Miniaturní B/G/N Wi-Fi USB adaptér Belkin (test)

12. 3. 2012 | 5

Když jsme zde na blogu testovali různá all-in-one, často jsme si stěžovali na absenci Wi-Fi i v moderních strojích. U stolních počítačů Wi-Fi stále ještě standardem není. Dnes si představíme miniaturní USB Wi-Fi adaptér Belkin, který nám za velmi příjemnou cenu Wi-Fi do takových zařízení naroubuje (např. do ThinkCenteru Edge 71z).

Existují počítače bez Wi-Fi?

Přestože jsou v dnešní době už všechny notebooky (tablety a velká spousta mobilních telefonů) vybavené vestavěným Wi-Fi adaptérem, existuje skupina počítačů, v případě kterých se tento typ připojení stále ještě nestal standardem. Mluvíme samozřejmě o stolních počítačích, pro které je stále typické spíše pevné LAN připojení, tato praxe však (pro mě nepochopitelně) platí ale i pro mnohem skladnější all-in-one.

P2180438-25255B7-25255D-25255B2-25255D

Nepochopitelné je to pro mě proto, že ačkoliv jsou AIO počítače stále ještě stolní počítače, jsou natolik kompaktní a mají natolik odlišnou filozofii (a ve velké spoustě směrů inklinují k notebookům), že je uživatel nechce stavět na klasická vyhrazená pracovní místa, která byla běžná pro velké věžové desktopy, naopak tyto počítače umisťujeme do “vzdušnějších” míst. Nechceme k nim tahat dodatečné kabely, když už máme bezdrátové periferie a pouze jediný kabel k zásuvce s elektrickým proudem.

Samozřejmě musíme přiznat, že ve firemním prostředí je na toto zcela odlišný pohled: tam jsou přes LAN připojené nejenom stolní počítače a all-in-one, ale také notebooky. Ať už proto, že budovat kvalitní a dostatečně robustní bezdrátovou infrastrukturu není levné ani jednoduché, ale spíše proto, že uzavřená LAN síť je mnohem bezpečnější (a mohou na ni být navázané bezpečnostní politiky ve firmě, případě sdílená datová úložiště). Doma však preferujeme postup v předchozím odstavci: internet po domácnosti rozvedeme jednoduše Wi-Fi routerem a nemusíme řešit ošklivé a pracně rozváděné kabely.

Jak Wi-Fi doplnit?

Řešit tento problém u běžného věžového desktopu není takový problém – koupíme interní PCI Wi-Fi síťovou kartu a celá situace s bezdrátovým připojením je elegantně vyřešená. Tímto způsobem jsem bezdrátové připojení řešil na starém domácím stolním počítači ku spokojenosti celého osazenstva.

wifi_pci__32961-25255B4-25255D

Do all-in-one počítače však tímto způsobem Wi-Fi nedoplníme. Co s tím?

  • Můžeme k počítači přes LAN kabel připojit běžný Wi-Fi router a ten bezdrátově napojit na router v domácnosti. To je však trochu krkolomné a příliš to dojem z kompaktního stroje nevylepší (když vedle něj bude další “krabice” s anténami a kabely).
    belkin-wireless-router-25255B4-25255D
  • Existují velké USB Wi-Fi adaptéry, které jsou mnohem menší než router, ale taky větší než USB flash disky. Jejich výhoda je v tom, že mají rozumně velké antény a slušný dosah (příjem). Ten však doma významně nepotřebujeme a musíme se smířit s tím, že nám z kompaktního all-in-one bude trčet velký adaptér.
    STD1_F5D7050_v2-25255B4-25255D
  • Další – z mého pohledu nejlepší – variantou je miniaturní USB Wi-Fi adaptér o velikosti běžných bezdrátových přijímačů externích periferií. Připojíme jej do USB portu našeho all-in-one, vyčuhovat bude pouze 5mm vysílač. Jeden takový vyrábí také Belkin a na ten se dnes podíváme.
    belkin-surf-usb-micro-client-25255B4-25255D

Belkin Surf N150 USB Wireless Micro Adapter

CameraZOOM-20120310130217726-25255B4-25255D

Belkin nabízí miniaturní (resp. “mikro”) USB Wi-Fi adaptér pod názvem “Surf N150 USB Wireless Micro Adapter” (typ: F7D1102az) a nebýt nápisu Belkin na průhledném černém plastovém krytu a MAC adresy na konektoru, spletli byste si ho s přijímačem bezdrátových myší nebo klávesnic, případně s Bluetooth adaptérem.

IMAG0321-25255B10-25255D IMAG0322-25255B4-25255D

Z běžného USB konektoru vykukuje pouze 5mm část s anténou a celou elektronikou, která je překrytá černým průhledným lesklým plastem. Skrze něj ve vrchní polovině prosvítá modrá dioda, která indikuje aktivitu (je-li adaptér připravený, pravidelně dioda v delších intervalech bliká, aktivita je signalizovaná rychlým problikáváním). Příjemné je, že intenzita jejího světla je rozumná, a tak neoslňuje.

IMAG0324-25255B12-25255D IMAG0623-25255B10-25255D

 Elektroniku, resp. “síťovou kartu” do adaptéru dodává Realtek, což je pozitivní zjištění – z běžných konzumních řešení je právě Realtek to “lepší” na trhu. Ta podporuje 2,4GHz sítě standardů 802.11b/g/n s teoretickými maximálními rychlostmi 11, 54 a 150 Mb/s. K 5GHz sítím 802.11a/n se samozřejmě nepřipojíme.

Co najdeme v balení

Mikro USB Wi-Fi adaptér Belkin N150 se dodává v malé, barevné krabičce, která velikostně odpovídá CD. To proto, že balení v podstatě výhradně pro CD s ovladači a manuálem slouží, samotný adaptér je v igelitovém sáčku v malém okénku. Zbytek balení je prázdný, ačkoliv je v něm prostoru dost.

IMAG0611-25255B3-25255D IMAG0613-25255B3-25255D

Jak se s adaptérem reálně žije?

Vzhledem ke skutečně malé velikosti a jedné miniaturní anténě (a jejímu umístění) adaptér samozřejmě nedosahuje takových výsledků jako vestavěná řešení v noteboocích a all-in-one zařízeních (běžně k dispozici 2-3 antény ve výhodné poloze na vrchní straně zařízení), přesto mohu s klidným svědomím říct, že je zcela dostačující – zhruba na úrovni Wi-Fi adaptérů v mobilních telefonech a tabletech.

Oproti profesionálnímu adaptéru střední třídy Intel Centrino Advanced-N 6205 je citlivost (nejenom) kvůli pouze jedné anténě zhruba o 20 % nižší; pokud umístíme zařízení přímo vedle routeru, nedosáhneme s jednou anténou kvality signálu dvou- (a více-) anténních adaptérů, jako je právě testované Centrino (pouze v takovém případě bude rozdíl v síle signálu přesně 50 % – nemluvím o počtu “čárek”, které ukazuje Windows, ale o reálném zisku sítě). Ze stejných důvodů je také nižší dosah zhruba o 30 % (cca 20 metrů od routeru máme s Centrinem stále použitelný signál, Belkin už začíná ztrácet). Vzdálené a slabé sítě tak s Belkinem neuvidíme vůbec.

Podobně je na tom adaptér také s rychlostí. Přestože podporuje standardy B, G i N, teoretická rychlost se drží i s Wi-Fi routerem standardu N pouze na 72 Mb/s (tedy na polovině obvyklé teoretické rychlosti). To samozřejmě plně odpovídá hardwarovým parametrům mikro adaptéru s jednou anténou. V sítích standardu N proto budeme mít prakticky vždy (dle vzdálenosti) o 10-50 % nižší rychlost než přístroje s plnohodnotnými adaptéry (jako jsou notebooky).

V domácnostech, ve školách a uzavřených prostorech žádné z těchto omezení nebude pro uživatele důležité – dosah i citlivost bude v takovém prostředí naprosto dostačovat, rychlost jakbysmet. Při práci s mikro adaptérem Belkin jsme nezaznamenali žádné problémy se stabilitou, odezvou ani rychlostí. Připojit jsme se dokázali na sítě s různým zabezpečením (od WEP, přes WPA, až po WPA s radius serverem). Za cenu cca 500 Kč s DPH tak je možné získat kompaktní náhradu za chybějící Wi-Fi kartu v domácích počítačích vybavených USB portem.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky