ThinkPad YOGA 14 – je tak akorát?

30. 3. 2015 | 5

Nová 14palcová ThinkPad Yoga zaplňuje mezeru mezi 12,5palcovou dobře přenositelnou variantou a 15palcovou „pracovní stanicí“. Nejspíš se jedná o zlatý střed v rozměrech a hodí se pro každodenní používání a především každodenní nošení. Osobně tuto velikost preferuji, protože je obrazovka dostatečně velká pro čtení a editování dokumentů a přitom se pohodlně vejde do batohu a záda netrpí pod zbytečnou vahou. Když k tomu přičtete výkonný hardware, vlastnosti Ultrabooků YOGA a přimícháte koření ThinkPad, vyjde celkem zajímavý koktejl, který mi až na pár výtek velice chutnal.

Zpracování

Na první pohled působí nová ThinkPad YOGA 14 velice kvalitně zpracovaná, ale oko zarputilého „ThinkPadisty“ nedostatky určitě najde. Můj názor je ten, že „pokrok“ se zkrátka nezastaví a společnost Lenovo se snaží oficiálně tímto Utrabookem navázat na řadu ThinkPad S. Myslím, že se jí to celkem daří, jen je škoda některých detailů.

Například vana ultrabooku a okolí klávesnice jsou vyvedené z plastu, který na dotyk působí lacině a mírně vrže. Nemluvě o mechanizmu uzamykání klávesnice Lift’n’Lock, který oproti 12,5palcové variantě vydává nepříjemné zvuky, když dochází k odemykání a zamykání mechanizmu. Víko displeje je naopak opatřené hliníkovým krytem, který oplývá ukázkovou pevností a chrání jej před jakýmkoli prohýbáním. Povšiml jsem si však, že se obraz mírně vlní, pokud se do víka displeje drcne. To dávám za vinu snaze o vysokou pevnost a co nejtenčí víko. Nicméně v provozu si tohoto jevu skoro vůbec nevšimnete.

WP_20150319_025

Klávesnice samotná je naprosto famózní a nemám k ní žádnou výtku. Má příjemný tlumený zvukový projev, odpor a hloubka stisku je tak akorát a píše se mi na ní skvěle. To je ovšem u každého uživatele individuální. Stejně příjemný pocit jsem měl například u prémiového ThinkPad X1 Carbon druhé generace. Výhodou je také bílé podsvícení, u kterého sice nelze nastavit různé úrovně intenzity, ale přesto svou práci odvede na jedničku.

WP_20150319_019

WP_20150319_020

Pochválit musím také panty displeje, které jsou mechanicky propracované a velice odolné. Nyní se obě osy v pantech pohybují rovnoměrně a notebook jde otevřít o 180 stupňů, až se zařízení položí do jedné roviny se stolem.

FullHD IPS panel předvádí skvělé a živé barvy a téměř neomezené pozorovací úhly. Občas trošku pozlobí automatická rotace, ale ještě jsem neviděl zařízení, které by v tomto ohledu nebylo v určitých případech zmatené. Potěší hardwarové tlačítko pro zámek otáčení obrazovky, který najdete na pravé straně notebooku hned vedle ovládání hlasitosti. S rozišením 1 920 x 1 080 se na 14palcovém displeji pracuje příjemně, operační systém uživatelské rozhraní dobře škáluje, a tak nejsou ovládací prvky příliš malé, ani příliš velké. Větší rozlišení by bylo nejspíš na škodu.

Konektory

Co se konektorové výbavy týče, je zde jen běžná plejáda portů a jediné, co mi v zásadě chybělo, byl konektor RJ45 (klasická LAN). Ten je sice možné získat díky dokovací stanici OneLink Dock, ale v mém případě jsem se setkal s potřebou LAN v terénu, kde zkrátka jiné řešení nebylo.

Na pravé straně notebooku nalezneme mírně zapuštěné tlačítko zapínání, dvojici tlačítek pro nastavení hlasitosti, zámek rotace displeje, dvojci USB 3.0 konektorů a plné HDMI.
WP_20150319_034

Na levé straně se nachází napájecí konektor včetně konektoru pro OneLink, jedno USB 3.0 s možností napájení i ve vypnutém stavu, sdružený konektor pro sluchátka s mikrofonem a čtečku paměťových karet.
WP_20150319_038

Přední strana nenabídne žádné konektory, pouze gumový proužek, který pomáhá proti klouzání Ultrabooku při režimu Stan. Zadní strana nabídne dostatečně velké žebrování pro chlazení.
WP_20150319_042

WP_20150319_036

Tlačítka vrací úder

Komunita byla vyslyšena v jedné zásadní věci. Hardwarová tlačítka TrackPointu jsou zpět!!! Jejich stisk je naprosto famózní a velice se mi líbí. Pod tlačítky je clickpad, který má dle mého názoru geniální zpracování. Nepotřebuji, aby byl „klikatelný“ všude. Stačí, aby byl stisk v dolní části, ale o to víc hmatatelný a jistý. Za mě rozhodně dávám palec nahoru pro inženýry a také manažery v Lenovu.
WP_20150319_030

WP_20150319_027

Tento 3+2 tlačítkový clickpad obdržela veškerá zařízení z nové generace ThinkPadů a opravdu je to krok správným směrem. Možná by to chtělo trošku doladit ovladače, které se občas nepohodnou s rotací obrazovky, ale vzhledem k tomu, že je nová ThinkPad YOGA 14 na trhu ta krátce, dá se to odpustit a očekávat, že dojde k brzké nápravě.

Specifikace plné novinek

Je dobré, že společnost Intel neusíná na vavřínech a přináší další generaci procesorů Intel s architekturou Broadwell. Nejvyšší konfigurace, která dorazila k nám do redakce, disponuje dvoujádrovou variantou Intel Core i7 5500U s frekvencí 2,4 GHz s možností přetaktovat se v případě potřeby až na 3,0 GHz.

Chválím také dedikovanou grafickou kartu NVIDIA GeForce 840M s vlastní 2GB pamětí. Díky ní si ThinkPad YOGA 14 poradí i při náročnějším hraní her, nebo díky podpoře technologie CUDA ulehčí práci při stříhání videa či úpravě fotografií.

Konkrétní herní benchmarky jsem nedělal, nicméně herním výkonem jsem byl velice zaskočen. Nenarazil jsem na žádnou hru, která by byla nehratelná. Dokonce si dobře poradila i s velice špatně optimalizovanými (a mnou tolik oblíbenými) hrami od společnosti Bohemia Interactive (Série ARMA a DayZ).

Konfigurace

  • Intel Core i7 5500U (2 jádra / 4 vlákna, 2,4-3,0 GHz)
  • 8 GB DDR3L 1 600 MHz
  • Intel HD Graphics 5500 / NVIDIA GeForce 840M (2 GB)
  • 512GB SSD
  • Windows 8.1 Pro

Správce Systém

Uživatelsky nepřístupná baterie s kapacitou 56 Wh slibuje teoretickou výdrž až 8 hodin a milým překvapením bylo, že při 50% jasu, zapnuté Wi-Fi a kancelářské práci tomu tak bylo i ve skutečnosti. Díky nízké spotřebě odpadla povinnost nosit nabíječku neustále u sebe a na odhadovanou výdrž jsem se opravdu mohl spolehnout. Nejednalo se o vyfabulované číslo.

Benchmarky

Při plné zátěži se zařízení chovalo ukázkově. Teploty jsou sice vysoké a na dotyk bylo teplo znát, nicméně chlazení bylo stále příjemně tiché a nedocházelo k poklesům výkonu a stability. Teploty v klidovém stavu jsou dostačující a po většinu času je zařízení pasivně chlazené a občas si „ufoukne“

Burntest Bez názvu

Dává nový ThinkPad YOGA smysl?

Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Nový 14palcový ThinkPad YOGA mě zaujal především svým výkonem, skvělým FullHD IPS displejem, dokováním OneLink, vynikající podsvícenou klávesnicí, se kterou byla radost psát tento článek, a také hardwarová tlačítka TrackPointu.

Na druhou stranu velice zamrzí plasty všude kromě víka displeje, podivně znějící mechanizmus Lift’n’Lock a absence aktivního pera v balení pro ruční psaní poznámek a ovládání systému stejně tak, jako to má například 12,5palcová varianta. Stávalo se mi také, že po překlopení z polohy Tablet do polohy Notebook, došlo k prohození os TrackPointu o 90 stupňů. To je však otázka ovladačů a věřím, že brzy vyjde aktualizace.

Po tři týdny jsem tento Ultrabook testoval při kancelářské práci a také nějaké to hraní her. Díky výkonnému procesoru a dedikované grafické kartě se jedná o relativně univerzální zařízení. Dokonce zvládl bez jakýchkoli komplikací i špatně optimalizovaný DayZ, který běžel znatelně lépe než na mém relativně slušném stolním počítači.

Co se baterií týče, líbí se mi, že reálná výdrž se nijak zásadně neodlišuje od té udávané a ani jsem nijak nemusel upravovat maximální výkon procesoru nebo nastavovat ručně jiné parametry. Zkrátka jsem zapnul úsporný režim, nastavil jas displeje a vesele si užíval 8 hodin běžné kancelářské práce.  Stále mi chybí jednoduchý Power Manager, jaký mám u svého primárního ThinkPadu ve Windows 7, ale přežít se to dá. Taky mě potěšila rychlost nabíjení, kdy jsem za necelé tři hodiny měl notebook plně nabitý a připravený na další den.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky