GTA V na 5 let starém notebooku? S eGPU žádný problém!

31. 1. 2016 | 9

Rádi si občas zahrajete nějakou novější hru, ale nechce se vám zbavovat se svého notebooku, který je sice již starší, ale jinak vám plně vyhovuje? Řešení je více, například přeci jen vyměnit svůj starý stroj za něco novějšího nebo si pořídit konzoli či druhý počítač čistě na hry. A pak je tu ještě eGPU, které jsem zvolil já. O co vlastně jde? Pokračujte ve čtení a dozvíte se to.

20160130_200502

Jednoduše řečeno se jedná o způsob, jak k notebooku připojit desktopovou grafickou kartu. Pokud nechcete hrát na cestách, jedná se o zajímavý a relativně cenově dostupný způsob, jak si zahrát i na vašem starém notebooku. Pochopitelně toto řešení není omezeno pouze na hraní, ale můžete jej využít například pro práci v CAD programech, střihání videa apod.

Co budeme potřebovat?

 • Notebook s ExpressCard (ideálně verze 2.0) nebo mSata nebo M.2 nebo Thunderbolt
 • eGPU dock
 • ATX zdroj nebo 12V AC adaptér
 • Desktopovou grafickou kartu

Typy eGPU docků

V nejrůznějších internetových obchodech lze narazit na několik typů eGPU. Mezi nejrozšířenější a zároveň nejlevnější řešení pro patří EXP GDC Beast a PE4C. Obě tyto řešení jsou dostupná ve verzích připojitelných prostřednictvím ExperssCart, mSata i M.2. Pokud budete pátrat po eGPU, které lze připojit přes Thunderbolt, zmínit můžeme například Akito Thunder 2. Připojení přes Thunderbolt se jeví jako nejvhodnější, jelikož nabízí vysokou propustnost a zároveň jej lze snadno připojit/odpojit. Ovšem toto řešení je zároveň i nejdražší. Zatímco předešlé dva moduly se svou cenou pohybují v cenovém rozmezí přibližně od 35 do 80 dolarů, řešení pro thunderbolt obvykle začínají okolo 150 dolarů.

EXP GDC Beast

K tomu, abych dodal své stávající T420i trochu grafických schopností jsem si vybral eGPU EXP GDC Beast v ExpressCard verzi. Druhou možností bylo mSata, které však není tak snadno připojitelné/odpojitelné a také v případě T420i nenabízí takovou propustnost.

201512011010538452

V balení jsem obdržel následující:

 • eGPU EXP GDC Beast
 • kabel HDMI – ExpressCard
 • napájecí kabeláž pro připojení ATX zdroje
 • manuál v angličtině

EXP GDC Beast lze napájet dvěma způsoby. První a o něco elegantnější způsob je klasický 12V AC adaptér o výkonu maximálně 150W. Nemusíte se bát ani o přídavné napájení některých karet, jeho výstup je v tomto případě přítomen na samotném docku. Druhý způsob, který jsem zvolil já, je pak starý dobrý ATX zdroj. Výhoda nejnovější verze EXP GDC je ta, že si dokáže sama vzbudit i zdroj a to bez jakýchkoli zásahů ze strany uživatele. Vlastně celé uvedení EXP GDC je teoreticky velmi snadné, stačí vše zapojit a nainstalovat patřičné ovladače. To je však pouze teorie, jak se dočtete později.

Testy sestavy T420i + GT740

20160130_201634

Po menším experimentování jsem nakonec pro EXP GDC zvolil grafickou kartu Asus GT740 OC 1GB DDR5. Nejedná se sice o nijak extrémně výkonnou grafiku, na druhou stranu mě osobně pro mé „hraní“ případně práci s videem bohatě stačí. Doporučuji volit karty od Nvidie, jelikož v rámci eGPU fungují spolehlivěji a především dokáží počítat obraz i pro interní displej notebooku, k čemuž jim stačí originální ovladače ze stránek výrobce. Osobně jsem také narazil na problém s kartami, které vyžadují externí napájení – i z tohoto důvodu je GT740 vhodnou volbou. Pokud však budete prahnout po vyšším výkonu, odzkoušeným řešením jsou karty GTX 750 Ti bez dodatečného napájení. Při výběru počítejte také s tím, že výkon highend desktopové grafiky nedokáže eGPU plně využít, nemluvě o výkonnostním stropu notebookového procesoru. Během testování jsem se jen výjimečně setkal s citelným propadem výkonu.

Specifikace notebooku:

 • Intel Core i5 2430m
 • 10 GB RAM
 • Intel HD3000
 • 256 GB Transcend SSD370
 • Windows 10

3DMark

Pokud používáte eGPU k výpočtům na interním displeji notebooku, počítejte se ztrátami okolo 10 – 15% procent v porovnání s připojením na externí monitor.

Externí monitor Interní displej

Ice Storm

78 356

69 305

Cloud Gate

7 890

7 104

Sky Diver

6 242

5 422

Fire Strike 2 089

1 534

Herní testy

Všechny hry jely na externím monitoru v rozlišení 1600 x 900 px.

 • GTA V – Střední detaily v rozmezí 35 – 50 FPS
 • Hitman: Absolution – Vysoké detaily v rozmezí  35 – 45 FPS
 • Metro 2033: Redux – Střední detaily v rozmezí 40 – 55 FPS
 • Asseto Corsa – Střední detaily v rozmezí 45 – 60 FPS

Problémy, se kterými jsem se setkal

 • Původní plán zněl propojit prostřednictvím EXP GDC notebook Lenovo ThinkPad T420 a grafickou kartu Gainward GTX 460. Ta bohužel nepracovala správně a ve správci zařízení mi vždy integrovaná karta nebo právě připojená GTX 460 hlásila error 43. Ten lze obejít přepnutím ExpressCard v biosu na gen.1 – tím však fungují pouze rychlosti ExpressCard 1.0 a výkon sestavy je velmi limitován.
 • V závislosti na kombinaci notebooku a GPU se liší i způsob spouštění eGPU. V mém případě je potřeba notebook vypnout, zapojit expresscard a opět notebook zapnout. Pro odpojení je potřeba buď notebook vypnout, nebo eGPU vysunout ve Windows.
 • Řada uživatelů se setkala s problémem, kdy se ve správci zařízení u grafik objevoval error 12. Ten provází některé notebooky s kapacitou RAM vyšší, než 4GB. Řešení tohoto problému naleznete například ZDE. Mě se naštěstí error 12 vyhnul.
 • U grafik ATI/AMD se uživatelé často setkávají s pády ovladačů, nebo úplnou nefunkčností. Osobně jsem testoval ATI HD6670 a mohu pády ovladačů potvrdit.

Závěr

eGPU představuje skutečně zajímavou možnost, jak dodat jinak schopnému notebooku trochu grafických schopností. Je ovšem potřeba počítat s tím, že ne vše může napoprvé fungovat jak si představujete a je tak třeba počítat i s hledáním rad jak se vypořádat s různými problémy. Pokud se vám však povede eGPU rozchodit tak, jak si představujete, dostane se vám odměny v podobě solidního grafického výkonu za relativně rozumnou cenu.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky