Lenovo ThinkBook 15p-04

ThinkBook 15p IMH: první pohled

23. 1. 2021 | 6

Lenovo loni uvedlo zajímavou novou rodinu notebooků s názvem ThinkBook. Jedná se o náhradu za bývalé řady B, V či M, které představovaly jakýsi můstek mezi ryze domácími IdeaPady a pracovními ThinkPady. Narozdíl od IdeaPadů jsou ThinkBooky méně hravé, méně barevné, méně odvázané, dalo by se říct. Oproti ThinkPadům jsou ale výrazně méně tradiční – nesoustředí se primárně na účelnost a efektivitu, velkou roli u nich pořád hraje vzhled, styl a ryze „byznysové“ funkce, jako je korporátní zabezpečení nebo centrální správa, jdou spíše do pozadí. Pořád ale nabídnou vyšší standard zabezpečení a podpory než klasické IdeaPady.

Dnes se mi do ruky dostala finální česká verze nového ThinkBooku 15p (kde „p“ značí výkon). Jedná se o elegantní, kovově šedý „polopracovní“ notebook v 15″ provedení, který vedle usedlého designu slibuje poměrně vysoký výkon. A není to jen póza, protože jej lze nakonfigurovat s až 8jádrovým procesorem Core i7 desáté generace, GeForce GTX 1650 Ti, 32 GB RAM a 1TB SSD diskem. Já se musel spokojit „jen“ se základní konfigurací, která měla čtyřjádro Core i5, 16 GB RAM a přiškrcenou GTX 1650 Max-Q. Jaké jsou mé první dojmy?

Vzhled a provedení – první dojem

Po vybalení notebooku z kartonové krabice, která evokuje spíš ThinkPad než konzumní spektrum, se mi naskytl pohled na velmi solidní a elegantní 15″ notebook. Nebyl rozhodně lehký, ale už po prvním úchopu bylo jasné, že zde se materiály nešetřilo – konstrukce je kovová, povrch víka je dělený na lesklejší a matnější část, přičemž jedna hostí velké logo ThinkBook písmem ThinkPadu, hrana víka je pak broučená do lesklé kovové linky. Notebook má spíše hranaté a ostře řezané tvary, ale opravdu moc mu to sekne. Dodám, že rámeček displeje se podle všeho trochu ztenčil, což je fajn – ani jeho brada není tak velká. A nechybí posuvná krytka webové kamery.

Klávesnice, obraz a zvuk

Po otevření notebooku (mimochodem pant má velmi příjemný, jemný, ale jistý chod) jsem zahlédl starou známou klávesnici z IdeaPadů, která má velmi nízký zdvih, ale slušnou mechaniku, hluboký, nerezonující chod a až na dva klasické ergonomické prohřešky, za které bych popravdě designérům věnoval nejeden zamračený pohled (kurzorové šipky namačkané na sobě jako lidi v tramvaji ve špičce a numerický blok nalepený hned na Enteru a Backspacu), se na ní píše opravdu velmi dobře.

Displej je základní 15″ Full HD v IPS provedení se 100% pokrytím sRGB, takže je na něj docela radost pohledět – barvy se zdají přirozené, zobrazení je ostré a příjemné. Milým překvapením jsou pak reproduktory od Harmanu, které hrají při jakékoliv hlasitosti čistě s poměrně prokresleným zvukem. Snaží se i o basy, ale marně.

Další rychlé postřehy

ThinkBook 15p je poměrně těžký, ale solidně působící notebook. Překvapuje mě, že Lenovo pořád v jeho případě používá hranaté „slip tip“ nabíječky, namísto USB-C varianty, která by byla univerzálnější a v dané kategorii (i cenové) očekávaná. Stejně tak překvapí, že – narozdíl od levnějšího ThinkBooku 15 (bez „p“) – má 15p o jeden USB-C konektor méně. Potěší čtečka otisků prstů vestavěná ve vypínači. Chlazení je poměrně účinné a během zátěže nemá rušivý zvuk. Větráček vydechuje dozadu (do pantu) a napravo, má trochu svištivý zvuk.

Pokud máte nějaké specifické otázky nebo témata, na která se máme zaměřit v recenzi, dejte vědět v komentářích!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky