Lenovo Helix 2: Quasimodo v akci

4. 5. 2015 | 12

Když jsem se po krátké pauze během setkání redakce LenovoBlogu vrátil do meeting roomu, čekal mě úžasný pohled. Představte si velký stůl, posetý novými modely od Lenova a mezi nimi Helix. „Co za člověka si dovolilo položit laptop vzhůru nohama,“ napadlo mě. Ale při bližším pohledu bylo jasné, že nejde o obyčejný laptop a že leží tak, ják má. Hned jsem musel ono magické zařízení prozkoumat a musím se přiznat, že zajímavá konstrukce není jediná věc, kterou Helix s Windows 8.1 Pro dokáže překvapit.

Jak už první pohled napoví, nejde o klasický ultrabook. Jedná o konvertibilní zařízení 2v1, tedy ultrabook a tablet. Nebo spíše tablet s ultimátní klávesnicí? Záleží na úhlu pohledu, posuďte sami.

Konstrukce

Rozměry 301,1 x 192,5 x 9,6 mm, váha tabletu 822 g, váha klávesnice 900 g, použité materiály PC/ABS  a hliník.

Zařízení sestává z kvalitní klávesnice (kterou rozebereme níže) vybavené sadou konektorů ze zadní strany, kde najdeme napájení pro 36W adaptér, USB 3.0 port, Mini-DisplayPort a Kensington Security Slot nezbytný pro firemní použití.

Uvodni foto

Samotný tablet získáme zmáčknutím červeného tlačítka v levém horním rohu klávesnice. Panty i samotný systém ukotvení tabletu ke klávesnici působí velmi kvalitně a bytelně.

Tablet má ze zadní strany snímač otisku prstu, 5MPx kameru, reproduktory a hrb, který designově překvapí snad každého a má i svou funkci. Je v něm čtečka čipových karet (SmartCard), má však i své pozitivní vedlejší výhody: když zařízení leží na rovném povrchu, tak je zajištěn dokonalý odvod tepla z celých „zad“ (pokud ho ale hodíte do peřin, tak počítejte se zahřátím, které ovšem není drastické) a navíc díky hrbu získáte lepší pozorovací úhel při pohledu na display.

Na pravé straně tabletu nalezneme 3,5mm jack, dvojité tlačítko pro ovládání hlasitosti, záslepku skrývající slot na microSIM a MicroSD kartu, dále USB 3.0 také pod krytkou a nakonec Mini-HDMI. Vrchní část nabízí po pravé straně tlačítko power a hned vedle tlačítko pro zamčení otáčení obrazovky. Levá strana obsahuje jen napájecí konektor.

Obrazovku můžete otevřít max na 120°, pokud chcete větší pozorovací úhel, stačí tablet oddělit od klávesnice, otočit jej o 180° ve vodorovné ose a znovu připojit. Panty jsou docela tuhé a skvěle drží polohu, kterou nastavíte.

Největší bonus této konstrukce přináší fakt, že pokud budete přístroj používat jako normální laptop, nikdy se nesetkáte s tím, že by se spodní část nějak zvlášť zahřívala, jelikož všechny prvky způsobující nežádoucí zahřívání jsou umístěny pod monitorem. Což ocení zejména muži, kteří často pracují s laptopem na kolenou. Nemusíte se tak už bát negativního vlivu vysoké teploty na rozmnožovací ústrojí.

Displej a zvuk

11,6″ FHD (1 920 x 1 080 bodů) dotykové obrazovce běžící na 60 Hz se dá vytknout jen jediné. Testovaný model byl v lesklém provedení a práce venku za většího jasu nebyla moc příjemná, ale v místnosti jsem byl z obrazu doslova unešený. Obrazovka podporuje plné dotykové ovládání s 10 dotykovými body a jen tak ji nepoškrábete, díky Corning Gorilla Glass.

Reproduktory s technologií Dolby Home Theater v4 zabudované v klávesnici mi doslova učarovaly. Nečekal jsem tak čistý zvuk a výkon 2 x 0,7 W mě doslova odboural, když jsem nastavil maximum a položil Helix na stůl. Reproduktory v těle tabletu už samozřejmě nejsou tak výkonné, ale kvalita zvuku zůstává.

Klávesnice

Jak bylo výše uvedeno, klávesnici se nedá nic vytknout. I když mi ze začátku připadala malá, byl to jen klam a práce s ní byla velmi pohodlná. Lze použít dvou úrovní podsvícení. Trackpoint a 3+2tlačítkový clickpad jsou skvěle centrálně umístěny a troufám si říci, že tahle nová řada klávesnic je tou nejlepší, co kdy ThinkPady měly.

Konektivita

S Helixem se rozhodně neztratíte. Využívá LTE modem Sierra Wireless EM7345 4G (LTE/HSPA/GSM/GPRS/EDGE, GPS) a pro Wi-Fi dvoupásmovou Intel Dual Band Wireless-AC 7265. Samozřejmostí je Bluetooth 4.0 připojení.

Hardware testovaného stroje

  • Intel Core M-5Y71 Broadwell vPro (2 jádra/4 vlákna, 1,20-2,90 GHz, 4MB cache, 1 600 MHz FSB)
  • Intel HD Graphics 5300 (Broadwell-Y GT2)
  • 8 GB DDR3L 1600 MHz
  • 256GB SSD

O chod se stará dvoujádrový úsporný procesor Intel Core M-5Y71, jehož jádra normálně běží na pouhých 1,2 GHz, ale v případě potřeby může dojít k automatickému „přetaktování“ až na neuvěřitelných 2,9 GHz. Cache pamětí 4MB nějak neohromí a 8GB RAM zcela postačí, pokud se nechystáte Helix používat na profesionální stříhání videa či vytváření 3D modelů. Pro takovou práci bych rozhodně volil výkonnější zařízení. Sami můžete ohodnotit, jak si testovaný model vedl…

 

Kamera

Přední kamera má 2 MPx a je bez automatického ostření. Hlavní kamera už potěší o trochu více, nabízí 5 MPx a automatické ostření.

Napájení

K dispozici jsou dvě Li-Polymer baterie. Klávesnice ukrývá 4článkovou baterii o kapacitě 26 Wh. V tabletu nalezneme 2článkovou 35 Wh. Udávaná výdrž: 8h samotný tablet a 12h s klávesnicí.

Během intenzivního čtyřhodinového testování klesla baterka na 36 %. Při běžné zátěži jsem dostal na výdrž 8 hodin, takže při ztlumeném jasu a práci jen v textovém editoru či dalších nenáročných aplikací není výdrž 12 hodin sci-fi.

Zajímavý je systém nabíjení, kdy si můžete vybrat, jestli 36W adaptér připojíte do klávesnice, nebo do tabletu. Po připojení do klávesnice se začne nabíjet baterie v tabletu a následně až baterie v klávesnici. Pokud připojíte adaptér přímo do tabletu, baterie v klávesnici se už pak nenabije.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky