USB-C mod, ThinkPad T440p. Zdroj: Reddit

ThinkPad mód: USB-C nabíjení pro starší modely

10. 10. 2020 | 1

Komunita ohledně značky ThinkPad nikdy nespí. Tentokrát si ukážeme velmi zajímavou novinku, kterou ocení zejména majitelé několik generací starých zařízení.

Lenovo v rámci velkého redesignu ThinkPadů pro rok 2013 přineslo, mimo jiné, i nové nabíječky, kdy původní kulatý konektor (Barrel Tip) vystřídal konektor obdélníčkový (Slim Tip). Ten s námi zůstal až do roku 2018, kdy byl zcela vypuštěn a Lenovo u řady ThinkPad přešlo téměř výhradně na uživatelsky přívětivější USB-C. Hranatý Slim Tip si ponechaly pouze modely, kde by USB-C svou specifikací nedostačovalo, typicky pracovní stanice ThinkPad řady P s výkonnými procesory a grafikami – ty s pomocí 65W USB-C nabíječky rozhodně neuživíte.

Doba se ale mezitím změnila, ne každý dnes chce k notebooku vozit nabíječku, kterou s jinými zařízeními nepoužije. Komunita tedy přišla s jednoduchým řešením: původní nabíjecí konektor je možné vyměnit za USB-C! Ve skupinách věnovných ThinkPadu lze najít celou řadu fotografií s takto upravenými modely, vévodí typicky stále velmi populární ThinkPady X220/X230, T440p atd.

Ale Horste, jak je vůbec něco takového možné?!

Takto votunit lze celou řadu starších modelů. Konstrukčně vzato totiž byly nabíjecí konektory ThinkPadů nejen velmi odolné, ale především snadno vyměnitelné. Vlastní nabíjecí konektor byl na konci krátkého kabelu, který bylo možné odpojit ze základní desky a vyměnit za jiný. V případě poškození jste tak mohli dát notebook opět dopořádku za několik minut a za velmi nízkou cenu, bez nutnosti vyměňovat/opravovat vlastní základní desku. A z toho nyní můžete těžit: po odstrojení nutných dílů (např. klávesnice, její rámeček či spodní kryt) je možné původní konektor vyměnit za nový modul s USB-C.

Jak na to? Pro konkrétní modely si lze objednat již hotový díl (viz Tindie), který stačí pouze vyměnit. Najdou se ale i tací, co si s pomocí 3D tisku a součástek vyrábí své vlastní díly. Asi nemusíme připomínat, že takové úkony doporučujeme pouze nejzkušenějším uživatelům a že veškeré takové kutilství provádíte pouze na své vlastní riziko.

Co na takovou vychytávku říkáte? Vyměníte původní nabíječky za novější? Zahltíte Bazoš starými, nepotřebnými nabíječkami? :-)

Zdroje: X220, T420, T430, T440p, T440p, T450s

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky