Monitor na stole.

Lenovo Q24i-10: elegantní monitor pro nenáročné (recenze)

20. 4. 2020 | 2

Recenze stylového monitoru pro základní použití. Není ale elegantní provedení trochu málo?

Monitory tvoří již řadu let neodmyslitelnou součást nabídky výrobce Lenovo. Dnes se podíváme na zástupce nejnižší cenové kategorie s cenovkou kolem 3 000 Kč. Lenovo Q24i-10 na první pohled zaujme zajímavým provedením se sešikmeným hliníkovým stojánkem, nezbytnou vlastností jsou dnes tenké rámečky obrazovky. Nabízí ale také něco navíc?

Zpracování, materiály, obsah balení

Zpracování monitoru je slušné. Vlastní obrazovka je pevně zpracovaná, nikde nic nevrže a neodstává. Obrazová část je kompletně plastová. Plastový rámeček pod obrazovkou působí nepříliš hodnotným, vcelku dost laciným dojmem. Dojem ale výrazně vylepšují tenké rámečky po obvodu displeje, díky kterým monitor na stole zkrátka vypadá lépe než monitory předchozí generace.

Zajímavým designovým prvkem je stojánek. Ten je tvořený kombinací hliníkového podstavce a zakřivené „trubky“, která slouží jako noha. Na přední straně nalezneme ještě malý štítek s logem výrobce, jinak je podstavec hezky čistý a jednoduchý. Zároveň působí vcelku bytelně, minimálně ve srovnání s porůznu bachratými plastovými stojánky, které mají některé jiné monitory. Stojánek je s displejem spojený VESA západkami a čtveřicí šroubků. Na noze podstavce nechybí plastový kabelový organizér. Maličkost, ale potěší.

Obrazovka je s podstavcem spojená přes kloub, který dovoluje mírný náklon v úhlu -5° až 22°.

Monitor je samozřejmě dodávaný v rozloženém stavu. Pro spojení podstavce s displejem si vystačíte s dodávaným šestihranným šroubováčkem. Sestavení je snadné, ale držte se dodávaného návodu. Celé balení váží 6,5 kg, vlastní monitor včetně podstavce pak o dva kilogramy méně. Je to pocitově už docela těžký monitor, na druhou stranu je ale stabilní, a nemá tendenci se převracet, pokud o něj nechtěně zavadíte.

V balení kromě monitoru a podstavce naleznete ještě HDMI kabel s délkou 1,8 m. Nechybí napájecí adaptér. Jde o klasický 45W nabíjecí adaptér s hranatou koncovkou (SlimTip), známý z notebooků ThinkPad. Malý a skladný adaptér si tak můžete odepnout a vzít s notebookem třeba na dovolenou.

Ovládání

Vpravo pod obrazovkou nalezneme piktogramy ovládacích tlačítek a stavovou indikační diodu. Vlastní tlačítka se nachází zespodu pod displejem. Jelikož jde o základní monitor pro použití k PC (nelze k němu připojit anténu) a má pouze jedno HDMI (VGA asi nikdo nepoužije), infračervený port pro použití dálkového ovládání byste hledali marně. Budete si muset vystačit s danými klávesami.

Logika ovládání odpovídá levným monitorům. Často se mi pletly klávesy pro potvrzení/odmítnutí. Vlastní změna síly podsvícení obrazu či hlasitosti reproduktorů je rychlá a bez problémů. Stačí stisknout připravenou klávesu pro ovládání jasu či zvuku a následně si namačkat/podržet úroveň, která vám vyhovuje. Při držení klávesy je změna rychlá, snížení jasu na minimum zabere jen několik vteřin.

Konektivita

Na levé části zadní strany poté najdeme panel s konektory. Monitor je určený do domácnosti, případně do kanceláře pro nenáročné uživatele. Najdeme zde tedy vstupy HDMI (1.4) a VGA. Nechybí ani povinný audiovýstup 3,5 mm jack pro připojení vlastních sluchátek. Ještě je možné k monitoru připnout zámek Kensington. Tím je výčet konektorů a připojitelnosti kompletní.

Kvalita obrazu

Zobrazovací panel má úhlopříčku 23,8 palce (52,7 × 29,7 cm). Díky tomu se vejde i na menší stůl, aniž by zabral veškerou jeho plochu. Obrazovka má Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 pixelů) s poměrem stran 16:9. Zobrazovací panel je typu IPS s WLED podsvícením. Na danou úhlopříčku nabízí dnes průměrné rozlišení (jemnost obrazu činí 93 PPI). Rastr je viditelně patrný i z větší vzdálenosti od displeje, zejména u živějších obrázků. V rámci této cenové kategorie ale monitor nijak nevybočuje.

Daleko důležitější jsou praktické vlastnosti panelu. Monitor má samozřejmě IPS panel, díky čemuž má relativně slušné podání barev a pozorovací úhly. Obraz nemění barvy podle toho, jak se zrovna zhoupnete či otočíte v židli. Panel dokáže vyvinout podsvícení až 250 cd/m2 (250 nitů). Není to zrovna mnoho, ale v kombinaci s antireflexní povrchovou úpravou je to dostatečná hodnota i pro práci ve sluncem osvětlené místnosti (nesmíte mít slunce za zády). Pro mnohé antireflexní displeje je typické, že obraz působí lehce „mastným“ dojmem (není úplně ostrý v detailech). To se týká i testovaného monitoru, opět jde ale pouze o drobnou nevýhodu, a právě fakt, že se v displeji nic neodráží to bohatě ospravedlňuje.

Zmínil jsem relativně slušné podání barev. Kvalita obrazu je skutečně průměrná. Výrobce uvádí barevné pokrytí 72% NTSC, což je srovnatelné s průměrnými IPS obrazovkami, které vídám v noteboocích ThinkPad. Ty dosahují kolem 35 % AdobeRGB či 60 % sRGB (v případě IPS panelu v modelu ThinkPad T480). Testovaný panel je tom bude podobně, v rámci této cenové kategorie spadá do průměru. Nepřekvapí, ani nepohorší. Přes to potěší poměr kontrastu 1 000:1, díky čemuž jsou barvy oproti typickým ThinkPadům pocitově živější.

Vzhledem k ceně monitoru je téměř jisté, že je jas řízený PWM regulací. Žádné nepříjemné blikání jsem ale v průběhu testování nezaznamenal (s monitorem jsem pracoval jak za dne, tak v noci za svitu lampičky).

Z dalších parametrů lze ještě zmínit obligátní 75Hz obnovovací frekvenci (standard pro desktopový monitor) či uváděnou latenci 4 ms (opět typická hodnota). Nechybí podpora funkce AMD FreeSync, což je taková stálice a obdoba funkce G-Sync, což je obchodní značka Nvidie. FreeSync spočívá v tom, že se monitor sám přizpůsobí snímkovací frekvenci výstupu vašeho počítače/notebooku. V praxi to funguje tak, že dokáže-li vaše zařízení vyvinout pouze 50 fps ve vaší hře, monitor přepne snímkovou frekvenci ze 75 Hz právě na 50 Hz. Drobná nevýhoda plyne v tom, že to závisí na kompatibilitě notebooku/počítače. Grafiky NVIDIA budou mít s AMD FreeSync zkrátka problém.

V ovládacím menu si lze kromě běžných režimů (standardní, kino, živé barvy atd.) zapnout ještě funkci dynamického kontrastu (DCR), která se snaží vyrovnávat rozdíly mezi světlými a tmavými částmi obrazu. Nechybí také potlačení modrého světla pro mírné zežloutnutí obrazu. Díky tomu je práce v noci o něco příjemnější pro oči.

Reproduktory, kvalita zvuku

V těle monitoru nalezneme dvojici reproduktorů, každý s výkonem 3 W. Výsledný zvuk je jednoduše řečeno zcela plochý. Chybí mu náznak barvitosti, basy chybí úplně. Převládají silné středy bez jakékoliv prostorovosti. Vestavěné reproduktory jsou přinejlepším vhodné pro poslech internetového rádia na nejnižší hlasitost, pokud ale budete notebook připojovat k notebooku, můžete snadno zjistit, že lépe hraje i ten. Repráčky jsou zde fakticky jen do počtu, a myslím, že příliš dlouho za svůj provozní život hrát nebudou. Díky relativně velké mezeře mezi reproduktory alespoň nechybí částečný stereo efekt.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky