mně nezanechalo a jistotu už vůbec ne.
Celkově mám z konstrukce pozitivní dojem i co se odolnosti týče – notebook působí jednolitě a pevně, základna se chová velmi dobře a je dostatečně tuhá. Víko svému účelu slouží taky velmi dobře, ačkoliv kvůli své tenkosti už na kompromisy narazíme.
Klávesnice, polohovadla
Mírně změněná klávesnice…
V T430u se uhnízdila letošní standardní ostrůvková (chiclet) klávesnice ThinkPad 2012, ovšem střižená ThinkPady Edge. Prakticky se jedná o přeznačenou klávesnici z Edge, má tenčí podklad, chybí také odtokové kanálky. Změny jsou následující: část s tlačítky ovládání hlasitosti a napájení nad klávesnicí byla odebrána, a tak ovládání hlasitosti najdeme na klávesách Escape, F1, F2 a F3 v poměrně rozumném pořadí, navíc ztlumení zvuku je na velkém Escape, takže se celkem dobře hledá. Zároveň horní řada kláves není nadzvednutá nad ostatními. Dodám, že barva Fn zkratek je – jak už jsme dříve viděli – šedá, což přehlednosti nepřidává.
Tak či onak to nic nemění na faktu, že se na klávesnici velmi dobře píše, má jistý stisk standardní hloubky, dutý, dunivý zvuk (stisk není tak jemný jako na ostatních ThinkPadech Classic se standardní klávesnicí). Jak jsem už zmiňoval, její podpora v konstrukci je výborná, a tak nedochází k samovolnému prohýbání při psaní.
Dvě záležitosti s klávesnicí související mě nicméně okamžitě trkly: jednak je to poněkud jiný povrch opěrek zápěstí. Nejedná se o úplně klasický ThinkPad hrubý povrch, ale soft-touch to také není. Povrch je sice hrubý, ale přijde mi o něco “hebčí” než na běžných ThinkPadech Classic (ať už to zní jakkoliv zvláštně). Druhým faktem, který zarazí, jsou klasické loňské “Edgovské” ostré hrany opěrek zápěstí s lemem, který dokonce místy subjektivně mírně ostře vyčnívá nad plochu opěrek. Ačkoliv jsem nenarazil na problémy při psaní, jelikož je základna skutečně tenká, považuji za důležité na tento fakt upozornit.
Clickpad a TrackPoint
T430u je Ultrabook, navíc jednoznačně připravený pro Windows 8, a tak nepřekvapí, že vedle standardního a výborného TrackPointu se zvětšenými vyhrazenými tlačítky po vzoru ThinkPadů Edge či X1 Carbon (jsou maličko hlučnější než ty na běžné ThinkPad klávesnici) najdeme pod mezerníkem velký clickpad, který jako by z oka vypadl původní X1 – není vyrobený ze skla jako u X1 Carbon, ale z plastu a na jeho povrchu najdeme klasické vroubky. Jsou sice jemnější než na ostatních ThinkPadech, ovšem tak skvělý pocit, jako ze skleněného clickpadu (X1 Carbon, U300s), vám prostě nedodá. Tak či onak: jeho odezva, citlivost i použitelnost je vynikající, velmi dobře a pohodlně se používá a já osobně jsem s ním neměl nejmenší problém. Nemusíte se bát rolování, položeného prstu na levém tlačítku ani přesouvání tlačítkem pravým.
Obraz, zvuk
Displej v T430u je klasický 14″ TN panel s LED podsvícením a matnou povrchovou úpravou. Jeho rozlišení je základní “HD Ready” (čili 1 366 x 768 bodů) a opět musím říct, že se mi s ním na rozdíl od HD+ v mé T420s velmi dobře pracovalo i dlouhou dobu, bez únavy nebo pálení očí. Možná to je tím, že jsem zvyklý na svou T420s s HD+, možná taky tím, že jsem na test už dlouho neměl žádný ThinkPad se základním displejem, nicméně vedle tristních vertikálních pozorovacích úhlů bere dech hlavně ošklivé a vybledlé podání barev, no a nepotěší pouze průměrný jas 200 nit.
Díky klasickému uspořádání pantů dokážeme víko otevřít do (téměř) 180°, panty jsou dostatečně tuhé a displej drží dobře. Přesto dokážeme pohodlně víko otevřít jednou rukou, čemuž napomáhá i mírně předsazená přední hrana. Ve víku s tradičně rozměrným rámečkem najdeme ještě dvojici mikrofonů s velmi elektronickým záznamem, HD webovou kameru s čistým, ovšem průměrným obrazem a “Edgovské”, tenké ThinkLight s nižším jasem než u ostatních ThinkPadů Classic, nicméně ve tmě svou práci zastane.
Co se zvukového podání týče, to není o nic lepší než obraz, bohužel. Dvojice miniaturních reproduktorků se nachází za mřížkou nad klávesnicí (naprosto stejně jako u ThinkPadů Edge S) a bez použití rozšíření Dolby Home Theater v4 je jejich podání skutečně tristní – mají nízkou hlasitost a prakticky nulové prokreslení, skutečně vhodné jen a pouze na práci, multimédia určitě ne. Vylepšení Dolby zvýší hlasitost a prokreslí zvuk, ale kromě hlasitějších středů nic nečekejte. Zvukovému projevu nepřidává ani fakt, že reproduktory jsou velmi blízko sebe, a tak ani stereo efekt nemáte šanci postřehnout.
Konektory, připojení
Konektorová výbava je tradičně omezená (Ultrabook), nicméně v některých ohledech naopak překvapí. Levá strana kromě zdířky na zámek Kensington a čtečky paměťových karet nic nenabídne. Čelní hrana je bez konektorů. Pravá strana obsahuje tradičně sdružený audio konektor, dvojici USB 3.0 konektorů, gigabitový ethernet (Realtek – pro ThinkPady T netradiční, opět spíše míří k Edge) a napájecí konektor. Vzhledem ke klasické konstrukci pantů víka displeje se však mohla zapojit také zadní strana, na které vedle slotu pro SIM kartu (pokud je notebook vybavený 3G modemem) najdeme plnohodnotné HDMI a jako náhradu za analogový VGA výstup, který se nevešel, mini-DisplayPort. (Pozn.: Všechny obrazové výstupy jsou připojené na čip Intel, čili nVIDIA pouze pomáhá, když jí je třeba.) Dokovacím konektorem tenký Think Ultrabook neoplývá.
Umístění USB konektorů napravo bylo sice nezbytné kvůli umístění chlazení vlevo, nicméně na druhou stranu způsobí problémy, pokud budete připojovat externí myš. Zároveň zamrzí, že ani jeden z konektorů není stále napájený, což je mezi ThinkPady smutný unikát. Na druhou stranu je k dispozici USB replikátor portů ThinkPad USB 3.0 Dock, který přinese nejenom náhradu za nativní dokování, ale také stále napájený USB konektor.
Z bezdrátových adaptérů jsme v testované konfiguraci našli pouze standardní dvojici (resp. kombinaci v jednom zařízení) jednopásmové B/G/N Wi-Fi (Centrino Advanced-N 2230) a Bluetooth 4.0 od Intelu. 3G modem k dispozici nebyl, nedá se ani doplnit (nejsou vyvedené antény), nicméně konfigurace s 3G na trhu je. Dodám ještě, že T430u nedisponuje hardwarovým přepínačem bezdrátových sítí.
Výkon, testy
Jak to tak bývá, testovaný kus dorazil v nejvyšší české dostupné konfiguraci, které nechyběl nízkonapěťový procesor Core i5 třetí generace, rychlý SSD disk, ani dvojice grafických karet – integrovaná Intel a dedikovaná nVIDIA. No a chybět nemohla ani certifikace Lenovo Enhanced Experience 3.
Testovaná konfigurace:
- Intel Core i5-3317U (1,7-2,6 GHz, 3 MB L3 cache)
- Čipová sada Intel UM77
- 4 GB DDR3 RAM (1 600 MHz)
- Intel HD 4000 + nVIDIA GeForce GT 620M (1 GB GDDR3 64bit, 96 výpočetních jednotek)
- SSD Samsung MZ7PC128HAFU (128 GB, SATA3, 7 mm)
I v tomto případě jako by se T430u spíše hlásila mezi ThinkPady Edge – Core i5 je samozřejmě v pořádku, nicméně SSD disk není od Intelu, jak je u ThinkPadů dlouhodobě zvykem, ale od Samsungu. No a dedikovaný čip není z profesionální série NVS, ale jedná se o klasický GeForce. V BIOSu je možné přepínat mezi pouze integrovanou grafikou Intel a režimem Optimus. Samotná nVIDIA zapnout logicky nelze – obrazové výstupy jsou připojené na Intel, a tak akcelerace bez obrazu by příliš nepomohla.
Testy
Zhodnocení výkonu
Coby přenosný, tenký pracovní notebook funguje T430u výborně a nemám mu po výkonnostní stránce co vytknout. Volba ULV procesoru je vyloženě pozitivní, protože je úsporný a má víc než dost výkonu pro prakticky jakoukoliv činnost. Ano, můžeme vytýkat použití “recyklované” grafiky s pouze 64bitovými paměťmi (upřímně o moc radši bych v notebooku viděl jen Intel, ovšem i taková konfigurace je dostupná), ale na to u pracovního notebooku nehledím – jakékoliv HD video si přehrajete, máte dokonce nějakou rezervu ve výkonu pro 3D aplikace, a tak ani novější hry vám nebudou zapovězeny. Úžasnou svižnost notebooku samozřejmě dodává rychlý SATA3 SSD disk s rozumnou kapacitou.
Chlazení
Chlazení ThinkPadu T430u je tradičně minimalistické, dvojice výdechů je umístěná v levém zadním rohu, nicméně nasává také skrze perforace na spodní straně. Ventilátor je malý, tenký a klasické konstrukce. Vedou z něj dvě tenké trubice heatpipe – jedna pro CPU, druhá pro GPU nVIDIA.
Za běžné práce zůstává teplota čipů na standardních hodnotách mezi 40-50°C. Když notebook běží na baterii, ventilátor je po většinu času vypnutý, čili s SSD diskem je notebook nejenom zcela chladný, ale hlavně absolutně nehlučný. Se zapojeným napájecím adaptérem ventilátor vypíná jen výjimečně, běží na nejnižších otáčkách, při kterých vydává šumění, které však není zcela konstantní. Nicméně neruší a mně osobně tento přístup vyhovoval.
Při vyšších otáčkách se už akustický projev chlazení mění a získává mírně svištivý nádech, ačkoliv se nejedná o problém. Zajímavé je, že zhruba od třetí úrovně otáček (celkem je jich 7) má ventilátor stále téměř stejný zvuk a ani za maximální zátěže nepřehluší běžný “ruch”. V zátěži se jedná o velmi tichý notebook. Jak už to tak však bývá, “odměnou” jsou vyšší teploty čipů, ale také lokálně na povrchu.
V maximální zátěži kombinací FurMarku (zatíží grafickou kartu) a Prime95 (zatíží procesor) se po 14 minutách teplota GPU nVIDIA vyšplhala na 90°C, kde se zhruba držela, přičemž procesor na tom byl ještě hůř – sáhl si až ke stovce a od 27. minuty se začal výrazněji podtaktovávat ze stabilních 2,4 GHz na 1,5 GHz (throttling – ochrana před přehřátím). Teploty čipů po půl hodině vidíte na screenshotu níže.
Teploty po 30 minutách zátěže pomocí Prime95 a FurMark
Povrchové teploty po půlhodinové extrémní zátěži vzhledem ke kompaktnosti chlazení a tenkému tělu s kovovým spodkem nepřekvapily: v oblasti opěrek zápěstí a touchpadu teplota ani zdaleka nedosáhla tělesné teploty a povrch byl stále příjemný na dotyk. Klávesnice se však zahřála – u chlazení měl povrch kláves až 43°C, maxima klávesnice dosáhla zhruba uprostřed nahoře, kde měla téměř 50°C. Rubové teploty u chlazení dokonce padesátku přesáhly, a tak krycí plech už celkem pálil.
Dodám, že ThinkPad T430u je plně podporovaný softwarem TPFanControl pro ovládání otáček ventilátorů na noteboocích ThinkPad. Díky tomu můžete chování chlazení upravit dle vlastních potřeb.
Napájení a výdrž na baterii
O napájení ThinkPadu T430u se stará, jak je u Ultrabooků zvykem, vestavěná Li-Pol baterie. V tomto případě se jedná o 3článek Sanyo, který je umístěný v levé opěrce zápěstí a zabírá zhruba třetinu plochy základny. Jeho kapacita je 47 Wh, což mu spolu s nízkonapěťovým procesorem a technologií automatického přepínání grafických karet nVIDIA Optimus dává poměrně slušné šance na použitelnou cestovní výdrž. Než se pustím do popisu výdrže, dodám, že v balení najdeme ještě klasickou malou ThinkPad nabíječku s výkonem 65 W.
Při běžné práci s jasem displeje na 12/15 a aktivní Wi-Fi si notebook řekne obvykle o 8-10 W. Díky tomu notebook vydrží do vybití přes 5 hodin. Při pouhé lehké kancelařině není nereálné sáhnout na 6+ hodin (ačkoliv udávaných 6,6 hodin je už trochu přitažených za vlasy, na druhou stranu se staženým jasem bych se nebál ani této hodnoty). Ve vyšším zatížení se T430u vybije zhruba za 3-3,5 hodiny.
Snímatelný spodní kryt
T430u přináší jeden velmi pozitivní unikát, který se u Ultrabooků vidí jen velmi výjimečně – snímatelný spodní kryt. Nejedná se však o malý otvor na šroubcích s přístupem k několika drobnostem, ale prakticky celá spodní strana se dá pomocí jednoduchého posuvníku odjistit a sundat. Kryt je kovový a překvapivě toto řešení nijak nesnižuje pevnost základny.
Zleva: snímatelný spodní kryt, pohled pod kryt, pohled pod klávesnici
Pod krytem máme okamžitý přístup k ventilátoru, baterii (drží na několika šroubech) i pevnému disku (drží na čtyřech šroubech s gumovým uchycením, SATA konektor je volný na kabelu). Pro manipulaci s operační pamětí RAM a mSATA/miniPCI-E konektory je nutné odmontovat klávesnici.
Zabezpečení
V oblasti zabezpečení se T430u pohybuje na úrovni řady L, případně prémiových ThinkPadů Edge – k dispozici je vedle hesel do BIOSu, po startu počítače (power-on password) a pevného disku také bezpečnostní TPM čip a běžná (myšleno bez diodové indikace a funkcemi pro její použití před startem operačního systému) čtečka otisků prstů. Ta je jednak umístěná na neobvyklém místě (vpravo vedle klávesnice), i když je to pochopitelné a praktické – nepřekáží baterii. Nicméně Lenovo se tentokrát neobtěžovalo narušit rovnou plochu líce základny, a tak kolem čtečky není typické plynulé zapuštění ani vodící “důlek” pro prst. Přidáme-li k tomu ještě fakt, že se nejedná o nejcitlivější senzor, uživatelské pohodlí se ani vzdáleně nepřibližuje té v ostatních ThinkPadech T či X. Software pro její ovládání je však plnohodnotný (ThinkVantage Fingerprint Software). Dodám ještě, že notebook nedisponuje ani nemůže být konfigurován pro využití technologií pro zabezpečení a centrální správu Intel vPro.
Video
Na videu jsme se tradičně zaměřili na konstrukci, hlučnost, zvuk, klávesnici a polohovadla, ale také na snímatelný spodní kryt.
Závěr, zhodnocení
ThinkPad T430u je mezi profesionálními ThinkPady T docela exot, to musím uznat – v podstatě se totiž jedná o ThinkPad Edge (a je to na něm už od pohledu znát – nebál bych se dokonce tvrdit, že se původně jednalo o počin řady Edge, později přetransformovaný mezi ThinkPady Classic), nicméně s výbornou konstrukcí (kov a speciální plasty), klasickými panty víka displeje a kompletně matným, praktickým vzhledem. Trnem v oku jistě pro mnohé bude jeho zařazení do řady T, nicméně nakonec tento krok chápu – je to business Ultrabook a jen těžko by mohl být zařazen jinam – pro L je ho trochu škoda (přestože logicky by sem zapadal lépe, low-end business notebook to není), no a X svého karbonového krále už má.
V několika ohledech z T430u vyloženě nadšený nejsem, spousta z nich souvisí s tím, že má očividně své kořeny v rodině “na pomezí” Edge. Jednak má notebook ostré hrany základny, tedy i opěrek zápěstí. To je paradoxně zřejmě dědictví z Edge rok zpět. Podobně také velmi málo diodových ukazatelů, pouze základní čtečka otisků prstů (nebo absence technologie Intel vPro). Dokázal bych si představit kvalitnější displej, který je i na poměry ThinkPadů slabý, se zvukem je to stejné. Netěší mě absence stále napájeného USB portu (ten najdeme i na Edge) a smířit se tradičně musíme s vyššími teplotami v zátěži. V případě Ultrabooku zamrzí celkem vysoká váha dosahující téměř 1,9 kg – to je dokonce více než u plnohodnotné T430s!
S notebookem jsem se však během pár dní sžil a nakonec mi vadila jen a pouze méně citlivá čtečka, která se s tou v ThinkPadech T, X nebo W prostě ani zdaleka nemůže rovnat. Vyzdvihl bych velmi slušnou konstrukci, které vévodí plasty se skelnými vlákny a hliník ve víku displeje. Mezi Ultrabooky je celkem nevídané, že spodní stranu notebooku můžete sejmout a získat tak přístup ke komponentám. Nemám připomínek ke klávesnici (i když je škoda, že přišla o odtokové kanálky) s ThinkLight, ani k polohovadlům, kde mě zas a znovu mile překvapil clickpad (po dvou letech už jsou konečně na jedničku). Notebook má příjemně tiché chlazení, přesto rozumný výkon včetně SSD disku a dedikované grafiky nVIDIA. S tím souvisí také rozšířené HDMI i univerzální miniDP vedle sebe – velmi dobrá kombinace. No a výdrž na baterii dosahuje také velmi rozumných hodnot.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Aha, takze „profesionalni pracovni notebook“ s displejem ktery ma vertikalni rozliseni jen ubohych 768 pixelu. To je opravdu k smichu, zkuste na tom neco „profesionalne“ delat, to fakt nejde.
Duvod je zrejmy, aby tak nahodou nekonkuroval X1 Carbonu, ktery opet nema nedostatecne rozliseni (ani kvalitu panelu) ve sve kategorii. Pritom i takovy Asus to v novych ultraboocich dokaze (FHD IPS v 13.3″ i 11.6″ modelech), Lenovo ne … Uz je to opravdu trapne a ztraci tim zbytecne stale vice.
Na displeji jsem něco profesionálně skutečně dělal a fakt, že mě z něj (na rozdíl od mé T420s s HD+) nebolely oči, mi k smíchu nepřijde. Když chci velké rozlišení, připojím WUXGA displej. Tak to vidím já…
Prostě to, že Vám produkty nevyhovují, nutně nemusí znamenat, že jsou špatné, nebo že nevyhovují někomu jinému.
Notebook na první pohled vypadá docela slušně. Výbava a vcelku dobrá konstrukce. Nicméně mě dost šokují teploty při plné zátěži. Notebook je nový a už při krátké zátěži teploty dosahují 100°C. Polovodiče sice vydrží až 120°C, ale čím vyšší teplota, tim kratší životnost.
Navíc má nasávání vzduchu přimo zespodu a pokud by ho lidé používali v posteli (to často dělají), chladič se zanese prachem a chlazení bude ještě mnohem horší. Řekl bych, že je to dost velká slabina této konfigurace.
Pokud by tam byl jen Intel, určitě by se to uchladilo mnohem lépe (TDP je dosti nízké), ale nedá se to kombinovat s nVidií.
Kde jsou ty časy, kdy IBM chladič tvořil pořádný kus hliníkového pasivu, který měl pořádnou tepelnou kapacitu
Bez ohledu na rozlišení (mně se zdá tedy nedostatečné) mě u Lenova trochu zaráží ty špatné displeje, skoro jako kdyby vždy hledali to nejhorší na trhu….
Bylo to horsi – pomalu se to zlepsuje… Ale uznavam, ze je to viditelna a stale omylana slabina… Na druhou stranu, lenovo nabizi matne displeje i v pomerne levne kategorii (ThinkPad Edge) a osobne si myslim, ze udelat matny displej na prumerne urovni je mnohem tezsi (a drazsi) nez splacnout leskly displej na prumerne urovni… Taky to podle toho vypada…
Achjo, další ThinkPad, který nevydrží dlouhodobou zátěž. Začíná se nám z toho stávat (smutné) pravidlo.
Neviem preco by na 14″ malo byt 1366×768 malo… Ja si osobne myslim, ze tento notebook ma ci uz dobre rozlisenie ako aj zvuk. Jedine co by som mu vytkol su len 2 USB slidy, co ale maju aj ine notebooky (a drahsie). Myslim si, ze ide o relativne velmi dobry notebook, tazko vyzdvihovat ine znacky v podobnej kategorii.
[…] opravdový korporátní ThinkPad s dokovacím konektorem v provedení Ultabooku zatím chyběl (T430u nemá dokovací konektor a upřímně má blíže k řadě Edge než T, X1 Carbon je zase […]
[…] ThinkPad T430u bylo napsáno již mnoho a důkazem toho je i recenze od kolegy Matěje Gottwalda [zde] a Adama Ležáka [zde]. Přesto si zaslouží krátkou […]
[…] pracovní Ultrabook ThinkPad T430u se vám zde již dříve představil, nyní nastal čas na druhý pohled. T430u není typickým představitelem rodiny Think ani Edge, […]