ThinkPad Tablet 2: První dojmy

26. 1. 2013 | 5

Velmi krátce se nám do rukou dostal předprodukční kousek druhé generace pracovního tabletu, ThinkPad Tablet 2. Zařízení je založené na Intel Atomu s Windows 8 Pro, nechyběla dokovací stanice. V článku stručně shrneme naše první dojmy, koncem února bychom měli přinést kompletní test finálního českého kousku.

Tip: Naše první informace a hardwarová výbava ThinkPad Tabletu 2.

S ThinkPad Tabletem 2 jsem si mohl nějakou dobu “pohrát”. Sice samozřejmě nebyl čas na žádný rozsáhlejší test, nicméně nabyté zkušenosti mi alespoň daly jasnou představu o tom, co se od nového profesionálního tabletu ThinkPad dá čekat a jak působí “v ruce”.

Předně bych rád řekl, že zařízení je skutečně úžasně lehké, tenké a kompaktní – oproti původnímu Androidímu ThinkPad Tabletu je to znatelný posun vpřed, který je jednoznačně pozitivní. Zařízení má záda s “pogumovanou” soft-touch povrchovou úpravou, ale k tomu ještě příjemné boční klenutí, které zlepšuje jistotu při jeho držení. Lícní strana je samozřejmě celá pokryta krycím sklem, a tak je lesklá, nicméně lem displeje a boky zařízení jsou opět matné (což je další změna ve srovnání s původním tabletem).

IMAG1364-25255B3-25255D IMAG1360-25255B3-25255D

Displej má 10″, klasický poměr stran 16:9 a “HD Ready” (1366×768 bodů) rozlišení. Jedná se samozřejmě o IPS panel se zvýšenou svítivostí, výbornými barvami a kontrastem, no a samozřejmě také prakticky neomezenými pozorovacími úhly. Tyto parametry na dané úhlopříčce bohatě stačí a vytváří dostatečně ostrý obraz. Vyšší rozlišení přinese až Ultrabook-tablet ThinkPad Helix.

IMAG1372-25255B4-25255D

Displej disponuje dotykovou vrstvou (pro prsty), ale také (zřejmě volitelně) digitizérem. Jeho pero je tenčí a mnohem lehčí než u původního tabletu, citlivé a nabídne na svém boku opět tlačítko. Neměl jsem sebemenší problém tablet ovládat prsty ani perem, nicméně v případě pera je třeba pamatovat na to, že jeho dotyk obrazovky znamená stisk tlačítka myši. Pero se samozřejmě ukryje do těla tabletu s typicky viditelnou červenou čepičkou.

IMAG1365-25255B3-25255D IMAG1366-25255B3-25255D

Po bocích zařízení najdeme několik tlačítek (spolu s tlačítkem “Windows” pod obrazovkou) pro zapnutí a vypnutí, regulaci hlasitosti nebo zámku polohy obrazovky. Všechny se dají dobře nahmatat a jistě stisknout. Konektory také nejsou “k zahození”: vedle systémového dokovacího konektoru tu máme mini-HDMI, microUSB, velký USB konektor, kombinované audio (sluchátka + mikrofon v jednom konektoru – vhodné např. pro ThinkPad In-Ear Headphones), slot pro SIM kartu nebo microSD (to je oproti původnímu tabletu s plnohodnotnou SD kartou lehký krok zpět).

IMAG1361-25255B3-25255D IMAG1371-25255B3-25255D

Pomocí dokovacího konektoru můžeme ThinkPad Tablet 2 připojit (logicky) k docku. Současný tablet je v docku orientovaný na šířku a zarovnává se díky vykrojení pro tlačítko Windows velmi snadno. Nový dock doznal oproti původnímu tabletu rovněž změn, které souvisí především s tím, že Tablet 2 používá de facto plnohodnotnou x86 architekturu s Windows 8. Na docku tak najdeme klasické HDMI, dva audio jacky (mikrofon, reproduktory/sluchátka), USB porty, ethernet a samozřejmě ThinkPad napájecí konektor. Pokud neděláte v kanceláři nic převratně náročného na výkon, není problém mít v dokovací stanici připojený monitor, klávesnici a myš a pro jejich “pohon” použít tablet. Dokonce to není tak nereálné, jak to někomu může znít: někteří firemní uživatelé, kteří Tablet 2 v ČR již testovali, jej takto používali.

IMAG1368-25255B3-25255D IMAG1374-25255B3-25255D

Tablet nabídne dvě kamery: přední a zadní (2 / 8 MPx). Obě mají slušný obraz a tablet je tou zadní schopen i slušně, bez rozmazání fotit (to s původním tabletem tak snadné není).

Tablet měl předinstalované plnohodnotné Windows 8 Pro se všemi jejich funkcemi. Jak je to se svižností SoC Atomu? Až překvapivě dobře – ačkoliv jsem neprováděl žádné náročné činnosti, systém běžel i choval se svižně, bez významnějších výkonnostních klopýtnutí. Nechybí samozřejmě velice rychlý start Windows (subjektivně zhruba 5 vteřin) – tablet vás o svém spouštění obeznámí pomocí zelené diody webové kamery.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky