ThinkPad P50s

ThinkPad P50s, pracant na cesty

27. 6. 2016 | 4

V dnešním článku se podíváme na tenčí verzi velké pracovní stanice ThinkPad P50 a tedy její „Skovou“ verzi. HW je i přes kompaktní tělo stále úcty hodný. Nabídne sice i7, ale jen 2 jádro, zato tenké tělo, 2 baterie. K tomu numerický blok, slušný IPS displej s rozlišením 3k, aby bylo čím displej „krmit“ nalezneme zde i dedikovanou grafickou a to vše s hmotností pod 2kg. To vypadá zajímavě, že ? Pojďme se podívat.

Testová konfigurace:

  • ThinkPad P50s (20FL000EMC)
  • 15,5″ displej s rozlišením 2880 x 1620px, s certifikací ISV
  • nVidia Quadro M500M 2GB
  • i7-6500U
  • 16GB RAM (Max 32GB)
  • 512GB SSD (SAMSUNG MZ7LN512HCHP-000L1)
  • 1. zabudovaná baterie o kapacitě (44Wh)
  • 2. výměnitelná baterie o kapacitě (72Wh)
  • Wi-Fi ac, Bluetooth, GLAN, 3x USB 3.0, dokovací konektor, mini DisplayPort, HDMI, HD kamera, čtečka otisku prstů, TrackPoint

Vzhled a provedení

Jak jsem říkal, tedy psal v minulém článku o ThinkPad P50 kde jsem měl opět pocit že se nám vrátilo klasické poctivé a že to zase začíná trošku dávat smysl. Tak si začínám trošku lámat hlavu kam zařadit tenhle stroj, který je tenký a relativně lehký, kvalitní avšak tak nějak nevím do které kategorie trhu jej zařadit. Přeci jen lehce přenosné stroje nám reprezentuje X260 a X1Carbon, „klasický“ byznis stroj je T460 (ať už tenčí nebo výkonější verze). Přenosnou pracovní stanici máme také a to P50 či větší a opravdovou stanici P70.

Takže kam jenom P50s zařadit, samo Lenovo o něm říká „Tato 15,6″ mobilní pracovní stanice testovaná podle armádních specifikací MIL-SPEC kombinuje výkon s přenosností a může se pochlubit vynikajícím procesorem, samostatnou grafickou kartou a extrémně dlouhou výdrží baterie.“ Jak to ale je doopravdy? Holt se na to budeme muset podívat…

Vzhled je klasicky „krabicoidní“ matná šedá nenadchne, ale rozhodně neurazí. Víte čeho jsem si všimnul hned a na první pohled? Baterie. Ano přídavné baterie s velkou kapacitou která čouhá z těla notebooku. Ne do zadu jak jsme byly dříve zvyknutí, ale dolů, takže když notebook položíte je příjemně nakloněn a jako další bonus je lepší přístup vzduchu k průduchům chlazení. Není větší půdorys, takže se vleze bez problémů do brašny na klasický notebook. Stejně jako její menší, dalo by se říct konkurent v podobě ThinkPadu T460p.

ThinkPad P50s

ThinkPad P50s

Už když jsem recenzoval P50 tak se v komentářích objevilo že působí lacině. Musím říct že tenhle působí ještě laciněji, ale jen na pohled. Jakmile stroj dostanete do ruky nemůže být o kvalitě zpracování skoro pochyb. Skoro z jednoho důvodu a to toho že při zavřeném víku displeje je jeho spodní hrana / zadní při pohledu z čela lehce nad tělem a víko displeje v tomto místě nepůsobí příliž pevně a dochází zde k lehkému průhybu. Jinak bez výhrad.

Konektorová výbava je standartní. Na levé straně naleznete napájecí konektor, USB 3.0, HDMI (plná velikost, chválím), 3,5mm jack, čtečku karet, RJ45 (velmi schválím), slot na smart card.

Na levé straně 2x USB 3.0, MiniDP (tohle nechválím), výdech chlazení. Zadní a přední strana nic. Na spodní straně naleznete dokovac konektor. Slot na SIM kartu je pod baterii.

Displej je uchycen dnes již standartním způsobem, umožňující pohyb víka až do 180° s příjemnou tuhostí ovšem schází zde zámek pro displej, ale na to už jsme si tak nějak zvyknuly. Ovšem jeho rámeček je poněkud velký a tlustý, specifikace uvádí 15,5″ ale velikost těla je 15,6″ že by to bylo tím displejem?

Základna notebooku je dostatečná pevná, nikde se nekroutí je z matného tmavého plastu příjemného na omak. Opět je tu absence indikačních LED diod. Jedna v tlačítku napájení. Jedna u čtečky otisku prstu, další nalezneme u Fn a vypnutí zvuku a mikrofonu. Indikace Wifi, BT, WAN bych uvítal, ale chápů „katování kostů“ tedy snižování nákladu a ono dát tam nějakou tu diodu navíc stojí asi tak misku rýže, ale v té velké produkci už to není zanedbatelná částka. Bohužel i z pracovní stanice za 50+ tisíc je potřeba vytěžit co nejvíce peněz.

Klávesnice a polohovodla

Novodobá klasika v podobě ThinkPadů, snad napříč všemi. Tedy ostrůvková chcete-li chicklet klávesnice, vynikajícho tvaru kláves, skvělé mechaniky, podsvícená ve dvou krocích, které bohužel místy trochu více prosvíta. Ovšem rozložení je „na facku“ koho napadlo že u pracovních strojů uživatele upřednostní PrtCs místo kontextové nabídky? Že lidem nebude scházet Pause, SysRq, ScrLk … Ano u IdeaPadů tomu rozumím, ještě bych to trošku pochopil u X1 která je pro managery a ne pro programátory, kódery, strojaře atd. Bohužel u WKS vážně ne. Velké mínus.

Další mínus je lehce dunivý občasný zvuk z klávesnice. Nějak se mi nedaří rozklíčovat proč a kdy to ten zvuk udělá, ale je poměrně nepříjemný a působí velmi lacině.

Polohovadla jsou jako všude, naštěstí tu máme zpět vyhrazená tlačítka TrackPointu více a více do detailu se o mechanice dozvíte v článku o T460s.

Klávesnice ThinkPad P50s

Displej a zvuk

Displej je jisto jistě lákadlo, splňuje certifikaci ISV. Pokrývá 62% AdobeRGB98, a 90% sRGB, jedná se o naprosto totožný displej který naleznete v ThinkPadu W541. Jeho naměřené parametry nejsou vůbec špatné a jediné co tak zamrzí je jeho obnovovací frekvence na baterii, ale to je spíše problém Intelu který nastaví 48Hz a to je vážně nepoužitelné a potom snad nižší hodnota PWM při nizkém jasu, tohle je můj subjektvní pocit. Bohužel nedisponuji měřící technikou, ale mám citlivé oči které při nejnižším jasu byly prostě rychleji unavené. Další velký nedostatek z mého pohledu je integrovaná kalibrační sonda, takovýto displej by si ji jistě zasloužil. Nicméně defaultní nastavení není zlé a dá se rozumně používat i na nějakou tu na barvy háklivou činnost.

Zvuk nenadchne neurazí, hlasitost dostatečná, dá se tu hovořit i jakési prokreslenosti. Jedná se o pracovní stroj takže se nepředpokládá že bude od večera do rána sledovat filmy a pařit gamesy. Takže na skype nebo zvukový podkres není problém. Vypadá to že snad podařilo odstranit neduh T460p který přetrvává od W550s.

Konektory

O těch už jsem mluvil na začátku, dodám jen že mi rozložení přijde logické, rozestupy mezi USB jsou dostatečné takže není ani problém s velkýmu USB disky.  Jediné co trošku zmenšuje konfort při práci je  výdech chlazení na pravé straně. Což samozřejmě nebude vadit levákům :)

O bezdrátovou komunikaci se stará Intel DualBand 8260k terá používá antény 2×2. Jedná se o zhruba vyšší střední třídu karty (tak to ThinkPady řady T měly minimálně několik posledních generací) a stále se jedná o kartu, která je lepší, než karty v v 90% produkce notebooků – je to poznat na technice, citlivosti, ovladačích a celkově schopnostech karty – a/b/g/n/ac v 2,4- i 5GHz.

Bluetooth 4.2,  Velké překvapení bylo u síťové/drátové komunikace a to byl, tedy je Intel I219-V.

Výkon a chlazení

Aneb to nejdůležitější u mobilní pracovní stanice. Prvně začneme trošku jinak :) Dobrá zpráva je že funguje TPFC, ano projekt který vznikl kdysi kdysi dávno v dobách minulých stále funguje. Konkrétně ve verzi  0,62 a umí číst sice jen teplotu CPU, ale to stačí ;)

Dále je potřeba zmínit že chlazení je nastaveno docela agresivně. Takže pro mě osobně TPFC byla nutnost. Zvuk při nižších otáčkách je rozhodně slyšet, ale příliš rušivý není. To se ovšem změní v případě kdy se ventilátor rozotočí na vyšší otáčky, pak je rušivý až otravný. Na druhou stranu je to vykoupeno tím že se notebook tolik nehřeje, teploty nepřelezou 85°C a nedochází k throttlování, Turbo sice nejede pořád na plno, ale to u takhle tenkého stroje snad nikdo nečekal. Ano teploty jsou na hraně, ale né za hranou. Grafická karta nepřesáhne 65°C a to ani v případě současných vysokých teplot. Ovšem jako menší nevýhodu vidím lehké zahřívání v pravé části notebooku. Konkrétně pod šipkami a to i přes snahu ventilátoru udržet nízkou teplotu uvnitř, holt fyzika nepustí a tenké tělo je tenké tělo.

Teď obecnější věci které budou zajímat více lidí srdcem tohoto stroje je dvoujádrový, nízkonapětový procesor s rodiny SkyLake s označením i7-6500U (trošku odbočím, ale vážně nechápu proč a jak vymýšlí značení u Intelu, protože stolní počítače sice na první pohled mají stejné značení, opak je však pravdou. Pokud by jsme chtěli ignorovat první kombinaci tak zjistíme že u notebooku je 6500 i7, zatím co u desktopu je to i5. Dále tu máme zmatek v tom že dříve byly 4 jádra, jenom i7. Nyní tu máme i5-6440HQ což by člověk řekl že bude slabší, přeci jenom 6440 < 6500 bohužel to tak není, stejně jako že to je i5 a zároveň Q – Quad – čtyřjádro. No prostě to pro uživatele je čím dál složitější…)

Co se od pracovní stanice čeká? Výkon. Co se čeká od tenké pracovní stanice? Výkon. Ale hlavně aby ten výkon udržela po celou dobu kdy to člověk bude potřebovat. Výkon i7-6500U má hodnotu 3,37b. v CineBenchi 11,5. To je hodnota poloviční oproti prvním stolním i7 na jádře Nehalem. Což když to přeložíme dáva dohromady to že výkon na jádro je stejný jako u 5 generací starého stolního top modelu (neberu v potaz eXtremní edice)

GeekBench: http://browser.primatelabs.com/geekbench3/7075808

Baterie

Nejen jedna, ale dvě. Hned na začátku jsem psal jakou mají kapacitu. Tedy zabudovaná 44Wh a výměná 72Wh, dohromady to dává ohromných 116Wh což je cca tolik kolik měla T420 s 9ti článkovou baterii. Ale zpět k současnosti. Při nastavení úsporného režimu ve Win10 se dostanete se 100% jasem, wifi, editací textu, občas rozbalení nějakého archívu na 8h provozu naprosto bezpečně, spíše víc. Pokud ovšem snížite jas na 25% hodnota výdrže na baterii se zvýší téměř o 50%, tedy na 12h. Abych pravdu řekl, nikdy jsem to přesně nestopoval, ale mám pocit že ve skutečnosti vydrží s nižším jasem o něco více. Vypnutý úsporný režim 75% jas a jsme na 6ti hodinách. Ovšem nevidím k tomuto chování důvod. I při úsporném režimu systém nic nebrzdí, CPU si umí zapnout turbo a dostáváme se tedy k tomu že jeden pracovní den dáte „levou zadní“.

Velmi dobrá věc pro maratonce je možnost výměny baterie za chodu. Pro ty co potřebují spoustu času na baterii je to tak dobrá příležitost k jejímu prodloužení. Ano musíte s sebou mít 2 baterie, ale pokud vím že mě čeká dlouhá práce v terénu tak to prostě budu muset překousnout a nebo šáhnout po něčem co má horší displej, výkon, kvalitu a vzít nějaké pasivně chlazené CoreM, no prostě hodně ústupků.

Úsměvné je že baterie je stejně vysoká jako celý notebook :)

 

Velikost baterie ThinkPad P50s

Ostatní

Co vše zde zmínit. Tak v první řadě musím zmínit čtečku otisku prstů která bohužel nedosahuje kvalit nového typu čtečky která je použitá u P50 a nových ThinkPadů řady x60. U téhle čtečky se mi stalo snad poprvé za x-let používání a testování ThinkPadů že jsem musel několikrát zadávat otisk třeba i na 5tý pokus. Ono když se to stane jednou tak fajn, dvakrát taky pohoda, ale skoro každý druhý den? Opravdu nevím jestli se jedná o „vlastnost“ celé serie, nebo jenom chybu jednoho kusu. Hledání po internetech nic moc nepřineslo, takže bych to shrnul chybou daného kusu.

Kompletní fotogalerie:

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky