20200521 070615509 iOS

Kuriozita: ThinkPad T590 se sám od sebe uspává – řešení

28. 5. 2020 | 3

Zcela nový korporátní ThinkPad T590 byl připravován pro koncového uživatele, ale stále se nedařilo přípravu dokončit, protože se notebook samovolně a náhodně uspával. Problém neřešil ani update BIOSu. Jaká byla (kuriózní) příčina?

Kuriózní případ nastal během přípravy nového ThinkPadu T590 pro firemní použití. Notebook klasickým způsobem doputoval na pobočku jedné mezinárodní společnosti, kde jej místní IT mělo připravit na předání koncovému uživateli. To samozřejmě probíhá tak, že je na něj nahrán přizpůsobený image Windows dané společnosti, dokončí se jeho instalace, ověří se, že je vše v pořádku (notebook v doméně, ovladače funkční, všechny aplikace úspěšně nainstalované apod.), no a následně notebook putuje koncovému uživateli. S úkolem, který běžně trvá jen několik hodin, se pracovník na IT trápil už druhý den. Proč? Notebook se náhodně uspával, což znemožňovalo dokončení instalace Windows (a instalaci také několikrát zhatilo).

Vyzkoušely se standardní příčiny – baterie, nabíječka – nic. Započalo tedy hledání na internetu. T590 v jednom ze svých raných BIOSů obsahoval chybu, kvůli které notebook nesprávně detekoval stav nabití baterie, načež se vypínal z falešného závěru, že je baterie vybitá. To muselo být ono! BIOS byl proto aktualizován. Ale problém stále přetrvával! Laborovalo se s ovladači, několikrát se kontroloval a znovu nasazoval korporátní image – beze změny.

Nakonec se ukázalo, že se notebook uspal vždy, když pracovník IT položil levou ruku na opěrku zápěstí. Levou ruku, na které měl nasazené hodinky s magnetickým řemínkem. Ukázalo se totiž, že ThinkPad T590 má v levé opěrce u přední hrany základny umístěný magnetický senzor zavření víka displeje (také označovaný jako „Hallův senzor“). Ti techničtější z vás asi již pochopili, kam celé rozuzlení směřuje – tím, že pracovník položil svou levou ruku s hodinkami s magnetickým řemínkem na opěrku zápěstí, Hallův senzor tento magnet vyhodnotil jako víko displeje (ve víku je magnet, který když se přiblíží k opěrce, aktivuje režim „zavřené víko“) a jednoduše uspal notebook.

Lenovo ThinkPad T590 a magnetický řemínek od hodinek

Lenovo ThinkPad T590 používá k rozpoznání toho, zda je víko displeje otevřené, nebo zavřené Hallův senzor vestavěný v levé opěrce zápěstí. Když položíme na l…

Řešení problému je tedy jednoduché: pokud pracujete s ThinkPadem T590, nepokládejte na jeho levou opěrku žádný magnet. (Změna nastavení ve Windows, aby zavření víka neprovádělo žádnou akci, vám nepomůže, protože se notebook sice neuspí, ale displej se mu stejně vypne.)

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky