Co jsou to WVA displeje?

WVA displeje – změna názvu může leckoho zmást

5. 9. 2020 | 1

Zejména v posledním roce je v parametrech notebooků stále častěji vidět displej typu WVA. Co to vlastně označuje? Liší se od ostatních displejů?

Lenovo postupně přechází na nové označování displejů. Mnozí z vás se při výběru nového notebooku či monitoru možná zarazili nad označením WVA. Naštěstí (z pohledu uživatele) se nejedná o zásadní změnu, nad kterou je třeba si příliš lámat hlavu. WVA označuje wide viewing angle, jinými slovy displej se širokými pozorovacími úhly. Jinými slovy jde o obecné označení displejů, na kterých je něco vidět i při pohledu ze strany.

Z pohledu uživatele tedy tak nějak vyplívá, že WVA displej je trochu jiným (obecnějším) označením pro IPS displej, co je pro řadu zákazníků přece jen zavedenější pojem. Jde tedy o displej s obvykle dobrými pozorovacími úhly, zpravidla alespoň průměrným kontrastem a alespoň průměrným podáním tmavých barev (konkrétní parametry obrazu se liší v závislosti na použitém displeji).

Proč ta změna? IPS je ustálený pojem…

Displeje typu IPS byly vyvíjeny od 90. let převážně společnostmi Hitachi a NEC, v posledních desetiletích se o rozvoj technologie zasadilo jihokorejské LG. IPS (in plane switching) je patentovanou ochrannou známkou společnosti LG, a ostatní výrobci se tedy chtějí tomuto označování vyhnout z důvodu možné žaloby. A ačkoliv některé notebooky skutečně mají přímo IPS displeje od LG (vzpomenu si např. na ThinkPady X220 a X230), výrobcům se asi nechce platit za použití obchodní značky. Proč se začal tento status quo řešit až poslední dobou, to nevíme. Je ale dobré vědět, co zkratka WVA označuje, a že lidově řečeno bude ekvivalentem zavedeného IPS.

Není se třeba bát toho, že byste namísto WVA (IPS) displeje nalezli v notebooku obyčejné TN (někdy označované jako SVA neboli standard viewing angles). Oba typy displejů se totiž zásadně liší už technologií, na které stojí. To ostatně zmiňuje i australská pobočka Lenova v jednom z FAQ článků (anglicky).

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky