Lenovo ThinkPad L440: důstojně do práce

10. 11. 2014 | 5

Řada L stojí na pomezí klasických ThinkPadů a řady Edge. Spojuje v sobě převážně plastové tělo Edgů s výbavou vyšších modelů, jako je standardní dokovací konektor, TPM čip či procesory s technologií vPro. Dřívější generace směřovaly zejména do kanceláří a na volný trh se prakticky nedostaly, nové modely jsou ale běžně k mání i na větším eshopu. Jak dopadla nová generace základního ThinkPadu?

Testovaná konfigurace

Lenovo ThinkPad L440, model 20AS-0065MC

 • Intel Core i5-4300M (Haswell), 2 jádra / 4 vlákna, 2,6 – 3,3 GHz Turbo
 • 8 GB RAM
 • Intel HD Graphics 4600M
 • 256GB SSD Toshiba
 • Wi-Fi, WiDi, Bluetooth 4.0, DVD±RW DL, TPM čip
 • Předinstalovaný Windows 7 (záloha na oddílu SSD) + Windows 8 (instalační DVD)

Konstrukce

Víko notebooku má hrubší povrchovou úpravu, přesto je poměrně příjemné na dotek. Neočekávejte kovové díly, ty se objevují až u vyšších řad. Víko lze nicméně prohnout v prostoru uprostřed mezi panty. Na běžné pracovní / domácí použití je ale zpracování dostačující. Bohužel se z víka vytratily téměř všechny indikační diody. Zbyla jediná, která se ukrývá v červené tečce nápisu „ThinkPad“, a již tradičně blikáním signalizuje úsporný režim.

DSC05842

Notebook nemá mechanické zámky víka. Panty zůstaly po vzoru starších ThinkPadů, tj. umístěné na vrchní straně základny. Umožňují otevření víka až do úhlu 180°, ale také umístění velké, devítičlánkové baterie. Panty mají příjemnou tuhost, počítač ale nelze otevřít jednou rukou.

DSC05839 DSC05858

Po otevření se objeví prvky nového designového jazyka: jasné, hladké plochy s minimem jakýchkoliv prolisů, vyvedené v grafitovém odstínu šedé. Rámeček kolem displeje si ponechává původní ThinkPad styling, tedy vystouplou linii ve své spodní části. Indikační diody ale byly odstraněny i zde, takže informace zapnuté Wi-Fi, Bluetooth či činnost disku je třeba řešit softwarově přímo v operačním systému. Tomuto kroku nerozumím a u pracovního notebooku jej považuji za velkou chybu. Věřím, že v příštích generací se diody vrátí.

Svršek základny je tvořen jedním plastovým dílem s otvory na klávesnici, touchpad, čtečku otisku prstů a zapínací tlačítko. Notebook je pod palmrestem dostatečně pevný a neprohýbá se – přesně tak, jak to má být. Již tradičně lze základnu prohnout nad klávesnicí, kde je zespodu umístěná baterie. Tam to příliš nevadí a nepovažuji to za mínus.

DSC05835

Boční strany i spodní „vana“ notebooku jsou tvořeny silnějším, hrubším plastem. Použitý materiál je relativně bytelný, ale samozřejmě se nemůže rovnat slitinám u vyšších modelů. Pro otevření spodního krytu je třeba odšroubovat čtveřici šroubků a plast vycvakat.

DSC05846

Pro kontrolu zpracování jsem se vydal do Lenovo Store v pražské Galerii Harfa, kde jsem porovnal zapůjčený kus s vystaveným. Oba notebooky byly naprosto stejné, žádné rozdíly ve zpracování, nic, přesně tak, jak to má být.

Klávesnice, polohovadla

Šestiřadá ostrůvková (chicletová) klávesnice je stejná jako u ostatních nových ThinkPadů. Dominuje jí vynikající mechanika, jasný stisk a velmi příjemná výška zdvihu. Na klávesnici lze pohodlně psát bez překlepů. Pohodlností psaní jsou pro mě nové klávesnice etalonem, zde zkrátka není co vytknout.

DSC05838

Stejně jako dříve, i tentokrát ale budu kritizovat rozložení klávesnice. Na notebooku je místa dost, sedmá řada kláves by se na něj bez problémů vešla. Nelogicky působí umístění PrintScreenu vedle pravého Ctrl, klávesy pro ovládání hlasitosti se definitivně přemístily na klávesy F1-F4. Potěší velký Escape a Delete, ty už ale byly zvětšené i u modelů 20. řady, jako např. T420. Klávesnice bohužel postrádá přisvícení (jak lampičku ThinkLight, tak podsvícení). Její absence je pochopitelná – notebook směřuje do kanceláří velkých firem, kde se obvykle po tmě nepracuje. Doma vám ale přisvícení chybět bude.

DSC05881 DSC05875

TrackPoint sám o sobě funguje naprosto výtečně, zde se od devadesátých let nezměnilo nic. Bohužel, v nové generaci ThinkPadů přišel o svá vlastní mechanická tlačítka. Jejich náhrada na trackpadu není tak pohodlná, nejvíce mi vadí nutnost vytáčet ruku při stisku pravého tlačítka. Za mě jednoznačně velká chyba, Lenovo nicméně v novém Helixu tlačítka TrackPointu vrátilo a věřím, že v příští generaci již bude tento přešlap napraven. Setkal jsem se už ale i s lidmi, kteří s novými tlačítky žádný problém neměli.

DSC05873 DSC05861

TrackPad byl od dřívějších modelů vylepšen, protože už nevydává při stisku tak hlasité zvuky. Práce s ním je jedna radost, jeho dokonale hladký povrch neklade prstu při pohybu žádný odpor. Zároveň je velmi prostorný, takže lze na jeden tah přesunout kurzor velmi daleko i v základním nastavení. V průběhu testování jsem pracoval výhradně s trackpadem.

DSC05856

Ve Windows 7 nabízí Lenovo k ThinkPadům i utilitu UltraNav (UltraNav je souhrnný název pro TrackPoint i trackpad), pomocí které můžete jednotlivá zařízení nastavovat. Lze si zvolit vypnutí TrackPadu, či rozdělit TrackPad na dvě velké zóny, sloužící jako tlačítka TrackPointu.

Displej

Zklamáním je použitý displej. Nabízí sice standardní rozlišení 1 600 x 900 bodů a má matnou povrchovou úpravu (pro pracovní notebook takřka nutnost), kamenem úrazu je ale použitá technologie. TN panel má velmi omezené pozorovací úhly a docela vybledlé barvy, což notebook prakticky vyřazuje z případného použití v terénu. Podsvícen je technologií LED, takže venku toho při jasném slunečním světle příliš neuvidíte. Na obyčejnou kancelářskou práci a prohlížení webu je ale dostatečný bez jakýchkoliv problémů.

swiss_small

Zvuk, webová kamera

Integrovaná dvojice reproduktorů je standard levnějších pracovních notebooků (2 x 2 W). Hrají docela hlasitě, kvalitou ale neoplývají. Budete-li na L440 pracovat v operačním systému Windows, je k dispozici zvukové rozšíření Dolby, které dokáže s podprůměrnými reproduktory zázraky. Film či hudba tak není zásadní problém. Pokud Dolby vypnete, naplno se projeví nekvalita reproduktorů.

DSC05840

Na videohovory je počítač vybaven dvojicí mikrofonů a 720p webkamerou. Kvalitu zvuku druhá strana hodnotila jako velmi kvalitní, obraz pak jako docela dobrý.

Konektory a připojení

 • Levá strana: VGA, mini DisplayPort, Expresscard, 1x USB 2.0, 1x USB 3.0
 • Pravá strana: 2x USB 2.0, 3,5mm jack, DVD±RW DL mechanika, čtečka paměťových karet
 • Zadní strana: Ethernet (RJ-45), slot na SIM kartu (pod baterií), napájecí konektor
 • Spodní strana: dokovací konektor
 • Dále: Wi-Fi, Bluetooth 4.0, WiDi

DSC05845 DSC05844 DSC05843

Notebook je bohužel vybaven pouze jedním USB 3.0. Pokud byste potřebovali více rychlých USB, řešením může být dokoupení adaptéru do ExpressCard slotu. Testovaná konfigurace je vybavena rádiovou přípravou (zabudovanými anténami) pro WWAN modem. Dokoupit tak můžete jak 3G, tak (konečně) i 4G/LTE variantu.

Notebook je vybaven dvěma sloty RAM, výrobce továrně osazuje pouze jeden slot. Celkem je možno vybavit notebook až 16 GB RAM.

ThinkPad L440 je vybaven pevně zabudovanou optickou mechanikou (řada „L“ ale UltraBay nenabízela nikdy). To samozřejmě nebrání možnosti mechaniku vyšroubovat a nahradit druhým harddiskem.

Výkon, komponenty

Základem notebooku je rychlý dvoujádrový procesor Intel Core i5-4300M (Haswell). Pracuje na taktu až 2,6 GHz (v režimu Turbo Boost až 3,3 GHz) a zvládá najednou zpracovávat až 4 výpočetní vlákna. Počítači poskytuje nadstandardní výkon, bez problémů dostačuje na veškerou standardní práci. Procesor je vybaven technologií vPro, velkým firmám se tedy přímo nabízí využití technologie Intel Správa strojů.

Notebook je vybaven 8 GB RAM. Takové množství by nemělo běžné uživatele nijak omezovat, naopak, poskytuje ještě dostatečnou rezervu do budoucna. Pokud by někdo potřeboval více, je možné do notebooku nainstalovat až 16 GB RAM. Ze dvou slotů osazuje výrobce továrně pouze jeden.

DSC05849

Grafická karta Intel HD 4600 je integrovaná společně s procesorem a dodává dostatek výkonu jak na jakoukoliv kancelářskou práci, tak i na základní multimédia. Pokud uvažujete nad koupí notebooku domů, 1080p film na externím monitoru není žádný problém. Pakliže si rádi čas od času pustíte i nějakou hru, starší tituly (orientačně do roku 2010) by měly běžet plynule v nativním rozlišení i s výše nastavenými detaily (pravděpodobně ale s vypnutou vertikální synchronizací). Výkon grafické karty lze vylepšit dokoupením druhého modulu RAM (režim dual-channel).

SSD s kapacitou 256 GB zajišťuje notebooku vysokou rychlost v prakticky každé úloze. Bohužel je přítomno pouze v testované konfiguraci, v ostatních se nachází klasický plotnový disk (500 GB / 7200 RPM).

Chlazení

Při běžném prohlížení internetu, sledování filmů (avi) je větráček většinu času vypnutý a notebook se chladí pasivně. Větráček se spouští pouze nárazově a jen na několik sekund. Při základní činnosti je počítač chladný.

DSC05852

Pro test chlazení při plné zátěži jsem nainstaloval hru Assassin’s Creed. Notebook se na hry příliš nehodí a myslím, že novější tituly na něm ani nikdo hrát nebude (a pakliže ano, na plné detaily může samozřejmě zapomenout). Notebook běžel v napájecím profilu Maximum performace a detaily nastavenými co nejvýše, ale aby hra ještě běžela plynule (30 – 40 FPS). Notebook se většinou držel kolem teploty 80°C, což považuji za docela dobrý výsledek. Větráček při plné zátěži není zároveň nijak hlučný. Tělo se nikde výrazně nezahřívá, díky dvěma širokým výdechům větráčku se „nepopálíte“ ani o něj. S chlazením jsem byl spokojen.

Baterie, výdrž

Testovaná konfigurace je shodně s ostatními ThinkPady L440 vybavena vyměnitelnou, šestičlánkovou baterií s kapacitou 57 Wh (ThinkPad battery 57+). Baterie nijak nepřesahuje tělo notebooku, což je výhoda. Pokud by vám výdrž šestičlánkové baterie nestačila, můžete si dokoupit větší, devítičlánkovou (ThinkPad 57++).

DSC05833

Následující seznam ukazuje odhadovanou výdrž při různých činnostech:

 • Prohlížení webu: napájecí profil Maximum battery life, zapnutá wifi, jas 7: 5,5 h výdrž
 • Sledování videa (avi): profil Maximum battery life, vypnutá wifi, jas 10: 5 h výdrž
 • Maximální vytížení (náročné hry): profil Maximum performance, wifi, jas 15: 1,5 h výdrž

Notebook je dodáván se standardním, 65 W adaptérem. Oproti starším verzím je dodávaný adaptér o trochu menší a lehčí. Pokud vám z nějakého předchozího ThinkPadu zbyl starší adaptér („tlustá, kulatá koncovka“), je možné jej s ThinkPadem L440 používat i nadále, je potřeba pouze dokoupit redukci (ThinkPad Slim Conversion Cable).

DSC05847

Cena, záruka, obsah balení

Testovaná konfigurace se na eshopu www.lenovoonline.cz prodává za cenu 25 398 Kč s DPH (20 990 Kč bez DPH). Lenovo dává na notebook soukromníkům tříletou záruku Customer Carry-in (nutnost odnést/poslat notebook do oficiálního servisu). Součástí balení je již zmíněný napájecí adaptér, několik DVD k instalaci systému Windows 8 a informační brožurky.

DSC05829 DSC05831 DSC05832

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky