TP-logo-Dark-

ThinkPad T490 – spolehlivý pracant (recenze)

3. 8. 2020 | 4

Hledáte spolehlivý pracovní notebook, na který se můžete 100% spolehnout? Zvažte do svého výběru T490. Jaké jsou jeho klady a zápory? Nejen na to se vám pokusím v této recenzi odpovědět.

Testovaná konfigurace

Recenzovaný notebook poháněl procesor Intel Core i7 8565U osmé generace o maximálním taktu až 4,6 GHz. Dedikovaná grafika bohužel chyběla, a tak jsem se musel spokojit se s integrovanou (Intel UHD 620). Pro bezproblémový multitasking jsem měl k dispozici až 16 GB RAM paměti a data jsem ukládal na 512 GB SSD (jehož reálná kapacita činila cca 475 GB).

T490-celek

Displej

Ti z vás, kteří se orientují ve značení řady ThinkPad, již z názvu modelu tuší, jakým displejem bude notebook disponovat – čtyřka po písmeně T napovídá, že osazen bude 14″ displej. Konkrétně se jednalo o IPS panel s antireflexní povrchovou úpravou, bez filtru PrivacyGuard. Potěšily mě příjemně tenké horní a boční rámečky. Výtku mám, jak je u mě již zvykem, k minimálnímu a maximálnímu jasu. Na čitelnost na přímém slunci můžete zapomenout, při noční práci bych si představoval jas ještě o něco nižší. Barevnou věrnost hodnotím jako dobrou, stejně tak i pozorovací úhly.

T490-obrazovka

Konektivita

Z oblasti konektivity si nemám na co stěžovat. Na levé straně nalezneme USB-C s rozhraním ThunderBolt 3, dokovací konektor, USB 3.1, HDMI, 3,5mm jack a čtečku MicroSD karet.

T490-Konektory-levé-

Na straně pravé najdeme zámek Kensington, gigabit LAN, výdech větráčku, druhé USB 3.1 a čtečku čipových karet.

T490-Konektory-pravé-

Testovanému stroji dále nechyběl WWAN (modem na připojení pomocí mobilních dat), Bluetooth ve verzi 5.1 a WiFi 5 (802.11ac) s teoretickou maximální rychlostí 1,73 Gb/s.

Zpracování, dojmy, klávesnice

Notebook je zpracován z kvalitního materiálu, působí bytelným dojmem. Základna se nijak neprohýbá, nikde nic nevrže. Potěší fakt, že víko lze otevřít až do 180° úhlu, nicméně jednou rukou otevřít nelze. Dodám ještě, že pokud nemíváte vysloveně zpocené ruce, na stylové černé barvě nebudou ulpívat otisky prstů.

Na klávesnici se píše skvěle a vsadím se, že skvěle se bude psát i vám. Disponuje dvouúrovňovým bílým podsvícením, které bylo u testovaného kusu až na jednu klávesu hezky rovnoměrné.klávesnice-podsvícení

Dostáváme se k touchpadu. Podporoval všemožná multidotyková gesta, nicméně několikrát se mi stalo, že přestal reagovat, případně registroval falešné dotyky. Ani jeho zapuštěné tlačítko nešlo stisknout v horní polovině.

T490-klávesnice

Testovaná konfigurace byla vybavena IR kamerou s podporou Windows Hello a čtečkou otisků prstů. Ačkoliv jsem zvyklý na to, že IR kamera funguje dobře, zde mě pustila do systému tak 9 z 10 přihlášení. Vinu pokládám špatnému prvnímu „načtení“ mého obličeje. Co se čtečky otisku prstu týče, měla problém s jen lehce vlhkými prsty, nicméně za dobu testování jsem ji použil jen několikrát.

T490-čtečka

Na počítači je předinstalovaný software Glance. Ten dohlíží na vaše soukromí – například tak, že pokud se na vaši obrazovku dívá někdo jiný, upozorní vás. Nebo se stačí podívat na druhý monitor a Glance vám tam „přehodí“ aktivní okno, apod. Po několikadenním užívání jsem s ním měl problémy, nicméně pak dorazily updaty softwaru a vše se začalo chovat korektně.

T490-webkamera

Reproduktory zde byly pod displejem – jejich vzhled připomínal jeden velký soundbar. Podání stereoprostoru bylo dobré, ani při nejvyšších hlasitostech se nedostavilo nepříjemné zkreslení. Na basovou složku můžete ale zcela zapomenout. Pro poslech hudby proto doporučuji připojit externí reproduktory či sluchátka.

Mikrofony se na běžnou Skypovou konverzací hodí, na nic jiného bych je ale nedoporučil. To samé webkamera. Neurazí, ani nenadchne.

Hlučnost, výkon

Budete-li T490 používat zejména pro kancelářskou práci, nezklame vás. Se 16 GB operační paměti je pro něj hračkou jakýkoliv multitasking, spouštění virtuálních počítačů apod. Výkonově mě počítač v ničem neomezoval, ale např. pro náročnější rendery, kde je potřeba dedikovaná GPU, bych jej samozřejmě nedoporučil.

Co se týče hlučnosti, počítač je z 98 % naprosto tichý a dokáže se uchladit. Jakmile jej zatížíte, začne tiše ševelit. Žádné přehřívání nečekejte – teploty se nad 90 °C nedostanou, zejména kvůli podtaktování procesoru. Výdech vzduchu vpravo je (alespoň pro mě) stále lepší variantou než výdech na panty. Nevýhodou je, že pokud jste zvyklí pracovat s myší a spustí se ventilátor, bude vám vycházející vzduch ohřívat ruku.

T490-zavřený-2

 

Baterie

Vestavěnou baterii s kapacitou 50 Wh dobijete s dodávanou nabíječkou z 0 na 100 % za cca 2,5 hodiny. Co se týče výdrže, já osobně jsem se dostal na cca 6 – 7 hodin kancelářské práce (poloviční jas, zapnutý BT a WiFi), při náročnější procesorové zátěži počítejte se 2 – 3 hodinami.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky