Novinky v ThinkPadech 2012: Enhanced Experience 3 a další

15. 6. 2012 | 10

V testu a představení prvního ThinkPadu Classic z generace 2012 zde na blogu, L430, jsem slíbil, že se ještě vrátíme obecně ke změnám (resp. novinkám), které nás globálně u všech ThinkPadů čekají. Ta chvíle přišla právě teď. Kromě prvků třetí generace certifikace Enhanced Experience se zaměříme i na mnoho dalšího a shrneme si všechny důležité změny napříč ThinkPady.

Nový hardware Intel i nVIDIA

Ivy-Bridge_Processor-Front-25255B6-25255D

Jasnou a logickou změnou, kterou začnu, je přechod na novou architekturu Intel Chief River s 22nm procesory Ivy Bridge včetně nového integrovaného grafického jádra Intel HD 4000 se skoro dvojnásobným výkonem oproti minulé generaci (vyrovná se hrubým výkonem základním dedikovaným GPU od nVIDIe a AMD).

Tip: Testy procesorů Ivy Bridge: business dvoujádro Intel Core i5-3320M a úsporné čtyřjádro i7-3612QM.

NVIDIA-NVS-Logo-3D-1-25255B4-25255D Quadro_Logo3D-25255B4-25255D

Samozřejmostí však je také aktualizace případných přepínatelných dedikovaných grafických čipů, které stále dodává nVIDIA s přepínáním Optimus. V řadě T najdeme samozřejmě pracovní čipy nVIDIA NVS, T430 a T530 nabídne výkonnější NVS 5400M s 96 výpočetními jednotkami a paměťmi se 128bitovou sběrnicí, tenká T430s mírně ubrala na NVS 5200M s pouze 64bitovou sběrnicí. Tak či onak se však stále jedná o starší architekturu Fermi, nové čipy Kepler zde nečekejme.

Pracovní stanice W530 už nabídne samozřejmě o poznání výkonnější čipy nVIDIA Quadro s jádrem Kepler pro profesionální grafiky a 3D návrháře. Základem je model K1000M (192 jednotek, 128bitové DDR3 paměti) a nejvyšší konfigurace dostane dokonce K2000M (384 jednotek, 128bitové DDR3 paměti).

Změny v konektorech

Napříč novými ThinkPady Classic 2012 došlo k určitým změnám v konektorové výbavě. Dá se říci, že všechny změny souvisí s tím, že se Lenovo snaží jít s dobou: přidává rychlejší a modernější konektory, které mají budoucnost, a naopak odebírá ty, které už většina nevyužívá nebo se příliš neprosadily.

  • U všech modelů (kromě X230 tablet) je velký DisplayPort na notebooku nahrazen za zmenšenou verzi miniDP, což neznamená nic jiného než úsporu místa, protože – pokud uživatel nepřipojoval přímo k notebooku DisplayPort výstup – vždy byla nutná redukce. Teď aspoň nebude konektor ani redukce tak rozměrná.
  • Na všech modelech končí vestavěný analogový modem.
  • Na žádném modelu se už nesetkáme s eSATA konektorem.
  • Štafetu rychlého standardního datového konektoru logicky nově přebírá USB 3.0 na notebooku i na dokovacích stanicích.
  • T430s s procesory Core i7 nabídne Thunderbolt konektor.

Klávesnice

image_thumb-25255B7-25255D

Anglická chiclet klávesnice na ThinkPadu

Všechny ThinkPady Classic nově používají 6řadou ostrůvkovou (chiclet) klávesnici s předsazenými kurzorovými šipkami, vyvýšenou vrchní řadou, vyhrazenými klávesami pro ovládání hlasitosti reproduktorů i mikrofonu a podporou osvětlení lampičkou ThinkLight a/nebo vestavěným podsvícením. Podsvícení je volitelné, řada L nemá ani ThinkLight, ani podsvícení. Klávesy mají o třetinu větší plochu, zachovávají ergonomické klenutí, hlubší stisk i jasnou odezvu. Více o klávesnici přineseme v samostatném článku, krátce jsme se zmiňovali v testu L430.

Dolby Audio

image_thumb-25255B3-25255D image_thumb-25255B5-25255D

Přestože bylo dříve vylepšení zvuku od laboratoří Dolby dostupné pouze pro prémiové modely, nově bude dostupné pro všechny ThinkPady. Ve všech řadách (L, T, X) najdeme alespoň jeho verzi Dolby Advanced v2. V prémiových modelech, jako je X1 druhé generace, T430s a W530, najdeme Dolby Home Theater v4.

Tip: Už na ThinkPadu L430 jsme si ukázali, že Dolby stojí za to.

Širší použití uhlíkových vláken

Lenovo v současné generaci zase o něco rozšířilo použití materiálu vyztuženého uhlíkovými (karbonovými) vlákny. Proč? Plast vyztužený uhlíkovými vlákny má několik poměrně zajímavých vlastností. Oproti hliníku má stejnou pevnost, jenže má jen třetinu jeho váhy. Ve srovnání s hořčíkem je o polovinu odolnější, ale zároveň o polovinu lehčí. No a ve srovnání s minulou generací uhlíkových vláken má 230 % jejich tuhosti.

X1 druhé generace jde v tomto směru nejdál: ta má z uhlíkových vláken celé tělo (základnu i víko), jedná se tak o další generaci Roll Cage, tentokrát uhlíkovou. Zbytek flotily má provedení konstrukce zachované: T430s si z tohoto materiálu nechala víko displeje, T430/T530/W530 si nechaly vanu základny a víko. Hliníko-hořčíkovou Roll Cage v nich samozřejmě najdeme stále, včetně kovových pantů.

RapidCharge

Původní X1 přišla s rychlým nabíjením baterie RapidCharge, kdy je baterie na 80 % své kapacity nabita za 30 minut, což je skutečně výjimečná hodnota. X1 druhé generace ve šlépějích svého předchůdce pokračuje také, ale přidává se rovněž T430s, zde pouze volitelně se speciální baterií tomuto použití uzpůsobené. Stejně jako dříve je i letos k dispozici volitelná rozšířená záruka na vestavěné baterie.

Čip ThinkEngine

image_thumb-25255B9-25255D

V ThinkPadech nově najdeme vyhrazený čip, kterému Lenovo říká ThinkEngine. Ten se zabývá výhradně energetickým managementem, tedy úsporou spotřeby, a správou notebooku. Více se nám o tomto čipu nepodařilo zjistit.

30denní standby, inteligentní spánek

Díky ThinkEnginu by měly nové ThinkPady dosahovat (nejenom) inteligentní úspory energie, která vede mj. k tomu, že notebook vydrží 30 dní ve standby. To by nebylo nic významně zajímavého, protože je to jedna z vlastností nové generace architektury Intel Chief River, která je propagována hlavně v Ultraboocích, nicméně v tomto případě by tuto vlastnost měl ThinkEngine prohloubit: podle tvrzení Lenova by se tento čip měl učit, jak uživatel notebook používá, odhadnout, kdy je vhodné notebook uvést do hlubšího spánku či hibernace a naopak zase předvídat, kdy tak zhruba jej bude uživatel probouzet, aby vše proběhlo co nejrychleji.

Zní to hezky, ale jaká je realita, se ukáže až po delším používání.

Enhanced Experience 3.0

 image-25255B26-25255D

Kombinace mSATA SSD a HDD

ThinkPady budou opět podporovat kombinaci miniaturního mSATA SSD disku a mechanického HDD zároveň pro zrychlení běhu systému a aplikací. Nově však bude tato kombinace fungovat na stejném principu jako na IdeaPadech: jednotky budou spojené v diskové pole, uživatel tak uvidí ve Windows pouze jeden disk, no a o inteligentní přesun dat se bude starat software Diskeeper ExpressGate. SSD disk formátu mSATA bude mít menší kapacitu (16, nebo 32 GB), čímž dojde ke snížení ceny takového řešení. Samozřejmostí je, že tuto konfiguraci nelze využít s 3G modemem, protože mSATA disk a 3G modem se instalují do stejného slotu a ten je v notebooku pouze jeden.

RapidBoot 2.0

Novinkou je také RapidBoot 2.0, software pro urychlení startu notebooku. Ten bude díky komprimaci startovacích dat ještě úspornější, a tak má notebook startovat zase o něco rychleji, oproti běžnému stavu prý až o 40 %.

RapidConnect: rychlé připojení k sítím

RapidConnect funguje tak, že i během spánku notebook stále kontroluje dostupnost Wi-Fi a/nebo 3G sítí. Díky tomu po probuzení může vynechat jejich vyhledávání a jen se k nim připojí. To má urychlit připojení k Wi-Fi síti na 2 vteřiny a připojení k 3G dokonce pouze na 5 vteřin, což – pokud je skutečně tak – znamená obrovské urychlení.

RapidResume: rychlejší spánek, hibernace a probouzení

Pro rychlejší probouzení z hibernace přišlo Lenovo s technologií RapidResume, která také staví na kombinaci SSD a mechanického HDD. Opět je základem technologie Intel Rapid Response, nicméně tu – podle všeho – Lenovo o něco vylepšilo tak, že notebook lépe hospodaří s daty potřebnými pro hibernaci (vypadá to, že je komprimuje), a tak její průběh urychlí skoro 4x. Data samozřejmě ukládá na SSD. Navíc funkce odloží start mechanického disku, a tak celý proces hibernace je na bedrech rychlé SSD paměti.

Webkamera s funkcí sledování obličeje

Webové kamery v ThinkPadech 2012 dokáží konečně plně využít toho, že jsou širokoúhlé: kamera získala funkci sledování obličeje, a tak pokud používáte nižší rozlišení (typicky 640×480, tedy navíc 4:3), kamera vás udržuje v záběru, i když se hýbete. Plně využívá dostupné rozlišení a přibližuje a centruje na vás obličej. Funkci jsem zkoušel na nových Edge i L430 a musím uznat, že má smysl: víme, jak hloupě vypadá, když se trochu nakloníte na židli a najednou máte hlavu jen v jedné polovině záběru.

Mobile hotspot v Access Connections

image-25255B33-25255D

ThinkVantage Access Connections nově integruje funkci (nejenom na ThinkPadech 2012) mobilního hotspotu. Funkce je jednoduchá a velmi praktická, známá např. z některých mobilních telefonů: notebook nyní dokáže prostřednictvím své Wi-Fi sdílet internetové připojení. A nemusí se jednat pouze o 3G připojení, ale sdílet je možné rovněž Wi-Fi.

hotspot-tvac-25255B3-25255D

V Access Connections na záložce Mobile Hotspot tak stačí vytvořit heslo mobilního hotspotu a spustit jej. V tu chvíli se k němu můžete připojit z libovolného zařízení, jako by to byl přístupový bod. Je to velmi rychlá a jednoduchá metoda.

Mírně vylepšená čtečka otisků prstů

image-25255B44-25255D

Lehce byla vylepšena čtečka otisků prstů (neplatí pro řadu L, ta používá jednoduchou čtečku). Namísto dvou diod po bocích má nově pouze jedno světélko tvořící jakýsi proužek pod snímačem: nejenom, že indikuje stejně jako dřív, ale také přesně víte, kam máte položit prst. Zároveň by měla mít zase o něco odolnější povrch proti mechanickému poškození (škrábance aj.).

Tip: Článek o čtečce otisků na ThinkPadu, přítomno i video!

Pouze autorizované baterie

lenovo-thinkpad-baterie-nova-politika-25255B4-25255D-25255B3-25255D

Jak jsme psali už v předchozím článku, nové ThinkPady už vyžadují (resp. nabíjí) pouze originální nebo Lenovem schválené baterie. Více informací a podrobností ve zmíněném článku.

Lenovo Cloud Storage

image-25255B52-25255D

Na závěr ještě zmíním, že ve spolupráci se SugarSync přišlo Lenovo se službou Cloud Storage, což – jak už je z názvu, předpokládám, zcela jasné – je síťové (cloudové, chcete-li) úložiště dat s možností synchronizace mezi de facto všemi platformami včetně nativního klienta pro PC, Android, iOS, Blackberry, Symbian a Windows Mobile/Phone. Zdarma má uživatel po registraci k dispozici 5 GB s možností si další prostor dokoupit.

Synchronizované úložiště se ale od (řekněme) konzumních řešení přeci jenom liší, a tak se nedá říct, že by to byl “jen další Dropbox/Google Drive/SkyDrive”. Kromě šifrování dat na serveru totiž podporuje SugarSync také zálohu dat a uchovávání jejich předchozích verzí tak, jak to běžně umí lepší zálohovací software. No a úložiště je také možné použít pro sdílení včetně monitorování přístupu k souborům.

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky