ThinkPad Edge E530: uživatelská recenze

6. 9. 2012 | 55

Dnes se podíváme na notebook (nejen) pro mladé lidi, kteří potřebují být mobilní a přitom požadují nadstandardní výkon. Je jím Lenovo ThinkPad Edge E530, který přesně tyto podmínky splňuje a přitom nabídne uživateli ještě daleko více, než po notebooku požaduje. A právě proto jsem si tento notebook vybral k otestování, protože může vnést do světa mladých lidí právě to, co potřebují.

Tip: Živé představení ThinkPadů Edge E430 a E530 najdete zde.

ThinkPad Edge E530 vás upoutá hned na první pohled. Zaprvé je to způsobeno kvalitním designem ThinkPad a materiály na povrchu notebooku. Jedná se o „soft-touch“ povrch, který je velice příjemný na dotek a dokonale matný, takže nejsou vidět žádné nechtěné odrazy od lesklých ploch až na jednu výjimku: podklad klávesnice. Odraz od této plochy je velice nepříjemný (např. při přehrávání filmů). Notebooku dominuje pěkný stříbrný práškovaný plastový lem víka, který už tak pěkný design krásně doplní. Dále upoutají dvě diody umístěné v logu ThinkPad ve víku a na pravé opěrce ruky, které mají dva typy svícení: buďto stále svítí (zapnutý notebook) nebo blikají (režim spánku). V notebooku jsou už jen další dvě diody, jedna je u napájení a druhá u webkamery.

Hardwarová výbava

Notebook jsem měl na test v této konfiguraci:

  • Procesor Intel Core i5 3210M (Ivy Bridge) 2,50 GHz
  • Hard Disk Western Digital Scopio Blue 500Gb 5400 ot. / min
  • Operační paměť 4GB DDR3 800 MHz
  • DVD mechanika
  • Wi-Fi Intel Centrino 802.11b/g/n
  • Integrovaná grafika v procesoru (GPU) Intel HD Graphics 4000
  • Display 15,6″ HD+ 1600×900 (35 x 19 cm) matný
  • Baterie 6 článků 75+

Tato konfigurace může být doplněna o 3G modem nebo SSD Disk.

 P9270032-25255B4-25255D P9270049-25255B4-25255D

Notebook je dobře vybaven, co se týká konektorů, které se používají dnes a denně. Na levé straně najdete HDMI, VGA, dvojici USB 3.0, jeden port USB 2.0, vyústění ventilátoru a Kensington slot pro zabezpečení notebooku. Na přední zkosené straně najdete pouze čtečku karet 4v1 (MMC, SD, SDHC, SDXC) a pod mřížkou vynikající reproduktory. Vpravo najdete USB port 2.0 (stále napájený), DVD mechaniku, sdružený výstup mikrofonu a audia, gigabitový ethernet a napájení. Umístit napájení na pravou stranu nebyl dobrý nápad, protože zde mají většinou všichni umístěnou myš a kabel napájení může vadit. Na zadní straně najdeme pouze výstup ventilátoru.

P9260042-25255B4-25255D P9260047-25255B4-25255D

Notebook je vybaven základní čtečkou otisků prstů, která je umístěná hned vedle touchpadu a nemá žádné indikační diody.

Klávesnice a polohovadla

Notebook je vybaven novou 6ti řadou chiclet ThinkPad klávesnicí s numerickým blokem. Na klávesnici se píše velice pohodlně, má dobré rozložení kláves a má širokou nabídku multimediálních kláves. Nad numerickým blokem jsou umístěny – na dnešek možná trochu nepoužívané – klávesy, ale velice rychle si zvyknete na jejich přítomnost a téměř se bez nich neobejdete. Klávesa zapínající kalkulačku vám přijde vhod, jestliže potřebujete rychle něco spočítat a nebudete ji chtít hledat ve Startu. Dále je přítomná klávesa uzamykající notebook, která se Vám může hodit, pokud nepoužíváte AutoLock. Nakonec zde najdete klávesu zapínající prohledávání složek a klávesu otevírající Tento počítač. Z klávesnice vyčnívají pouze kurzorové šipky, které jsou umístěné blíže k uživateli – není proto problém tyto šipky nahmatat.

 P9250007-25255B4-25255D P9270088-25255B4-25255D

Jak je u ThinkPad klávesnice zvykem, je vybavena TrackPointem a zároveň touchpadem. Trošku jsem nebyl spokojen s klávesami TrackPointu, protože mají stejnou šířku jako mezerník. Kvůli tomu jsem měl problém, že jsem si pletl mezerník a tlačítka. Touchpad je vynikajícím produktem společnosti Synaptics, konkrétně se jedná o „clickpad“ a přestože má slušné rozměry a velice dobrou citlivost, nezvykl jsem si na něj a používal jsem raději externí myš nebo TrackPoint. Zařízení můžete, jak je zvykem, libovolně zapínat, vypínat a konfigurovat dle vašeho gusta v Ovládacích panelech, popřípadě si můžete připnout ikonku UltraNav vedle hodin.

Kvalita zpracování

Notebook je z řady ThinkPad Edge, takže je již předem udaná vysoká kvalita, ale není zas tak dokonalý jako klasický ThinkPad. Jednak je to způsobeno pouze plastovým rámem oproti slitině a dále klávesnice nemá odtokové kanálky, což není dobré pro cílovou skupinu notebooku, do které patří také studenti a domácnosti… Samotné zpracování notebooku je jinak velice dobré, klávesnice se mírně prohne pouze u numerického bloku, protože pod ním je mechanika, tudíž zde není silnější výztuž. Při zvedání notebooku za rohy základny se notebook vůbec neohýbá. Jestliže zatlačíte na opěrky zápěstí, tak se téměř neprohnou. Při zvedání notebooku za víko displeje neprojevilo víko větší prohyby. Při zavření víko velice pěkně kopíruje tvar základny, krásně dosedá a vytvoří se základnou jednolitý kus techniky. Samotné víko nelze otevřít jednou rukou, musíte si pomoci druhou, protože panty jsou poměrně pevné. Víko displeje drží dvojice malých pantů, které jsou umístěné velice nešťastně (na zadní straně notebooku), a proto umožňují otevřít víko pouze do 140°.

 P9270071-25255B4-25255D P9270090-25255B4-25255D

Display krásně a sytě vykresluje všechny barvy, má perfektní podsvícení a přehrávání Full HD videa mu nedělá sebemenší problémy.

V notebooku jsou vynikající reproduktory s certifikací Dolby a zvuk vycházející z nich je pěkný, bez žádného šumu a překvapivě možná až moc hlasitý, čemuž pomáhá utilitka Dolby Advanced Audio v2. Reproduktory musím ještě pochválit, protože po delším časovém úseku vypnuté hudby se při zapnutí hlasitost postupně stupňuje, takže nehrozí, že by vám při zapnutí hudby hned reproduktory utrhli uši.

Výkon a software

V notebooku byl přeinstalovaný Windows 7, 64bitová verze a některé aplikace z nabídky ThinkVantage Tools. Samotný Windows se spustil za 35 sekund a všechny ostatní aplikace se spustily za 1 minutu a 15 sekund. Nemusíte se bát, že když v notebooku nejsou nainstalované všechny aplikace z balíčku ThinkVantage Tools, tak že je notebook nepodporuje. Podporuje všechny aplikace a dají se stáhnout z webu Lenova (osobní zkušenost s Access Connections, Screen Reader Optimizer, Password Manager, AutoLock). Všechny aplikace fungovaly na notebooku bez problému. Active Protection System reagoval při vibraci, Screen Reader Optimizer bez problému upravoval a otáčel display při čtení, Access Connections vytvářel mobilní Hotspot, AutoLock zamykal notebook, jestliže u notebooku nikdo neseděl, Password Manager ukládal hesla.

Jak jsem již zmínil, přehrávání Full HD filmů nedělá tomuto notebooku sebemenší problémy – film se plynule přehrává, bez zaseknutí. Při hraní hry Crysis 2 neměl notebook žádné problémy s plynulostí hry, hrálo se mi velice pohodlně a nezaznamenal jsem žádné zaseknutí, rozkostičkování a jiné neduhy. Notebook se při hraní nijak zvlášť nepřehřívá, ačkoliv šasi kolem ventilátoru je trošku teplé, ale procesor se nezahřívá na extrémní teploty. V běžném provozu (Wi-Fi, surfování, filmy, hudba, …) notebook vydržel na baterii pracovat přes 4 hodiny, což v tomto segmentu bohatě stačí. Teploty se držely v rozmezí 30 – 50°C a z baterie si bral energii v rozmezí 10 – 15 Wattů.

Možné nedostatky

Velice se mi nelíbí umístění zapínacího tlačítka. Toto tlačítko je umístěné u levého pantu po pravé straně. Vyčnívá tak z beztlačítkové horní částí šasi.

Diodu u napájení bych já osobně neumístil na toto místo, protože ne vždy se díváte na notebook z pravé strany. Proto se musíte naklánět na stranu, jestliže chcete zjistit, zda je notebook napájen a nemusí vám to vyhovovat. Diodu bych umístil na horní stranu těla notebooku (nad klávesnici a zároveň nad napájení), abych se nemusel vždy naklánět na pravou stranu.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky