IdeaPad G770 – 17″ základ pro multimédia (živé představení, video)

18. 7. 2011 | 6

 V základní řadě multimediálních notebooků G se letos nově konečně objevil také 17″ model, který se u nás už běžně prodává. Je vybavený procesory Sandy Bridge, dostatkem paměti RAM, ale také přepínatelným grafickým čipem AMD střední třídy. Jaký je IdeaPad G770, nám nastíní předprodukční vzorek.

Lenovo se v České republice snaží nekomplikovat situaci zákazníkům, a tak dělí portfolio jen na IdeaPady a ThinkPady. G770 se tak formálně řadí do rodiny notebooků pro zábavu, proto je označován za IdeaPad, ačkoliv na jeho těle tuto značku nenajdeme. Řada G byla vždy základem pro běžného uživatele – přinášela základní procesory a rovněž základní grafické karty. To 17″ model do jisté míry bourá a minimálně výkon posouvá o kus výš.

G770 útočí celkem praktickým designem (který se však – uznávám – ne každému musí líbit) a pro řadu G nadstandardní výbavou, která zahrnuje všechny procesory Intel Core druhé generace (od dvoujader i3 a i5 až po čtyřjádra i7), USB 3.0 a přepínatelnou grafickou kartu střední třídy AMD. S navýšením výkonu a výbavy ale samozřejmě také stoupla cena.

Znovu na úvod upozorním, že příspěvek se zaobírá předprodukčním vzorkem vyrobeným pouze pro interní testování v rámci Lenova. Veškeré informace zde uvedené proto berte do jisté míry s rezervou, především informace o konstrukci, dále také samozřejmě konfiguraci.

Vzhled a kvalita zpracování

Co se vzhledu týče, na G770 jsem si musel zvykat a vlastně jsem si nezvykl dodnes, zvlášť v některých světelných podmínkách mě notebook až odpuzuje. Budu upřímný – notebook se mi skutečně moc nelíbí – rozměrné plochy v tmavě hnědé, vlastně téměř černé barvě, působí někdy až giganticky. Na druhou stranu musím pozitivně hodnotit z většiny matné provedení, které narušuje pouze lesklý rámeček displeje (s lesklým displejem samotným) a tenký lesklý lem základny a klávesnice. Líc kolem klávesnice je potažený tmavým plíškem v kartáčované úpravě, kolem touchpadu je tak stříbrný lem. Také líc víka displeje, ačkoliv je z plastu, imituje kartáčovaný kov. Na designu G770 v je i není co hodnotit – jedná se prostě o velký, tmavý notebook, který své rozměry neskrývá tak umně jako někteří kolegové.

Zato kvalitou zpracování nemám žádný problém, musím ji hodnotit jen pozitivně – na 17″ plastového obra je tuhost konstrukce velmi dobrá, základna se prohýbá velmi neochotně, jen zvedání za levý roh ukáže prohnutí. Víko displeje má nadprůměrnou tuhost, vady v obraze při působení tlaku displej neukazuje. A to máme v ruce předprodukční vzorek! Snad omluvíte, že se nekonalo zvedání za otevřený displej, ale to už by bylo skutečně na notebook moc – tohle jednoduše není kovová W701. Více ale už prozradí krátké video níže.

Klávesnice a touchpad, konektory

Také G770 získala chiclet klávesnici typickou pro všechny moderní IdeaPady. Je šestiřadá, velmi pohodlně se na ní píše, nevydává nepříjemné zvuky, naopak je projev kultivovaný. V souvislosti s minulou generací je kvalitativně zhruba stejná, tedy velmi dobrá. Numerický blok je samozřejmě přítomný taky, u 17″ notebooku by mě ale potěšilo, kdyby nebyl nijak stísněný, tento, jelikož se jedná o klávesnici, kterou Lenovo používá i v 15″ modelech, bohužel mírně redukovanou velikost má, zasahuje do něj také pravá kurzorová šipka. S prohýbáním klávesnice není naprosto žádný problém, její podpora ze strany základny je příkladná.

Upozorňuji, že jsme testovali předprodukční vzorek s anglickou klávesnicí. Prodejní verze samozřejmě obsahuje české rozložení i s dvouřadým Enterem.

Touchpad má příjemnou velikost, dodal jej Synaptics, mohl by být ve výchozím stavu ale citlivější. Podpora gest nechybí, rolování jedním prstem má ale tendenci při dojezdu ještě o kousek skočit s obrazem – tedy ocenil bych vyšší přesnost. Touchpad má dvě vyhrazená tlačítka s mělkým, tužším stiskem, která mezi tichá rozhodně nepatří. V rámci multimediálů je to ale pořád v normě.

Konektorová výbava je skutečně jen průměrná. VGA, gigabitová LAN, HDMI a čtečka SD karet jsou standardem, místo si našla i čtveřice USB 2.0 konektorů (v prodejní verzi je jeden z nich nahrazen rychlým USB 3.0, čímž je suplovaná absence rychlého rozhraní eSATA).

Displej a zvuk

17″ lesklý displej s TN maticí je zcela běžné kvality, rozlišení na takové ploše je samozřejmě HD+, pro tuto úhlopříčku tedy základní (1 600 x 900 bodů). Víko displeje drží dvojice tužších pantů, které se otevírají za tělo notebooku, maximální úhel otevření je tak zhruba 140°. Displej v pantech standardně trochu pruží, jednou rukou víko možné zcela otevřít není (viz. video).

Dvojici reproduktorů najdeme na čelní hraně základny, jak je u některých modelů G zvykem. Toto řešení ale nechápu – v 17″ notebooku je nad klávesnicí tolik místa, že by se určitě dva malé repráčky vešly. Líbí se mi na nich ale, že ani za vysoké hlasitosti nerezonují, ovšem kvůli umístění je jejich zvuk zkreslený, mírně zastřený. Hlasitost je ale poměrně zajímavá.

Krátké videopředstavení

Výkon a chlazení

Konfigurace, kterou jsme měli k dispozici, do velké míry odpovídala té v současnosti prodávané. Srdcem se stal známý to procesor Intel Core i5-2410M (2,3-2,9 GHz s Turbo Boostem) z rodiny Sandy Bridge, samozřejmostí je čipová sada HM65, která uzavírá architekturu Huron River. Předprodukční vzorek osadili v továrně pouze 3 GB operační paměti a malým 320GB pevným diskem. V prodejní verzi najdeme hned 8 GB RAM a minimálně půlterabajtový disk.

U multimediálního stroje nás jistě zajímá grafická karta. G770 nabízí dvojici grafických čipů, mezi nimiž je možné přepínat, a to jak manuálně (tedy postaru, původním způsobem jako u minulé generace přepínání AMD/ATI), tak automaticky, po vzoru technologie nVIDIA Optimus (nová metoda). V pouzdře procesoru najdeme úspornou Intel HD 3000 a dále samostatně ležící dedikovaný čip AMD Radeon HD 6650M s 2 GB vyhrazené videopaměti (128bitové GDDR3), který patří svým výkonem do střední třídy (na úrovni oblíbené nVIDIe GeForce GT 540M) a celkově se k sestavě i rozlišení displeje hodí. Při použití dedikované karty si zahrajeme i nové hry v rozumných detailech. Osobně jsem na G770 hrál v nativním rozlišení Assassin’s Creed Brotherhood (nejvyšší detaily, 4xAA) a DiRT3 (vysoké detaily, 4xAA) bez problému. Oba čipy akcelerují HD video. Výkonnostně jsme se tak dostali na minulou generaci řady Y, protože čip podává stejné výsledky jako starší HD5730.

Na problémy s chlazením G770 netrpí a byla by opravdu ostuda, kdyby ano. Při kancelářské práci je ventilátor vypnutý a notebook je tak velmi tichý (slyšíme pouze šum pevného disku). Zapne-li se, příliš příjemné to zpočátku není, protože při rozbíhání má vrčivý zvuk, ani při běžném běhu však nejpříjemnější zvuk nevydává, leč dá se říct, že se drží ještě v normě. V herním zápalu nám to sice vadit nebude, při obyčejné práci to zamrzí. Teploty se drží na standardní úrovni, šasi se významně nezahřívá ani při dlouhém hraní.

Teploty po 10 minutách FurMarku + Prime95

Baterie a napájení

I v G770 najdeme základní 6článkovou 48Wh baterii, která notebook dokáže udržet při životě při běžné práci (Wi-Fi, maximální jas) přes 4 hodiny.

Šestá verze správce napájení dokáže nabíjet baterii ve dvou režimech – prvním režimem je nabíjení do 100 %, druhým (pro prodloužení životnosti baterie) je nabíjení pouze do 50 %. U multimediálního notebooku to vnímám jako výborný nápad, beztak se u 17″ mašiny očekává provoz na napájecím adaptéru. Dále je k dispozici volba inteligentního snižování hlučnosti, kde inteligence není až tak úplně jednoznačná – ventilátor je co nejdéle vypnutý, načež dlouze vyfukuje a zase se vypne.

Závěr

G770 je zajímavá alternativa pro ty, kteří hledají notebook s velkou úhlopříčkou, rozumným výkonem a kvalitou použitelnou pro nějaké to přenášení (i když u 17″ notebooku to vždy s přenášením bude minimálně velmi hraniční). Možná jen na vzhled si potenciální uživatel bude muset zvyknout, protože se alespoň z mého úhlu pohledu nedá označit za vyloženě líbivý, ale na druhou stranu se mu nedá upřít určitá dávka praktičnosti, kterou dodává převážně matné provedení.

Notebook se sice neřadí mezi pracovní stroje (případně na trh SMB), nicméně i přes absenci čtečky otisků prstů, zabezpečení a nějakého bezpečnostního balíku by se jako základní pracovní stroj převážně na doma díky velmi dobré klávesnici a celkem praktickému provedení použít dal, ostatně jako další modely řady G.

Za jediné mírné negativum G770 považuji ventilátor, který sice umí být tichý (celkově umí být chlazení při kancelářské práci a rozumném režimu napájení zcela tiché), nicméně jakmile se rozběhne, příjemný zvuk úplně nemá. Jinak opravdu nevím, na co si u tohoto notebooku stěžovat – z mého úhlu pohledu se povedl, ani cena nebyla nastavená nepřátelsky.

Dostupnost a konfigurace

Jak jsem zmínil v úvodu, G770 se již na českém trhu nějakou dobu prodává, leč k dispozici jsou pouze dvě konfigurace lišící se především procesorem – ta levnější je vybavena Core i3 (17 000 Kč), dražší i5 (20 000 Kč). Další dvě by však měly přibýt – nejlevnější se základním dvoujádrem B940 a integrovanou grafikou Intel by se měla objevit každou chvíli (cca 13 000 Kč), brzy by měla dorazit naopak sestava nejvyšší se čtyřjádrovým Core i7.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky