Přenesení operačního systému na SSD

Přenesení operačního systému na SSD

Jak nainstalovat mSATA SSD do notebooku jsme si řekli minule. Dnes si ukážeme, jak přenést operační systém (dále jen OS) z klasického plotnového disku (HDD) na Solid State Drive (SSD), tedy rychlý disk bez mechanických částí.

Jak naistalovat mSATA SSD disk do notebooku jsme si řekli už minule. Nyní si ukážeme, jak přenést operační systém (dále jen OS) z klasického plotnového disku (HDD) na Solid State Drive (SSD) – rychlý disk bez mechanických částí.

Obdobný postup bude i v případě, kdy budete mít SSD disk připojen kabelem (USB 2.0, USB 3.0, eSATA, FireWire, atd.). K této operaci jsem použil přímo k tomu určený software: Paragon Migrate OS to SSD, který se občas objeví na internetu v nějaké akci zdarma. A potom software od Acronis, který je hojně využíván výrobci SSD – ti jej nabízí zdarma ke stažení (případně přiloží na CD) a použití se svým SSD diskem. Takto to má vyřešené Adata nebo Intel (a další), což jsou výrobci, kteří nabízí své výrobky na našem trhu.

 image_mini-25255B4-25255D

Musím ještě upozornit, že se zříkám jakýkoliv škod souvisejících např. se ztrátou dat způsobených tímto postupem, čili vše děláte na vlastní nebezpečí!

V případě, že vše jde podle plánu, jedná se o velice jednoduchou operaci, ale mohou se vyskytnout komplikace, pak již tento postup bohužel nefunguje a budete potřebovat pomoc zkušenějšího uživatele.

Migrace OS na SSD v 10 krocích + video

 1. Vložíme mSATA SSD do notebooku (případně připojíme pomocí USB, pokud máte externí rámeček)
 2. V BIOSu nastavíme bootování z původního pevného disku (je to výchozí nastavení, ale pro jistotu zkontrolujte)
 3. Uděláme zálohu systému na vhodné medium, pro případ nezdaru
 4. Stáhneme, naistalujeme a spustíme program Paragon Migrate OS to SSD (domovská stránka)
 5. Vybereme, který oddíl a jak chceme přenést (vybíráme oddíl s OS)
 6. Zahájíme proces migrace
 7. Po restartu nastavíme jako první bootovací zařízení náš nový SSD disk
 8. Ověříme, že nám systém běží z SSD
 9. Může formátovat původní disk (pro méně zkušené radím tento krok alespoň zpočátku přeskočit a nechat si tak funkční systém na HDD jako alternativu, oddíl můžeme skrýt)
 10. Vypneme defragmentaci + odstraníme ji i z plánovače úloh, pokud tak neučiní systém sám – defragmentace je na SSD discích zbytečná, resp. kontraproduktivní – SSD disky na fragmentaci nedoplácí, data si přesouvají samy pro co nejrychlejší práci. Já osobně doporučuji vypnout také indexaci souborů a vyhledávací službu, které mohou zkracovat životnost levnějších SSD. Nicméně to už je na vás. Např. u SSD disků Intel se však tohoto nemusíte obávat, zde deaktivujte jen defragmentaci.

Postup demostruji na notebooku mé sestry (a občas rodičů). Proto tolik profilů. Tímto bych jí chtěl poděkovat za zapůjčení notebooku!

Software od Acronis

acronis_true_image_home2010-25255B3-25255D intel-data-migration-software-500x333-25255B4-25255D

V případě software od Acronisu s názvem True Image Home, který jste možná ke svému novému SSD zdarma dostali buď pod původním názvem, nebo pod značkou výrobce SSD, je situace odlišná – tento software nepřenáší pouze operační systém, ale klonuje pevný disk, čili přenáší také všechny oddíly, a tak rozdělí SSD na několik menších částí (oddílů) dle původního disku. Pokud zvládáte operace s oddíly, opravit to je otázka pár minut, ale je to operace navíc, kterou každý provést nedokáže. Nepomůžeme si ani v případě manuálního postupu: Acronis totiž nedokáže přenést jen jeden oddíl.

Video

Podtrženo, sečteno: Acronis True Image Home (případně brandovaný Intel Data Migration Software) je vhodný v případě, že migrujete celý pevný disk na SSD, tedy nejenom operační systém, aplikace a nastavení, ale také všechna ostatní data. To však v případě, kdy kupujete relativně malé mSATA SSD (s kapacitou např. 64 GB), samozřejmě není možné ani vhodné – samotný operační systém zabere kolem 20 GB bez aplikací a dalších dat, a tak pro data, jako jsou filmy, hudba či hry, prostor nezbývá.

V případě dotazů či připomínek se nebojte ozvat v komentářích pod článkem!

 • Petr Vones

  Pred migraci by se mel jeste odinstalovat Lenovo RapidBoot, protoze na SSD je taktez zbytecny a zpusobuje problemy http://forums.lenovo.com/t5/X-Series-ThinkPad-Laptops/X220-Won-t-boot-Samsung-830-SSD/m-p/785983

  • Jiří Pitek

   Děkuji za připomínku. Je to právě technologie kterou nemám nainstalovanou ani na jednom ze strojů, tak jsem na to tak neak zapomněl a nezohlednil to.

 • Michal Houček

  Na problemy s RB v kombinaci s SSD jsem upozornoval uz v cervencovem testu X230. :))

 • Jirka

  Moc díky za článek. Na mSATA disk se chystám už delší dobu. Mám Edge E520. Co jsem ale koukal tak v poslední době celkem zmizeli z obchodů. Resp. moc jich nemají. Měl jsme vyhlédnutý Crucial m128 a ten už v CZC nemají jen v Alze pár ks. Myslíte že je ve výsledku jedno zda koupím crucial nebo ten A-Data (A-Data mi zrovna moc nezní..)

  A ještě jeden důležitý dotaz. Jak zjistím že mSATA do mé 520 půjde? Vím že obecně by měl, ale je to tak že jde do všech 520 bez 3G nebo je to různé? Mám verzi s i3 2310 s ATI 6630M bez 3G. Jedny z prvních verzí. Mám obavy že disk koupím a pak zjistím, že tam nejde.

  • Bohužel neexistuje žádný oficiální seznam podporovaných mSATA SSD – je jich na trhu příliš mnoho a moc rychle přibývají nové modely, než aby mělo smysl něco takového dělat. Obecně tam ale žádná omezení nejsou, čili prakticky jakýkoliv disk by měl fungovat, i když na nekompatibilitu samozřejmě narazit můžete.

 • Ondra

  Dobrý den, čerstvě jsem se stal majitelem tohoto disku- ADATA SSD 128GB XPG SX300 mSATA SATA 6Gb/s ve svém Edge 430 a chtěl bych se poradit které aplikace vypnout a jak ideálně zoptimalizovat své Win 7 pro ideální chod s co nejdelší životnost svého nového SSD disku?
  Děkuji moc za rady.

 • Pavel Stejskal

  Ahoj, díky moc za článek.
  Na mém TP T400s s Win7 a odchází optický HDD. Jelikož se dnes už optický HDD 1.8″ nedá ani z Lenova objednat, tak mne byl nabídnut za velmi zvýhodněnou cenu SSD, který jsem tedy objednal:
  Modell: Lenovo 43N3417 SSD 256GB
  Typ: S-ATA II

  Naklonovat nebude problém Acronis vlastním už spoustu let. Ale zajímalo by mne, jestli stačí jenom naklonovat a strčit do noťasu, nebo jestli mám udělat nějaké další sw optimalizace (vypnout indexování, defragmentace apod. a navíc mám Norton Internet Security 2013, který přebral defragmentaci za Win). Dále předpokládám, Lenovo RapidBoot je sw, který není určen pro můj notebook, nikde ho ve svém sw nevidím a doufám, že to není nějaká volba v Biosu. A v Biosu nemusím udělat nějakou změnu? (Bios je aktualizovaný)

  Děkuju předem za Vaše komenty a rady. Pavel

  • Dobrý den,

   žádné změny po klonování dělat nemusíte, pouze pak vypněte defragmentaci, pokud si ji okamžitě nevypne systém sám. RapidBoot Shield je software od Lenova, pokud jej máte nainstalovaný, odinstalujte jej.

   • Pavel Stejskal

    Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď a ještě díky za tento blog.

 • Chtěl bych se zeptat, zda se mSata disk chová jako klasický disk ve všech ohledech. Zajímalo by mě konkrétně, jestli po přenesení oddílů pro windows i ubuntu (+ zaváděcí a odkládací logicky) nebude mít například grub nějaké problémy s načtením jednotlivých systémů. Případně jestli se na disku nějak projeví přepínání více systémů (když má vliv i ta indexace souborů ve windows, tak co tohle…)
  Díky

  • Dobrý den, obecně se mSATA SSD chová jako normální disk na SATA sběrnici. Nevím, proč by měl mít GRUB problém, nicméně Linux jsem nikdy na mSATA SSD neprovozoval.

 • Dan

  Dobrý den, mohu se zeptat zda-li tento postup mohu aplikovatn na windows 8.

  • Windows 8 standardně používají UEFI boot (a správu disku GPT), bohužel nevím, zda aplikace použité v článku již s GPT umí pracovat. Nicméně můžete to vyzkoušet a za pokus nic nedáte – pokud nebudete původní data mazat.

 • Radofon

  Nainstaloval jsem Crucial m4 128 GB do mého Y 580, k přesunu OS W 7 ze stávájícího HDD do mSATA jsem použil SW Paragon Migrate OS to SSD, jak bylo uvedeno v tomto článku.Ihned byl znát, nárůst výkonu celého systému.Děkují za perfektní tip.

 • jh

  Dobrý den, pořídil jsem si IdeaPad Y500. V servisu jsem nechal rovnou vyměnit mSata 16GB SSD za mSata 256GB Crucial m4. Na nové SSD jsem nechal přenést systém WIN 8, ale veškeré ovladače zůstaly na klasickém disku. Chci se zeptat zda je možné je nějakým způsobem přenést na SSD nebo je nutné přeinstalovat i WIN 8? Děkuji.

  • Dobrý den,

   pokud jste přenesl pouze operační systém, pak vše ostatní samozřejmě zůstane na HDD (oddíl s ovladači a zálohami, tovární záloha OneKey Recovery apod.).

   Nicméně úplně přesně nechápu, co chcete udělat – prosím, popište blíže. Pokud chcete pouze vytvořit nový oddíl, kam uložíte ovladače, to udělat můžete, nebo ovladače jen prostě překopírujte na SSD.

 • Lukas Janas

  Zdravim chci se zeptat jaky nazor mate na uplne vypnuti virtuální paměti na win 7 X64 , 4GB RAM
  diky

 • Pavel

  Dobrý cen, chci se zeptat, co je lepší, když mám 64GB mSATA SSD. Využívat 5 GB pro RapidBoost a 32 GB pro ExpressCache + zbytek volného místa na programy // anebo // na 64 GB mSATA disk přenést systém?

  Jaké máte zkušenosti? Já čekal od RapidBoost + ExpressCache lepší výsledky a nevím jestli by se mi vyplatilo vše znovu přehrát. Díky.

  • Pokud máte dostatečně velké mSATA SSD (to ve Vašem případě máte), pak je lepší nic necachovat, ale prostě na mSATA SSD přenést celý systém.

 • Kedže AKRONIX True Image Home FREE v najnovších verziach už nepodporuje klonovanie diskov. Tak som sa po ohliadol inde a našiel a uspešne použil tento software. http://download.cnet.com/MiniTool-Partition-Wizard-Home-Edition/3000-2094_4-10962200.html
  Snad to niekomu pomže :)

 • Dexter

  Dobry den mam notebook HP pavillion dv7 2220ec a je v nom iba 320Gb disk chcel by som dokupit aspon 64Gb SSD disk iba na system a potom vymenit opticku mechaniku za 1Tb disk pomocou ICY BOX IB-AC642. Problem je v tom ze v pocitaci mam predinstalovany windows7 64bit na osobitnej particii v disku a neviem ci ked ten system dam naklonovat na ssd s povodneho 320Gb disku ci nebudem mat problemi s jeho spustenim. Myslim tym ci ten novy SSD disk sa bude chovat rovnako ako ten predosli teda ci ten predinstalovany software bude rovnako na osbitnej particii tak aby som mohol v buducnosti nainstalovat ten predinstalovany software z SSD tak ako pri starom disku. Snad to bolo zrozumitelne. Dakujem za odpoved

 • Tomas

  Program Paragon mi pod win 8.1 nefunguje. Hlasi mi neznamy OS..Nejake napady ? Dekuji

  • Tomas

   Tak po stazeni nove verze Migrate to OS migrace funguje. Provadim vsak migraci výběrem složek, jelikož má muj ssd omezenou kapacitu. Nicméně, po migraci a přepnutí na bootovani z nej system startuje opet a pouze jen z pevneho HDD disku..Navic po otevreni Spravy pevnych disku je videt, ze k SSD didku nebylo prirazena jmenovka disku. Po pridani rucne se ale opet nic nestane a OS bootuje z HDD.. Nejake napady prosim ? dekuji

   • Honza

    Zdravím, mám stejný problém jako Tomáš. Nevíte někdo co s tím?

 • Tomáš

  Dobrý den,
  mám ntb Lenovo Ideapad y500 s 16gb ssd. Vyplatí se mi zakoupit vetší ssd a přesunout na něj operační systém?

 • branuloo

  Zdravim

  Doplnil som do svojho Lenova E540 SSD M.2 Transcend MTS 400 256GB, po preneseni OS na dany SSD so SW Paragon Migrate OS to SSD system nabehne z daneho SSD iba raz, a po dalsom spusteni vypise ze su poskedne registry alebo ze chyba NTOSKRNL, neviete cim to moze byt? V obnove systemu prkazy ako fixboot, fixmbr nepomahaju.

  Vopred dik za radu

  • Kenno

   To same udela i na mem NB. Prvni nabehnuti OS z SSD je OK, pak se automaticky nainstaluji nejake ovladace s hlaskou restartu NB a po restartu pri spousteni OS se zobrazi modra obrazovka smrti. Taky nevim co s tim, zrejme to primo souvisi s tim automatickym naistalovanim ovladacu.