X301 vs. X1 Carbon: kdo s koho?

1. 6. 2015 | 10

Mezigenerační souboj lehkých profesionálních notebooků. Kdo bude vítězem? Stará dobrá klasika v podobě nejvíc sexy ThinkPadu všech dob? Nebo novodobá nekorunová královna ThinkPadů, X1 Carbon 2015 – výroční model k 100 000 000 vyrobených strojů?

 

X301

13.3″ LED 1 440 × 900 TN

Intel Core 2 Duo SU9400, 2×1,6GHz

RAM 4 GB (max 8 GB)

SSD 64 GB

DVD, WiFi, 3G modem, BlueTooth, Webkamera, 3G, Čtečka otisků prstů

Baterie 44Wh, výdrž až 4h

3x USB 2.0, DP, VGA, LAN

X1C 2015

14,1″ 2 560 × 1 440 IPS

Intel Core i7-5600U, 2×2,6 GHz

RAM 8 GB

SSD 512 GB

LTE, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, Webkamera, 3G, Čtečka otisků prstů

50 Wh,  výdrž až 10 hodin

2x USB3.0, HDMI, MiniDP, OneLink

Konstrukce

X301 byl ve své době nejtenčí ThinkPad s optickou mechanikou, měl se stát konkurentem jednoho přelomového stroje, ale nebudeme si malovat vzdušné zámky. V 13,3″ balení jste dostali velmi kvalitně zpracovaný stroj (jediný nedostatek jsem objevil v podobě nelícující baterie, což jsem vyřešil vložením kusu papíru). Na svou dobu obsahoval X301 velmi mnoho věcí v malém a kompaktním těle: DVD mechaniku, SSD, dostatek konektorů a velkou baterii která, nabídne kolem 4 hodin provozu. Výdrž šla navíc prodloužit i dokoupením speciální baterie do DVD šachty, čímž se celková výdrž zvýšila až k šesti hodinám provozu. Toto řešení je de facto starším ekvivalentem technologie PowerBridge, kterou jsou vybaveny dnešní ThinkPady. Drobnost, která potěší, jsou zámky víka displeje. I přes snahu o co nejtenčí notebook se podařilo zachovat dostatek konektorů.

Novější ThinkPad X1 Carbon nabídne o něco méně konektorů a – dalo by se říci – i výbavy, nicméně v dnešní době cloudu je to víceméně jedno – stačí být připojen na internet. Bohužel zde nenajdete ani DVD mechaniku, ani vyměnitelnou baterii. Na druhou stranu jde o notebook, který je v nejsilnějším místě vysoký pouhých 1,8 cm. Hmotnost pouhých 1,3 kg je dalším faktorem, kde X1 Carbon vítězí.

Vzhled těchto strojů si na první pohled získá oko každého. Osobně si myslím, že jeden obrázek je víc než tisíc slov, proto malá galerie.

Klávesnice, TrackPoint, touchpad

X301 má „starou dobrou“ ThinkPadí klávesnici, kterou není třeba zásadně popisovat. Klasické (vynikající) rozložení, skvělá mechanika a odolnost proti polití jsou samozřejmosti. Ačkoliv není přímo zespodu podsvícená, lampička ve víku notebooku tento „nedostatek“ nahrazuje. TrackPoint je taktéž ještě v původním řešení. Klasická konstrukce, tři vyhrazená tlačítka, není zapuštěný. Touchpad příliš často nepoužívám, ale když už ano, nepozoruji žádné zpoždění a přesnost je naprosto dostatečná.

Ovládací prvky jsou na ThinkPadu X1 Carbon oproti dříve ustálené sestavě poměrně kontroverzní. Mnoho změn je diskutabilních a z mého pohledu, bohužel, k horšímu. Je prima, že je klávesnice podsvícená (ve dvou stupních intenzity), ale absenci některých kláves nesu těžce (zejména chybějící klávesu kontextového menu, na jejímž místě se nachází PrintScreen). Alespoň, že je zpět klasická horní řada F-kláves (v Carbonu z roku 2014 byl místo ní pruh dotykových proměnných kláves, více zde). Ale je potřeba zminovat i pozitiva a těmi jsou vyhrazené klávesy TrackPointu, což je jistě krok správným směrem.

Displej

Pokud jsme si doposud mysleli, že je to vyrovnané, tak tady se dostáváme na bod, kde je rozdíl snad největší, tedy dle máho názoru. X301 má 13″ displej s rozlišením 1 440 × 900 bodů, což je (dle mého názoru) tak akorát, poměr stran 16:10 taky potěší. Bohužel (ne)kontrast tohoto displeje je tristní, dále prosvítání podsvícení na spodní a horní hraně, které jsem viděl snad u všech kusů, co mi prošly pod rukama, a poslední hřebíček do rakve je barevné podání bídné i na TN panel. Přitom v této generaci i v té předchozí dokázalo Lenovo použít kvalitní AFFS displeje napříč řadami.

Oproti tomu X1C 2015 má HiRes IPS matný dotykový panel s rozlišením  2 460 × 1 440 bodů, což se mi jeví jako taky ne vhodná volba, a to kvůli nutnosti změny DPI pro pohldnou práci, což ve spojení s OneLink dockem může způsobovat problémy při připojení monitoru. Proto bych raději volil konfiguraci s HD+ displejem.

Konektivita

Jak jsem již nakousl, tady by se slušelo říct, že X1C prohrává na plné čáře: 2x USB, 1x jack, HDMI, miniDP… jo, musíte u sebe nosit redukce, i LAN konektor je nutné vyvést redukcí. Na druhé straně X301 s 3x USB, VGA, DP, LAN… vše, co si člověk může přát u tenkého notebooku. Ke všemu USB na levé straně, zbytek konektorů vzadu. V čem je zrada? Ano, je to tak: X301 nemá dockovací konektor, X1C sice taky ne v pravém slova smyslu, ale díky OneLink konektoru získáte „polo dock“, který je velmi dobře použitelný. Proto kdybychom soutěžili, tak v tomto bodě dojde v poslední minutách souboje k zásadnímu zvratu. WP_20150401_008 WP_20150408_012

Výkon

Nutno podotknout, že X301 je několik generací starý notebook. Zde budu hodně subjektivní. Používám tento stroj, jak jsem již na začátku zmínil, přes půl roku a to jako hlavní „pracovní“ stroj. Jak mi skara může stačit žalostný výkon ULV C2D procesoru? Naprosto jednoduše – kancelářský balík funguje (jak pod OS Win, tak pod Linuxem), kecálci moc výkonu nepotřebují a internetový prohlížeč se zakázanou Javou, Flashem a bez reklam líta jak z praku, a to hlavně díky použitému SSD, které je oproti HDD stále raketou, ovšem na novodobé konkurenty se moc nechytá… Dle mého tento notebook byl takhle navržen, jako mobilní zápisník, kalendář a poštovní klient s perfektní klávesnicí a zabalen v pevném těle se vším všudy. Ano, jsem nejspíš zaujatý, ale je to tak. Spousta lidí si stěžuje na výkon dnešních notebooků, ano „atomové“ jsou vážně špatné, stejně jako dříve bych potřeboval taky více výkonu, hlavně tedy na doma, ale tam je stolní PC. Jenže je potřeba si uvědomit, k čemu je daný notebook určen. Pokud se jedná o tenký stroj určený k dennímu nošení, nemůžeme od něj chtít výkon mobilní pracovní stanice, jako je třeba W700ds (brzy bude retro článek). Proto mi výkon 0,8 bodů v Cinebenchi R11.5 prostě stačí (to máme na jádro bídných 0,4 bodu, což je stejný výkon na jádro, jaký má Atom N2940)… Obraz ať si udělá ctěný čtenář sám.

Oproti tomu X1C 2015 má vrcholnou ULV i7-5600U s výkonem krásných 3,2 bodů s použítím všech jader a vláken. Tohle by mělo stačit všem (stejně jako 640kb paměti RAM).

Ruku v ruce s výkonem jde chlazení. X301 + TPFC (ThinkPad FanControl) budete mít po většinu doby pasivní notebook a když už se ventilátor rozjede na nejnižší otáčky, tak jej stejně neuslyšíte. Ano, je opravdu, ale opravdu velmi tichý. Dobové recenze mi dávají za pravdu, tedy doufám. Zato nejnovější top model X1C už na tom tak dobře není. Sice TPFC funguje, ale co je špatně, je dle mého správa napájení od Intelu a jeho slavný TurboBoost. Zatímco v klidu se dokáže notebook také chladit pasvině, takové aktualizace vytíží procesor natolik, že po chvilce budete mít pocit, že se vám chystá notebook odletět. Ano, až tak zlé to je a proč za to může Intel? Protože při typicky jednovláknových operacích se snaží procesor co nejvíce přetaktovat jedno jádro, proto dojde k prudkému nárustu tepla, které musí pryč, a proto se roztočí ventilátor na větší otáčky, než by musel. Snad to vyřeší aktualizace BIOSu.

Zátěžové testy jsem nedělal, ani jeden stroj není určený k tomu, aby sloužil k pevnostním analýzám vetknutého nosníku nebo výpočtu balistické dráhy interkontinentalní střely. Notebooky se uchladí, tzn nepřehřívají se, jen X1C neudrží příliš dlouho TurboBoost, možná by bylo lepší, kdyby tam žádný nebyl…

Hry se dají hrát

Hry se dají hrát

Baterie

Zde se je možné vidět postupný vývoj – zatímco dříve jsme s 44 Wh vydrželi cca 4 hodiny, dnes se skoro stejnou kapacitou (a to 50 Wh) vydržíte dvakrát více a to bez problémů. Ovšem dříve jste mohli mít více baterií, protože byly výměnné a, jak jsem zmiňoval na začátku, mohli jste je za chodu měnit, to dnes nejde, i když tu u některých modelů máme Power Bridge.

Tohle je u mobilního zařízení to nejdůležitější, škoda je, že u X301 nejde kvůli umístění akumulátoru použít 9 článků, které by ve spojení s UltraBay dokázaly teoreticky udržet notebook na živu po dobu 9 hodin, možná i více, možná méně, to je jsou jen spekulace (44 Wh z 6 článků nám dává 66 Wh z šesti + 27 Wh UltraBay = 93 Wh : 10 W spotřeby).

Závěr

Nejtěžší část, nejedná se o lehké hodnocení. Jak jsem psal, X301 vlastním, proto ji mám rád, jedná se o kousek historie. Zda se X1C 2015 bude stane taky historickým kouskem? To ukáže až čas. Oba stroje mi přirostly k srdci a troufnu si tvrdit, že ten starší má stále co říct, stejně tak ten nový není tak špatný, jak se všude píše. Každý má svá pro a proti. X301 má lepší klávesnici, ale nemá dokovací konektor. X1C má lepší výdrž baterie, ale X301 má zase výměnné baterie. X1C 2015, ale… Takhle bychom mohli pokračovat hodně dlouho. Proto ať si ctněný čtenář udělá názor sám.

Omlouvám se za kvalitu fotografii, jsou focené mobilním telefonem.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky