Velmi zajímavá alternativa ke klávesnici SK-8855. Zdroj: TEX Electronics

TEX Shinobi je fanouškovská sedmiřadá mechanická klávesnice s TrackPointem

16. 4. 2020 | 1

Sedmiřadá klávesnice? Please… S TrackPointem? Please! Mechanická? PLEASE!

Čas od času se na webu mihnou zajímavé modifikace, kterými lidé vylepšují své ThinkPady. Není to nic nového, všemožné úpravy ke komunitě ThinkPadů patřily asi odjakživa. Z těch novějších lze zmínit především geniální úpravu ThinkPadů z roku 2012, do kterých je možné zpětně vrátit původní ikonickou sedmiřadou klávesnici. Nedávno se dokonce objevila varianta ThinkPadu T480 s klávesnicí z výročního ThinkPadu 25. Asi úplným vrcholem jsou fantastické ThinkPady, které prodávají čínští fanoušci/moddeři, známí jako 51nb. Je libo ThinkPad X60 s aktuálním procesorem Intel Core a USB 3.0? Žádný problém!

Mechanická klávesnice Shinobi odkazuje na ThinkPady před rokem 2011

Trochu stranou jsou různé variace na příslušenství. Na poli klávesnic hraje na retro notu především výrobce TEX Electronics, který se specializuje na mechanické klávesnice. Již nějaký čas tak bylo možné v komunitních kanálech zahlédnout obrázky unikátní klávesnice Shinobi. Ta na první pohled zaujme asi každého fanouška původních thinkpadích klávesnic: nabízí totiž původní, dosud nepřekonané rozložení kláves, stejně jako červený TrackPoint s trojicí tlačítek. A aby se nejednalo o klávesnici jen tak ledajakou, obsahuje mechanické spínače.

Současný model vychází dle stránek TEX Electronics z čistě DIY projektu mechanické klávesnice s TrackPointem, označované jako Yoda. Později se objevila mírně inovovaná Yoda II, která přinesla konektivitu skrze rozhraní USB-C a řadu menších technických vylepšení. To pravé osvícení ale týmu přineslo vydání výročního ThinkPadu 25 Anniversary Edition, kdy se moddeři rozhodli vyvinout klávesnici zcela srovnatelnou. Prvotní model s označením Kodachi se již podobal prodávané klávesnici Shinobi: měl jiné tvarování kláves (více konkávní), klasické rozložení se sedmou řadou kláves včetně tlačítek ovládání hlasitosti (tým prý vycházel z ThinkPadu X61) a vylepšený TrackPoint, díky čemuž se zvýšila jeho stabilita a působil odolněji.

Výsledná klávesnice má rozložení a barevné ladění, které odkazuje na ikonickou desktopovou klávesnici Lenovo SK-8855, spínače Cherry MX, TrackPoint s intenzitou o devíti stupních a možností scrollování. Nechybí podpora všech myslitelných operačních systémů. S cenou 185 amerických dolarů se nejedná o příslušenství, které by se prodávalo po statisících, své fanoušky si ale jistě najde.

A nás, hardcore fanoušky (nejen) ThinkPadu 25, může jen mrzet, že plnohodnotné rozložení klávesnice očividně nepatří mezi vlastnosti, které by byly pro většinu uživatelů ThinkPadů důležité. Naděje ale umírá poslední, a třeba se někdy dožijeme návratu klasického rozložení, byť v novějším ostrůvkovém provedení.

Všechny použité obrázky pochází z oficiálnách stránek TEX Electronics.

Jak jste spokojeni s klávesnicemi v současných ThinkPadech? Co na nich máte opravdu rádi, a co byste raději pozměnili? Chybí vám původní rozložení kláves? Těšíme se na diskusi s vámi!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky