ThinkCentre Edge 71z: all-in-one do malých firem (živé představení)
20. 2. 2012 | 0
Pokračujeme v představování all-in-one počítačů Lenovo, dnes se zaměříme na základní pracovní model ThinkCentre Edge 71z, který se hodí jak do malých firem, tak díky svému designu i do domácností, které nechtějí ryze konzumní, multimediální stroj. Edge 71z se pochlubí 20″ matným HD+ displejem, moderním designem na pomezí konzumu a business, základní hardwarovou výbavou a nízkou spotřebou.
ThinkCenter Edge je řada pracovních počítačů pro náročné domácnosti, živnostníky a malé firmy, které – jak je pro rodinu Edge zvykem – představují přechod mezi ryze business stroji a konzumními multimediály. Výsledkem tak je počítač s pracovními vlastnostmi a provedením, ovšem s pouze základním zabezpečením a trochu líbivějším designem. To samozřejmě platí také pro testovaný ThinkCentre Edge 71z.
Tip: Přehled stolních počítačů a all-in-one Lenovo najdete v našem samostatném článku.
71z je základní model all-in-one ThinkCenterů Edge. Vyšší řadu 91z jsme před delší dobou také testovali. Provedení, ale také design je u obou modelů shodný, 71z se jen nabízí v nižších konfiguracích (procesory Intel Pentium a Core i3, integrované grafické karty), má menší úhlopříčku displeje (20″), navíc není překrytý sklem.
Vzhled, provedení
Provedení je jak obecně pro all-in-one počítače, tak pro all-in-one Lenovo standardní: na první pohled vypadá stroj jako běžný matný 20″ monitor s o něco širším, lesklým rámečkem, na spodní straně s mřížkou, za kterou se skrývají dva reproduktory. Stejně jako v případě vyššího modelu 91z, také nižší 71z je na all-in-one poměrně tenký, čemuž nahrávají i zkosená záda.
Na stole počítač stojí v režimu fotorámečku – na spodní straně najdeme dvojici odmontovatelných nožiček a na zadní straně útlou, ale přesto velmi stabilně působící kovovou podpěru, prostřednictví které je možné měnit sklon celého zařízení. Pokud používáme drátové příslušenství, můžeme podpěru použít také jako jednoduchý prostředek pro správu kabeláže. Je ji možné velmi jednoduše odmontovat a nahradit VESA stojanem. Jeden Lenovo také v designu Think nabízí (Radial Arm).
Na přední straně, která je především v lesklém provedení, najdeme pouze trojici tlačítek – dvě pro regulaci jasu displeje a jedno napájecí. Nad displejem v rámečku je ještě webová kamera s poměrně slušnou kvalitou záznamu a její mikrofon. Na celém zařízení jsou pouze dvě zelené diody: indikace webové kamery a indikace napájení (resp. zapnutého počítače). Žádnou další tradičně nenajdeme.
Záda zařízení jsou už matná s hrubým povrchem, perforacemi chlazení a v horní části najdeme typické madlo, za které je možné celý počítač přenášet. Není lehký (7,5 kg), ale přenášet se dá i v jedné ruce.
Videopředstavení
Displej a zvuk
Jak jsem zmínil v úvodu, ThinkCentre Edge 71z je vybavený 20″ TN panelem s matnou povrchovou úpravou. Podsvícený je displej ještě CCFL trubicí, jas je ale dostatečný (plný jas je však nižší než u displejů podsvícených LED diodami), regulovatelný ve sto krocích a použitelný i při nejnižším jasu – ten je vhodný především pro případnou práci v noci s vypnutým osvětlením.
Co se jeho kvality týče, pozorovací úhly jsou oproti levným displejům mírně nadstandardní, barvy ani kontrast ve větších úhlech neutíkají tak výrazně. Celkově má panel poměrně přirozené, teplejší podání, barvy nesplývají – z mého úhlu pohledu mu na běžné použití nemám co vytknout, naopak pozitivně hodnotím i v rámci úhlopříčky pouze standardní HD+ (1 600 x 900 bodů) rozlišení, které je pro dlouhou práci v souvislosti s únavou očí vyloženě vhodné.
Pod displejem najdeme dvojici reproduktorů, které mě ale celkem překvapily kvalitou při sledování filmů, protože v místnosti dokázaly vytvořit mírně prostorový zvuk.
Konektivita
Ve všech konfiguracích je standardně k dispozici na zadní straně čtveřice USB 2.0 portů, dále vedle napájení a zdířky zámku Kensington také gigabitový ethernet Realtek, sériový port a digitální audiovizuální výstup DisplayPort kompatibilní s DVI a HDMI. Další možnosti rozšíření najdeme potom po bocích: vlevo čtečku paměťových karet, dvojici USB 2.0 s dostatkem prostoru a analogové audio jacky. Vpravo už je to jen optická DVD mechanika.
V základních konfiguracích bohužel nenajdeme žádné možnosti bezdrátového připojení, Bluetooth není přítomno vůbec, Wi-Fi standardů 802.11b/g/n až ve verzích s vyšší výbavou. To je z mého úhlu pohledu škoda a u all-in-one v dnešní době celkem nepochopitelné. Ano, problém se dá (doslova) za pár stovek řešit miniaturním USB Wi-Fi donglem a ne každý potřebuje u stolního počítače Wi-Fi, přesto by podle mě all-in-one mít Wi-Fi určitě mělo.
Příslušenství
V balení u ThinkCentru Edge 71z najdeme nové standardní drátové USB periferie, které se přidávají ke všem ostatním Think desktopům Lenovo: chiclet klávesnici a základní optickou myš. Těmto periferiím jsme se už věnovali dříve v článku o Edge 91z, psali jsme také o jejich bezdrátové variantě.
Konfigurace, výkon
Jak jsem zmínil, 71z je k dispozici pouze se základním hardware v podobě procesorů Intel Sandy Bridge řad i3 a Pentium a v nich integrované grafické karty Intel HD 2000 a 3000. Až vyšši Edge 91z nabídne čtyřjádrové procesory Core i5 a dedikovanou grafickou kartu AMD. Testovaná konfigurace 71z byla ta nejnižší v nabídce (kolem 14 000 Kč s DPH):
- Intel Pentium G620 (2 jádra / 2 vlákna, 2,6 GHz, TDP 65 W)
- Čipová sada Intel H61
- 2 GB DDR3 RAM (1 066 MHz)
- Grafické jádro Intel HD 2000
- 500GB HDD Seagate (7 200 otáček, 16 MB cache)
- 150W zdroj
Testovaný ThinkCentre Edge je vybavený desktopovým procesorem s nižší spotřebou (TDP je 65 W) z rodiny Sandy Bridge, jedná se o základní dvoujádrový model Pentium bez Hyper Threadingu a Turbo Boostu. V něm je vestavěný grafický čip Intel HD 2000, který dokáže bez problému akcelerovat také náročné HD video.
Cinebench 11.5 |
CPU: 1,03 / 1,99 pts. OpenGL: 5,07 FPS |
PCMark Vantage |
PCMark: 5 202 Memories: 3 363 TV and Movies: 3 282 Gaming: 3 232 Music: 6 012 Communications: 5 504 Productivity: 5 632 HDD: 4 090 |
CrystalDiskMark 3 |
Seq: 120,4 / 115,2 512K: 40,64 / 58,94 4K: 0,489 / 0,594 4K QD32: 1,234 / 0,583 |
Celkově je však práce i s touto základní verzí ThinkCentru Edge 71z díky rychlému pevnému disku více než pohodlná a svižná, nezaznamenal jsem žádné problémy s výkonem, ani jsem nemusel v žádném případě neúměrně dlouho čekat. Osobně jsem byl na výkon základního Pentia zvědavý, protože jsem s ním měl čest zatím pouze v notebooku, což je ale trochu jiný čip. Ale ani v tomto případě mě vůbec nezklamal a pro práci i základní zábavu (bez počítačových her) je jeho výkon adekvátní.
Hluk a chlazení
ThinkCentery jsou obecně vyhlášené tichým a účinným chlazením, Edge 71z toto ještě umocňuje: počítač klasicky nasává čerstvý vzduch spodní hranou a výpusť chlazení najdeme v madle na horní straně. To má jednu velmi praktickou vlastnost: radiátor chlazení nezapadá tak jednoduše prachem, protože je právě madlem krytý. Samotné chlazení je skutečně téměř nehlučné, běžně si „přede“ na 800 otáčkách; nebýt hlučného a trochu vibrujícího (zato rychlého) pevného disku Seagate, pravděpodobně byste kromě svitu displeje nepoznali, že počítač běží.
Vlevo: normál, vpravo: 13 minut FurMark+Prime95
Teploty jsou naprosto standardní, a to jak při běžném provozu, tak v maximální zátěži. Běžně se pohybujeme mezi 45-50°C, po čtvrthodině maximální zátěže FurMarkem a Prime95 stoupnou teploty jen lehce přes 60°C. Což na druhou stranu není překvapující vzhledem ke konfiguraci. Ventilátor se dlouho drží na tichých 800 otáčkách, pak stoupne k 1 000 a v maximální zátěži po delší době sáhne až na 1 500 otoček za minutu, což už je rychlost, při které o ventilátoru víme (je slyšet určité hučení). Příjemné však je, že ve vteřině, kdy zátěž skončí, se ventilátor zase ihned „ztlumí“.
Spotřeba
Hned vedle úspory místa a kompaktního provedení je dalším „důvodem pro koupi“ all-in-one počítače také spotřeba energie, která by měla být vždy nižší než u běžných stolních protějšků i s obdobnou výbavou (to jsme si ostatně dokázali už na prvním all-in-one počítači ThinkCentre A70z, přičemž od té doby ušly all-in-one Lenovo kus cesty). ThinkCentre Edge 71z samozřejmě v tomto ohledu nevyčnívá a naměřené hodnoty jsou na plně vybavený základní pracovní all-in-one pořítač poměrně příjemné.
S nejnižším jasem při nicnedělání (idle) se spotřeba testované základní konfigurace drží na 27 W – to zhruba odpovídá spotřebě velkého úsporného LCD monitoru ThinkVision. Za běžného provozu s maximálním jasem se pohybujeme kolem 42 W a při nejvyšším reálném vytížení FurMarkem a Prime95 zároveň stoupne odběr jen na 55 W.
Závěr
ThinkCentre Edge 71z je poměrně levný all-in-one stolní počítač, který je však – podle mého názoru a při pohledu na blízkou konkurenci – ideální volbou pro podnikatele, malé firmy, ale také do domácností, které nechtějí ryze multimediální počítač, žádají lepší záruční podmínky a převážně pracovní provedení v kompaktním těle s trochou nutného (nepraktického) šmrncu v podobě lesklých ploch.
K počítači jako takovému žádnou výtku mít nemůžu – displej je povedený, pro dlouhou práci s adekvátním rozlišením i jasem, zvuk je překvapivě poměrně kvalitní a šasi praktické, tenké a s kvalitním kovovým stojanem. Líbí se mi nízká spotřeba, která nepřekročí 55 W (obvykle se pohybuje kolem 40 W), a povedené, téměř nehlučné chlazení. Zamrzí jen vibrující a hlučný, zato ale rychlý pevný disk. Výraznější výtku mám směrem k nabízeným konfiguracím, z nichž ty základní nemají bezdrátový Wi-Fi adaptér, což v dnešní době považuji za absurdní.
Podtrženo, sečteno: s 71z jsem byl spokojený stejně jako s ostatními all-in-one ThinkCentre, Edge 71z má však tu výhodu, že je ze všech nejtišší.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů