Lenovo IdeaPad Flex 5 14 16

Lenovo IdeaPad Flex 5 14: Recenze univerzálního notebooku

18. 8. 2020 | 1

Nový IdeaPad Flex 5 14 má na pohled naději zaujmout širokou skupinu uživatelů. Jak si vedl v redakčním testu?

Dostal se mi na recenzi opět kousek z řady IdeaPad, tentokrát s přívlastkem Flex 5 ve 14″ provedení s dotykovou obrazovkou. Mělo by se tedy jednat o univerzála, který by mohl sedět skoro všem skupinám: jak kreativcům, tak běžným rodinám nebo například náročnějším studentům či příležitostným hráčům. Výbava je bohatá, ale univerzálnost bez bližšího zaměření může být někdy na škodu. Pojďme se podívat jak je to tedy ve skutečnosti.

Vzhled a provedení

Po stránce vzhledu se jedná o na první pohled typický IdeaPad, v mém případě v barvě Graphite grey. Po bližším prozkoumání se jedná o materiálově zajímavou kombinaci kovového povrchu s plastovým spodním krytem. Poznáte to i podle teplot daných části zařízení, kdy ta vrchní je chladnější. Osobně bych možná volil opak, protože kov lépe odvádí teplotu pryč a chlazení by pak mohlo být o něco lepší. Celkově je dojem dobrý, a to hlavně v ohledu na pevnost. Materiály jsou matné, otisky tedy nejsou tak moc viditelné, tedy na kovové části. Bohužel spodní plastová část a lesklý, dotykový displej otisky přitahují. V případě plastové části navíc jen tak nejdou dolů.

Přívlastek Flex v názvu znamená, že je možno displej překlopit a zařízení používat jako tablet (nebo například postavit „do áčka“). Trochu mi vadila absence výřezu pro pohodlnější otevření displeje, a to k sobě víko displeje a základna úplně nedoléhají. Rozměry jsou 32,15 × 2,09 × 21,75 cm a hmotnost 1,5 kg. Jedná se o kompaktní notebook. Testovaná konfigurace je na špici výbavy, cena se pohybuje okolo 28000 Kč.

Specifikace:

  • Displej: 14″ 1 920 × 1 080, IPS, leský, 250 nit
  • CPU: Intel Core i7-1065G7 (4C / 8T, 1.3 / 3.9GHz, 8MB)
  • GPU: NVIDIA GeForce MX330 2 GB GDDR5
  • RAM: 16 GB DDR4-3200 (pájená na desce)
  • Úložiště: 1 000 GB NVMe SSD Samsung
  • Baterie: 52,5 Wh Li-Ion

Obraz a zvuk

Parametry LCD panelu jsou dobré. Displej má úhlopříčku 14″, nabízí FullHD rozlišení a je typu IPS. Svítivost 250 nitů je sice spíše základní, ale i na slunci je obraz stále čitelný. Trochu pak dělají problém odrazy kvůli lesklé povrchové úpravě, to je ale standard v rámci dotykových panelů. Úhly pohledu jsou díky IPS dobré. Měl jsem ale dojem, že barvy nejsou takové, jaké by měly být. Celkově měl obraz nádech více do červena, a to až tak, že jsem se musel podívat, jestli není aktivní režim nočního osvětlení. Částečně by mohla pomoci kalibrace barev, ale takto jsem to ještě u jiného notebooku nezažil. Dodám, že má panel před sebou tvrzené sklo. Ideální je mít sebou i hadřík z mikrovlákna, kterým si sem tam otisky prstů můžete odstranit. Ještě doplním, že kromě toho, že je multi dotykový (až 10 prstů najednou), tak se dá ovládat i dotykovým perem, které je na našem trhu součást balení (bohužel jsem jej na recenzi neobdržel). Pro vás, kteří tuto recenzi čtete, je to ale vlastně spíše plus, protože můj výtvarný talent by lehce překonalo tříleté dítě s jednou tupou pastelkou na linkovaném papíře. Líbí se mi také, že IdeaPad Flex 5 14 obsahuje integrovanou krytku webkamery, takže nemusíte mít strach z jejího zneužití.

Co se týče zvuku, máme zde HD Audio, Dolby Audio Speaker System, a dvojici reproduktorů s výkonem 2 W. Umístěny jsou po spodních stranách směrem vzhůru, což vítám, protože zvuk míří přímo k vám a položením na měkkou podložku si jej netlumíte. Z mého pohledu je zvukově IdeaPad Flex 5 14 lepší průměr. Výšky jsou zřetelné, hloubky ale moc ne. V této kategorii notebooků s dvojicí reproduktorů to je běžné. S vyšší hlasitostí se hloubky ztratí a zvuk je již zkreslený a plechový. Škoda, že si výrobci na tomto nedají více záležet, ale holt kdo by na 1 cm tloušťky udělal zázraky? Uživatelé většinou stejně používají sluchátka nebo Bluetooth reproduktor.

Ovládací prvky

U modelu s 14″ panelem bohužel nenajdete na klávesnici numerický blok, rozložení kláves je ale v pořádku. U řady IdeaPad vždy postrádám matnější klávesy, nicméně zdvih i tichost kláves je příkladná. Líbí se mi i rozložení vrchních funkčních kláves, které jsou dobře využitelné. Částo používám funkci výstřižky, zde ji dokonce aktivujete stiskem jediné klávesy, paráda. Podsvícení má dvě intenzity a v pozdních hodinách je pěkně čitelné. Má verze má i čtečku otisků prstu, která funguje perfektně. Osobně vidím sice více pohodlnosti v IR kamerách (fungujících pro systém rozpoznávání obličeje, pozn. redakce), které vám přihlašování ještě o něco urychlí, ale otisk prstu je stále rychlejší než dlouhé, bezpečně nastavené heslo. Funkci zapínacího tlačítka zde má dedikované tlačítko na pravé straně. Osobně mám raději tlačítko vedle klávesnice, ale ve skutečnosti to tolik nevadí, protože se notebook beztak automaticky probouzí při otevření víka displeje.

Trackpad je rozměrný a není tak lesklý, jak jsem naposledy měl u IdeaPadu S540, takže se používá lépe. A lépe na něm fungují i gesta. Pro ty z vás, kteří je nepoužíváte, přikládám seznam těch, které sám využívám. Můžete si tím často urychlit práci.

Gesta Funkce
dotyk dvěma prsty funkce pravého tlačítka myši
dva prsty v Chrome posun do stran zpět, nebo vpřed na stránce
tři prsty nahoru Historie WIN, zobrazení oken
tři prsty dolu zobrazení plochy
tři prsty doleva, doprava Přepínání mezi okny
čtyři prsty do strany Přepínání mezi desktopy
roztažení dvou prstů od sebe zvětšení
stažení dvou prstů k sobě zmenšení

Konektivita

Jak je již zvykem, Ethernetový konektor budete hledat marně. V dnešní době se vše připojuje bezdrátově, a proto zde najdete síťovou kartu s podporou Wi-Fi 6. Opět musím upozornit, že stále nedisponuji tímto typem routeru, ale s připojením v pásmu 2,4 GHz ani 5 GHz jsem neměl žádné potíže. Bluetooth 5 je samozřejmostí. Co se týče konektorů, je zde na levé straně konektor nabíječky, poté následuje plnohodnotné HDMI a USB type-C s funkcí Power Delivery 3.0. Jako poslední pak nalevo najdete kombinovaný 3.5 mm jack pro headset. Věřím ale, že většina uživatelů využije sluchátka s připojením Bluetooth. Na druhé straně máme dvojici USB 3.1 Type-A Gen 1, jeden z nich má funkci Always On. Výčet doplňuje čtečka paměťových karet a zmíněné zapínací tlačítko.

Výkon

Tento kousek přesného typu IdeaPad Flex 5 14IIL05 je nejvyšším výbavovým stupněm a HW má jeden z nejlepších, který je v tuto dobu v této třídě dostupný. Procesor Intel Core i7-1065G7 má několik specifikací. Jedna z nich je, že má například jen 3,9 GHz Turbo Boost, což je oproti i7-10510U o 1 GHz méně. Má ale zase základní integrovanou GPU typu Intel Iris, která má o dost lepší výkon než Intel UHD Graphics. V porovnání výkonu v CPU-Z to zas tak velký rozdíl nebyl, výsledky si můžete porovnat třeba IdeaPadem S540. Při zkoušce v zátěži padl výkon na polovinu již po pár minutách. Může za to určitě i chlazení, které má jen jeden ventilátor. Další věc, která se mi nelíbila u chlazení, je, že je výdech umístěn ve spodní zadní straně. Při práci na klíně vám horký vzduch fouká jen přímo na pravou nohu. Lepší by bylo umístění na vrchní hraně nad klávesnicí směrem na displej.  Výkonu ale i tak není nikdy málo. Přece jen 4 fyzická jádra (8 vláken) jsou dostačující na vše. Sekunduje zde 16GB RAM DDR4, které jsou ale pájené na desce. Rozšíření, či výměna porouchané paměti je tedy nereálná.

Úložiště dodal Samsung, je typu NVMe s kapacitou 1 TB. Bleskovou rychlost mi potvrdil i test v AS SSD. Grafické karty jsou zde dvě, kromě zmíněné „Irisky“ je na desce napájená dedikovaná NVIDIA GeForce MX330 s 2 GB GDDR5. Výkonově je dost podobná starší MX250. V zátěži jsou teploty akceptovatelné a při práci neruší. To samé platí i u hluku ventilátoru. Musím uznat, že jsem čekal větší hluk. Zklamaní pro mne je opět baterie. Má kapacitu 52,5 Wh a je typu Li-Ion. Přes 5 h běžné práce jsem se nicméně nedostal (Office, YouTube, web). Výsledky testů si můžete prohlédnout níže, přikládám i odkaz na herní testy dedikované karty.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky