IBM ThinkPad R31: galerie

3. 2. 2018 | 3

Dnešní článek pojmeme jednoduše. V poslední době mi prošlo rukama několik starších ThinkPadů, které byly navržené a vyrobené ještě firmou IBM. Dnes tedy nabízím galerii snímků modelu IBM ThinkPad R31.

IBM ThinkPad R31 dorazil na český trh v roce 2003. V té době patřil spíš k tomu levnějšímu, co jste mohli mezi business notebooky pořídit. Řada R-series sloužila jako levnější alternativa k dražší řadě T-series. Většinou stavěla na generaci starém šasí, notebooky byly těžší a více plastové. I levnější R-series si ale zachovala bezvadné dílenské zpracování. Notebook jako celek působí velice pevným a bytelným dojmem, jednotlivé díly jsou vyrobené z trvanlivých materiálů. Prasklinky se ale za ty roky najdou.

Dle mého názoru je tento notebook na svůj věk velmi elegantní. Jeho tvary nezastaraly, naopak, štíhlé linie a odlehčený design nepodléhají jepičímu životu různých módních trendů. Notebook má „useklý“ levý horní roh, což je zajímavý designový prvek. Bohužel se mi nepovedlo zjistit, zdali to má i nějaký praktický důvod.

ThinkPad R31 se chlubí všemi typickými znaky modelů té doby: mechanické zámky víka, lampička ThinkLight ve zkoseném rámečku obrazovky nebo legendární šachta UltraBay Plus, která umožnila uživateli snadno vyměnit DVD mechaniku např. za floppy jednotku, přídavnou baterii či další plnohodnotný harddisk. Nesmí chybět také množství indikačních diod nad klávesnicí.

IBM ThinkPad R31 byl jedním z posledních „velkých“ ThinkPadů bez touchpadu. V následujících generacích už se touchpad objevoval jako volitelná výbava celkem běžně, u modelu R31 je však uživatel odkázán pouze na TrackPoint. Samozřejmostí je sedmiřadá klávesnice, o které se již tehdy recenzenti běžně vyjadřovali jen v superlativech: a to jak po mechanické stránce, tak o rozložení, které stále nikdo nepřekonal (vyjma později přidaných kláves Win a kontextové nabídky).

Konektorová výbava ničím nepřekvapí, stejně jako použité komponenty. 14″1palcový displej má pouze CCFL podsvícení. Zvláštností je XGA rozlišení (1024×768). Je s podivem, že i o 15 let později se běžně prodávají notebooky s cenovkou 40 tisíc Kč a víc, které mají jen mírně (horizontálně) větší rozlišení 1366×768 pixelů, natož s vyloženě katastrofálními TN panely…

Někdy časem si možná IBM ThinkPad R31 rozebereme důkladněji. Líbí se vám?

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky