IdeaCentre Q190: Miniaturní multimediální centrum s Core i3

16. 9. 2013 | 8

 Po úspěšném loňském modelu IdeaCentre Q180, který v miniaturním provedení nabídl kompletní počítačovou sestavu, vhodnou jako multimediální centrum nebo základní úsporný desktop, přináší Lenovo novou generaci Q190, tentokrát s plnohodnotným Core i3, na který se v tomto testu podíváme.

Loňský model IdeaCentre Q180 se mi velice líbil, protože ve skutečně kompaktním, miniaturním, přesto stylovém provedení nabídl kompletní, nízkoenergetickou počítačovou sestavu. V krabičce o velikosti 3,5″ externího disku jste tak mohli najít úsporný procesor Intel Atom, základní dedikovanou grafiku AMD, pevný disk a dostatek konektorů. Vyloženě vhodné zařízení bylo v kombinaci s televizí, 5.1 repro soustavou a bezdrátovou klávesničkou Lenovo coby multimediální centrum do obýváku (HTPC) pro HD obsah. Celá sestava se přitom dala sehnat za magických 5 000 Kč.

Tip: Recenze IdeaCentre Q80 s externí DVD mechanikou a nástavcem na monitor.

Po připojení externí, ovšem “nacvakávací”, DVD či Blu-ray slot-in mechaniky zastalo zařízení i přehrávače optických disků a skutečné domácí kino bylo na světě. S dodatečným TV tunerem už se jednalo o ultimátní zábavní centrum, na kterém si starší hry zahrály i děti.

Q190 bez přídavné optické mechaniky

Q190 s připnutou přídavnou optickou mechanikou

Na Q180 se nám ale přeci jenom tak úplně nepozdávala kombinace Atomu a AMD grafiky, víc by se nám líbilo úsporné, nižší dvoujádro Celeron/Pentium a integrovaná grafika Intel. No a to se právě dnes v nové generaci, Q190, splňuje: zařízení nabízí až úsporné Core i3 s Intel HD 3000 grafikou. To je taky důvod, proč jsem se na Q190 tak těšil a rád jej po roce v nové verzi otestuji.

Vzhled, provedení

Co se vzhledu týče, Q190 zachovává kompletní esenci designu původní Q180 včetně totožných rozměrů, jen jsou některé prvky trochu praktičtěji navržené. Jednoduše řečeno máme před sebou malou krabičku zhruba o velikosti externího 3,5″ disku (konkrétně 155 x 192 x 22 mm) v populárním barevném provedení kombinace stříbrné a lesklé černé. Matně stříbrné jsou boky, obě boční velké plochy jsou černé.

Oproti původní Q180 se změnil vypínač a indikátor činnosti pevného disku. Již nejsou v samostatném černém poli na rohu, ale na levém boku/horní straně. Myslím si ale, že jejich umístění není ideální. Vhodné je, pokud použijeme podstavec, který najdeme v balení, pak Q190 stojí přímo, a tak je tlačítko jasně přístupné, tak či tak ale indikace směřují nahoru, nejsou proto vždy vidět. Položíme-li Q190 na gumové nožičky, tedy bez stojanu, směřuje tlačítko i diody vlevo, tlačítko je tak hůře přístupné (zvlášť máme-li počítač jako HTPC ve skříňce) a indikace nepříliš dobře viditelná. Je to však o preferencích uživatele, zase pak diody nesvítí do obličeje.

Obecně ale považuji design za povedený, plně odpovídající potenciálnímu použití. K ostatní elektronice v obýváku se Q190 hodí perfektně, pokud jej použijeme jako stolní počítač, bude působit elegantně. Z hlediska konstrukce je mini-desktop převážně plastový, dostatečně pevný, čili vyhovující.

Konektivita, příslušenství

Z konektorů nabízí Q190 prakticky vše potřebné. Na zadní straně nabídne “stálé” konektory, čili ty, ve kterých je stále něco připojeno (obvykle příslušenství, obrazové a/nebo zvukové kabely). Jedná se konkrétně o optický zvukový výstup, obligátní VGA, čtveřici USB 2.0, HDMI, gigabitový ethernet (Realtek), napájecí konektor a zdířku zámku Kensington.

Na čelní straně, za odklápěcí krytkou, najdeme “občasné” konektory, resp. konektory, do kterých často něco zapojujeme, ovšem jen na krátkou dobu (USB disky, paměťové karty apod.). Skrývá se zde proto čtečka paměťových karet, dvojice USB 3.0 a audio vstup a výstup (3,5mm jacky).

Krytka čelních konektorů je řešená – podle mě – hůře než v minulé generaci. Ta totiž používala magnetické uchycení na silikonových proužcích. Díky tomu jsem neměl strach o trvanlivost takového řešení. Q190 používá také magnetické uchycení, nicméně klasické plastové “panty”, u kterých si umím představit, že je časem neopatrný uživatel ulomí.

Stojánek pro Q190

Z bezdrátových adaptérů je k dispozici pouze Wi-Fi B/G/N od Realteku. Bluetooth chybí, ačkoliv si nemyslím, že je to špatně, dokoupit se však dá snadno jako USB dongle za pár stovek.

Příslušenství

V krabici s počítačem vždy najdete klávesnici s myší, drátové se dávají klasicky, bezdrátový set dostanete k vyšším konfiguracím. Jedná se o staré známé Idea klávesnice s plnohodnotným rozložením a základní optickou myš. Kvalitativně jsou na tom obdobně jako výchozí periferie dodávané k ThinkCentrům, píše se na nich dobře. Vždy k počítači také dostanete kovový nástavec na zadní stranu monitoru, pomocí nějž můžete Q190 připevnit skrze VESA držáky na monitor a vytvořit falešné All-in-One. Testovali jsme u Q180.

Tip: Mini-klávesnice Lenovo jako dálkové ovládání pro HTPC.

Volitelně najdete v balení (u některých konfigurací) také externí optickou mechaniku ve stejném designu jako samotný počítač, má i stejné rozměry. Ta se nacvakne na Q190, připojí pomocí USB “mostíku” na zadní straně, a vytvoří tak jakýsi “sandwich”, je jednolitou součástí počítače. Jedná se o slot-in variantu, čili optická média “pohlcuje” skrze štěrbinu (jako např. v autorádiích). Optická mechanika je buď v DVD, nebo Blu-ray variantě; pokud není v balení, dá se zakoupit dodatečně. I tu jsme testovali spolu s Q180.

Výkon, testy

Konfiguraci Q190, kterou jsme získali pro test, je v současné době nejnižší prodávaná s operačním systémem (7 500 Kč s DPH). Nabídne základní úsporný dvoujádrový procesor Intel Celeron (moderní, nicméně funkčně ořezaný procesor generace Ivy Bridge), integrované grafické jádro Intel HD 2500 schopné akcelerovaně přehrávat HD videa a rozhýbat nenáročné 3D aplikace, doplňují je základní 2 GB operační paměti a pro všechny konfigurace shodný 500GB pevný disk.

Testovaná konfigurace

  • Intel Celeron 1017U (2 jádra / 2 vlákna, 1,6 GHz, 17 W TDP, 2 MB cache)
  • Grafický čip Intel HD 2500
  • Čipová sada Intel HM70
  • 2 GB DDR3 RAM
  • 500GB HDD Western Digital (8 MB cache, 5 400 RPM)

Pohled do nitra Q190, fotografie © Robert Cardin, TechHive.com

Co se výkonu týče, i nejnižší konfigurace Q190 je výrazně výkonnější než Q180 v plné výbavě. Vděčí za to samozřejmě především plnohodnotným procesorům: základní Celeron 1017U v testovaném kousku je 2-3x výkonnější než Atom v minulé generaci (Q180), a to ani nemluvím, jaký by byl poměr u nejvyšší konfigurace Q190, kde je ještě o něco výkonnější a technologicky vyspělejší Core i3 (především s podporou Hyper Threadingu, tedy čtyř aplikačních vláken najednou, teoretický výkon je tak ještě o 30-60 % vyšší). Grafická část si přechodem na integrované řešení Intel pohoršila asi o 10 %, což je zanedbatelná hodnota, zvlášť uvážíme-li určení počítače: na hry řada Q nikdy nebyla a pro HD videa grafika Intel s přehledem stačí. Dokáže však nabídnout nižší spotřebu.

Celkově se s Q190 a Windows 8 pracuje celkem svižně, i když samozřejmě běžný, pomalý pevný disk a úsporný procesor nemohou nabídnout v kombinaci se základními 2 GB RAM bleskové reakce, nicméně přesto si musím stát za tím, že pro cílené použití je Q190 i v základu vybavený dobře: jako multimediální centrum má dostatek výkonu pro přehrávání obsahu ve vysokém rozlišení, což je výkonnostní strop toho, co od něj můžeme chtít, 500GB disk zase nabídne minimálně pro začátek dostatek prostoru; jako stolní počítač zastane běžné úkoly (běžná práce s dokumenty, web, e-maily) rovněž bez problému.

Syntetické testy

Pro porovnání jsem samozřejmě nevynechal základní sadu syntetických testů, která prověřila výpočetní, grafický, herní, diskový i celkový výkon miniaturního počítače.

PCMark 7: Celkový výkon počítače

3DMark 2013: Výkon na hry. Nejnáročnější test nešel spustit

3DMark11: Výkon na hry, minulá generace

Cinebench 11.5: Výkon procesoru a grafický výkon v OpenGL

 x264 Benchmark HD 3.0: Převod HD videa

 

 CrystalDiskMark: Výkon pevného disku

Hluk a chlazení

Chlazení počítače samo o sobě je velmi podobné minulé generaci – v podstatě se jedná o notebookové chlazení s jasnou architekturou: jeden malý notebookový ventilátor, který vydechuje skrze malý radiátor, na který je napojená chladící trubice odvádějící teplo z procesoru. Čerstvý vzduch je nasávaný skrze velkorysou perforaci na protější straně u pevného disku.

Výdech chlazení u ventilátoru

Ventilátor samozřejmě běží neustále, pro notebook by to byly celkem vysoké otáčky, zde tolik nevadí, nicméně má vyšší, svištivý zvuk (jako minulá generace), a tak budeme o počítači v tiché místnosti vědět vždy. Na druhou stranu to u HTPC, myslím, nevadí – obvykle bude hrát nějaký zvuk z domácí repro soustavy, který i při nejnižší hlasitosti samozřejmě hluk chlazení spolehlivě přehluší. No a také je třeba si říct, že hluk silně závisí na tom, kde je zařízení umístěné. Vydechovaný vzduch je v nejhorším případě vlažný.

Průduchy chlazení na protější straně

Za vysoké zátěže ventilátor nijak výrazně hlučnější není, resp. zvýšení hlučnosti jsem si nevšiml ani během syntetických testů, ani zátěžového testu – buď bylo zvyšování otáček pozvolné, nebo prostě neproběhlo. Teploty čipů se držely do 80°C, procesor se nepodtaktoval (zachovával plných 1,6 GHz, grafika 1 GHz) a z chlazení vycházel vlažný vzduch.

Perlička: Disk v testovaném kousku byl suverénně nejhlučnější komponentou, až mě upřímně překvapilo, jak hlučný dokáže pevný disk být – neustále “chrchlání” mělo navíc bohužel velmi pronikavý zvuk, a tak i za běžného ruchu bylo neustále slyšet. Původně jsem se bál, že se jedná o projev chlazení, nicméně nebylo tomu tak. Když jsem však Q190 postavil do stojánku, čili byl v režimu na výšku, disk se uklidnil. Proto se domnívám, že se jednalo pouze o vadu daného kusu disku.

Spotřeba a napájení

O napájení úsporné miniaturní sestavy se stará (stejně jako loni) 65W externí notebookový napájecí adaptér, stejný jako dříve používala rodina notebooků IdeaPad. Má opět zahnutou koncovku, což v tomto případě považuji za chybu, protože v každé poloze překáží; rovná by byla vhodnější.

Spotřeba testované konfigurace Q190 byla velmi příjemná. Za běžného provozu se pohybovala mezi 14 až 18 Watty (hudba, Full HD video, prohlížení webu) s výkyvem k 20 W při vysoce kvalitním Full HD videu, přičemž v klidovém stavu klesla až na 11 W. Naopak v maximální zátěži je strop u 34 W.

Porovnání spotřeby IdeaCentre Q180 a nového modelu Q190

Naměřené hodnoty jsou velice příjemné nejen z absolutního hlediska, ale i při porovnání. Minulá generace, Q180, spotřebovávala i s úsporným Atomem (ale AMD grafikou) za běžných okolností výrazně více, podobných hodnot dosáhly oba počítače až v maximální zátěži, která je u tohoto typu zařízení silnou výjimkou. Ovšem Q190 vychází výborně i ve srovnání s běžnými set-top boxy, které obvykle spotřebovávají kolem 15 W, což je běžná spotřeba Q190.

Windows 8, dlaždice a HTPC

V IdeaCentre Q190 jsou samozřejmě předinstalované Windows 8. Nové rozhraní uzpůsobené pro dotykové počítače se ukázalo být velmi efektivním také u HTPC na velké obrazovce – grafické prvky jsou dobře vidět, pohodlně se ovládají a celkově se samozřejmě pracuje na televizi z gauče lépe s “Metro” aplikacemi. Není se čemu divit, podobné rozhraní úspěšně používá také herní konzole Xbox 360 (případně nová One), což rovněž dokazuje, že na velkých obrazovkách se mu daří dobře. Abych byl upřímný, neumím si představit pracovat déle než 5 minut na televizi s klasickou plochou Windows – to je skutečně pro bystrozraké.

Závěr, zhodnocení

+ Malé, tenké provedení

+ Rozumný výkon

+ Nízká spotřeba

+ Chytře rozvržené konektory

+ Možnosti umístění: uchycení za monitor, podstavec, naležato

– Neustále běžící ventilátor

– Horší čelní kryt konektorů

– Kompromisně umístěné diodové ukazatele

Nová generace miniaturního a úsporného stolního počítače Lenovo IdeaCentre Q190 do velké míry napravuje bolístky loňského modelu, přitom zachovává prakticky stejnou, velmi příznivou cenovou hladinu – základní model pořídíte už kolem 5 000 Kč s DPH! Díky tomu se Q190 může snadno stát nejenom kompaktním pracovním strojem pro základní činnosti, jako je prohlížení webu či práce s dokumenty, ale také (a to především) domácím multimediálním centrem, pro což má taky výrazné předpoklady díky svému provedení, designu, konektorové výbavě nebo příslušenství v podobě přídavné optické mechaniky či dálkovému ovladači s miniaturní klávesnicí.

Kromě neustále běžícího, slyšitelného ventilátoru asi není “kvé sto devadesátce” možné cokoliv objektivně vytknout, přitom ani onen ventilátor není záležitost vyloženě negativní, protože při využití jako multimediální centrum nás stěží bude něco takového trápit.

Co je na Q190 naopak povedené, je vedle zachovaných kompaktních rozměrů (Q190 vypadá vedle napájecího trafa herní konzole jako krabička zápalek) vylepšený výkon díky přechodu z nízkovýkonných procesorů Atom na Celerony a Core i3, přitom dokáže být počítač ještě úspornější než minulá generace s Atomem! Konektory jsou chytře rozvržené tak, že vzadu najdeme ty “stálé” a vepředu, pod krytkou, ty často přepojované. Zachována byla rovněž možnost umístit počítač dle potřeby: buď klasicky položit na gumové nožičky “naležato” (vhodné pro HTPC), postavit svisle do dodaného stojanu (případně i s optickou mechanikou), nebo připevnit skrze VESA držák za monitor (dodává se v balení kovová konzole) a vytvořit falešné All-in-One.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky