IdeaCentre Q180: Mini Desktop, HTPC, Základ All-in-one (živě)

7. 2. 2012 | 22

 Nedávno do ČR konečně dorazil miniaturní desktop (nettop, chcete-li) IdeaCentre Q180, který nás zaujal, a tak jsme si ho museli půjčit na krátký test. Q180 se dá připevnit na monitor, může tak sloužit jako nepravé all-in-one, ale zrovna tak umí fungovat v domácnosti jako úsporné multimediální centrum.

O IdeaCenteru Q180 jsme se krátce zmínili už v našem přehledu stolních počítačů a all-in-one Lenovo. Q180 je miniaturní stolní počítač, který je výrazně menší než (např.) běžný DVD přehrávač, velikostí i vzhledem připomíná externí 3,5″ disky, je postavený na nejnovější úsporné architektuře Intel Atom „Cedar Trail“ (proto bude zajímavé sledovat, jaký posun Atomy doznaly od minulé generace) s dedikovanou grafickou kartou AMD, která má trochu popohnat multimédia a hry.

Už z názvu, resp. z rodiny, do které Q180 patří, je jasné, že se jedná o zařízení pro domácí použití. Myšlenka je taková, že Q180 bude sloužit buď jako klasický, avšak energeticky úsporný a kompaktní stolní počítač. Díky kovové konzolce, kterou najdeme v balení, se však dá připevnit zezadu na monitor (v některých případech i na televizi), což jen rozšiřuje pozitivní vlastnosti prvního řešení. No a posledním, ale z mého úhlu pohledu nejzajímavějším možným řešením, je: Q180 doplnit o originální DVD mechaniku, počítač připojit na televizi a domácí zvukový systém, dokoupit bezdrátovou mini klávesnici Lenovo (představíme si v dalším článku) a vytvořit tak domácí multimediální centrum.

Pro test se nám podařilo získat nejvyšší finální českou verzi s volitelnou DVD mechanikou určenou speciálně pro Q180. Dále základní monitor Lenovo D186 a obě bezdrátové mini klávesnice Lenovo pro ovládání domácích multimediálních center (a také Q180).

Videopředstavení

Vzhled, provedení

Už když vám přijde Q180 domů, okamžitě pochopíte, že v tomto případě máte tu čest se skutečně malým počítačem – krabice totiž kopíruje rozměry balení klávesnice, které je uvnitř přítomné, s trochou dodatečného místa pro příslušenství. Samotný počítač v krabici zabírá i s vycpávkami jen čtvrtinu už tak malého.

Porovnání: krabice Q180 versus 18″ monitor D186.

Q180 vypadá jako běžný nettop: jedná se o malou krabičku, ovšem vyvedenou ve velmi vzhledném a do domácnosti vzhledem k současnému stylu elektroniky vyloženě vhodném designu, který kombinuje stříbrný lem s černými lesklými plochami. Je samozřejmě nepraktický, nicméně nejedná se o notebook, a tak se nedá předpokládat, že by ulpívání otisků až tak překáželo. Na přední straně se za magneticky drženou krytkou nachází dodatečné konektory, ty vzadu jsou samozřejmě vždy přístupné. Na kratších hranách najdeme větrací otvory.

Samotný mini desktop můžeme provozovat ve třech “režimech”:

 1. Klasicky v poloze na výšku coby klasickou věž (tower) díky dodávanému podstavci. To může být vhodné, chcete-li Q180 používat jako běžný desktop a mít pohodlný přístup ke všem konektorům, případně nemáte-li volné závity pro VESA stojan pro bod 2.

 2. Zavěšený zezadu monitoru. V balení najdeme kovovou konzolku (alias “baťůžek”), kterou pomocí standardních VESA otvorů přišroubujeme ze zadní strany monitoru (obrazovky) a do ní Q180 vložíme, čímž v podstatě získáme nepravé all-in-one zařízení. K dispozici jsou dvě běžné rozteče šroubů: 100 mm i 75 mm. Pokud máte doma monitor, je to velmi levný způsob jak si pořídit all-in-one počítač, jen si budete muset poradit se správou kabelů (což však s konzolkou k mému překvapení není problém – i velmi provizorně to šlo, když si na tom člověk dá trochu záležet, výsledek bude uspokojivý).

 3. Poslední možností je, jak jsem nastínil, používat Q180 jako domácí multimediální centrum s televizí, reprosoustavou a ideálně také dálkovým ovládáním (pomocí bezdrátové Lenovo mini klávesnice – brzy přineseme článek). Q180 je vybavená gumovými nožičkami pro položení naležato.
   

Zajímavě jsou řešená tlačítka a kontrolky na samotném počítači – všechna jsou (jak je pro Lenovo typické) bílé a včetně zapínacího tlačítka a vysouvání DVD mechaniky jsou umístěná v rohu, jsou tak dostupná jak v poloze vertikální, tak horizontální. Řešení je dobré také proto, že nezáleží na tom, kde tlačítko stiskneme – vždy bude fungovat a udělá to, co má.

Konektivita, příslušenství

Jak jsem zmínil v úvodu, fyzické konektory jsou na počítači rozmístěné ze dvou stran:

 • vzadu je sada konektorů pro stále připojená zařízení, případě pro připojení k externí obrazovce, televizi a domácímu repro systému (napájení, gigabitový ethernet Realtek, HDMI, čtyři USB 2.0, analogový VGA s aretací a optický audio výstup S/PDIF),

 • vepředu se za magneticky drženou krytkou na pryžových páscích (toto řešení chválím – žádné plastové západky, co se časem ochodí a prasknou) skrývá čtečka paměťových karet, dva USB 3.0 porty (Renesas, samozřejmě) a dvojice audio konektorů (3,5mm jack). Dodám ještě, že (podle mě) krytka by se měla dát kompletně oddělit díky gumovým páskům, kdyby bylo třeba.

Volitelně je k Q180 k dispozici speciální optická mechanika (Blu-ray i DVD, v České republice kvůli ceně pouze DVD), která má shodný design, tvar i velikost jako samotný počítač. Pouze se nacvakne na Q180 a připojí dodávanou USB spojkou (viz. foto). Díky ní se pak může Q180 skutečně proměnit v univerzální domácí multimediální centrum (HTPC, chcete-li). Dodám, že mechanika je poměrně tichá.

Pozn.: Klipsy, na kterých drží optická mechanika, rozhodně nejsou stavěné na časté odepínání. Proto pokud vyloženě nepotřebujete mechaniku odepínat, nedělejte to. Přestože nevidím důvod to dělat, je nutné na to ze zkušenosti upozornit.

Z bezdrátových připojení je k dispozici pouze a jenom Wi-Fi (od Realteku) standardů 802.11b/g/n. Bluetooth chybí. Sice nemůžu říct, že by vyloženě chybělo, ale určitě by v některých případech mohlo přijít vhod např. pokud bychom chtěli přehrávat hudbu z mobilního telefonu bezdrátově.

Celkově nemám ke konektorové výbavě v podstatě žádných významných výtek, protože připojíme datová zařízení (a to i rychlá USB 3.0), audio i video, a to jak analogově, tak digitálně. Bylo by sice fajn, kdybychom v Q180 nalezli i vestavěný TV tuner, ale na ten si asi budeme muset počkat.

Konfigurace, výkon

Testovaná konfigurace:
 • Intel Atom D2700 (2,13 GHz, 2 jádra / 4 vlákna, TDP 10 W)
 • 2 GB DDR3 RAM (1 066 MHz)
 • Čipová sada Intel NM10
 • AMD Radeon HD 6450A (512 MB GDDR3 64bit)
 • 500GB HDD Seagate (4500 otáček, 8 MB cache)

IdeaCentre Q180 cílí hlavně na nízkou spotřebu energie a nízké vyzařování tepla, aby se celý počítač vešel do tak malé skříňky. Proto se základem sestavy stal dvoujádrový procesor Intel Atom nové generace – desktopová verze D2700 na frekvenci 2,13 GHz. Doplněný je o 2 GB RAM a čipovou sadu NM10. Jako grafická karta posloužil základní dedikovaný grafický čip AMD Radeon HD 6450A. No a sestavu uzavírá 500GB mechanický pevný disk Seagate s 5 400 otáčkami.

  IdeaCentre Q180
(Atom D2700, HD6450A)
IdeaPad S205
(E-350, HD6310M)
C200
(Atom D510, ION2)

HWiNFO32
(ST/MT)

CPU: 14 311 / 42 302
FPU: 7 769 / 28 644
MMX: 7 227 / 18 338

Memory: 2 334 MB/s

CPU: – / –
FPU: – / –
MMX: – / –

Memory: – / –

CPU: 11 254 / 32 112
FPU: 6 106 / 22 349
MMX: 5 670 / 14 330

Memory: 1 917 MB/s

Cinebench 11.5
(1- / více jader)

CPU: 0,23 / 0,68
GPU: 9,97 FPS
CPU: 0,32 / 0,60 pts.
GPU: 7,64 FPS
CPU: – / 0,54 pts.
GPU: 5,16 FPS

3DMark 2001SE

8 913 8 315

3DMark06 (720p)

3 195 (CPU: 1 131) 2 201 1 738 (CPU: 865)

PCMark Vantage

2 538
(Memories: 1 989,
TV and Movies: 1 705,
Gaming: 2 394,
Music: 2 651,
Communications: 1 967,
Productivity: 2 291,
HDD: 2 933)

Nové procesory Intel Atom slibovaly kromě jiného nárůst výkonu. Musím říct, že k tomu opravdu došlo, a tak se subjektivním pozorováním dotáhly zhruba na úroveň úsporných APU AMD Fusion. Přesto to samozřejmě procesor pro náročné výpočty ani zdaleka není, do tenkého desktopu (případně multimediálního centra) se však, myslím, bez problému hodí. Je ale pravda, že na i méně náročný multitasking reaguje počítač pozvolna, ale procesor přitom vytížený není, takže mám pocit, že je to spíš problém úsporné architektury jako celku.

 

Grafická karta má sloužit především pro akceleraci HD obsahu, což zvládá bez nejmenších problémů. Lenovo tvrdí, že se počítač dá použít i na hraní her (v produktovém videu dokonce na velké televizi), což je však hodně nadnesená realita – grafická karta je výkonnostně zhruba na úrovni integrovaných řešení Intel, nebo ještě o kousek níž, takže pokud chcete na počítači hrát hry, pak jen nenáročné (třeba i takový DiRT3 je na Q180 už téměř příliš). Něco je možné vyčíst z uvedených testů.

Hluk a chlazení

Chlazení počítače funguje v podstatě stejně jako u all-in-one: čerstvý vzduch nasává Q180 rozměrnou perforací na spodní straně a vyfukuje skrze menší otvor ventilátorem na vrchu. Ten běží neustále v podstatě na konstantních otáčkách (resp. pokud otáčky mění, není to znát), šum je tak stále stejný a není příliš rušivý, zní jako notebook na trochu vyšších otáčkách, bez “fénového” efektu. Při vyšší zátěži je šumění silnější, ale stále to je pouze šum, žádné jiné nelibé zvuky. Za běžného okolního ruchu není slyšet, pouze v tichu o ventilátoru samozřejmě budete vědět.

Vlevo: běžné teploty, vpravo: 10 minut FurMark + Prime95

Přestože ze skříňky stále vychází vlažný vzduch, vnitřní komponenty jsou chlazené standardně, za běžné zátěže se procesor drží mezi 45-50°C, grafický čip do 60°C. Jen pevný disk má kvůli stísněnému šasi trochu vyšší teploty. Při vyšší zátěži teploty vzrostou zhruba o 10-15°C, nicméně v takovém režimu počítač provozovat delší dobu určitě nebudete (neustálá plná zátěž procesoru i grafiky).

Spotřeba

Jak jsem zmiňoval, Q180 je zaměřená kromě jiného také na nízkou spotřebu, což nám testy jedině dokázaly. Při “volnoběhu” (idle) spotřebovává Q180 15 W, v běžné zátěži (procházení webu, přehrávání Full HD videa a podobně) kolem 20 W (zhruba 18-22 W). Při maximálním zatížení kombinací FurMarku a Prime95 si ze sítě řekne pouze o 31 W. Uvážíme-li, že např. satelitní settopboxy spotřebovávají 15 W, je spotřeba malého multimediálního centra Q180 více než příjemná.

Lenovo D186 – velice levný základní monitor

K IdeaCenteru Q180 se nám podařilo získat (na krátký test konzolky pro připevnění mini desktopu) také nejzákladnější monitor, který Lenovo pod svým názvem nabízí, a sice D186. O této “externí obrazovce” se toho skutečně nedá příliš psát, o čemž svědčí také cena, která se drží na 2 000 Kč i s DPH. Jedná se o 18″ LCD monitor s matným panelem s CCFL podsvícením, “HD Ready” rozlišením 1 366 x 768 bodů, který výrobce nabízí skutečně jako tu nejlevnější alternativu ve své nabídce. Kvalita displeje je i na poměry TN panelů ve stolních monitorech podprůměrná, pozorovací úhly nejsou dobré (zhruba na úrovni notebooku), barevné podání je ale celkem standardní.

Displej 18,5″ TN panel, 1 366 x 768 bodů
Podsvícení CCFL trubice, 200 nit
Kontrast 600:1
Odezva 5 ms
Barevný gamut 67 %
Pozorovací úhly 90° horizontálně, 50° vertikálně
Rozhraní VGA
Stojan Naklápěcí (-5 až +20°)
Záruka 3 roky (včetně podsvícení)
Cena 2 000 Kč s DPH

Designem a provedením se řadí mezi to skutečně nejzákladnější, co lze na trhu najít. Ačkoliv se – zřejmě kvůli jasnému vymezení příslušnosti ke značce – stylizuje do ThinkVision designu a také mezi business monitory se nabízí, provedení je samozřejmě zcela odlišné, jsou použité jiné, úplně obyčejné materiály, ale dokážu si představit, že v nízkonákladové kanceláři by se docela dobře vyjímal, v tomto případě vidím (jako obvykle) nízké rozlišení jako plus, především pro starší oči třeba do skladu, nebo nakonec i domů. Dodám ještě, že podstavec monitoru je samozřejmě pevný, povoluje pouze naklápění do –5 až 20°.

Velmi příjemná je však spotřeba monitoru, která při maximálním jasu dosahuje 17 W, při minimálním jasu 13 W. Vzhledem k CCFL podsvícení není úplným překvapením, že rozdíl mezi minimálním a maximálním jasem, který lze upravovat ve 100 krocích, není velký a od 75 % už téměř nepoznáte rozdíl mezi vyššími hodnotami (i rozdíl ve spotřebě je tam minimální).

Q180 + D186 = levné “all-in-one” domů?

Na závěr mě napadla taková zajímavá myšlenka: mini desktop IdeaCentre Q180 se bez DVD mechaniky a operačního systému prodává už za něco málo přes 5 000 Kč s DPH. Vzhledem k tomu, že se dá přimontovat díky konzolce zezadu na monitor, objevuje se tu příležitost pro kombinaci, kdy můžeme velmi levně sestavit falešné all-in-one: D186 stojí pouze 2 000 Kč, takže dohromady je to něco málo přes 7 000 Kč za “all-in-one”, které v maximální zátěži nespotřebovává ani 50 W. A to už zní, řekl bych, poměrně zajímavě.

Závěr, zhodnocení

Už když jsem se o Q180 doslechl, těšil jsem se, že tento IdeaCentre otestuji, protože představuje velice zajímavé řešení pro nejednu domácnost. Neměl jsem zatím nikdy příležitost déle pracovat s nettopem (v tomto případě skutečně spíše s mini desktopem), a tak jsem této příležitosti rád využil.

Začnu těmi méně pozitivními vlastnostmi a poznatky, které ale naštěstí nejsou příliš významné a využitelnosti nijak meze nekladou. Když pominu záležitosti jako nepraktický vzhled s lesklými plochami, které se – stejně jako na vaší televizi, DVD přehrávači, zesilovači, notebooku nebo i multifunkční tiskárně – rády zašpiní a poškrábou, zbývá mi pouze okomentovat výkon a chlazení. Výkonnostně totiž IdeaCentre Q180 určitě není takový, jaký nám ho Lenovo ve svém propagačním videu ukazuje. Pro běžnou práci, prohlížení internetu, přehrávání multimédií (i v HD), případně pro práci s rozhraním Windows Media Center se Q180 určitě bez debat hodí. Jakákoliv větší zátěž, jako je hraní her, je ale s Q180 nepříliš reálná (snad pokud hrajete jednoduché nebo staré hry). K chlazení mám jen tu výtku, že je stále aktivní a není tak tiché, jak bych si asi přál. Na druhou stranu neruší, pod televizí v kastlíku to vadit nebude a navíc je to prostě a jednoduše daň za tak kompaktní provedení. Q180 je ale pořád tišší než např. velká spousta notebooků.

I v tomto případě ale pozitiva jednoznačně převažují: IdeaCentre Q180 je extrémně kompaktní, úsporný a v podstatě plnohodnotný desktop, který jako klasický desktop sice může sloužit, a to dokonce zavěšený zezadu na monitoru, díky čemuž nepřekáží (a můžeme vytvořit to moje dnes dokola omílané “falešné” all-in-one), ale ještě lepší službu udělá jako domácí multimediální centrum, když jej pomocí HDMI připojíme k LCD televizi s domácím kinem a přikoupíme dálkové ovládání, ideálně v podobě bezdrátové Lenovo mini klávesnice. Na první pohled díky provedení a poloze “naležato” nikdo ani nepozná, že se nejedná o běžný DVD přehrávač (snad jen tak, že nemá displej), přitom budete mít k dispozici kromě DVD také přístup k internetu, fotografiím, videím či jednodušším hrám.

Samotná Q180 bez operačního systému se v současnosti prodává za zhruba 5 000 Kč s DPH. Lze koupit v setu i s bezdrátovou mini klávesnicí. Dnes testovaná verze s DVD vás přijde momentálně na 8 500 Kč, bez mechaniky je o 1 000 Kč levnější.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky