Lenovo ThinkVision Soundbar – 2×3 W megavýkonu!

5. 2. 2010 | 3

Po minulém článku o „zeleném“ monitoru Lenovo ThinkVision L2251x přichází slíbené pokračování, které se bude zabývat zajímavým příslušenstvím nejen pro tento LCD panel, ThinkVision Soundbarem. Ten se připne na rámeček displeje a dodá stereofonní zvuk o síle 2×3 W použitelné kvality.

Není Soundbar jako Soundbar

soundbar_14

Předně bych chtěl poznamenat, že Lenovo pro své LCD monitory nenabízí pouze tento jediný soundbar, existují totiž dva a ty je nutné rozlišovat. V tomto článku popisovaný ThinkVision Soundbar (uvedený v roce 2008) má vlastní napájecí adaptér jako jakékoliv jiné reproduktory, jeho výkon je 2×3 W. Dále existuje ThinkVision USB Soundbar (z roku 2005), který už svým názvem dává tušit, že tady to bude fungovat jinak – tyto přídavné reproduktory mají nižší výkon (2×2 W) a připojují se pouze USB konektorem. Nejen to odlišuje tyto dva modely, důležitá je i kompatibilita, kterou najdete v tabulce pod tímto odstavcem – je jasně vidět, že pokud je monitor kompatibilní s jedním, vylučuje to použití druhého.

soundbar_12

ThinkVision Soundbar

Mám prostě rád „all-in-one“ zařízení, protože místa na stole není nikdy dost. Navíc, přestože mám za sebou deset let hry na housle, nejsem audiofil, a tak pro mě byl ThinkVision Soundbar jasnou volbou.

Kvalitou zvukového výstupu nevyniká, v podstatě se jedná o naprosto běžné, malé externí reproduktory, které mají ovšem tu výhodu, že je připnete na spodní hranu ThinkVision monitoru a perfektně zapadají do jeho vzhledu.

Zajímavost: Možná je někde na obrázcích vidět, že popisované reproduktory mají revizi 2. Čím to je? Když Lenovo uvedlo nový Soundbar na trh, stala se nepříjemná věc – zřejmě chybou dodavatele měla první série špatný rozměr zámků pro připnutí na displej, takže nepasovala. Nemusíte se ale bát, problém je už více než rok vyřešený právě novou revizí.

Poznamenal jsem, že oproti své starší USB verzi mají vyšší výkon a jinak řešené napájení. Není to ale vše, v čem se odlišují. Novější Soundbar má jinak řešené zámky, kterými se připne na monitor, proto nejsou obě verze vzájemně kompatibilní a současné LCD obrazovky od Lenova používají už jen tento nový typ. Z USB verze je vyvedený 3,5 mm audio výstup (na sluchátka a podobně), novější soundbar k tomu ještě přidává vstup na mikrofon. Jak se do počítače připojuje USB verze, je (předpokládám) jasné – pomocí USB konektoru, Soundbar, kterým se zabýváme dnes, má ale klasické připojení pomocí dvou 3,5 mm audio jacků.

V některých směrech je ale nová verze oproti svému předchůdci řešená hůř a v určitém směru je z obou verzí patrné, že je pro Lenovo vyrábí externí dodavatel. Začnu druhým bodem – Lenovo je u svých profesionálních produktů řady Think pověstné jednolitým designem – všechny piktogramy, ikony, popisy jsou stejné napříč všemi výrobky, z tohoto trendu oba soundbary maličko vybočují, i když ne nijak dramaticky, zkušené oko si detailů všimne. Mám na mysli především barvu viditelných 3,5 mm audio konektorů (oproti sytým barvám např. na ThinkPadech tu najdeme běžné, „vybledlé“ zdířky; pravdou ale je, že stejné barvy používá i samotný monitor, ovšem u něj jsou přípojky skryté).

Indikační dioda je v případě nové verze nezvykle modrá, najdeme ji na pravém boku. Tam se nachází i otočná regulace hlasitosti spojená s vypínačem. Ani jeden z těchto počinů nemůžu pochválit – když přejdu modrou barvu indikace (oproti klasické „Think zelené“), její umístění je prostě nevhodné, protože často ani nevím, jestli je Soundbar zapnutý, nebo ne. Zjistím to buď tak, že neslyším zvuk (v případě vypnutých reproduktorů), nebo, když jdu večer spát, zhasnu světlo a zeď mi osvětluje modrá záře (to jsou samozřejmě reproduktory zapnuté). Vypínání pomocí otočné regulace hlasitosti má zase tu nevýhodu, že pokud máte zpocené prsty, Soundbar vypnete jen s obtížemi – pomohlo by vroubkování.

Starý USB Soundbar netrpí ani jedním z těchto neduhů – veškerá regulace a vypínání se uskutečňuje tlačítky na přední straně, indikace zapnutí je tamtéž.

Orientační cena ThinkVision Soundbaru (objednací kód 45K1265) je zhruba 1 000 Kč bez DPH.

Nedá mi to a cenu musím okomentovat – zajímavé je, že ještě zhruba před dvěma týdny jste napříč internetem mohli právě tento Soundbar pořídit za cca 650 Kč bez DPH; dnes (kdy se vyprodaly a čeká se nová dodávka) už je situace diametrálně jiná. Osobně si myslím, že současná cena je (za použití opravdu silného eufemizmu) poněkud vysoká. Na druhou stranu je zase nutné poznamenat, že kousek, který jsem zakoupil já, byl vyrobený v červenci 2008. To možná cenu vysvětluje.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky