Pro kutily: Jak zajistit volné notebookové zámky?
2. 3. 2012 | 2
Bezpečnostní zámky s kovovými lanky slouží k fyzickému zabezpečení notebooků a jiných zařízení. Co když ale koupíme levný zámek, který se ve slotu viklá, čímž hrozí jeho vyvlečení? V článku naleznete velmi jednoduchý a levný způsob nápravy.
Jak zámky fungují a k čemu jsou?
Pro fyzické zabezpečení (resp. zajištění) notebooků, dokovacích stanic, monitorů a dalšího hardware slouží bezpečnostní zámky, které se spojí se zařízením pomocí bezpečnostní zdířky (též zdířka pro zámek standardu Kensington) a připevní k nehybným nebo těžko přemistitelným předmětům (jako pracovní stůl) – je to stejný princip jako lankový zámek na jízdní kolo, jen v případě elektroniky namísto omotávání kolem ráfku nebo kostry máte přímo na zařízení vyhrazený unifikovaný otvor. Do něj se zasune koncovka zámku a zajistí.
Bez fyzického poškození zařízení pak nejde vytáhnout (v kovových noteboocích, případně ThinkPadech s vnitřní kovovou kostrou, by zloděj musel překonat odolnost kovu, u plastových šasi, které jsou v místech bezpečnostních otvorů zesílené kovovou vložkou, by zase bylo nutné kus notebooku zcela vylomit. Je samozřejmě ale možné – stejně jako v případě jízdního kola – přijít se štípacími kleštěmi, lanko přeštípnout, nicméně předpokladem je, že člověk obcházející se štípačkami po kancelářích je nápadný natolik, že k tomu buď nedojde, nebo je to za takových okolností, kdy už je to v podstatě jedno a žádná taková ochrana by nepomohla. V podstatě má tato forma zabezpečení především zloděje odradit než mu zcela zamezit.
Levné a drahé zámky
Existují samozřejmě různé druhy zámků různých kvalit. V podstatě (pomineme-li kvalitu výlisků a návrhu) se zámky mohou lišit jen ve dvou směrech: v kvalitnějším lanku z materiálů, které do určité míry odolávají i kleštím, a v kvalitnějším zámku (případně jistícím mechanizmu).
Běžné zámky, které začínají už kolem 100 Kč s DPH, mají lanko z běžné oceli běžné tloušťky. Dražší, značkové kabely si zakládají na tvrdších kovových variacích, případně ještě tlustších lankách. Co se zámku týče, běžně se vyskytují dva druhy: otočný na klíček, přičemž u levných zámků existuje pouze velmi omezené množství kombinací klíčů, samotný zámek pak také není tolik precizní. Dále se běžně vyskytují zámky s otočnou číselnou kombinací, pro které opět platí stejná praxe: existují kvalitnější i méně kvalitní.
Významně se mohou zámky lišit také koncovkou, která se zasune do zařízení a prostřednictví ní se uzamkne (připevní). U levných zámků je mechanizmus nepřesný, trpí větší či menší vůlí. Dražší zámky nabídnou preciznější zpracování, pevněji drží ve zdířce, netrpí kyvem, a tak se nemohou vyvléci.
Jak napravit viklání zámků?
Viklání a potenciální (a často také velmi reálně hrozící) vyvlečení pak takovou – byť jednoduchou a základní – ochranu eliminují úplně. Jaká je příčina a jak problém řešit (neboli jak žít s levným zámkem)?
Příčina
Na vině je samozřejmě jednak vůle mechanizmu, ale především univerzální velikost a hloubka zámku, případně malá “T” koncovka, která zámek právě zajišťuje. Pokud je následně ke všemu ještě např. volnější i samotná zdířka, získáme “smrtící” kombinaci viklajícího se zámku, část jehož koncovky vyčuhuje ze zdířky a k tomu se v ní ještě má možnost pohybovat natolik, že v určitém úhlu a otočení vypadne. Dražší zámky toto běžně řeší tak, že mechanizmus nějakým (jednoduchým, nebo složitějším) způsobem neustále vyplňuje mezeru mezi koncovkou a tělem zařízení, ta se pak nemůže viklat a vyvléci.
Řešení
Řešení je poměrně jednoduché: distanční podložku k zámku prostě přidáme. Stačí koupit kroužkové podložky/těsnění rozměrů (nejlépe): vnější průměr 18 mm, vnitřní průměr 10 mm. Ty pak v dostatečném množství vložíme mezi zařízení a koncovku zámku, nic se nebude kývat a vše bude v pořádku. Mně osobně běžně stačí jedna 2 mm silná podložka.
Upozornění: Levné bezpečnostní zámky samozřejmě nevynikají kvalitou a ani tím, že zabráníte jejich vyvlečení díky tomuto návodu, ani zdaleka nedosáhnete úrovně zabezpečení dražších (a drahých) zámků, případně originálů od Kensingtonu. Hledáte-li však pouze základní zabezpečení spíše z psychologických důvodů, pomůže vám tento postup k tomu, že bude řešení fungovat alespoň tak, jak má
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Když jsem byl v nemocnici, měl jsem jeden zámek půjčený, ale narazil jsem na to, že ne všechny notebooky tu díru mají stejně tvarovanou. To, co sedí pevně v ThinkPadu, se v Pavilionu dv7 kroutilo a oni to nešlo pořádně zamknout. Ani výrobci notebooků nám to evidentně nedělají jednodušší.
Podobný problém jsem měl s ThinkVision monitorem, proto taky tenhle článek.