Ohebný notebook Lenovo na prvním obrázku.

Lenovo představilo první notebook s ohebnou obrazovkou na světě

15. 5. 2019 | 1

Koncept prvního notebooku s ohebnou obrazovkou na světě, ThinkPad X1, vzbudil patřičný zájem. Dočká se produkce? Kdy?

V náloži právě představených novinek rodiny Think (psali jsme zde) nás nakonec čekalo ještě zajímavé překvapení. CEO společnosti Lenovo, Yuanqing Yang, na svém twitterovém účtu zveřejnil obrázek, zobrazující koncept notebooku s ohebnou obrazovkou.

Yuanqing Yang on Twitter

Lenovo’s history of innovative firsts continue to define and re-imagine smart, personalized computing. Today, we preview the world’s first laptop with a foldable screen – challenging the status quo and changing what’s possible. #LenovoAccelerate

Z publikované fotografie lze odhadnout pouze několik nejzákladnějších informací. Ohebný displej notebooku zabírá symetricky většinu půdorysu zařízení. Bočnice budou pravděpodobně kovové s gumovým krytem kloubu uprostřed. Ze snímku není patrné, zdali bude vnější strana kovová, plastová či s pogumováním, nicméně z ohlasů na webu víme, že prototyp nabídl vnější stranu v provedení imitace kůže, zavřený tak připomínal luxusní poznámkový blok a v otevřeném stavu se příjemně držel.

O zařízení toho zatím mnoho nevíme – Lenovo jej na své konferenci Lenovo Accelerate 2019 představilo ve formě poměrně raného, ale zato fyzicky zcela funkčního prototypu, který nese označení ThinkPad X1. Jeho výbava i většina specifikací je zatím neznámá (redaktorům Windows Central se podařilo zjistit jen to, že běží na neoznámeném procesoru Intel, pravděpodobně nové generace, a že nabízí 13,3″ 4:3 OLED 2k obrazovku s podporou dotyku a Wacom pera). Přestože je zařízení ve stavu konceptu, Lenovo zveřejnilo, že jej chystá na trh již v roce 2020. Prototyp – ne příliš překvapivě – běžel na Windows 10; jelikož se jedná o ThinkPad, ani ve finální verzi bychom neměli jiný operační systém očekávat. Přestože zařízení ve své aktuální podobě nenabídlo biometriku, Lenovo s ní počítá a minimálně se dočkáme kamer s podporou Windows Hello, potěšila by i čtečka otisků prstů, která by ale po zkušenostech s ThinkPad X1 Tablet neměla být problém.

Software měl samozřejmě velmi ranou podobu podobně jako samotný prototyp, nicméně pár věcí se přecijen podařilo odhalit – už nyní zařízení podporuje několik režimů používání, jedním z nich je i režim „notebooku“, kdy zařízení leží polovinou těla, ve které je baterie, na podložce, díky váze baterie se nepřeklápí, displej se samozřejmě adekvátně otočí a spodní třetinu zabírá dotyková klávesnice (Lenovo pro demonstraci použilo výchozí dotykovou klávesnici ve Windows, ale do budoucna bych očekával, že nasadí svou vlastní, „chytřejší“ klávesnici podobně jako v Yoga Booku). Díky výklopnému stojánku na zádech existuje i stejnojmenný režim známý z tabletů, kdy zařízení stojí na podložce otevřené v celé své 13″ kráse, pak k němu lze připojit externí klávesnici. Podle všeho se zdá, že zařízení podporuje i rozdělení obrazovky na dvě, kdy každá pak funguje samostatně.

Meet the World’s First Foldable PC

The future is foldable. New #ThinkPad coming in 2020. #LenovoAccelerate Learn More: https://lnv.gy/2VijGjm

Někteří novináři měli šanci si ohebný notebook vyzkoušet na místě a jejich dojmy jsou velmi pozitivní – spousta hovoří o revoluci, pár novinářů se dokonce nechalo unést do té míry, že zařízení označují za zabijáka notebooků tak, jak je dnes známe, tedy zcela novou kapitolu pro tato zařízení. Na takové soudy si samozřejmě budeme muset počkat, nicméně čím dál více výrobců (snad i Motorola!) se v dnešní době pouští do zařízení s ohebnými či skládacími displeji a minimálně v oblasti mobilních telefonů a tabletů se to jeví jako logický krok, ač má technologie stále svá omezení, která se, jak doufáme, časem podaří odladit. O notebook se však zatím nikdo nepokusil, Lenovo je tak průkopníkem. Má tak velmi dobře našlápnuto, a tak doufáme, že se s nástrahami ohebných displejů vypořádá díky letitým zkušenostem s komplikovanými ohebnými mechanizmy.

Bližší informace výrobce může uvolnit na konferenci Lenovo Accelerate 2019, která právě probíhá na Floridě.

Ohebný notebook Lenovo na prvním obrázku.

Ohebný notebook Lenovo na prvním obrázku.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky