ThinkPad W500, aneb když jako první ThinkPad máte pracovní stanici…

14. 7. 2014 | 15

Lenovo ThinkPad W500

Můj kamarád Patrik si před nedávnem koupil svůj úplně první ThinkPad, a to W500, který jeho účelu bude sloužit dostatečně a navíc byl ve skvělé ceně… Jak se mu líbí? Vše se dozvíte v našem článku, zároveň Patrikovi děkujeme za umožnění tohoto pohledu!

 

Konfigurace

Type 4061-2KU

 

Dvoujádrový procesor Intel Core2Duo T9600 (2,8 GHz)
4 GB DDR3 RAM
VGA ATI FireGL V5700 512 MB
120 GB SSD HyperX
LCD 15,4" WUXGA (1 920 x 1 200 px)
DVD-RW
Wi-Fi Intel 802.11agn, Bluetooth, Ethernet
TPM čip, čtečka otisků prstů, webkamera
Windows 7 Professional EN

 

Vzhled, konstrukce a zpracování

Na první pohled je W500 prostě klasika – starý design IBM, nijak nepobuřující a neutrální, což se mi líbí. Musíme brát v potaz věk notebooku a že byl používán, takže se dalo očekávat, že u mého kusu nedoléhá část krytí nad RJ-45 a prasklinka od středu konektoru mikrofonu, což jsem viděl i na T43, že prasklo na stejném místě. A u obrazovky se někdy vycvakává kryt na jednom místě. Všechny tyhle neduhy se vyřeší později výměnou. Co můžu pochválit, tak kovové panty… Sice mají teď jemnou vůli, ale stačí dotáhnout. Nikde nic nepříjemně nevrže. Design se mi zkrátka líbí. Dnes už je to asi někde jinde. Ale držet se stejného dobrého receptu a vychytávat mušky a vylepšovat je, je podle mě dobrý směr (a to nejen u ThinkPadu).

 

IMG_5890 

Klávesnice, fingerprint, trackpoint

Začnu čtečkou otisků prstů, jelikož je to můj první notebook se čtečkou, tak jsem se rychle zamiloval a zvykl jsem si. Co víc k tomu dodat.

 

Trackpoint jsem dosud nějak nepoužíval, nebyl důvod a u grafiky moc využití nevidím, ale stane se, že po tom šáhnu a používám to při procházení internetu, je to o zvyku.
 

U klávesnice by z mého hlediska mohlo být Fn prohozené s Ctrl, když používám zkratky, vždy šáhnu na Fn(automaticky hledám poslední klávesu). Klávesy jsou prohnuté, příjemné na dotyk a není ani zas nejhlučnější, spíš už je trošku ošoupaná, což je ale záležitost výměny. Na co jsem zvědavý a zatím jsem nezkoušel, jsou odtoky při polití klávesnice.

 

Pozn. redakce: Zkoušet odtokové kanálky prvoplánově, “jen tak” rozhodně nedoporučujeme! Slouží k záchraně notebooku, ne pro pokusy.

 

IMG_5889

 

Displej

Displej poskytuje velice krásný obraz a ještě lepší pozorovací úhly, které mě dost překvapily na stáří notebooku. Rozlišení LCD displeje je 1 920 x 1 200 px (WUXGA), má matný panel (anti-glare), CCFL podsvícení, podsvícení 175 NIT, poměr stran 16:10, kontrast 500:1.

 

IMG_5892

4

 

Zvuk, webkamera

Zvuk, se mi zdá, že repráčky už to mají za sebou a potřebovaly by vyměnit, ale pořád hrajou slušně a dost nahlas.
 

Webkamera je zahrnuta, ale vzhledem k dnešním kamerám těžce pokulhává, obraz není moc pěkný, ale na svou dobu bych řekl, že byl velice dostačující. Co se mi velice líbí, je osvětlení klávesnice. Světýlko nesvítí do očí ani při velkém sklonu. Dle mě by tím měly být vybaveny všechny notebooky, které nemají podsvícenou klávesnici a vůbec… dneska už by se takové notebooky, které nemají podsvětlenou klávesnici, prodávat neměly.

 

IMG_5893

 

Konektivita

Levý bok – výdech chlazení, VGA, DisplayPort, RJ-45, 3x vertikálně umístěné USB a PC card/ExpressCard 
 

Pravý bok – RJ-11, mechanika (UltraBay slim)

 

Přední panel – IEEE 1394a – FireWire, vypínač Wi-Fi, sluchátka, mikrofon, slot pro SD karty
 

V zadní části už jen napájení, výdech a zámek.

 

Ve spodu pak samozřejmě dokovací konektor. Pod baterkou se také nachází slot pro SIM kartu.

 

IMG_5883

IMG_5885

IMG_5884

IMG_5886

 

Výkon

Výkon pro účely, ke kterým jsem ho zakoupil, plně dostačuje. Photoshop, CorelDraw, AfterEffect – ke kterému jsem se ještě nedostal. Občas WarThunder s 35-50 FPS je zcela dostačující a hra je plynulá. Starconflict podobné výsledky. Ale samozřejmě na minimální detaily. Ale to požitek ze hry zas tak nekazí, je to spíše taková nouzová situace, když jsem mimo domov a mimo PC.

 

Jinak bych to shrnul tak, že mě celkem překvapil. Při doručení byly naistalovány Visty (ponechám bez komentáře), prostě tragédie, HDD pořád něco dělal a pomalé to bylo, až se mi chtělo plakat. Takže HDD vyměněn za SSD 120 GB HyperX, instalace Windows 7 zabrala pod 5 minut i s nastavením. Od té doby spokojenost nejvyšší. Při práci je notebook naprosto spolehlivý. Za 6700 Kč dost muziky, jak se říká…

 

IMG_5881

IMG_5878

 

Chlazení, hluk

Po počátečních problémech (notebook se bez varování vypínal), kdy systém nezvyšoval RPM při zvyšování teploty, byl neslyšitelný. Normální teploty se pohybují okolo 60-70°C, jak CPU, tak GPU. Ale při zátěži 83-90°C, kdy to pak ventilátor stáhne na 83°C. Při práci kolem 70°C a na tu teplou ruku se dá zvyknout. Díky SSD disku je naprosto tichý.

 

IMG_5887

 

Baterie

Jedná se o baterii značky SANYO 65Wh. V technických specifikacích jsem našel 9,4 hod., což nevím, zda je pravda. Při nastavení na maximální výkon ukazuje výdrž až 1:50, ale při práci s pár videi jsem se dostal na 1:20, což pro mé využití bohatě stačí, na rovnováhu by to ty 2 hodinky dalo. Ale na baterii moc nehledím, používám hlavně s adaptérem.

 

Co se mi opravdu nelíbí, že na zdroji by šly usmažit vajíčka (udržet v dlani nejde), někde kluci z Lenova udělali chybku. Myslím si, že takové zatěžování součástek není 2x dobré a je jen otázkou času, kdy trafo začne pískat.

 

A poslední věc, co mě tak napadá, je konektor. Proč proboha nepoužívají magnet? Obrovský konektor s nijak moc vyztuženým přívodem. Je jen otázka času a zacházení, kdy se polámají lanka. Co můžu pochválit, že je konektor vzadu.

 

Celkové shrnutí, problémy a plány

Jsem s ním sice jenom 3 týdny, ale jak jsem zmiňoval výše, za ty prachy dost muziky a já jsem spokojen. Je sice trošku těžší, ale to vůbec nevadí. Za tu dobu, co ho mám, tak jediné problémy, co se vyskytly, bylo přehřívání, což jsem vyřešil, předtím předcházel problém s instalací Hot Keys, což jsem musel vložit manuálně, Vantage tlačítko jsem dosud nezprovoznil, i když na Vistách fungovalo, pak, co mi vadí asi nejvíc a budu muset ještě pohledat, jak na to, protože nefunguje zcela správně regulace podsvětlení. Po instalaci ovladačů, které se plně nenaistalovaly, a režimu spánku nefunguje při zaplé hlavní grafice regulace, ale když přepnu na “inteláckou”, zesílím nebo naopak a pak zase přepnu, změny, které jsem provedl, zůstanou. Takže když chci změnit jas, musím přepnout grafiku, změnit jas a přepnout zpět na ATI. Ale plně doufám, že to vyřeším, před instalací ovladačů a režimem spánku to fungovalo tak, jak má.

 

Do budoucna koupím rámeček na HDD a půjde místo mechaniky (to už si ani nepamatuju, kdy jsem použil naposledy) a mechaniku budu nosit v tašce, nic nezabírá – co kdyby náhodou. Pak mám v plánu sehnat klávesnici a zmiňované plasty. A někdy možná ještě RAM, ale zatím jsem nepocítil, že je potřeba.

 

Závěrem – pro své potřeby jsem velice spokojen a dokonce jsem i překvapen, navzdory stáří. Takže doporučuji.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky