ThinkPad X13 Gen 1 Intel: preview

ThinkPad X13 Gen 1: seznámení a první dojmy

20. 8. 2020 | 3

Nízká hmotnost a malé rozměry jsou základem notebooku pro každého, kdo s počítačem hodně cestuje. Jaký je nový ThinkPad X13 Gen 1?

Řada X byla po celou řadu let takřka neodmyslitelně spjatá s jakousi zmenšeninou běžných ThinkPadů T. Ještě ThinkPad X230 byl schopný nabídnout podobné komponenty a výkon jako větší sourozenec T430. Doba se nicméně změnila, současné modely řady X se podobají více modelům s přídomkem Carbon. V tomto duchu je také nový ThinkPad X13 Gen 1. Na první pohled je patrné, že cílí na zákazníky, pro které není prioritou nejvyšší dostupný výkon. Hlavní slovo tu hraje nízká hmotnost a celkově menší rozměry proti běžnějším notebookům se čtrnácti a patnáctipalcovými displeji.

ThinkPad X13 Gen 1 není úplně zbrusu nové zařízení, jak by se mohlo zdát. Jde o refresh loňského modelu X390, který přímo vychází z předchozího X280. Zachovává tedy všechny klady i zápory, které s sebou tato platforma přináší. Notebook působí v ruce velmi solidním dojmem. Plocha kolem klávesnice i spodní kryt jsou z magnezia, což přidává konstrukci na pevnosti. Notebook se kroutí pouze velmi mírně, zpracování je bezvadné. Samozřejmostí je displej, který lze položit do roviny se základnou.

Ve srovnání s ThinkPadem T14s Gen 1 má testovaný X13 Gen 1 klávesnici s nižším zdvihem. Některé klávesy jsou zmenšené, což může vyžadovat chvíli zvyku, není to ale nic hrozného. Podsvícení klávesnice je tradičně matnější. TrackPoint funguje bezvadně, není mu moc co vytknout. Bohužel se zdá, že clickpad zůstal nezměněný: integrované tlačítko má hluboký mechanismus a při stisku hlasitě cvaká.

Testovaný X13 Gen 1 stojí (z důvodu omezené dostupnosti) na platformě Intel Core, konkrétně s procesorem i7-10510U (1,8/4,9 GHz) a 16 GB RAM. Očekávám, že se celkový výkon bude velmi podobat nedávno testovanému ThinkPadu T14s Gen 1 v takřka identické konfiguraci. Uvidíme, jak moc se bude lišit výdrž na baterii, případně chlazení. Jelikož X13 Gen 1 cílí na podobnou cílovou skupinu zákazníků, pokusím se v recenzi notebooky přibližně porovnat. Jo, a abych nezapomněl, u tohoto modelu se po prvním zapnutí projevila stejná chyba, jako u T14s, kdy procesor běžel pouze v základním taktu (nefunkční Turbo Boost). O řešení této chyby jsme psali zde.

Již brzy přineseme plnou recenzi!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky