ThinkPad In-Ear sluchátka – Představení
21. 4. 2011 | 4
V dnešním příspěvku se blíže, ovšem veskrze laicky podíváme na v mnoha ohledech poměrně zajímavý produkt, a sice in-ear cestovní sluchátka (vsunou se do ucha) přímo určená pro notebooky ThinkPad. Příspěvek ale, prosím, neberte jako recenzi, spíše jako postřehy z 14denního používání veskrze běžného uživatele.
Proč in-ear?
Už před dlouhou dobou jsem si oblíbil in-ear sluchátka – jsou lehká, skladná, nemusím se trápit s “obručemi” kolem hlavy, ale hlavně poskytují díky využívání uzavřeného prostoru ucha velmi dobré basy, navíc člověka neobtěžují okolní ruchy, jelikož je ucho takříkajíc “zacpané”. S posledním bodem souvisí i opačná výhoda – při poslechu vy naopak neobtěžujete okolí (znáte ty radostné situace, kdy sedíte ve vlaku nebo autobusu v blízkosti teenagera s klasickými sluchátky, ze kterých se v maximální hlasitosti line nějaká vámi “oblíbená” hudba).
ThinkPad In-Ear Headphones
Konstrukčně jsou ThinkPad in-ear sluchátka naprosto standardní, nijak výjimečná – dvojice “špuntů” má vyměnitelné gumové nástavce, aby pevně držely v uchu (v balení najdeme tři velikosti); orgie v podobě silikonových odlitků přesně pasujících do ucha u dražších sluchátek nečekejme. Příjemným vykročením z průměru je však na spoji kablíků umístěný mikrofon (ideální pro videohovory), podpořený praktickou klipsou pro připnutí. Dodám, že kabely jsou potaženy, jak je u “lepších” sluchátek zvykem, izolací, která zabraňuje přílišnému kroucení a lámání.
Design sluchátek se – podle mě – vyloženě povedl. Úžasně se hodí k designu ThinkPadu – povrch plastových částí sluchátek má podobný povrch jako pogumovaná víka těchto pracovních strojů, samozřejmě v černé barvě. Jediným zpestřením je pravý “reproduktor”, který byl označen červeným puntíkem připomínajícím TrackPoint (vítám – nemusíte dlouze tápat, do kterého ucha špunt patří). Design podtrhuje v balení dodávané pouzdro (klasický pytlík) s černým, “koženkovým” povrchem, logem ThinkPad, s červeným stahovacím knoflíkem a vnitřní (také červenou) sametovou vystýlkou – je to sice detail a pro většinu z vás možná nepodstatný, ale pouzdro na mě paradoxně opravdu velmi pozitivně zapůsobilo.
Sluchátka mají sdružený 3,5 mm jack pro vstup i výstup, který si samozřejmě bez problému rozumí s novými ThinkPady (ale příliš si nerozuměl s mým mobilním telefonem). Pokud by některý z uživatelů starších ThinkPadů s oddělenými konektory zatoužil sluchátka si pořídit, nemusí se bát – v balení najdeme i redukci v dokonalém thinkpadím stylu.
Reálné používání
K objektivní kvalitě reprodukce se vyjadřovat nebudu – jednak nejsem v tomto směru kompetentní osoba (ač mám za sebou nějaký ten rok hraní na housle) a jednak z reprodukce na notebooku je těžké usuzovat. Každopádně subjektivním porovnáním odpovídá kvalita zvuku sluchátkům v cenové hladině přibližně 400-700 Kč – zvuk je dostatečně hlasitý, má velmi dobré basy a použitelný zvuk prakticky ve všech pásmech. Cena ThinkPad In-Ear Headphones se přitom momentálně drží pod 500 Kč s DPH.
Dále už jen v bodech, na co si budu schopný vzpomenout:
- Při videohovorech je nutné mikrofon správně natočit, ideálně použít i klipsu, jinak může být zvuk výrazně horší.
Předešlé tvrzení musím vzít zpět. Záznam mikrofonu je velmi kvalitní, upřímně až překvapivě – bez ruchů, bez šumu, velmi čistý a vyvážený. Problém nebyl v mikrofonu, ale v Skype, resp. slabém datovém přenosu. Klipsu není nutné používat, já osobně ji sundal – sluchátka se tak lépe balí do dodávaného sáčku. - Zvukotěsnost sluchátek je při videohovorech ovšem spíše přítěží, než si na tuto vlastnost zvyknete – máte přirozenou tendenci mluvit velmi nahlas.
- Redukce (sdružený jack na 2x jack) má k mému potěšení pravý ThinkPad design se sytě barevnými konektory (žádná světle zelená a růžová, ale klasická tmavší zelená a vínově červená).
- Kabely vedoucí do špuntů mají staré rozvržení, kdy jsou oba stejně dlouhé, ačkoliv se dnes hodně setkáváme s provedením vhodným pro vedení za krkem. Osobně tohle klasické vítám.
- Ani při velmi vysoké hlasitosti se nesetkáte s rezonováním, basy jsou vždy čisté.
- Stahovací sáček je poměrně velký, uvážíme-li, že do něj patří “pouze” sluchátka (vešel by se do něj bez problému i mobilní telefon). Ovšem i to má své kladné stránky – vsouvat do něj jdou sluchátka i přes sametový povrch poměrně dobře, a to včetně redukce (kterou se svou R400 stále využívám).
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Vypadají dobře. Škoda, že můj telefon nemá jack, ale jen Fast-Port :))
Btw – k tomu že si nerozuměly s telefonem – jsou nějaké dva standardy u headsetů. Nějaký modernější (používají ho co sám vím aspoň iPhone a Xperie 2012) a nějaký starší… Promiň, nechce se mi to hledat – ale tohle bude podle mě ten problém.
Tam jde především o to, že některé headsety mají i tlačítko pro přijetí a ukončení hovoru, které nemá standardní zapojení (Apple to má jinak, Android to má jinak). Nicméně v dnešní době to už vypadá, že se to konečně standardizuje i na mobilech a podobných zařízeních (třeba má bývalá Nokia E52 to měla „špatně“, ale mé HTC to má v pořádku).
Defacto je to přesně to, co jsem měl na mysli ano :)
Ale říkám, androidy z roku 2012 (nebo aspoň ty od mé oblíbené Sony) to už mají „správně“ jak říkáš – pěkně mě to naštvalo když jsem zjistil, že je to defacto nekompatibilní s mými starými sluchátky od (mého ještě oblíbenějšího) SE…
Koupil jsem si je spolecne s E540, pri pouzivani se mi stava, ze mikrofon se „nechytne“ hned, ale az po chvili, pripadne je nutne sluchatka vypojit a znovu zapojit, pak teprve zacne fungovat. Je to normalni? Dekuji