ThinkPad-E14-E15

Nové ThinkPady E14 a E15: tenký design vykoupený jedním slotem RAM

4. 11. 2019 | 12

Lenovo uvedlo na trh cenově dostupné ThinkPady řady E vybavené procesory Intel Comet Lake. Kromě nových procesorů došlo také ke změně designu oproti jejich předchůdcům ThinkPadu E490 (pro E14) a ThinkPadu E590 (pro E15).

Při příchodu nové generace ThinkPadů začíná Lenovo zpravidla u dostupné řady E. Tento rok není výjimkou a takzvané „notebooky pro malé firmy a domácnosti“ jsou první řadou, která přináší nové modely na trh.

ThinkPad E14 a ThinkPad E15 jsou společně s ThinkPady L13 prvními vlaštovkami nového systému značení a prvními stroji z generace notebooků pro rok 2020. Změna značení je změna starého systému 1 písmeno + 3 čísla za jedno písmeno + 2 čísla. Starý systém značení používaly ThinkPady zhruba celou dekádu.

Starý systém značení:

  • písmeno: modelová řada (E, L, T, X)
  • první číslo: velikost displeje (2 = 12″, 3 = 13″, 4 = 14″, 5 = 15,6″)
  • druhé číslo: generace (1 – 9)
  • třetí číslo: výrobce procesoru (0 = Intel, 5 = AMD)

Kromě změny pojmenování přichází také nástupci ThinkPadu E490 a E590 s nejnovějšími procesory od Intelu. To znamená, že jsou vybaveny až šestijádrovými procesory Intel Comet Lake. Kromě procesoru došlo také ke změně volitelné grafické karty. Nové ThinkPady E14 a E15 budou nabízeny s možností dedikované grafické karty od AMD, a to Radeon RX 640. Společníka novým procesorům a grafickým kartám bude dělat jediný slot pro RAM (předchozí generace měla sloty dva). Dále se zde nachází prostor pro 2,5″ disk (HDD/SSD) a samozřejmostí bude M.2 SSD slot. Tudíž i u nové generace bude stále možnost provést uživatelský upgrade zařízení.

Nové notebooky neprošly pouze změnami v pojmenování, konfiguraci a počtu RAM slotů. Lenovo se rozhodlo také pro změny v designu šasi notebooku. ThinkPady E14 a E15 oproti předchozí generaci o něco zhubly. Tloušťka nové E14 je nyní 17,9 mm (E490 19,9 mm) a E15 má 18,9 mm (E590 19,9 mm). S novou tloušťkou těla přišla další změna konstrukce týkající se klávesnice. Ta je nyní nově integrována do lícní strany základny (podobně jako třeba u ThinkPadu X1 Carbon), a tak bude její výměna výrazně náročnější než u starších generací. U 14″ modelu E14 může být tělo navíc kompletně hliníkové, stejně jako víko displeje (v závislosti na výbavě). Změnou prošel i snímač otisků prstů, který je nyní nově integrován do vypínacího tlačítka. Toto řešení je zde použito vůbec poprvé u řady ThinkPad.

Notebookům nechybí plnohodnotný LAN konektor, napájení skrze USB-C (ačkoliv dokování, jak je u řady E zvykem, nenabízí), prémiové reproduktory Harman Kardon, IPS displeje, 13hodinovou výdrž na baterii nebo rychlé nabíjení.

ThinkPad E14 a E15 zatím nejsou dostupné v Evropě a USA. Toto by se ale mělo brzy změnit.

Zdroj: notebookcheck.net

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky