Problémy s novým přepínáním grafik AMD/ATI – bude řešení?

12. 7. 2011 | 4

AMD v letošních modelech notebooků uvedlo nový způsob přepínání grafických karet, který funguje v podstatě stejně jako konkurenční technologie nVIDIA Optimus – přepínání probíhá automaticky a uživatel si jej vůbec nevšimne. To implementovalo Lenovo do některých svých strojů. Zelené řešení však je na světě podstatě delší dobu, a tak má dnes (i přes problémy ve svých počátcích) výbornou podporu. S novým přepínáním od AMD přišlo několik nepříjemných problémů, které se diskutují na fórech po celém internetu. Možná se ale blýská na lepší časy…

Přepínání včera a dnes

Přestože předpokládám, že v dnešní době už drtivá většina uživatelů ví, co přepínání grafických karet (resp. čipů) představuje, co znamená a k čemu je dobré, přesto si problematiku na úvod velmi krátce osvětlíme. Inu, v minulosti vždy platilo, že výkon a výdrž na baterii nejde dohromady, a to především proto, že výkonné komponenty logicky spotřebovávají mnohem více energie, a tak vybijí baterii za kratší dobu. Vedle procesorů, které už napříč celým trhem s účinnými systémy úspory energie přišly, je největším žroutem energie grafická karta, která – marná sláva – stále úplně nejlépe šetřit Watty neumí. Ve výkonném notebooku může procesor spotřebovat kolem 35-45 W, zato grafický čip (GPU) klidně 50-100 W. Ovšem existují integrované grafické karty (vestavěné v procesoru, nebo čipové sadě), které mají sice výrazně nižší výkon, přesto kromě hraní her stačí de facto na všechny činnosti, které s notebookem chceme provozovat, zato však dramaticky sráží spotřebu – integrované grafické jádro spotřebovává (pokud to přeženu) 10 W, což je rozdíl už na první pohled. Teoreticky je to na celém notebooku pokles spotřeby o 50 a více procent.

Výrobce proto napadlo, že by se daly přednosti obou řešení skloubit, pokud budou přítomny obě grafické karty a uživatel mezi nimi bude moci přepínat v závislosti na svých potřebách – pro počítačovou hru spustíme výkonný dedikovaný čip, pro kancelářskou práci a surfování na internetu naopak řešení integrované.

Možnost přepínat grafické karty v notebooku existuje už poměrně dlouhou dobu. Dříve se však jednalo o výsadu drahých pracovních strojů z toho důvodu, že neexistovala přímá podpora ze strany žádného z táborů – výrobci procesorů se tímto problémem nezabývali a výrobci grafických čipů taky ne. A tak přepínání musel řešit výrobce notebooku sám, což bylo nákladné nejenom technicky z hardwarové stránky (speciální návrh desky, BIOSu atd.), ale také ze strany software, jelikož vyvinout a odladit ovladač pro přepínání skutečně není věc lehká. Naštěstí však Intel od minulé generace procesorů Arrandale, která v pouzdře procesoru integrovala i grafický čip, přepínání grafik oficiálně povolil a podporoval, čímž otevřel cestu k jednoduššímu přepínání a výrobci grafických čipů (nVIDIA a ATI) se toho chytili, zároveň byla velká poptávka i ze strany uživatelů.

Dva přístupy…

Existují obecně dva přístupy k přepínání. Ten základní je prozaicky jednoduchý – jeden čip se vypne a druhý zapne. Tečka. Tak to zamýšlel Intel a takto taky původně implementovalo přepínání AMD/ATI. Charakteristickým rysem je probliknutí obrazu, když se čipy střídají. “Zelení” (tedy nVIDIA) se ale vydali vlastní cestou a už od začátku razili svůj Optimus, který přepíná grafické karty automaticky v závislosti na spuštěné aplikaci, navíc tak, že si toho uživatel vůbec nevšimne – integrovaný čip je aktivní vždy, dedikovaný čip nVIDIA pouze “spí” a v případě potřeby mu prostě zazvoní budík a běží do práce. V počátcích technologie nebyla bezchybná, byly problémy s kompatibilitou, některé hry vůbec neběžely (protože měly problém s detekcí čipu, případně paměti), ale dnes se dá říct, že problémy ustaly; navíc s možností uživatelsky zvolit čip, se kterým se daná aplikace spustí, mnoho problémů vymizelo. Tomu nasvědčuje i fakt, že Lenovo ve svých nových ThinkPadech tuto technologii nasadilo taky, a to dokonce v modelech s profesionálními čipy Quadro (W520). Optimus má logicky lehce vyšší spotřebu, je však pohodlnější.

ati_nvidia-25255B5-25255D

Problémy s novým přepínáním AMD/ATI

Toho se chytilo AMD a v současné generaci (tzn. letošní notebooky s architekturou Huron River, procesory Sandy Bridge a čipy AMD Radeon HD 6xxxM – problém se tak týká především ThinkPadů Edge) tuto metodu přepínání implementovalo taky. Stejně jako nVIDIA má ale i AMD úvodní problémy s kompatibilitou, ovšem z mého úhlu pohledu závažnější. Kromě špatné podpory starších a starých her, která by se dala odpustit, není možné notebook přemluvit, aby AMD čip akceleroval OpenGL aplikace. Ne pro každého to nutně musí znamenat problém, ale konzumní čipy ATI (AMD) Radeon byly vždy známé tím, že podávaly výrazně lepší výkon v OpenGL než konzumní nVIDIe GeForce (často až na úrovni profesionálním Quader) a zároveň jasně vítězily cenově. Byly tak často levnou volbou pro uživatele pracující v návrhářských či modelovacích softwarech (CAD/CAM), což by nově padalo.

G770-252520switching-252520modes-25255B5-25255D

Měl jsem však teď v ruce IdeaPad G770 (brzy se objeví představení), pro který je k dispozici novější ovladač, než používají ThinkPady Edge a ten podporoval změnu režimu přepínání. Buď byl aktivní nový režim (automatické, neznatelné přepínání), nebo starý režim (manuální, případně dle napájení – baterie/nabíječka). Manuální režim všechny problémy řešil, a to i s OpenGL (při automatickém režimu běžel Cinebench 11.5 na integrované grafice Intel HD 3000 a dokázal zobrazit cca 10 snímků za vteřinu, po manuálním přepnutí na Radeon HD 6650M se výkon okamžitě ztrojnásobil, software okamžitě grafiku bez problému využíval).

Cinebench-25252011.5-252520G770-25255B4-25255D

Pomůže nový ovladač?

Otázka tak je, zda se jedná o HW, nebo SW záležitost. V případě, že je háček pouze v novém ovladači, jsem si jistý, že stačí jen čekat, až jej Lenovo vydá i pro ThinkPady Edge a problémy budou v tomto směru alespoň tímto trikem zažehnané do doby, než AMD vydá použitelnější ovladač automatického přepínání.

  • Ovladač na ThinkPadu Edge: 8.811.1.5000
  • Ovladač na IdeaPadu G770: 8.813.3.1000

Nechme se tak překvapit. Jakmile něco zjistíme, určitě se zde na blogu podělíme. Pokud budete mít ale nějakou novou informaci vy, čtenáři, budeme rádi jak my, tak ostatní návštěvníci, když nám dáte vědět!

Dodatek: Pro přepínatelné grafiky vždy instalujte ovladač z webu podpory Lenovo. Ovladač z webu AMD nemusí a obvykle nebude fungovat!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky