ThinkPad USB 3.0 Dock: Problém s nVIDIA Optimus

3. 11. 2012 | 4

Nedávno jsme testovali replikátor portů ThinkPad USB 3.0 Dock, který se hodí pro všechny notebooky, zvláště ThinkPady, bez nativního dokovacího konektoru, jimž přidá ethernet, DVI a další konektory. Nicméně obrazové výstupy měly problém s obsahem akcelerovaným pomocí nVIDIA grafické karty v režimu Optimus. V článku se o problému dozvíte více. 

Za upozornění na problém v diskusi pod článkem děkuji Jiřímu Zimovi (swarmovi)!

Jako předchozí USB replikátory portů Lenovo a také USB replikátory prakticky všech ostatních značek používá také nový Lenovo ThinkPad USB 3.0 Dock dlouhodobě nejlepší řešení pro přenos obrazu skrze USB port, DisplayLink. O tom jsme si psali už před delší dobou, kdy jsme testovali samotný převodník USB na DVI ještě se starší, druhou generací čipu DisplayLink. Jen pro úplnost dodám, že ThinkPad USB 3.0 Dock využívá třetí generaci převodníku opět v nejvyšší variantě, tedy DL-3900 s podporou USB 3.0 a dvojicí digitálních výstupů ve vyšším rozlišení než Full HD či WUXGA.

Nekompatibilita s nVIDIA Optimus

Jiří Zima v diskusi pod předchozím článkem upozornil na nemilý problém v kompatibilitě mezi řešením DisplayLink poslední generace a automatickým přepínáním grafických karet nVIDIA Optimus. V době, kdy jsem testoval ThinkPad USB 3.0 Dock jsem toto neměl čas prověřit, a tak jsem se k problému zpětně vrátil nyní.

Obecně má řešení od DisplayLink zaručenou kompatibilitu s grafickými čipy od Intelu, nVIDIe a AMD (ATI), pakliže je v počítači pouze jedna grafická karta. DisplayLink se dále dlouhodobě snažil o zajištění podpory také pro notebooky s přepínatelnými grafickými kartami, což se očividně podařilo. Nicméně v nové generaci DisplayLink čipu podle všeho opět dochází k problémům.

Popis problému

S notebookem, který využívá technologii přepínání grafických karet nVIDIA Optimus, narazíte na problém minimálně ve chvíli, kdy se budete snažit spustit celoobrazovkovou aplikaci akcelerovanou grafickou kartou nVIDIA (nejtypičtěji počítačová hra, ale samozřejmě jakákoliv podobná aplikace). Výsledkem je obvykle černá obrazovka, případně se aplikace vůbec nespustí.

Na problém jsem však nenarazil v případě aplikací v okně a samozřejmě ani během běžné kancelářské práce či prohlížení internetu. Jen pro upřesnění: aby došlo k problému, není nutné, aby aplikace běžela na externí obrazovce, dokonce ani není nutné mít replikátor portů aktivní, stačí mít nainstalovaný ovladač DisplayLink, což je o to horší.

Jak vyplývá z níže popsaných testů, problém skutečně nastává pouze v případě, že používáte nVIDIA Optimus, přitom nezáleží na tom jakou generaci (testována byla minulá i současná). Pokud váš notebook funguje na jedné grafické kartě (má pouze integrovanou, pouze dedikovanou, nebo je jedna či druhá v BIOSu zakázaná), na žádné problémy nenarazíte a vše bude fungovat správně.

Testované počítače

  • ThinkPad T420s (Intel HD 3000) – bez problému
  • ThinkPad T520 (Intel HD 3000 + nVIDIA NVS 4200M) – problém!
  • ThinkPad T430u (Intel HD 3000 + nVIDIA GeForce GT 620M) – problém!
  • ThinkPad T430u (Intel HD 3000, zakázaná nVIDIA) – bez problému
  • IdeaCentre B540 (nVIDIA GeForce 615) – bez problému

Testované aplikace

  • Assassin’s Creed – blikající černá/bílá obrazovka
  • 3DMark 11 – černá obrazovka
  • 3DMark 2001SE – nespustí se
  • Mafia 2 – nespustí se

Řešení?

Aktualizace ovladače DisplayLink?

Jako nejjednodušší řešení by se mohla jevit aktualizace ovladačů, která jsem myslel, že zabere. Lenovo poskytuje verzi 6.3, nicméně aktuální od DisplayLinku je verze 7.0 M2 vydaná koncem října (o to víc jsem myslel, že zabere). V seznamu opravených chyb je také podpora pro nVIDIA Optimus (opět velmi povzbuzující zpráva). Bohužel ovladač problém neřeší – naprosto nic se nezmění, pouze získáte možnost upravit v ovladači velikost obrazu na monitoru, který nedokáže sám zobrazení škálovat (televize např.) – to je sice milé, ale víc by pomohlo, kdyby na té obrazovce nějaký obraz byl.

Aktualizace ovladače grafické karty?

Jako druhá v pořadí přichází logicky na mysl aktualizace ovladače grafických karet. Nenamáhejte se, ani toto problém neřeší – naopak nová verze ovladače Intel (i pro Windows 8 – verze 15.28.8.64.2875) přinese ještě víc problémů, protože se DisplayLink potom pere s Intel ovladačem, který nechce pochopit, že i když má počítač jen dva obrazové výstupy, vy dokážete připojit displejů víc a prostě pořád dokola padá. To by se ostatně mělo opravit – Intel o problému již ví. Zkoušel jsem také nejnovější ovladač nVIDIA (verze 306.97), včetně jeho beta verze (verze 310.33) – beze změny.

Dočasné řešení: zakažte druhou grafiku

Jediným funkčním dočasným řešením, než přijde aktualizace DisplayLink ovladače, která problém snad konečně vyřeší, je zakázání druhé grafické karty. Čili buď v BIOSu vašeho notebooku zakažte Intel, nebo nVIDIA grafiku (dle možností daného modelu – obvykle ale skončíte u toho, že poběží pouze Intel). Řešení je to nemilé, ale momentálně jediné funkční.

Odkazy ke stažení

Závěr

Rád bych ještě na závěr vyjádřil znepokojení nad situací – je skutečně velká ostuda, že se takový problém objevil. Je mi jasné, že spousta uživatelů (možná dokonce většina) ThinkPad USB 3.0 Docku (a všech ostatních docků založených na DisplayLink) na problém ani nenarazí, ať už z toho důvodu, že používají pouze integrovanou grafiku (viz. X1, X1 Carbon, 11″ Edge, …), nebo na notebooku jednoduše aplikace v článku popsané nespouští, nicméně Lenovo mělo jednoznačně tento problém objevit a situaci vyřešit, ideálně ještě před uvedením replikátoru na trh. Pevně však doufám, že DisplayLink konečně brzy uvede funkční ovladač.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky