ThinkPad USB 3.0 Dock: USB replikátor s dvěma displeji, gigabitovým ethernetem a zvukem (Test, video)

29. 10. 2012 | 8

Lenovo představilo po původním USB 2.0 port replikátoru jeho novou verzi s USB 3.0, proto také širšími možnostmi a logicky ho propagovalo hlavně spolu s X1 Carbon, což je Ultrabook bez dokovacího konektoru a omezenou nabídkou portů. Avšak vhod přijde všem, kteří mají na notebooku USB 3.0 a chybí jim (sice ne nativní, zato pohodlné) dokování. 

ThinkPad USB 3.0 Dock je klasický nenativní USB replikátor portů, což v podstatě znamená, že v jedné kompaktní krabičce najdeme zkombinovaných hned několik USB adaptérů, jako je ethernet, zvukový vstup a výstup, případně obrazové výstupy a přirozeně také USB rozbočovač (hub). Výhodou však je, že všechny tyto adaptéry se následně připojují pouze pomocí jediného konektoru, resp. kabelu. Většina notebooků nedisponuje možností nativního dokování jako např. ThinkPady Classic, a tak je podobný USB replikátor portů jedinou možností, jak rozšířit (obvykle omezenou) konektorovou výbavu notebooku a zároveň se nezaplavit množstvím kabelů. Ostatně namísto dlouhého popisování doporučuji spíše zhlédnout následující krátké zábavné video, které se, myslím, docela povedlo (sice ukazuje minulou generaci USB 2.0 port replikátoru, ale platné je stále):

Základní popis replikátoru

Než začnu s popisem samotného USB 3.0 port replikátoru, chtěl bych na úvod poznamenat, že mám radost z jednoho faktu – Lenovo si ThinkPad USB 3.0 Dock navrhlo samo, což je na první pohled vidět. Ačkoliv vnitřní součástky samozřejmě pochází od DisplayLinku, celé provedení, návrh, rozložení a vzhled si vzalo na starost od začátku až do konce Lenovo. Díky tomu se ThinkPad USB replikátor liší od ostatních na trhu, které jsou – stejně jako minulý USB 2.0 replikátor Lenovo – pouze přeznačené univerzální výrobky (ačkoliv tím nechci říct, že je na tom něco špatného – je to běžná a normální praxe). Zároveň díky tomu replikátor plně odpovídá v mnoha ohledech současnému ThinkPad stylu a designu.

IMAG1276-25255B2-25255D IMAG1277-25255B2-25255D

IMAG1285-25255B2-25255D IMAG1282-25255B2-25255D

ThinkPad USB 3.0 Dock se pyšní netradičním – ačkoliv oproti prvním USB replikátorům Lenovo poměrně adekvátním – provedením, které nepoužívá příliš rovnoběžek ani pravých úhlů. Proto je tvar replikátoru nepravidelný, což však má svůj účel – přední strana je užší než ta zadní. Zároveň je mírně nakloněná pro snadnější přístupnost. Lenovo replikátor je širší než konkurenční (univerzální) varianty, díky čemuž však nepotřebuje podstavec, přesto zachovává výbornou stabilitu. Na spodní straně najdeme ještě dva gumové proužky pro lepší přilnutí ke stolu – fakt, že nejsou rovnoběžné, stabilitu ještě zvyšuje.

IMAG1278-25255B2-25255D IMAG1292-25255B2-25255D

IMAG1325-25255B2-25255D IMAG1330-25255B2-25255D

Celý replikátor je samozřejmě černý, pouze na boku najdeme nenápadné, lesklé logo Lenovo a na čelní straně zase nakloněné logo ThinkPad s červenou indikační diodou v tečce nad “i”, která indikuje, že je replikátor zapnutý. Vypínací tlačítko je na horní straně, přesně v designu vypínačů ThinkPad. Na pravoboku ještě hnízdí logo DisplayLink a zdířka pro zámek Kensington. Přední strana je z lesklého plastu – to sice není vůbec praktické, ale jednoduše to dobře vypadá. Zbytek “kastle” má matnou, “soft-touch” povrchovou úpravu známou z ThinkPadů. Dodám ještě, že zadní strana, ve které je umístěna většina konektorů a větrací otvory, je kovová, což zajistí, že jsou konektory pevné, přidá replikátoru váhu a vyšší tuhost.


Pokud vám nevadí angličtina, zde najdete video o tom, jak se ThinkPad USB 3.0 Dock navrhoval

Konektory

Nejdůležitější však je konektorová výbava replikátoru portů. Ta je v porovnání s konkurencí prakticky totožná, ThinkPad USB 3.0 Dock, pokud vím, má kvůli jinému rozložení pouze o jedno USB méně a tradičně po vzoru ThinkPadů namísto dvojice audio konektorů přichází pouze s jedním sdruženým (ten ostatně najdeme např. na ThinkPad sluchátkách).

Seznam konektorů

 • 5x USB 3.0 (1x stále napájený)
 • 2x DVI (1x s analogovým režimem, 1x pouze digitální)
 • Gigabitový ethernet
 • Sdružený 3,5mm audio konektor
 • Konektor napájení (pro 40W adaptér)
 • Systémový USB 3.0 konektor pro připojení notebooku
 • Zdířka pro zámek Kensington

Čelní strana, která by měla být směrem k uživateli, nabídne celkem logicky dvojici USB 3.0 a sdružený konektor pro sluchátka s mikrofonem. Na místě Lenova bych minimálně v tomto případě pouvažoval nad přibalením redukce, nicméně je pravda, že se jedná o ThinkPad replikátor, takže majitelé ThinkPadů, kterým toto vadí, už dávno redukci (případně ThinkPad sluchátka) mají.

IMAG1284-25255B3-25255D IMAG1291-25255B3-25255D

Zbytek konektorů už ukrývá zadní, větší strana, která by měla být směrem mimo pohled uživatele. Oproti ostatním (univerzálním) replikátorům má ThinkPad USB 3.0 Dock uvnitř namísto jedné hned dvě desky, protože konektory jsou ve dvou řadách (díky tomu je replikátor nižší, ale širší, a tak má lepší stabilitu).

Jedna řada je čistě pro USB konektory a obslužné konektory docku – úplně dole je to externí napájení (realizované pomocí miniaturního 40W adaptéru, podobné Lenovo používá u netbooků), o kousek výše je to systémový USB 3.0 konektor, kterým se dock spojuje s notebookem. Pak už jen trojice USB 3.0 konektorů, z nichž jeden má však unikátní funkci neustálého napájení. To znamená, že pokud je dock zapnutý (pomocí tlačítka na horní straně, jak jsem psal v úvodu), můžeme díky tomuto konektoru nabíjet mobil, tablet a další zařízení, aniž by bylo nutné mít k docku připojený notebook.

IMAG1281-25255B3-25255D IMAG1308-25255B3-25255D

Druhá řada nabídne gigabitový ethernet (ten přijde zvlášť vhod v případě ThinkPadu X1 Carbon) a dva obrazové výstupy – jeden DVI-D (pouze digitální) a jeden DVI-I (dokáže pracovat také jako analogový VGA, redukce je v balení dostupná). Obrazové výstupy jsou již tradičně realizované prostřednictvím DisplayLink technologie (více v samostatném článku o USB-to-DVI adaptéru) – jednoduše řečeno je v replikátoru vyhrazený DisplayLink čip, který se spolu s ovladačem stará o převod obrazu mezi USB a DVI. Díky tomu se DVI porty na USB replikátoru chovají stejně, jako by to byly fyzické porty na notebooku. Maximální výstupní rozlišení každého z nich je 2 048 x 1 152 bodů při 60 Hz.

Praktické zkušenosti

Při porovnání s nativním dokováním, kterým disponují ThinkPady Classic, samozřejmě stále vychází USB replikátor jako poražený, ačkoliv ne v takové míře jako dříve – dnes už je to prakticky jen o pohodlí. Předně si musíme říct, že konektorová výbava už obsahuje v podstatě vše, co je třeba: gigabitový ethernet, dostatek USB, audio i dvojici digitálních monitorů. Už jen jedna záležitost chybí – napájení. Pokud použijete USB replikátor portů, vedle USB kabelu musíte do notebooku připojit samozřejmě i nabíječku. Je to jeden pohyb navíc, ale už je to najednou “jiná písnička” než pouhé vložení notebooku do nativního docku, navíc když má Lenovo toto tak výborně vyřešené díky zarovnání prostřednictvím rohu notebooku.

Jaká pracoviště replikátorem nahradíte?

Jednoduché pracoviště USB dockem nahradíte skutečně snadno – jste-li uživatel, kterému pro práci stačí klávesnice v notebooku, monitor pro rozšířenou plochu, myš, externí disk a ethernet (čili zvuk vám proudí z notebooku, případně ze sluchátek, používáte také klávesnici v notebooku a dvojici displejů), ThinkPad USB 3.0 Dock je výborné řešení a nemusíte váhat ani vteřinu, zda se pro vás hodí. Někteří namítnou, že takto se dock nepoužívá, nicméně nemohu s vámi souhlasit – je to asi nejčastější konfigurace, kterou vídám. Rozšířit se dá toto rozložení ještě o jeden monitor (to už je konfigurace, kterou většina notebooků bez docku nedokáže nabídnout), čili celkem tři obrazovky, USB tiskárnu, skener…

IMAG1341-25255B3-25255D

Jsou tu však uživatelé, kteří mají pracoviště mnohem složitější. Např. já používám sice jen jeden externí displej, ten v notebooku mám stále vypnutý, jenže přidají se k němu ještě reproduktory, webová kamera a USB hub na monitoru, drátová klávesnice, bezdrátová myš, externí pevný disk, ethernet. Někdo si může připojit ještě onu zmiňovanou tiskárnu, skener… a už v některých ohledech začneme narážet na omezení a budeme muset dělat kompromisy. Zaprvé, máme 5 USB konektorů, z nichž tři vzadu (klávesnice, myš, hub), takže když připojíme ještě další zařízení, už musí být nevzhledně vepředu. Reproduktory musíme připojit také dopředu, což prostě nevypadá dobře. Nehledě nato, že chceme-li zachovat i mikrofon, potřebujeme redukci, se kterou bude přední strana vypadat ještě hůř. Pořád je to samozřejmě mnohem lepší varianta, než tohle vše strkat do notebooku (což bez hubu ani nelze), ovšem elegance už maličko kulhá. Na druhou stranu musím uznat, že to asi nebude hlavní náplň použití USB replikátoru.

Obrazové výstupy a výkon

Jistě vás všechny zajímá, jak pokročila technologie převodu obrazu z USB. V případě ostatních konektorů samozřejmě nenarazíme na problém – USB 3.0 má více než dostatečnou propustnost jak pro audio, tak pro gigabitový ethernet. Ale co digitální video, zvlášť zdvojené?

Už při dřívějších testech USB 2.0 replikátoru nebo USB-to-DVI adaptéru jsme si jasně ukázali, že s průměrně výkonným notebookem nebudeme narážet na omezení výkonu, ale propustnosti USB, kdy nebyl obraz při náročnějších činnostech (hlavně u celoobrazovkových aplikací, přehrávání videa a podobně) zcela plynulý. To samozřejmě souviselo s množstvím přenášených dat, které závisí na velikosti měněné části obrazu. Tento “problém” prakticky eliminuje rychlé rozhraní USB 3.0, a tak obraz již na podobné problémy netrpí.

Je ovšem pravda, že se stále jedná “pouze” o převodník, redukci, která není nativním, plnohodnotným obrazovým výstupem, a tak – i když se chová a působí jako běžný obrazový výstup – je znát jednak drobná prodleva v odezvě (to nepovažuji za problém a myslím, že běžný uživatel si jí ani nevšimne) a jednak obrazový výstup má o něco nižší reálnou obnovovací frekvenci než nativní displeje. Při práci nebo během prohlížení webu to nemáte šanci poznat, nicméně ku příkladu během přehrávání videa, když si jednu polovinu umístíte na USB displej a druhou na displej v notebooku, všimnete si. Jak jsem ale řekl, pokud pracujete, prohlížíte web apod., na žádný problém nenarazíte. U videa si rozdílu všimnout můžete, ale nebude vás nijak omezovat. Kde můžete narazit na problém, budou počítačové hry, nicméně nepředpokládám, že by právě hraní her bylo zamýšlené využití ThinkPad USB 3.0 Docku.

A jak je to s výkonem a zatížením počítače? Bohužel jsem neměl možnost vyzkoušet konfiguraci se dvěma monitory, které momentálně nemám k dispozici, testoval jsem tak pouze jeden USB výstup s rozlišením 1 680 x 1 050 bodů za běžného provozu a při přehrávání HD videa na T430u (ULV Ivy Bridge Core i5) a T420s (Sandy Bridge Core i5). U žádného počítače jsem nezaregistroval žádné problémy – při běžné práci zatížení procesoru obvykle nepřesáhlo 20 %, ve špičkách to bylo cca 35 %. Při přehrávání HD videa se zatížení konstantně drželo na zhruba 19 % (plná kvalita vykreslení), ve špičkách ojediněle stouplo k 50 %. Nemůžu ale říct, zda špičky zapříčinil USB výstup nebo jiné procesy.

Z uvedených měření vyvozuji, že i v extrémní situaci, kdy byste připojili dva Full HD nebo WUXGA monitory, se běžně bude zatížení procesoru pohybovat v rozmezí hodnot do 50 %. Pokud byste na obou externích monitorech pustili celoobrazovkovou aplikaci s neustálou změnou obrazu, může se konstantní zatížení držet i na 60-70 %.

Další poznatky a zkušenosti ve zkratce

Více zkušeností a poznatků už uvádím v této sekci jenom jako body s krátkým popisem. Nebudou nijak seřazené, prostě jak mě budou napadat.

 • Replikátor portů má velmi dobré a čisté podání zvuku bez jakýchkoliv ruchů. To u samotných notebooků ani nativních dokovacích stanic není ani zdaleka pravidlem, a tak mě to velmi potěšilo.
 • Dock spolupracuje s Lenovo ThinkVantage software (např. Access Connections) a dalším Lenovo softwarem a ovladači – kupříkladu ovládání hlasitosti pomocí vyhrazených tlačítek, signalizace skrze OSD apod.
 • Pokud připojíme dock k notebooku s USB 2.0, neomezí se jeho možnosti (např. výstupní rozlišení bude stále stejné), ale přenosová rychlost bude samozřejmě značně snížená. Proto gigabitový ethernet nepojede plnou rychlostí a obraz nebude zcela plynulý, čili zkušenosti budete mít stejné jako s USB 2.0 replikátorem.
 • Dávejte pozor na správné a pevné připojení napájecího kabelu! Nevím, zda to byla vada pouze mého konkrétního kusu, ale kabel někdy zcela nezapadl a replikátor pak nešel zapnout. Až po vypojení a zapojení napáječe zase fungoval.
 • Replikátor sám pro sebe sespotřebovává žádnou energii z elektrické sítě, čili odebírá proud pouze dle potřeby připojených zařízení (do výše 40 W), ta tak nemusí napájet notebook.

Video

Zhodnocení

ThinkPad USB 3.0 Dock je vynikající nenativní dokovací řešení (čili USB replikátor portů) pro notebooky z rodiny Think (a samozřejmě nejenom pro ně), které nedisponují nativním dokovacím konektorem. Vhod tak přijde nejenom uživatelům ThinkPadů X1 Carbon a T430u, ale také prakticky všech letošních ThinkPadů Edge.

Několik drobností bych ale přesto replikátoru vytknul. Jednak určitě nebude všem uživatelům po chuti lesklá přední hrana, nicméně to je něco, s čím se prostě musíme smířit (jednak to dobře vypadá, což je dnes samozřejmě hlavní – je pravda, že by replikátor nepůsobil zrovna vzhledně, kdyby to byla jen matná černá krabice, a jednak prakticky všechny konkurenční replikátory také mají lesklou čelní stranu). Dále bych ocenil, kdyby byla v balení redukce ze sdruženého audio konektoru na dva klasické jacky, případně mohly být ještě na zadní straně dva samostatné konektory a ten přední ponechat pouze pro sluchátka. Uznávám ale, že to už jsem trochu hnidopich.

IMAG1348-25255B3-25255D

Replikátor portů těží a vyniká nad ostatními podobnými řešeními především díky vlastnímu návrhu Lenovo – jelikož se nejedná o běžný OEM replikátor přeznačený na Lenovo, tým rodiny Think si mohl dovolit zařízení kompletně navrhnout a přizpůsobit svému. Díky tomu ThinkPad USB 3.0 Dock nejenom perfektně zapadá do stylu ThinkPad, ale navíc je stabilnější než konkurence i bez rozměrného podstavce. Tvar je zároveň inteligentně navržený jak pro příjemný vzhled, tak pro dobrou ergonomii. No a kovová záda replikátor dělají těžším a pevnějším.

Konektorová výbava zahrnuje pětici USB 3.0, z nichž jeden je stále napájený pro nabíjení tabletů, mobilů, MP3 přehrávčů a podobných zařízení i v případě, že je notebook vypnutý, nebo notebook vůbec není na stole. Dále gigabitový ethernet, sdružený audio konektor, ale hlavně dvojice digitálních obrazových výstupů DVI s vysokým rozlišením díky technologii DisplayLink.


link-lenovo-cz-25255B1-25255D

Za zapůjčení replikátoru děkujeme obchodu Lenovo Exclusive Store, který můžete navštívit v Praze v Galerii Harfa (vedle O2 Arény) a v showroomu si prohlédnout prakticky všechny produkty Lenovo.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky