lenovo legion versus ideapad titulka

Který vybrat: Legion, nebo IdeaPad Gaming?

8. 6. 2020 | 5

Budete kupovat notebook, víte že potřebujete herní nebo grafický výkon, ale nevíte, jestli má smysl připlatit si pár tisíc za stejné parametry u herního notebooku, nebo jestli vzít klasický, levnější notebook osazený stejnými či podobnými komponenty? Nad touto otázkou se dnes zamyslíme.

Tento článek není o porovnání dvou konkrétních notebooků. Ty zde budu zmiňovat pouze jako zástupce konkrétní řady/skupiny notebooků. Konkrétně Legion Y540 bude zastupovat herní notebooky (u Lenova řada Legion) a IdeaPad L340 Gaming bude zastupovat herní provedení klasického notebooku (u Lenova řada IdeaPad Gaming).

Nápad sepsat tento článek přišel při recenzování výše zmíněného IdeaPadu L340 Gaming (recenze zde). Na první pohled jsem byl z L340 Gaming nadšen. Háčkový procesor, dedikovaná grafická karta a poměrně nízká cena. V průběhu testu se ale objevilo pár aspektů, které by mě od případné koupě dokázaly odradit.

Článek rozdělím do tří kapitol. První dvě budou o tom, v čem která kategorie exceluje či vede před druhou. Poslední kapitola bude v podstatě odpověď na úvodní otázku – můj názor a pohled na to, zda se oplatí koupit dražší Legion, nebo zda je to zbytečné a je lepší ty peníze ušetřit a sáhnout po levější variantě.

Proč zvolit IdeaPad Gaming

Dovolím si začít částí, kde budu chválit herní odrůdu IdeaPadů.

Cena

Jako první prostě musím zmínit cenu. Jedná se jednoduše o levněji orientovaná zařízení s cenovkami cca mezi 14 a 27 tisíci. Je-li tedy pevná hranice (řekněme) 20 000 Kč, tak se zde v podstatě nemůžeme o řadě Legion ani bavit.

Klávesnice

Možná vás to překvapí, ale osobně jako obrovský benefit herních IdeaPadů oproti Legionům vidím v klávesnici. Ať se bavíme o stále aktuálních Y540, nebo o starších Y530, tak jsem vždy bojoval s rozložením klávesnice. Konkrétně jsem si asi ani u jednoho testovaného kusu nezvykl na posunutí číselné klávesnice o řádek výš, na absenci druhé klávesy Enter a na pro mě naprosto nelogické umístění klávesy NumLock. I když je mechanika a pocit z klávesnice u Legionů solidnější než u IdeaPadů obecně, tak tady jednoduše vedou levnější IdeaPady. Hru změnily až letošní Legiony které přicházejí se smysluplnějším rozložením.

Design

I když jsou Legiony za mě osobně designově neuvěřitelně povedené (nejedná se o nudné a fádní stroje, ale také se už naštěstí nejedná o červené kusy lesklého, levně vypadajícího plastu), tak pro někoho může hrát seriózní vzhled velikou roli. IdeaPad L340 Gaming i přes tmavou barvu a modré podsvícení působí stále jako „obyčejný“ pracovní notebook. To má také své kouzlo a chápu, že někomu může u Legionů masivní chlazení, posunutý pant a webkamera dole vadit.

 

Proč zvolit Legion

V této části budu bojovat se svými řádky výše a zkusím zase přiznat body pro Legiony.

Kvalita zpracování

Hned na začátek vytáhnu fakt, který hraje roli pro majoritu lidí – kvalita zpracování. IdeaPady ušly dlouhou cestu a jedná se často o kvalitní zařízení, která jsem si oblíbil (například IdeaPad S540). Stále se ale jedná o základní rodinu produktů od Lenova a s tím souvisí také kvalita konstrukce a celkového zpracování. V žádném případě netvrdím, že jsou IdeaPady špatně zpracované. Tvrdím ale, že jsou současné Legiony zpracované lépe. Ano, IdeaPad L340 Gaming působí velmi solidně a nemám veliké obavy o životnost. Když to ale porovnám se zkušeností, kterou mám s notebooky Legion, tak jsme někde jinde. Věci zde působí o něco dotaženěji a v ruce působí ještě solidněji.

Konfigurace

Druhým asi i stejně podstatným faktorem je škála dostupných konfigurací. Zatímco herní IdeaPady končí někde u herní grafické karty nVidia GTX 1650 a 16 GB RAM, tak se dá říci, že někde zde Legiony začínají. K dispozici jsou konfigurace s kombinací i5+1650+8 GB RAM + jeden disk, ale také konfigurace s procesory i7 a moderními RTX grafickými kartami, 32 GB RAM a obrovskými disky.

Následující výsledky jsou výsledky dvou konkrétních nesrovnatelných notebooku. Každý z nich je ale poměrně odpovídajícím zástupcem dané rodiny produktů.

Chlazení

Jak jsem zmínil fakt, že Legiony svou herní podstatu v designu nedokáží úplně skrýt kvůli nápadnému chlazení, tak je také potřeba říct druhou stranu mince. Chlazení Legionů je o míle před chlazením herních IdeaPadů. I toto je důvod, proč se můžou notebooky Legion pyšnit tak širokou škálou konfigurací včetně velmi výkonných a „topivých“ komponent, jako jsou grafické karty RTX 2060 či procesory i7.

Konektory

Legiony také vedou co se týče konektorového arzenálu. A to jak počtu konektorů, tak také provedení. Legiony mají většinu konektorů ukrytou na zadní straně a nabízí také dva klasické USB porty po stranách. IdeaPad L340 Gaming vsadil vše na svou levou stranu a nemá tak zde co na Legion vytáhnout. Zatímco Legion nabízí plnohodnotný Ethernet RJ-45, několik USB portů, miniDisplayPort a tak dále. Proto se musí IdeaPad v rožku stydět za pouhé dva klasické USB porty na levé straně.

Displej

Toto částečně patří do kategorie konfigurace, ale je to tak důležité, že to považuju za samostatný bod. Legion je možné pořídit s panelem, který má 144Hz obnovovací frekvenci, herní IdeaPady toto minimálně nyní nemají. Další věc je ta, že obecně jsou displeje u Legionů lepší (lepší barvy, pozorovací úhly,…).

 

Zvolit Legion či IdeaPad Gaming?

Přichází hodina (či řádek?) pravdy. Jak to tedy je? Kdo je vítěz tohoto srovnání?

Nebudu vás dlouho napínat. Kdyby za mnou někdo přišel s tím, že chce levný noťas, ale že si taky rád zahraje a že tak okolo 20 tisíc, tak mu nejspíš doporučím ze stáje Lenovo nějakou ze základnějších konfigurací Legionu. Ano, pohybujeme se nad 20 tisíci korunami, ale hned si svou volbu obhájím.

V cenové hladině nad 20 tisíc korun už nejsou dva tisíce zase až tak závratná částka. Za ty dva, tři tisíce navíc dostanete lepší chlazení – lepší výkon ze stejné konfigurace, lepší konektorovou výbavu, lepší konstrukci a také lepší displej, který není problém u Legionů sehnat již se 144 Hz.

Vyplatí se tedy někomu vůbec uvažovat nad IdeaPadem L340 Gaming (či nějakým jiným herním IdeaPadem)? Podle mě existují případy, kdy se vyplatí jít do L340 Gamingu (či jiného herního IdeaPadu).

Tento případ nastane v momentě, kdy máte pevně stanovenou částku, kterou můžete utratit, a nejde s touto částkou hnout a do této částky se Legiony prostě nevejdou. V tu chvíli můžu s klidným srdcem říci, že je L340 Gaming správná volba, protože si myslím, že se jedná o dobrý notebook. Některé konfigurace jsou opravdu výhodné a zároveň se již u nich dá s přivřenýma očima mluvit o nějakém herním výkonu. Roli pro někoho může hrát také design a klávesnice. Jestli jsou klávesnice a střídmý design pro vás nebo případného budoucího uživatele notebooku přednější nebo stejně důležité jako výkon, tak vám nezbude nic jiného, než jít do herního IdeaPadu, nebo si počkat na nejnovější generaci Legionu a její mírné zlevnění. Každopádně bych ale doporučil sáhnout po těch základnějších konfiguracích (i5 + 1650 + SSD + HDD), ty je možné najít výrazně pod 20 tisíc korun – poměr cena/výkon je skvělý a zároveň si na tom již něco zahrajete. Dražší a vyšší konfigurace mi již kvůli nevelkému cenovému příplatku za Legiony nedávají veliký smysl.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky