ThinkCentre Edge 62z: Nejdostupnější pracovní All-in-one

11. 2. 2013 | 2

ThinkCentre Edge 62z se oficiálně stává nejdostupnější variantou kancelářského all-in-one Lenovo cíleného pro pracovní nasazení malých a středních firem, které potřebují dostupný počítač na kancelářskou práci a varianta s Windows Professional spolu s tříletou zárukou to jen dokazuje.

Úvod

ThinkCentre Edge 62z je novinkou a nejekonomičtější volbou z pracovních Lenovo AIO počítačů. Je cílen pro kancelářské využití. Jeho cena startující nad hranicí 10 000 Kč je velmi příznivá pro domácí spotřebitele a velmi malé firmy, pro větší firmy je vhodná varianta s Windows Professional, které se dají připojit do firemní domény.

Edge 62z bude plnit naprosto ideálně práci kancelářského stroje – práce s kancelářským balíkem Office, emailem a internetem jsou naprosto typické činnosti, pro které je výkon tohoto AIO stavěn, ale nezalekne se ani stejného využití v domácnosti, kde může být navíc využit pro přehrávání filmů ve vysokém rozlišení a občasné hraní velmi nenáročných her na nízké detaily.

Tip: Více o all-in-one počítačích obecně v našem průvodci.

Koncový uživatel či firma velmi ocení AIO zařízení včetně klávesnice a myši, nemusí řešit nic dalšího a zařízení je velmi skromné na nároky místa či spotřeby elektrické energie. O tom ale už dále v článku.

Vzhled, konektory

Vzhledem k provedení “all-in-one” jsou fyzické proporce předem definovány. Jak je pro stroje AIO běžné, počítač se tváří jako silnější monitor. Edge 62z opravdu není žádný drobeček, jak ukazuje tabulka:

Váha

7 kg

Rozměry

472 x 95 x 355 mm

Zařízení je zpracováno převážně z matných plastů a jeho konstrukce je velmi bytelná, nikde nic nevrže, neskřípe a tak podobně. V tomto ohledu jsem byl opravdu příjemně překvapen.

Parametr, který předurčuje většinu rozměrů, je displej. Ten má velikost 18,5″, takže zařízení není přehnaně velké. Okolo obrazovky je lesklý rámeček (což je škoda, že byl zvolen lesklý povrch), na kterém se na vrchní straně ukrývá webkamera a čidlo okolního osvětlení. Na spodní straně reprezentuje velké logo výrobce a pod touto lesklou linkou je prostor pro reproduktory. Pod reproduktory se nacházejí ještě dvě velmi malé nožičky s gumou na konci, které zajišťují aby počítač na stole stál a obrazovka byla ve vyšší poloze.

Strany počítače jsou zkosené, což ho opticky zužuje. Na zadní straně nalezneme velkou nohu, která slouží jako třetí opěrný bod. Je samozřejmě naklápěcí, aby počítač umožňoval různý sklon obrazovky. Bohužel mě osobně přišlo, že by mohlo být rozpětí úhlu větší. Na zadní straně najdeme ještě vybrání, které se používá jako madlo pro přenášení. Když počítač zapnete, přijdete na to, že ve stejném místě končí i výdech chlazení.

Na počítači jsou jen dva elektronické ovládací prvky. Na přední straně tlačítko napájení a na straně levé ovládání hlasitosti jako na mobilním telefonu tlačítky + a -. Na zadní straně nesmí chybět VESA držák pro připevnění na stojan či rameno.

Tip: Recenze vyššího modelu Edge 71z zde. Nejvyšší model Edge 92z v testu zde.

K popisu vnějších tvarů patří i konektory. Předně zde na pravé straně nalezneme DVD mechaniku a na straně levé pod ovládáním hlasitosti konektory pro rychlý přístup, kde se nachází 2x USB 2.0 a jacky pro sluchátka a mikrofon. Na zadní straně to již bývá zajímavějš,í jak ukazuje obrázek, jmenovitě 4x USB2.0, dnes stále vzácnější RS232, tedy sériový port, gigabitový ethernet a napájení.

Výkon

Vzhledem k určení ThinkCentre Edge 62z nepřekvapí poněkud omezenější možnosti konfigurací. Mně přišla v konfiguraci nejvyšší, tedy:

  • Intel Pentium G860 (2 jádra / 2 vlákna, 3 GHz)
  • Intel HD 2000
  • 4 GB RAM
  • HDD 500 GB 7200 otáček

Počítač jsem používal nejspíš velmi podobně, jak bude používán v praxi: web, office, mail, film. Na veškerou tuto činnost s přehledem stačí. Na hraní her a náročnější činnosti to ale není. Na počítači jsem zkoušel hrát World of Tanks. Na minimální detaily byla hra hratelná až na některé vypjatější situace.

Displej

Displej je 18,5″ matný HD LCD s LED podsvícením a nativním rozlišením 1 366 x 768 px. Já bych řekl, že je to pro základní počítač dostačující. Rozlišení je bohužel jen HD Ready, což je na takto velkém displeji už velmi hrubé a člověk vnímá pixely. Na základní práci to bude ale stačit. Co se týká kvalit samotného displeje, tak jsou opravdu základní: displej je samozřejmě typu TN, barvy jsou spíše chladné. Špatný by nebyl displej s rozlišením HD+ či panel, který podává lepší barvy, ale pak už by tento počítač musel mít cenovku zase vyšší. Pozorovací úhly nejsou též dokonalé. Ale opět, přihlédneme-li k ceně a určení, tak je vše v pořádku. Nad displejem se nachází webkamera pro základní používání.

Poblíž webové kamery se nachází čidlo okolního světla regulující podsvícení displeje. Oceníte ji především tehdy, pracujete-li přes den až do noci, protože pořád nemusíte měnit nastavení podsvícení. Podsvícení lze regulovat v 25 krocích. Ocenil bych větší rozsah podsvícení, protože minimum pořád není ideální pro práci ve tmě.

Hluk, chlazení, spotřeba

Jestli mi něco na AIO zařízeních vždy vadilo, tak to bylo chlazení. AIO je ve většině případů v podstatě notebook zavřený ve větším těle, ale většina výrobců nechává ve svých AIO zařízeních stejně mizerné chlazení jak u svých notebooků. Výsledkem toho bývá, že v kanceláři je sice po stránce designu hezký a reprezentativní kousek, ale jakmile byl spuštěn byť jen webový prohlížeč, začal ventilátor pískat, hučet a vysávat, což mi u AIO přijde nemístné, zvlášť když se člověk zamyslí nad tím, že je v něm asi třikrát víc místa pro chlazení než v notebooku. Samozřejmě to je pro výrobce otázka nákladů vyvíjet pro svůj AIO jiné, speciální chlazení.

V tomto směru mě ThinkCentre Edge 62z ohromně nadchnul: kromě toho, že pracovní ThinkCentery používají plnohodnotné, desktopové komponenty, nemám ani vůči chlazení jedinou výtku: je přesně takové, jaké má být. V těle se na zadní straně ukrývá velký pomaloběžný ventilátor, který má výdech právě do madla pro přenášení a odvádí teplo od procesoru do opravdu masivního chladiče. Počítač jsem asi na tři hodiny vytížil benchmarkem na 100% zátěž. Ventilátor se zapne, to je samozřejmé, ale dva metry od AIO není slyšet, že by běžel. Když se člověk soustředí, nebo přiloží ucho k výdechu, tak lehce slyšet je, ale jen takové šumění v pozadí, které je v podstatě nejlepší variantou hned po pasivním chlazení. O ventilátoru tohoto počítače opravdu nebudete vědět. S ukrytím pod madlem se pojí výhoda, že se ventilátor nebude příliš zanášet prachem, což je jistě velké plus.

V dnešní době a u all-in-one zvlášť je také důležitý faktor spotřeby elektrické energie. ThinkCentre Edge 62z nepoužívá komponenty z notebooku jako většina běžných all-in-one, ale úspornější varianty desktopových komponent (viz. 65W procesor), a tak navíc díky kompaktnímu provedení spoří energii. Jako vždy nejvíce záleží na tom, co se právě po počítači chce. Nejvyšší spotřeby se mi podařilo dosáhnout 72 W (plný jas, 100% zatížení CPU, ethernet), měřeno zásuvkovým Wattmetrem, takže jsou v tom i odpory napájecího adaptéru (ty vám elektrárna napočítá také). Teplota procesoru během tohoto zátěžového testu stoupla na maximálním 59°C. Průměrná spotřeba během běžných činností se pohybuje mezi 30 a 40 Watty. To je oproti notebooku mírně vyšší hodnota, je to způsobeno velkým displejem a plnohodnotnými komponentami v čele s procesorem a pevným diskem.

K počítači je dodáván 130W externí napájecí adaptér, což není žádný drobeček. Po chvilce úvahy jsem letmým výpočtem došel k názoru, že by stačil adaptér i o výkonu 90W ale nejspíš by se jeho vytěžování mohlo podepsat na životnosti a účinnosti, takže dodávaný adaptér bude ideální volbou. Zvlášť když bude většinu času schovaný za stolem.

Zvuk

All-in-one má samozřejmě integrované i reproduktory. I ty mi zde navzdory čekávání udělaly docela radost. Po chlazení je to druhá věc, na které se velmi pozitivně podepsala snaha nedělat počítač co nejtenčí. Reproduktory mají výkon 2 W a jsou samozřejmě v páru.

Ano, reproduktory hrají stále poměrně “plechově” v absolutním poměření, ale nabízejí i náznak “hloubky” a dokáží hrát velmi hlasitě. Příjemné také je, že se zvyšující se hlasitostí se nemění čistota zvuku. Za mě nabízejí nadprůměr toho, co jsem očekával vzhledem k ceně, pracovnímu zaměření a obecně kategorii počítače.

Příslušenství

K Edge 62z je standardně dodáván set klávesnice a myši. Je to dobrá volba, protože uživatel si koupí počítač a vše potřebné pro používání má již v krabici. Náročnější uživatelé si nejspíš pořídí jiné periferie (viz. např. bezdrátový set Ultraslim Plus), ale rozhodně se není za co stydět.

Klávesnice nabízí dnes již standartní chiclet provedení, funkční řada kláves používá prioritně přiřazené vedlejší funkce, takže pokud chcete funkční klávesu (F1-F12), tak musíte použít kombinaci s Fn. Klávesnice používá též odtokové kanálky pro odvod vody.

Myš je obyčejná laserová s červeným rolovacím kolečkem a logem výrobce. V podstatě k ní mám jen jednu připomínku a to, že chod hlavních tlačítek by mohl být tišší.

Závěr

ThinkCentre Edge 62z je zajímavý stroj z kategorie all-in-one zařízení. Já osobně si ho dokáži představit jako fleetový stroj do firem kvůli jeho komplexnosti a pořizovacím nákladům. Lenovo si to zřejmě myslí také a podporuje to možností konfigurace s Windows 8 Pro.

Plusy a mínusy:

– Lesklé rámečky okolo displeje

– Malé rozpětí nastavení úhlu “monitoru”

– Nepříliš technologicky vyspělý displej

+ Velmi dobré a tiché chlazení

+ Komplexnost celého stroje

+ Poctivé zpracování

+ Klávesnice a myš v balení

+ Energeticky úsporný stroj

Ceny začínají na nejlevnější konfiguraci za 10 200,- a končí na nejdražší konfiguraci za 15 000,-. Osobně bych doporučil vybírat verze, které mají 4 GB RAM. Domů a do malé firmy konfiguraci za 12 500,- s klasickým Windows a do větší firmy nejvyšší verzi s Windows Professional.

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky