Nový RapidDrive v ThinkPadech 2012

22. 6. 2012 | 17

Není novinkou, že – minimálně v případě Lenova – je běžně možné mít v notebooku miniaturní SSD paměť i velký mechanický disk zároveň. V IdeaPadech funguje systém inteligentního přesouvání souborů plně automaticky a uživatel vidí disk jeden, v ThinkPadech byly k dispozici klasicky dva disky. Od letošní generace dostanou ThinkPady podobný systém jako řada Idea…

RapidDrive obecně

rapid-drive-logo-25255B9-25255D

Uspořádání disků RapidDrive, o kterém jsem psal v úvodním odstavci, je díky přítomnosti mSATA (miniPCI-E) slotu k dispozici jak u řady Idea, tak Think: do notebooku je možné vložit jednu malou (ať už rozměry, tak kapacitou), zato velmi rychlou SSD paměť, která zabírá případné místo 3G modemu, a zároveň klasický SATA mechanický pevný disk. Taková kombinace určitého hybridního úložiště kombinuje výhody SSD disků (rychlost) a jejich mechanických protějšků (velká kapacita), přičemž je výrazně levnější oproti samostatnému velkému SSD disku v 2,5″ šachtě. Samozřejmě takový systém nebude ve výsledu či po delším používání nikdy dosahovat takové rychlosti jako protějšek pouze s SSD diskem, který není nikdy bržděný mechanickým diskem, avšak stále bude zůstávat výrazně rychlejší, což z vlastní zkušenosti mohu potvrdit.

IdeaPady a RapidDrive

U IdeaPadů se tato kombinace (lidově řečeno) silně “chytla” přesně z výše popsaných důvodů, navíc mezi ostatními výrobci se stále jedná o unikát. Nicméně jelikož je Idea konzumní řada, Lenovo nechtělo takové uživatele zahlcovat existencí více disků, se kterou zvláště ti méně pokročilí nemají zkušenosti a mohla by je mást. Zároveň takový uživatel očekává, že se vše bude dít tak nějak “samo”, nebude muset na nic sahat, ale hlavně přemýšlet nad tím, co je správně a co není.

2-25252884-252529-25255B11-25255D

 3-25252869-252529-25255B5-25255D

Výstupem takových úvah byl systém RapidDrive v podání řady Idea: oba pevné disky jsou spojené do jednoho (jednoduše řečeno) pole a ovládací software inteligentně přesouvá data operačního systému a další často používané soubory do SSD paměti, aby urychlil hlavně spouštění a chod operačního systému a aplikací. Kromě zvýšení rychlosti odezvy systému či rychlejšího startu tak uživatel vůbec nepozná, že má v notebooku vedle klasického disku také SSD úložiště, protože jej ani nevidí v průzkumníku Windows.

Tip: O rychlosti staru IdeaPadů Y s RapidDrive jsme již psali: Y570 a Y580.

U minulé generace bylo spouštění Windows možné ještě urychlit optimalizacemi prostřednictvím Lenovo EE Boot Optimizeru. Navíc letošní generace IdeaPadů jednak díky novým vlastnostem urychleného startu, uspávání a hibernace platformy Intel, ale také díky vlastním úpravám dosáhla ještě rychlejšího startu a podle všeho také nižšího zpomalení notebooku v průběhu času díky aplikaci Boot Shield.

ThinkPady a RapidDrive

V případě ThinkPadů měl však RapidDrive zcela jiný význam: za RapidDrive model se označoval každý s instalovaným SSD diskem, ať už se jednalo o malý mSATA SSD disk, nebo klasický 2,5″. Disky fungovaly vedle sebe, tedy odděleně, a to i v operačním systému, přičemž právě Windows byly nainstalované – přirozeně – na rychlé SSD paměti. To s sebou neslo jednu nevýhodu: bylo nutné použít SSD disk s poměrně velkou kapacitou, a tak minimálně jedna výrazná výhoda RapidDrive na IdeaPadech odpadla: cena. 80GB mSATA SSD disk už totiž není o moc levnější než 128 nebo 160GB velký SATA SSD disk, a tak možná z toho důvodu se, pokud vím, do ČR žádná konfigurace s mSATA nedostala. Nehledě na to, že mSATA SSD zabírá místo pro interní mPCI-E 3G modem, který je – minimálně u ThinkPadů – pro většinu uživatelů důležitější než malá, ale drahá SSD paměť.

RapidBoot

Dodám ještě, že stejně jako u IdeaPadů se i v případě ThinkPadu myslelo na urychlení startu notebooku (to jsme si ostatně vyzkoušeli s T420s a Intel SSD 320 diskem). V rodině ThinkPad k tomu slouží aplikace RapidBoot (nově přejmenovaná na RapidBoot Shield), která funguje velmi podobně jako Boot Optimizer na IdeaPadu, jen pracuje automaticky: posouvá starty některých (systémových) komponent a jiné naopak upřednostňuje, aby start Windows proběhl z uživatelského pohledu co nejrychleji.

ThinkPady 2012 a RapidDrive

Jak jsme psali v článku představujícím hlavní novinky ThinkPadů 2012, změna nastává letos: od letoška bude možné nakonfigurovat ThinkPad ve variantě s RapidDrive režimem velmi podobným s řadou IdeaPad, tedy samotná SSD paměť nebude viditelná ani uživatelsky přístupná, bude dosahovat velikostí pouze kolem 16-32 GB, což samozřejmě výrazně zredukuje její cenu, a fungovat bude pouze jako velká vyrovnávací paměť pro mechanický disk.

Nicméně Lenovo podle všeho pochopilo, že uživatelé ThinkPadů přeci jenom do podobných záležitostí mluvit chtějí, a tak využilo software Diskeeper ExpressGate, který dá možnost zvolit, které jednotky budou vyrovnávací paměť využívat. Kromě toho, že cache bude automaticky dle prostoru čistit od nejstarších souborů, může toto čištění provést uživatel také sám.

Zvýšení rychlosti

Dle Lenova, jehož tvrzení jsou podpořena vlastními benchmarky, dosahuje oproti klasickým mechanickým diskům konfigurace s mSATA diskem o 200-300 % vyššího výkonu v běžných operacích ve Windows. V multitaskingu dosahuje kombinace RapidDrive pouze zhruba o 10 % nižšího výkonu než samostatné SSD. Nicméně při náročnějších činnostech, jako je spouštění her, už k dramatickému nárůstu výkonu nedochází. S těmito hodnotami mohu na základě mých zkušeností s Y570 a Y580 souhlasit: jakmile pouze pracujete ve Windows, rychlost odezvy je skutečně velmi podobná notebookům s SSD (rychlé spouštění aplikací, rychlejší start operačního systému).

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky