Jednoduchý design.

Lenovo Thunderbolt 3 Graphics Dock aneb externí grafika v praxi: recenze

23. 4. 2020 | 5

Jak funguje externí grafická karta v dokovací stanici? Je spolehlivá? Co výkon? A vyplatí se? O tom v dnešním článku.

Externí grafická karta je tak trochu magická fráze. Nápad připnout těžkou, místo zabírající a velmi žravou grafickou kartu k pracovnímu stolu namísto do těla notebooku není vůbec nová věc. Však už v roce 2008 jsme se mohli setkat s externím grafickým řešením AMD XGP, v praxi bohužel limitovaným výhradně pro konkurenční společnost Fujitsu. Externí box ukrýval mobilní verzi AMD Radeon HD3870/3850, díky čemuž bylo možné zkombinovat relativně tenký a lehký notebook s tím, že náročnější grafické úkony bude uživatel dělat doma. Zbytek příběhu známe, dock se závratně neujal a skončil v propadlišti dějin jako zajímavý, avšak nepříliš úspěšný produkt.

Po řadu let tak bylo prakticky jedinou možností si připojit grafiku za pomoci podomácku seskládaných komponent. Své o tom ví například bývalý autor Vašek Švec, který si ke svému ThinkPadu takovou grafiku složil. Že to z pohledu běžného uživatele nebyl úplně snadný úkol, se můžete dočíst v jeho článku. Podobná řešení navíc vyžadují relativně nestandardní konektory (např. šachtu Express Card), kterou rozhodně v každém notebooku nenajdete. Shrnuto: něco podobného si poskládají a k funkčnosti „odladí“ jen největší nadšenci.

Rozhraní Thunderbolt 3 mění pravidla hry?

S nástupem Thunderbolt 3 se objevilo rozhraní, které jednak poskytuje dostatečnou rychlost a propustnost, a navíc je dostatečně versatilní. Jedním konektorem tak můžete naráz přenášet obraz, zvuk, kopírovat data a ještě k tomu svůj notebook docela rychle nabíjet. Thunderbolt 3 je tak dostatečně rychlý i pro připojení externí grafické karty (řekněme průměrně výkonné), a to i se schopností obraz ještě vracet zpátky na monitor notebooku!

Před několika lety se tedy na trhu začaly rojit první vlaštovky, které slibovaly, že umožní snadno a uživatelsky přívětivě spojit libovolný notebook s externí grafikou. Lenovo nakonec nezůstalo stranou a koncem roku 2017 uvedlo svůj externí grafický dock s vestavěnou grafikou NVIDIA GeForce GTX 1050 (v její mobilní, notebookové variantě). Pokud pomineme relativně vysokou pořizovací cenu (10 tisíc Kč) a vyloženě nepochopitelnou oficiální kompabitilitu výhradně s notebookem Lenovo IdeaPad 720S-13IKBR, jedná se o překvapivě povedené příslušenství.

Zpracování, konektory, obsah balení

Lenovo Thunderbolt 3 Graphics Dock je plastová krabička v nenápadném šedém barevném provedení. S rozměry 248 × 30 × 27 mm má tak akorát, aby dock na stole příliš nepřekážel. Na přední straně nalezneme kromě 2× USB 3.0 (jedno trvale napájené), 1× USB 2.0 a 3,5mm a audio výstupu ještě indikační diodu. Ta svítí v jedné ze tří barev v závislosti na aktuálním stavu docku: červeně v případě, že je notebook odpojený, oranžově v neaktivním režimu a zeleně, pokud nějaká aplikace používá vestavěnou grafiku. Na pravém boku najdeme USB type-C s rozhraním Thunderbolt 3, kterým se dock připojuje k vašemu notebooku. Na zadní straně najdeme ethernet (RJ-45) pro kabelové internetové připojení, dvojici DisplayPortů a jedno HDMI 2.0. Dle specifikace můžete najednou připojit až tři externí displeje s rozlišením 4K při 60 Hz.

Rozmístění konektorů nepovažuji za nejlepší. K docku jsem měl připojené reproduktory, trčící audiokabel mi zbytečně překážel. Trápilo mě trochu také umístění USB-C, ale to už záleží na velikosti vašeho stolu. Faktem je, že v případě „bedničkových“ dokovaček není úplně dané, kde by se měly konektory nacházet. Bude chtít uživatel připojovat zepředu sluchátka, nebo by si radši dozadu zapojil reproduktory? Bude do předních USB portů připojovat periferie, nebo ty by měl radši schované vzadu? Kompromisy rozmístění konektorů jsou bohužel nevyhnutelné.

V balení kromě dokovací stanice naleznete nezbytný napájecí adaptér. Ten má výkon 170 W a koncovku známou z ThinkPadů a Legionů (hranatý konektor SlimTip). Nechybí také propojovací USB-C/USB-C kabel s certifikací Thunderbolt 3. Kvůli potřebě vysoké propustnosti se jedná o tzv. aktivní kabel. Ty jsou obecně docela drahé, a je možné, že právě nutnost drahého kabelu zvýšila výslednou cenu docku. V mém konkrétním případě kabel i nabíječka chyběly úplně, zdá se, že si nějaký chudší recenzent přede mnou mírně přilepšil. Po tomto sociologickém průzkumu životního standardu a morálních zásad jiných testerů jsem obdržel náhraní nabíječku a nový propojovací kabel. Na internetu lze nalézt diskuse ohledně toho, jaký kabel je s dockem funkční a jaký už nikoliv. Kabel i-tec Thunderbolt 3 – class cable 150 cm (P/N: TB3CBL150CM) funguje zcela bez problémů.

Díky konektorové výbavě a bohatému balení tak získáváte nejen externí grafiku, ale také možnost plnohodnotného dokování (tedy i nabíjení méně žravého notebooku).

GeForce GTX 1050 je poplatná roku 2017

Uvnitř doku nalezneme plnohodnotnou desktopovou grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 1050. Ta nabízí 4 GB vlastní paměti (GDDR5) a 640 shaderů. 14nm výrobní technologie už dnes nikoho neoslní, 128bitová sběrnice pak působí vyloženě jako střední třída (berme ale v potaz obecně nižší propustnost Thunderboltu). Výchozí takt je 1 354 MHz (v boostu 1 493 MHz). Na rovinu si upřímně přiznejme, že s touto grafikou už dnes velkou díru do světa neuděláte. Pro mnoho uživatelů ale může být pořád docela zajímavým řešením.

Je přesto trochu škoda, že Lenovo nesáhlo po mírně výkonnějším čipu GTX 1050 Ti. Ten má o něco více shaderů (768) při zachování stejného TDP (75 W). O něco výše jsou i posazené takty. Ne nadarmo dosahuje reálně i o 20 % lepších výsledků.

Připojení a instalace

Na první pokus není úplně snadné grafiku rozchodit. Pro funkční připojení je nejprve třeba aktualizovat rozhraní Thunderbolt 3 (doporučujeme aktualizovat i kvůli možnému selhání vašeho notebooku!) a následně nainstalovat standardní ovladače. Navrch doporučuji nainstalovat aktuální desktopový ovladač přímo ze stránky NVIDIA (dodávaný ovladač je těžce zastaralý). Nakonec stačí notebook restartovat a po přihlášení do systému (a připojení docku) chvíli počkat, než se ve stavové liště objeví ikona panelu NVIDIA.

Pokud se vám grafika sama po chvíli nepřipojí (indikuje oranžově svítící diodou), je ještě možné jít do správce zařízení, a grafiku ručně zakázat a znovu povolit (to několikrát pomohlo mně).

Jistou nevýhodou je, pokud máte v notebooku ještě dedikovanou grafikou kartu. V mém ThinkPadu 25 najdeme obstarožní GeForce 940MX, která sice objektivně patří do starého železa, na občasné hraní je ale stále lepší než integrovaný Intel. Potíž je v tom, že instalace dalších ovladačů pro externí grafický dok se s ovladači vestavěné dedikované grafiky příliš nepřátelí. V praxi tak o dedikovanou grafiku NVIDIA přímo v notebooku přijdete. Po aktualizaci na nejnovější verzi driveru se zdá, že je vestavěná dedikovaná grafika opět funkční.

Výkon, testy, výsledky

V následujícím textu se podíváme, jak si grafika vede v rámci testovaných scénářů. Grafický dock jsem testoval společně s mým ThinkPadem 25 (dnes již slabý dvoujádrový procesor Intel Core i7-7500U, 16 GB RAM, SSD). Pro větší relevanci budu výsledky porovnávat při promítání na displej notebooku a k externímu monitoru (v obou případech Full HD rozlišení). Uvedu i výsledky integrovaného Intel UHD Graphics 620 (s režimem paměti single channel).

ThinkPad 25 nepatřil se svým dvoujádrovým procesorem mezi trhače asfaltu již během svého uvedení, a s plynoucími roky se výkonnostní propast mezi novějšími procesory Intel  jen prohloubila (nemluvě o nových Ryzenech). Je tak teoreticky možné dosáhnout o něco lepšího výsledku, pokud má váš notebook lepší procesor. V řadě her vás ale bude více limitovat spíše omezený výkon GeForce GTX 1050.

Limitujícím faktorem je bezesporu i vlastní konektor USB-C přímo v notebooku. V případě ThinkPadu T470/25 využívá Thunderbolt dvě linky PCIe. To reálně znamená, že grafická karta běží s dvoulinkovým připojením (běžné stolní grafiky mají linek násobně více). Je reálné, že v případě čtyřlinkového USB-C (např. u ThinkPadu X1 Extreme) bude výkon vyšší.

GRID 2

GRID 2 je vcelku chytlavá závodní hra. Ve srovnání s unylou sérií Need for Speed má i druhé pokračování série GRID o poznání větší šťávu, a ačkoliv dvojce ve srovnání s jedničkou mnozí vyčítali až přílišnou arkádovost, hra má i po letech co nabídnout. A je to i určitá letitost, díky které hra běží velmi dobře i na průměrném hardwaru.

Na první pohled je vidět poměrně výrazný rozdíl mezi výsledky naměřenými přímo z displeje notebooku ve srovnání s externím monitorem. Tento jev se opakuje napříč všemi dalšími testy.

OMSI 2

OMSI 2 je pokračování relativně oblíbeného autobusového simulátoru. Pomineme-li fakt, že dvojka je víceméně pouze větší patch prvního dílu, jedná se o jeden z nejpropracovanějších simulátorů řízení vozidel s více než devíti místy k sezení. Jak už to u většiny simulátorů bývá, i OMSI 2 je hardwarově docela náročná hra, a to i přes to, že grafická stránka by nikoho neoslovila ani před patnácti lety.

V rámci tohoto nepříliš dobře odladěného simulátoru jsem pracoval s nastavením, které spočívalo především ve vyšší hustotě provozu a počtu chodců, což má na výkon hry docela výrazný vliv. Lze tedy říct, že hra je na rozumné nastavení hratelná.

GTV V

GTA V je klasika, kterou není třeba dále představovat.

Age of Empires 3

Age of Empires 3 je poměrně neoblíbený díl série. Na dvourozměrné megalomanské bitvy ve dvojce navázala trojka moderní 3D grafikou, což ovšem částečně ztížilo orientaci na bojišti, měřítko bitev se navíc snížilo z celých armád spíše na šarvátky desítek jednotek. Mnozí skalní fanoušci série trojku dodnes nenávidí. Mně to ale nechává chladným, a s přáteli třetí díl AoE dodnes hrajeme. Na titul z roku 2005 si vede integrovaný Intel pozoruhodně blbě, to pravé peklo ale přichází ve chvíli, kdy se dáte do online hraní. V tu chvíli se hra rychle mění ve slideshow prezentaci.

Fortnite

Ve výčtu testů nemůže chybět ani oblíbené online střílení/poskakování Fortnite. Výsledky jsou měřeny v režimu Battle Royale.

TrackMania United Forever

TrackMania United Forever je hra, která příliš nestárne. Šílené tratě a vysoké rychlosti, rychlý skok do hry (žádné nudné vyčkávání na otevření místnosti). Jde o starší titul, přes to v mém seznamu nemůže chybět.

DiRT 3

Ze starších her si zmiňme také vcelku oblíbený díl rallye závodění DiRT 3. Herní benchmark neměří nejvyšší naměřené FPS, nicméně běh hry byl ve všech případech velmi plynulý a plynulost konzistentní.

DOOM Eternal

Nový díl zběsilého střílení a krájení pekelných potvor sklidil zasloužený úspěch. Hra byla testována na vcelku dost vysoké nastavení detailů. Při 30 snímcích za sekundu (na externím displeji) neposkytuje takový zážitek, méně náročným hráčům ale stále může takový výkon postačovat. V rámci testovaného nastavení je navíc spousta prostoru pro snížení detailů. Nový DOOM je nicméně oceňován i za dobrou optimalizaci. Nové, hůře optimalizované tituly už budou nejspíše narážet na limity HW i se středními detaily.

3DMark: Time Spy, Fire Strike, Sky Diver

Pro úplnost nemohou chybět ani výsledky testu v syntetických testech. V tomto případě již nejsou výsledky tak konzistentní, pouze v případě testu Sky Diver je patrný obvyklý nárůst grafického výkonu (skóre) v režimu s externím monitorem. To vyplývá z testu jako takového, Sky Diver je zaměřený právě na výkon sestav nižší či střední třídy. I relativně menší rozdíl tedy vede k vyššímu skóre.

Hlučnost, provozní vlastnosti

V grafickém doku najdeme jeden větráček, který vyhání horký vzduch ven průduchem na zadní straně. Spouští se až s grafickou zátěží (3D), za normální práce je vypnutý. Celková hlučnost samozřejmě závisí také na tom, které aplikace přes externí grafiku spustíte. Takovou volbu lze provést v ovládacím panelu NVIDIA (plocha > klik pravým tlačítkem > Ovládací panel NVIDIA). Hlučnost zařízení je snesitelná i při náročnějším hraní. Větráček spíše vrní, nevydává hvízdavé či jiné nepříjemné zvuky.

Grafika v průběhu hraní atakuje teplotu 70 °C. Po skončení zátěže se ještě chvilku dochlazuje (v řádu sekund). Při běžném zatížení/idle se teplota pohybuje kolem 50 °C. V případě, že grafiku od notebooku odpojíte hned po vypnutí dané hry/programu, dojde rovnou k vypnutí celého doku, bez dochlazení. V rámci běžné péče o svůj hardware tedy doporučuji nechat grafiku před odpojením vždy chvilku „oddechnout“.

Aktualizováno, 24. 4. 2019:

K několika hrám (které mám právě k dispozici) jsem doplnil i výsledky pro dedikovanou grafiku NVidia GeForce 940MX. U starších, méně náročných titulů (GRID 2, TrackMania Nations United) není při hraní s externí grafikou na displeji notebooku úplně výrazný rozdíl. Externí grafika se více projeví až při napojení na externí monitor. V případě náročnějšího titulu (GTA V, GRID 2 Online) je rozdíl znát už při hraní na monitoru notebooku.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky