ThinkBook, ThinkCentre Nano, omlazený X1 Extreme a VR ThinkReality
14. 5. 2019 | 0
Letošní rok je na novinky ze segmentu SMB a business zařízení bohatý. Není to tak dávno, co Lenovo představilo nové ThinkPad notebooky na veletrhu CES a dnes tu máme nové přírůstky z konference Lenovo Accelerate.
Lenovo ThinkBook 13s a ThinkBook 14s
Notebooky Lenovo V se staly poměrně rozšířeným modelem pro základní SMB zákazníky. Šlo o zařízení na pomezí základních modelů IdeaPad a kvalitnějších ThinkPadů řady E: z prvních přebíraly hlavně design, z éčkových ThinkPadů pak některé prvky výbavy (TPM čip, volitelně čtečku otisku prstu, mnohdy i DVD mechaniku a robustnější zpracování). Přes to všechno se stala řada Lenovo V jakýmsi otloukánkem – označení bylo nevýrazné, designem se notebook příliš nevyjímal a kdo se vyloženě nezajímal o nabídku notebooků Lenovo, ten nepoznal, k čemu řada V vlastně slouží.
Letos na to jde Lenovo odjinud a představilo řadu notebooků ThinkBook. Ty nabízí většinu potřebného, ovšem v daleko líbivějším designu, a přece jen moderněji působícím hávu. Představené varianty ThinkBook 13s a ThinkBook 14s se od sebe odlišují (jak již označení napovídá) především úhlopříčkou obrazovky, a to s velmi tenkými rámečky po stranách.
Notebooky budou vybaveny procesory Intel Core 8. generace (Whiskey Lake), až 16 GB operační paměti, volitelně grafickými kartami AMD Radeon 540X s 2 GB vlastní paměti. Oba notebooky budou na trhu pouze s SSD disky (úplně chybí klasická 2,5″ šachta).
Z výčtů vlastností je vhodné zmínit především:
- Kvalitní dílenské zpracování a vyšší odolnost díky hliníkovému tělu
- Infinity screen (až 80 % poměru displeje k tělu, štíhlé rámečky po stranách displeje)
- Prvky zabezpečení (TPM 2.0, krytka webkamery)
- Antireflexní („matnou“) obrazovku
- Moderní konektivitu (klasická USB i novější USB typ-C), dokování pomocí USB-C
- Odolnost notebooku proti polití (údajně až 60 cc tekutiny)
- Rychlé klávesy pro ovládání hovorů, mikrofony s certifikací pro Skype, volitelně podsvícená klávesnice
- Výdrž baterie až 11 hodin pro 13,3″ model, až 10 hodin pro 14″ model
- Podporu v případě poškození (servis pro notebooky ThinkPad, možnost servisu NBD, prémiové podpory atd.).
U menšího ThinkBooku 13s je hmotnost stanovena pod 1,4 kg, větší 14″ ThinkBook 14s bude vážit do 1,5 kg.
Zajímavou novinkou je i funkce Modern Standby, která umožňuje poslech hudby, když se počítač nachází v režimu spánku. Zároveň znamená velmi rychlé probuzení (méně než půl vteřiny) a přednostní synchronizaci e-mailové schránky.
Omlazený ThinkPad X1 Extreme druhé generace
Představení štíhlého a přitom velmi výkonného ThinkPadu X1 Extreme vzbudilo minulý rok oprávněně hodně zájmu, nelze se tedy divit, že se Lenovo této cesty drží i nadále. Letošní omlazení přináší spíše menší novinky. ThinkPad X1 Extreme druhé generace zůstává tenkou pracovní stanicí, na které lze přes den pohodlně pracovat, a o víkendu si zahrát i nějakou tu hru.
Letošní model přináší podporu procesorů Intel H Core i9, grafickou kartu Nvidia Geforce GTX 1650 MaxQ, až 64 GB operační paměti a podporu až 4 TB SSD disků. Z displejů je na výběr od základního IPS FullHD panelu s podsvícením 300 nitů až po dotykový panel 4K OLED s podporou HDR.
Jedná se tedy především o mezigenerační vylepšení a doplnění současného hardwaru.
Stolní ThinkCentre M90n-1 Nano
Nové generace se dočkaly i malé desktopy ThinkCentre. Nový ThinkCentre M90n-1 Nano je malinký desktop s dostatkem výkonu pro každou práci, díky svým rozměrům ale nezabere žádné místo na pracovním stole. Oproti desktopům ThinkCentre Tiny je totiž ještě o 65 % menší. Představený desktop získal vojenskou certifikaci MIL-810G Spec.
Malá krabička s rozměry 179 x 88 x 22 milimetrů (což je é 65 % méně než už tak malý ThinkCentre Tiny) a hmotností 505 g je vybavena procesory Intel Core 8. generace (volitelně s podporou Intel vPro), až 16 GB paměti RAM a pojme až dva 512GB PCIe SSD disky. Drobounký počítač je napájený 65W přívodním adaptérem. Nechybí široká konektivita (2x klasické USB 3.1, 3x USB 3.1 typ-C či klasický RJ45. Samozřejmostí je možnost dokování (skrze USB typ-C) či podpora WiFi a Bluetooth. K tomuto drobečkovi lze připojit až dva nezávislé monitory přes DisplayPort 1.2. Zařízení budou dodávána s operačním systémem Windows 10 (Pro/Home/IoT), desktop je certifikovaný i pro použití linuxových distribucí Ubuntu a Red Hat.
Malé desktopy vzbuzují stále více zájmu a věříme, že se zmíněný prcek objeví i u nás na blogu.
Miniaturní desktop ThinkCentre M90n-1 Nano IoT
Druhou novinko z řad miniaturních stolních počítačů je ThinkCentre M90n-1 Nano IoT. Ten se oproti výše uvedenému M90n-1 Nano (bez přídomku „IoT“) liší především odolnějším provedením, vyšší konektivitou a designem bez větráčku, díky čemuž bude zcela bezhlučný. Dodatek IoT znamená především podporu sítí LoRa pro práci s IoT zařízeními. Nano IoT bude o trochu větší (179 x 88 x 34,5 mm) a o něco více váží (750 g). I tento ThinkCentre prošel certifikací MIL-810G Spec.
V zařízení naleznete procesory Intel Core i3 8. generace, popř. Intel Celeron, až 8 GB RAM a až 512GB M.2 SSD disk. Podpora operačních systémů i napájení je shodné. Kromě běžných konektorů na tomto zařízení najdete dvojici sériových portů (RS232). Dovnitř počítače se kromě M.2 SSD disku vejde ještě dvojice WiFI/Bluetooth modulů, další M.2 port je vyhrazen pro použití 4G/LTE modulu pro práci v terénu. Nechybí ani podpora LoRa pro připojení IoT zařízení, tedy budování systémů senzorů, snímačů a jiných prvků s centrem v miniaturním, ale plnohodnotném desktopu. Příkladem využití budiž např. automatizace pohybu zboží ve skladu. Některá IoT zařízení, jako kamery nebo pohybem spínaná světla, Lenovo ukázalo, buduje tak ekosystém ThinkIoT.
Virtuální realita s ThinkReality A6
Poslední uvedenou novinkou jsou brýle s virtuální reality, ThinkReality A6. Společně s nimi Lenovo uvádí vlastní ThinkReality Platform, která spojuje vlastní zařízení a software do jednoho balení pro použití v podnikové sféře. Obsahuje optiku Lumus Waveguide s rozlišením 1080p a 40° zorným polem, procesor Qualcomm Snapdragon 845 a operační systém Android Oreo. Nechybí senzor hloubky, VPU, 13MP RGB kamera, dvojice kamer s optikou „rybího oka“ a IMU zařízení. Hmotnost je 380 g, udávaná výdrž je až 4 hodiny.
Related
AUTOR: Tomáš Valenta
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů