Jaká je Yoga 900 na cestách?

16. 11. 2015 | 4

S novým (povedeným) konvertiblem Yoga 900 jsem strávil skoro další měsíc, tentokrát hodně na cestách. Jaká je Yoga 900 jako společník (pracovního) cestovatele?

V říjnu jsem změnil působiště a musel jsem absolvovat hodně cestování. Bohužel jsem jeho většinu musel zvládnout s ne zcela skladným ThinkPadem T510, jelikož jsem na „svůj“ notebook (mimochodem vybral jsem si X250) musel čekat. Cestování s 15″ monstrem s rozšířenou 9článkovou baterií – ano, omlouvám se za ta silná slova, nicméně po R400, T420s a T440s jsem nějak vyšel ze cviku – prostě v dnešní době nějak není ono. No, a jelikož jsem hrdým majitelem Yogy 900, napadlo mě (i za cenu cestování se dvěma stroji, což je ještě o něco méně příjemné než cestování se samotnou T510, byť je Yoga 900 neobyčejně lehká a skladná) tohoto bojovníka v kategorii velmi lehké váhy do mých cest plně zapojit. Jak si vedl?

Yoga 900 mi dělala společnost při čekání na letištích, v letadlech, hotelech, někdy taky v restauracích či kavárnách a sem tam se i se mnou prošla nebo vyčkávala ve stoje. Díky tomu jsem dokázal skutečně naplno využít všech jejích předností (a zřejmě taky objevit její doposud úspěšně skrývané nebo málo zmiňované slabiny)…

Tip: Moje recenze a zkušenosti po měsíci používání Yogy 900 zde.

Na letišti a v kavárnách

Když jsem zrovna měl to štěstí, že na daném letišti nabízeli použitelnou Wi-Fi zdarma (dobře, nebudu to tak dramatizovat, byl jsem většinou v Evropě, kde je to – čím více na východ – standard), coby brzký příchozí jsem si rychle prošel odbavením a kontrolou a „pohodlně“ se usadil u plánovaného „gatu“. Yogu jsem posadil na klín a vyhledal Wi-Fi. Už v tomto bodě musím poznamenat, že jsem ani jednou neměl problém s příjmem signálu nebo výpadky – pokud nebyla síť přetížená, internet fungoval perfektně. Nebudu popírat, že tomu hodně pomohla nejnovější dvoupásmová Wi-Fi od Intelu (což je mimochodem u konzumního, byť prémiového, zařízení stále ještě celkem příjemné překvapení). Ukázalo se tedy, že moje obavy z umístění antén v opěrkách zápěstí (tedy v základně namísto ve víku) byly zbytečné.

yoga900-tablet

Pokud sedíte, pravděpodobně si vždy vystačíte s režimem notebooku. Tady byste s klasickým notebookem skončili, a jakmile otevřou gate pro nástup do letadla, notebook byste vypli a uložili do tašky. S Yogou ale můžete bez problému pokračovat dál – překlopíte displej do režimu tabletu a bez problému pokračujete třeba v prohlížení webu, čtení článků (třeba na Lenovo Blogu CZ) či sledování videa se sluchátky.

V kavárnách či restauracích s malými stolky mi často přišel vhod režim stojánku či stanu (ale stojánek je většinou asi jistější, pro stan je třeba přeci jenom trochu větší plocha), protože přímo s klávesnicí se zde pracovalo nepříliš pohodlně a ve zmíněných režimech bylo možné alespoň částečně na počítači něco dělat – převážně „konzumovat obsah“, jak se říká, ale v nouzi člověk pozná dotykovou klávesnici.

Cestování

Znáte to – člověk stráví v letadle či autobuse spoustu času (vlaky jsou v tomhle mnohem lepší), kdy nemá moc co dělat. V dnešní době, kdy aerolinky šetří každý milimetr místa a málokdo má tu výsadu sedět jinde něž v Economy class, zjistíte, že s běžným notebookem (tím mám na mysli cokoliv většího než 12″) je většinou minimálně dost problematické pracovat, protože jej prostě na stolku ani na klíně neotevřete tak, aby se s ním dalo pracovat – buď nelze dostatečně otevřít víko displeje, nebo už máte lokty zabořené v sedačce, v horším případě v spolucestujícím či stěně kabiny.

yoga900-stojan

Tady zase přichází na řadu Yoga panty a nejužitečnější zde bude nejspíš opět režim stojánku – ano, luxus fyzické klávesnice a touchpadu se vám nedostane, takže bude také omezená nabídka aktivit, které můžete s počítačem provádět, nicméně v tomto případě platí více než kdy jindy „lepší něco než nic“. A to „něco“ zde není až tak omezené, jak by se mohlo zdát – čtení, prohlížení fotek, sledování videa, poslech hudby (ano, na 512GB disk se něco vejde, případně pomůže kamarád v USB portu) je naprosto v pořádku, případně lze vytvářet i kratší texty (pokud jste masochista, můžete psát i knihy…).

Jeden let jsem si tak moc „užíval“, že jsem se rozhodl poprvé za hodně dlouhou dobu a určitě poprvé v dotykovém režimu zahrát si na počítači „tabletovou“ hru (Halo: Spartan Assault). A byl jsem mile překvapený, že to notebook v režimu tabletu zvládl jak z pohledu výdrže baterie, tak chlazení. Byla to pro mě netradiční aktivita, dotykové hry moc nemusím (když už výjimečně na počítači hraju, připojím Xbox ovladač), ale bylo to překvapivě v pořádku.

Mimochodem, Yoga 900 se celkem v pohodě vejde v letadle do kapsy před vámi, takže ji nemusíte při startu a přistání mačkat do tašky u vašich nohou.

Večery na hotelu

Pokud zrovna nejste na hotelu, který nabízí smysluplné mezinárodní kanály a nehovíte zrovna turečtině (i když takové Rychle a zběsile v turečtině má určitou dávku jiné atmosféry než originální anglická verze, to musím uznat…), a pokud váš hotel disponuje aspoň trochu slušným internetovým připojením (slušelo by se poznamenat „YouTube 240p rulez“) nebo jste si s sebou přivezli externí disk plný filmů, máte vyhráno.

yoga900-notebook

Po příchodu na hotel začnete asi v režimu notebooku, který je pro práci na klasické ploše Windows vždy lepší, protože přečtete maily a budete na ně odpovídat, možná nějaká fóra, někdo (třeba já) sepíše nějaký ten článek na jeden nejmenovaný blog. A tady nastává asi největší kámen úrazu nové Yogy 900 – klávesnice a možná trochu touchpad. Klávesnice nabízí všechny klávesy, které budete potřebovat, a to díky návratu šesté řady kláves. Pominu asi i rozložení, které je otázkou zvyku (ale dlouholetý uživatel ThinkPadu trpí…), ale pominout nemůžu mechaniku a odezvu klávesnice (z diskusí a hodnocení na internetu nejsem sám). Klávesnice je příliš mělká, a tak i zdvih kláves je velmi, velmi mělký. Až tak, že připomíná „folio“ klávesnice v krytech tabletů – nikdy jsem je neměl rád a v tomhle stavu nikdy nebudu. Připočítejte k tomu ještě nerovnoměrnou odezvu mechaniky, tedy příliš nízkou jistotu při psaní. Není to tak, že uděláte překlep nebo „nedoklep“ v každém druhém písmenu, to ne, ale stává se to prostě příliš často až je to někdy frustrující a chvílemi mě psaní na Yoze 900 silně nebavilo, protože jsem trávil moc času opravami textu – jedna věc jsou překlepy (a naprosto hloupé umístění klávesy Home na místo, kde je běžně Delete nebo Enter), ale mnohem horší jsou situace, kdy klávesu stisknete, ale ona se nenapíše, nebo se naopak napíše dvakrát. Tohle je největší a jediný problém Yogy 900. Bohužel Yoga 900 je jinak tak skvělé zařízení, že tahle jediná (ale o to zásadnější) chyba ji v mých očích příliš sráží a lituji jí proto mnohem víc. Zmíním ještě, že bych uvítal, kdyby byl touchpad – jako u ThinkPadu – pod mezerníkem a ne odsunutý vpravo, ale ve světe konzumních notebooků je to celkem standard, takže to berte spíš jen jako poznámku.

Nyní můžete zahájit internetovou či filmovou seanci. Yogu 900 v takovém případě otočíte do režimu stojánku (či stanu) a můžete ji bez jakýchkoliv problémů položit na postel, protože reproduktory nebudou dušené ani silnou peřinou, jelikož budou směřovat k vám. Jen je třeba počítat s tím, že ne každá video aplikace je uzpůsobená dotykovému ovládání, v tomto případě asi oceníte výchozí 250% zvětšení zobrazení Windows.

Tohle je asi nejlepší bod, kde se sluší poznamenat jedna zajímavost a zároveň negativní stránka – ještě u žádného notebooku se mi nestalo, že by mě výrazně omezovalo připojení na nabíječku. V případě Yogy 900 je to ale jiné. Yoga 900 působí jinak – je to natolik lehké a mobilní zařízení, že po připojení k nabíječce (která má mimochodem hodně tlustý a krátký kabel) zařízení prostě ztratí křídla – ze vzdušného počítače, který vám dává plnou svobodu pohybu a použití kdykoliv a kdekoliv se najednou stane uzeměný a těžkopádný tvor s koulí na noze. Ani změny režimů pak nejsou pohodlné a především režim stan pak působí velmi zvláštně kvůli visícímu těžkému kabelu.

Zhodnocení

Takže jaká je Yoga 900 coby spolucestující? Yoga 900 je extrémně povedený konvertibl – podle mě nejlepší konvertibl široko daleko – a dává to jasně najevo každý den, každou chvíli. Současná generace je díky kombinaci unikátních pantů a kompaktního provedení (a skvělého designu s příjemnými materiály a překvapivě pevným tělem) natolik univerzální, že ji skutečně můžete použít v každé situaci. Kdyby měla Yoga 900 lepší klávesnici (a TrackPoint…), bylo by to v tuhle chvíli pro mě asi zcela dokonalé zařízení (žádné problémy s chlazením, dostatečný výkon, dlouhá výdrž na baterii). V této podobě ale novou prémiovou Yogu – ač je sebelepší – dělí od Olympu právě ona klávesnice. Třeba příští rok…

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky