Druhý pohled na Miix 3 10 + střípky o Windows 10

19. 6. 2015 | 8

V dnešním článku si lehce rozebereme jeden z prvních tabletů, na který jsme nainstalovali „Insider Preview“ verzi operačního systému Windows 10. Je 10placový Lenovo Miix 3 s cenovkou začínající na hranici 7 999,- opravdu připravený na nový operační systém a máme se bát případné aktualizace, která bude zdarma k dispozici ke konci srpna?

Jak na mě tablet působí?

Nejprve bych se rád zaměřil na samotné zařízení. Podrobnou recenzi od kolegy si můžete přečíst zde. Za 7 999 Kč včetně DPH získáte velice zajímavé zařízení včetně pozdra a klávesnice. Byl jsem osobně překvapen kvalitou displeje. Očekával jsem některý ze známých neduhů levných tabletů – špatné pozorovací úhly, nízké rozlišení, nekonzistentní podsvícení. Nic takového se u tohoto tabletu neděje. Snad jen jeden malý neduh displeje mi dělal vrásky na čele. Slabší intenzita podsvícení, která ve spojení s lesklým displejem moc nepotěší. Otázka však je, nakolik je tento jev způsobený operačním systémem, nebo přímo hardwarem tabletu. Toto bude tedy nejspíš otázka na Vás, zda tento jev pozorujete i u 10palcového Miixu s Windows 8.1.

Společně s tabletem k nám do redakce dorazilo i efektní pogumované pouzdro se zabudovanou klávesnicí a stojanem. Samozřejmě to není ideální řešení pro častou práci na klíně, ale ve škole jsem si psaní celkem užil. Sice má trošku jiné rozložení kláves než můj primární thinkpad a díky svým rozměrům také menší klávesy, ale svůj účel splní a s trochou praxe můžete psát stejně rychle jako na plnohodnotné klávesnici. Jediné co mě zamrzelo, byla absence kláves F1. Lze je vyvolávat pomocí stisknuté klávesy F a příslušné klávesy viz snímek níže. Naopak velmi mě potěšil clickpad, který má příjemný a znatelný stisk. Proklik vydává velice hutný hluboký zvuk a dává najevo, že je opravdu dobře zpracovaný a snad i něco vydrží.


Za málo peněz hodně tabletu

S cenovkou 3 500 Kč včetně DPH nabízí tento tablet velice slušnou výbavu a hravě strčí do kapsy všechny androidí varianty v této, a dokonce i ve vyšší cenové kategorii. Cena je však vykoupena horším zpracováním a také je to poznat na materiálu. Obyčejné plasty, občas nějaké špatné slícování. Nicméně zařízení je i tak dost odolné a nemusíte se o něj bát. Navíc dostanete výše zmíněný parádní obal s klávesnicí, do kterého jednoduše tablet zacvaknete a máte ve své podstatě plnohodnotný počítač.

IMG_20150618_201857

Z konektorů, slotů a tlačítek zde naleznete vše potřebné. Samozřejmostí je micro USB pro nabíjení a OTG, tlačítko pro zapnutí, kolébkové tlačítka hlasitosti, vstup pro sluchátka, slot pro microSD kartu . Nabídka neurazí a nenabízí žádnou zbytečnou extravaganci. Několikrát mi chybělo hardwarové/dotykové tlačítko „Start“. Ve Windows 10 to v podstatě ani tak moc nevadí. Je neustále viditelné v levém dolním rohu. Pokud ovšem nemáte „metro“ aplikaci přes celou obrazovku. A to je zrovna ten moment, kdy Vám toto tlačítko začne chybět.

Tablet nabídne jediný mono reproduktor, který hraje vcelku obstojně. Nezní plastově, nedrnčí a nejspíš mu hodně pomáhá software Dolby. Myslím, že bych mu s touto cenovkou prominul i mnohem horší reproduktor.

Používáte u tabletu zadní fotoaparát?

Tento tablet nemá zadní fotoaparát a ve skutečnosti mi vůbec nechybí. Nejen že běžně nosím v kapse mnohem menší a výkonnější fotoaparát zabudovaný v telefonu, ale asi by mě ani ve snu nenapadlo fotit s tabletem v ruce. Jednou jsem fotil v rámci recenze s Yoga Tablet 13 Pro v Irsku. Zaprvé jsem si připadal jako blázen a zadruhé jsem málem odletěl i s tabletem, když zafoukal vítr. Za mě tedy palec nahoru za absenci fotoaparátu, protože je lepší fotoaparát nemít vůbec a snížit cenu zařízení o pár dolarů, než jej mít a nefotit s ním, protože dělá otřesné snímky. Přední kamera je ovšem jiná káva a tu považuji za nutnost. Na dovolené můžete snadno komunikovat s rodinou po skypu a vaši příbuzní jsou klidnější, protože vidí, že jste živy a zdrávy. Zabudovaná přední kamera v tomto tabletu nabízí rozlišení 2MPx. Svůj účel splní a kvalita neurazí. Samozřejmostí je mírný šum obrazu při nižším okolním světle, ale tak to bohužel bývá i u mnohem dražších zařízení.

Hon za výkonem, není zbytečný?

Každého uživatele zcela jistě potěší výkon. I když pocit z výkonu může být značně subjektivní a v porovnání s tablety s procesory Intel Core i3 až i7 se může zdát výkon Miix 3 opravdu nízký. Tyto tablety se však pohybují v desetinásobné cenové hladině a díky optimalizaci operačního systému Windows 8.1 a ruku v ruce jdoucího nástupce Windows 10, postačí čtyřjádrový Intel Atom Z3735F s frekvencí až 1,83GHz každému uživateli, který očekává od tabletu splnění kancelářských povinností s balíkem Office 365 (které mimochodem dostanete k tabletu naprosto zdarma), nějaké to prohlížení PDF souborů, vyřizování mailů a konzumování multimédií a ostatního internetového obsahu.

Největší slabinou je však výdrž tabletu. Lenovo uvádí 7 hodin na jedno nabití,  v reálu zařízení vydrží něco okolo 5 hodin. To je na tablet s úsporným procesorem opravdu velice málo. Zvlášť pokud vezmeme v potaz to, že se nejedná o nějaké extrémně tenké  zařízení a pod 10palcovou obrazovku by se mohl schovat mnohem větší akumulátor. Například Lenovo ThinkPad Tablet 2, nebo dokonce ThinkPad Tablet 8 nabídne mnohem větší výdrž na baterie a navíc totožné rozměry (ThinkPad Tablet 8 je dokonce ještě mnohem menší a tenčí).

Celá konfigurace

  • Procesor – Intel Atom Z3735F – 2MB Cache, frekvence 1,33GHz až 1,83GHz
  • Operační paměť – 2GB LPDDR3 1600MHz
  • Úložiště – 64GB eMMC
  • Grafická karta – Intel HD Graphics 4000
  • Displej – 10,1’’ FHD 1920×1200 IPS panel
  • Hmotnost bez klávesnice – 549 gramů
  • Hmotnost klávesnice a pouzdra – 460 gramů
  • Výdrž na baterie – až 7 hodin (reálně však okolo 5)

Je tento tablet připravený na Windows 10?

Byl jsem zaskočen, jak snadno šlo zařízení přeinstalovat se staženým buildem přímo od Microsoftu. Stačilo stáhnout potřebný 32bit ISO soubor z odkazu, namountovat a nainstalovat. Po instalaci bylo zařízení relativně použitelné. Fungoval zvuk, bezdrátové sítě, dokonce i klávesnice v pouzdru. Jediný problém byl s displejem a jeho rozlišením. Stačilo nainstalovat ovladače dodávané pro operační systém Windows 8.1 ze stránek technické podpory Lenovo a problém s rozlišením se vyřešil. Po instalaci veškerých aktualizací se číslo buildu zastavilo na hodnotě 10130. Došlo k mírným změnám uživatelského rozhraní a také se vyladila stabilita zařízení. Nejviditelnější rozdíly si přiblížíme v jednotlivých odstavcích níže.

Základní uživatelské rozhraní má dvě varianty, které se dají za běhu velice snadno přepínat pomocí tlačítka v charm panelu. První variantou je klasické desktopové rozhraní včetně ikon na ploše, ikon rychlého spuštění a také se otevírají „metro“ aplikace v oknech. Druhou variantou je rozhraní upravené pro použití s tablety. Zmizí ikony z plochy a z rychlé nabídky vedle tlačítka start a veškeré „metro“ aplikace se otevírají přes celé okno.

desktop tablet

Obě tyto varianty přijdou vhod a je příjemné mít možnost volby.

Samotný „charm“ panel doznal designových změn a nabídne tak nejčastěji používané nastavení ihned k dispozici. Stačí přetáhnout prstem z pravého okraje obrazovky. Tento panel má také funkci notifikační lišty a mohou se v ní objevovat oznámení různých aplikací.

desktop2

Pod tlačítkem nastavení se skrývají obsáhlé ovládací panely upravené pro dotyková zařízení. Zatím jsem nenašel nic, co by mi v nich při nastavování tabletu chybělo.

nastsavení

Jednou z nejzásadnějších proměn prošla nabídka start a také princip přepínání aplikací. Nabídka start se dá popsat jako dvě samostatné nabídky. V první naleznete totožné dlaždice jako u Windows 8.1 a navíc si můžete vyvolat na levé straně displeje přepracovanou a graficky sladěnou nabídku, kterou známe z Windows 7. Co se rychlého vyhledávání týče, měl jsem s ním problémy. Nejspíš se jednalo o bug, který se projevoval zkrátka tak, že ať už jsem zadal do vyhledávání cokoli, vyhledávání nabízelo pouze webový obsah a lokální zcela přehlíželo. Ve vyhledávání je také integrovaná skvělá asistentka Cortana, která jak to v našich končinách bývá zvykem, není vůbec lokalizovaná a na obzoru není ani malá jiskřička, že se toho někdy dočkáme. Zkrátka jsme nejspíš malý a nezajímavý trh. 10 milionů lidí mluvící jedním specifickým slovanským jazykem není natolik zajímavá a hravě se ztratí v miliardách anglicky, čínsky, francouzsky a španělsky mluvících potenciálních zákazníků.

 

 

S příchodem finální verze operačního systému Windows se máme určitě na co těšit. Ti co dodnes používají Windows 7 a zatracují Windows 8, snad naleznou to, co jim ve Windows 8 doposud chybělo. Můj názor na Windows 8 je dodnes pozitivní. Podílel jsem se na developer preview a sledoval, jak systém roste do finální podoby. To samé teď zažívá Windows 10 a stále má před sebou kus práce. Myslím si, že jde správným směrem a je jen otázka času, jak si na něj ostatní zvyknou.

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky