Řešení problémů s LTE modulem Sierra Wireless EM7345

10. 6. 2015 | 16

Mám já to ale štěstí, po problémech s 3G modemem Ericsson F5521gw jsem doufal, že s Sierra Wireless jich ubude. Bohužel skutečnost byla jiná, konkrétně v tabletu ThinkPad 8. Tento modul pro mobilní připojení dodává Lenovo volitelně do většiny aktuálních produktů. V současné době je to asi nejuniverzálnější modul co do podpory LTE (FDD) pásem, detailní technické parametry najdete zde. Konkrétně v ČR podporuje všechna používaná LTE pásma (1, 3, 7, 20), včetně 8 (900 MHz, Vodafone).

Popis problému

Modul podporuje (pouze) univerzální rozhraní MBIM, takže již není ve Windows 8.1 potřeba speciální driver. Kvůli podpoře specifických vlastností mobilních operátorů je součástí softwarového balíčku služba, která podle operátora SIM karty nahraje po restartu (zde je to ještě složitější, pokud je SIM karta chráněna PINem, viz dále) operačního systému příslušnou verzi firmware do modulu. Pro většinu operátorů je jeden univerzální firmware, ale například pro Verizon je speciální verze. A tady je právě problém. Připomínám, že je nezávislý na operačním systému.

Výchozí verze firmware FIH7160_V1.1_MODEM_01.1349.12, kterou nabízelo Lenovo v prosinci 2014, je prakticky nefunkční. Způsobuje, že po probuzení z režimu spánku (connected standby) zařízení náhodně mizí z Device Manageru (a tím samozřejmě zmizí i mobilní připojení) a místo něho se objeví neznámé zařízení s ikonou žlutého otazníku pod názvem 1 CDC. Nebo se připojení zasekne a už nejde znovu připojit. Obnovit se dá buď restartem operačního systému nebo pokročilejší technikou odstranění neznámého zařízení v Device Manageru a opětovným rescanem. Toto se projevuje nejen v tabletech, ale i v noteboocích. Něco takového je zkrátka nepoužitelné.

Aktuální verzi firmware zjistíte buď v PC Settings / Network / Mobile broadband (Nastavení počítač / Síť / Mobilní širokopásmové připojení) nebo z příkazové řádky pomocí:

netsh mbn show capability i=*

Hledání vhodného firmware

Poté, co se vůbec přišlo na to, že problém je ve firmware, vznikla otázka, kde najít novější verzi. V té době (prosinec 2014) nabízelo Lenovo pro ThinkPad 8 pouze softwarový balíček verze 1.6.10513.4153, který obsahuje již zmíněný nefunkční firmware FIH7160_V1.1_MODEM_01.1349.12. Novější verze firmware FIH7160_V1.2_WW_01.1415.07 byla v té době dostupná pouze v softwarovém balíčku pro ThinkPad 10 tablet verze 1.11.10610.4225 a naštěstí většinu problémů opravila, lze jej použít i pro ThinkPad 8.

Koncem dubna 2015 uvolnilo Lenovo novou verzi softwarového balíčku 2.1.10640.4269, tentokráte již oficiálně jak pro ThinkPad 8 i ThinkPad 10 tablety a notebooky. Ta obsahuje i nový firmware FIH7160_V1.2_WW_01.1442.07. Zhruba po týdnu od jeho instalace jsem se však musel vrátit k předchozí verzi firmware 1415.07, protože tato nová verze znovu přinesla plno problémů. Opět se jednalo o zaseklé připojení, které nebylo možné odpojit a znovu se připojit a dokonce i zatuhnutí celého tabletu při probuzení (tento problém se s verzí 1415.07 nikdy neprojevil). Pokud používáte Lenovo System Update, doporučuji verzi 2.1.10640.4269 neinstalovat a případně zakázat.

Doporučená konfigurace

Po několika měsících provozu ThinkPad 8 tabletu mohu doporučit následující konfiguraci software (ta by měla být použitelná i pro ThinkPad 10, pro Yoga modely je to neověřeno).

  • Firmware verze FIH7160_V1.2_WW_01.1415.07, který se nachází ve starším softwarovém balíčku 1.11.10610.4225 (GTWO35WW) pro ThinkPad 10
  • Microsoft hotfix KB3036606 „Windows 8.1 mobile broadband may not auto-reconnect after it resumes from connected standby“
  • Jakmile je firmware úspěšně aktualizován, změnit u služby Firmware Updater Service nastavení spuštění z Automatic na Manual. Tím se vyřeší dočasné zmizení mobilního připojení po restartu operačního systému. K tomu poznámka, pokud máte SIM kartu chráněnou PINem, nedojde k aktualizaci firmware po restartu operačního systému, ale až při prvním připojení po zadání PINu.

Tato konfigurace stále není zcela bezproblémová. Při úplném výpadku signálu, například při jízdě vlakem v tunelu, občas dojde k zaseknutí připojení tak, že jej nelze znovu připojit a je třeba restart operačního systému (případně jen driveru, pro pokročilé uživatele). Dále občas ukazuje indikátor úrovně signálu špatnou (starou, nízkou) hodnotu, zatímco připojení funguje. Oproti problémům v ostatních dostupných verzích firmware je to ale stále pohoda. Schopnost se za jízdy přepínat bez výpadku připojení mezi 4G/3G/2G sítěmi je jinak velmi dobrá. Spotřeba při LTE připojení v connected standby režimu je necelé 1 % kapacity baterie za hodinu.

Závěr

Opět se bohužel ukázalo, že přístup k řešení těchto problémů je jak ze strany Lenova, tak Sierra Wireless naprosto tragický. Jediná pomoc jsou diskusní fóra, výměna zkušeností s experimentováním různých nastavení a verzí firmware. Nedokážu odhadnout, kolik zařízení s LTE bylo vráceno zákazníky jen proto, že výchozí verze firmware je prakticky nefunkční. Snad se z toho Lenovo pro příště už konečně poučí.

Pro technicky zdatné a zvídavé uživatele je zde web věnovaný Sierra Wireless EM7345, kde je plno různých informací a AT příkazů. Upozorňuji ale, že některé uvedené postupy mohou vést k nenávratnému umrtvení celého modulu.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky