ThinkPad T14s: První pohled

ThinkPad T14s: první pohled na lehký a kompaktní business notebook

6. 8. 2020 | 1

Ještě tenčí, ještě lehčí. Jedná se o odlehčený X1 Carbon? Přinášíme první postřehy z používání aktuálního ThinkPadu T14s.

Po nějaké době jsem si zapůjčil nějaký novější ThinkPad, model T14s mě velmi zajímal, nabídku nešlo odmítnout. Nové „eskové“ téčko je iterací loňského modelu T490s, který mezi uživateli stále budí poměrně mnoho emocí. Do až dosud víceméně snadno servisovatelných téček (ehm, T470, ehm, T480) totiž vnáší napevno pájené operační paměti, klávesnici jako součást šasí atd. Lze tedy s ne příliš velkou nadsázkou říct, že jak loňský T490s, tak současný T14s může vcelku obstojně zabrat pozici budgetového ThinkPadu X1 Carbon, který je cenou přece jen ještě o něco výše.

Na testování jsem obdržel zařízení na platformě Intel, konkrétně s procesorem i7-10510U. Jedná se o vrcholovou konfiguraci s QHD displejem s Dolby Vision (bohužel jde o lesklý panel), 16 GB RAM, 1 TB SSD diskem, síťovou kartou Wi-Fi 6 (802.11ax) a 4G LTE-A připojením.

Po vybalení z krabice mě velmi překvapila celková kompaktnost a na dotek výborné zpracování. Je pravdou, že pojetí kompaktnosti se v průběhu času mění. Oproti plastovým ThinkPadům T480 překvapí magneziový spodní kryt základny a plochy kolem klávesnice. Notebook není na první dotek skálopevný, při troše síly se základna mírně kroutí, nicméně se zdá, že by mu nemělo dělat problémy ani náročnější zacházení (notoričtí ničitelé aka přenašeči otevřeného notebooku za roh základny mohou zbystřit).

Klávesnice na první pohled nepřekvapí. Mechanika zůstává beze změny (což je dobře). Na notebook s tloušťkou pouhých 16,1 mm mě velmi překvapila výška zdvihu kláves, která je vyšší, než by člověk od podobně tenkého zařízení očekával. Novinkou jsou klávesy pro příjem/ukončení hovoru: někteří se zaradují, jiní zaplakají.

Konektorová výbava patří do dnešního standardu. Dvojice USB 3.0, USB-C s Thunderbolt 3.0 (pouze pro zařízení s procesory Intel), HDMI 1.4, 3.5 mm jack na sluchátka. Připojit můžete jak originální mechanickou dokovací stanici, tak USB-C dock. Po dokoupení redukce je možné také používat ethernet.

Lenovo uvádí vcelku odvážné údaje k výdrži baterie. Dle benchmarků MobileMark 2014 notebook dosáhne až 21 hodin výdrže, v případě MM 2018 pak něco přes 14 hodin. Jsem zvědavý, jak si povede v reálném provozu. V rámci prvotního nastavení (aktualizace Windows 10, update driverů a biosu atd.) mě nicméně nemile překvapilo teplo, které při vyšším zatížení sálá z klávesnice. Touchpad ani plocha kolem se naštěstí nezahřívají.

Více již brzy v detailní recenzi!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky