Variantu bez IPS displeje nedoporučuji ani nejzapřísáhlejším šetřílkům.

IdeaPad S340-14API: první pohled na dostupný 14″ s AMD Ryzen

20. 12. 2019 | 1

První pohled na dostupný notebook se 14“ FullHD obrazovkou v jednoduchém a decentním designu.

Lenovo IdeaPad S340 se ve 14″ provedení již několik měsíců prodává. K dostání je v několika konfiguracích, lišících se především použitým procesorem (Intel/AMD), barvou šasi, typem disku (HDD/SSD) či typem obrazovky (TN/IPS). Já jsem na test obdržel variantu v černém barevném provedení s nejvýkonnější variantou procesoru AMD (Ryzen 7 3700U) a 512 GB SSD diskem.

Notebook spadá do cenového rozmezí 915 tisíc Kč (většina konfigurací se pohybuje kolem 11 tisíc Kč), jde tedy o dostupné zařízení pro méně náročné uživatele. Tomu víceméně odpovídá plastové tělo, překvapí hliníkové víko obrazovky. Notebook na dotek působí jako dostupný model, při vyvinutí tlaku se základna i víko obrazovky snadno prohýbá. Při běžném používání tento neduh není znát, notebook ale zkrátka není určený do náročných podmínek.

Pozitivně mě překvapila přítomnost mechanické krytky webkamery, kterou bych u takto levného zařízení úplně běžně nečekal, budete se ale muset obejít bez čtečky otisku prstu pro pohodlné přihlašování (nemá ji žádná konfigurace IdeaPad S340-14).

Tento rok jsme si již otestovali několik consumer notebooků s procesory AMD. Zdá se, že světová dvojka v procesorech pro osobních počítačích konečně po letech chytla druhý dech, a Intelu docela dobře dýchá na paty. Uvidíme, jaké výsledky u čtyřjádrového AMD Ryzen 3700U naměříme, v běžných aplikacích lze očekávat srovnatelný výkon např. s Intel Core i5-8265U. A je třeba říct, že pro mnoho zákazníků je notebook s procesorem AMD zajímavou volbou už tak nějak z principu (je obecně zajímavé, že právě u procesorů panuje taková „ohleduplnost“ k určitému výrobci, zatímco v jiných více méně monopolistických trzích podobné tendence tolik vidět nejsou). Hráče s omezeným rozpočtem ale předem zklamu, notebook je v nabídce pouze s integrovanými grafikami (v našem případě AMD RX Vega 10).

Velkým zklamáním pro mě byla při prvním spuštěním obrazovka. Lenovo na náš trh dováží očividně (a snad!) jedině konfigurace s FullHD rozlišením displeje, což je samozřejmě dobře. Základní panely s rozlišením 1366 × 768 pixelů velmi rád přenechám masochistům na jiných (nešťastných) světových trzích. Daní (a to velmi vysokou) je ale základní typ displeje, a jak pravidelní čtenáři už asi tuší, narážím na kvalitativně zcela mizernou technologii TN. Vybledlé a zcela nevěrné podání barev, nulové pozorovací úhly. Bohužel, na vymizení těchto displejů si budeme muset asi ještě počkat i u těch levnějších notebooků. Rozhodně tedy doporučuji drobný příplatek za model s IPS displejem.

Potěší poskytnuté konektory. Dvojice klasických USB, jedno USB-C, HDMI či plnohodnotná čtečka SD karet může být pro mnoho zákazníků zajímavá nabídka. Jsem také zvědavý na výdrž baterie v reálném provozu, Lenovo uvádí výdrž až 10 hodin (dle MobileMark 2014). Vzhledem k přijatelné hmotnosti 1,6 kg by byla reálná výdrž 6-7 hodin vcelku přijatelným výsledkem (vzhledem k nízké ceně).

Více se dozvíte v připravované recenzi. Pokud by vás zajímalo cokoliv konkrétního, napište do komentářů pod článkem.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky