Notebook se pyšní grafickou kartou GTX1650.

Recenze: Lenovo IdeaPad S540

16. 9. 2019 | 4

Na novinku IdeaPad S540 jsem již upozornil v prvním pohledu. V tomto článku se už na počítač pořádně podíváme a zhodnotíme, jak dobře se tento notebook používá.

 Konfigurace

  • CPU: Intel core i7-8565U 4 jádra / 8 vláken 1,8-4,0 GHz (nabízí se také s i5-8265U)
  • GPU: nVidia GTX1650 + Intel UHD 620 (nabízí se také pouze Intel UHD 620)
  • RAM: 12 GB (4GB napevno, 8GB modul výměnný)
  • Úložiště: 1 TB SSD M.2 SSD (možno také dva disky nebo Intel Optane)
  • Displej: 15,6″ s rozlišením 1920 x 1080, matný, 300 nit
Recenze na předprodukční kousek. Finální verze se může mírně lišit.

Zpracování a design

Rodina IdeaPad prošla od dob levných Géček a Zetek poměrně velikým vývojem a posunula se dál. S přidáním řady S se mimo jiné objevily celokovové notebooky. Takže jak jsme na tom nyní? Píši na elegantním tenkém notebooku (pár let zpátky bychom jej označili za ultrabook), který se chlubí již zmíněným kovovým tělem, standardním displejem v rozlišení FullHD, dedikovanou grafickou kartou a velikým SSD diskem. Jako další vlastností zmíním tenké rámečky kolem displeje, klávesnici s nízkým zdvihem a na kovové tělo poměrně nízkou hmotnost.

Podívejme se trochu blíže na konstrukci tohoto zařízení. Začal bych od podlahy, tedy od základny. Tělo je pevné, a to i přes jeho malou tloušťku. Notebook se tak nekroutí ani při držení za roh nebo přenášení. Díky tomu, že je kovové i víko displeje, tak působí notebook velmi bytelným dojmem, kterému pomáhá také pevný pant s jistým chodem. Tuhost pantu je nastavená na pomyslnou ideální úroveň – notebook drží nastavený úhel displeje a zároveň je možné notebook otevřít pomocí jedné ruky bez velikého zvedání základny.

U displeje stojí za zmínku mírná změna designu oproti minulé generaci. Loňské modely notebooků Lenovo byly typické tím, že se minimalizovaly rámečky okolo displeje (po stranách a nahoře) ale zvětšila se spodní brada pod displejem. Toto řešení bylo přinejmenším diskutabilní, protože obrovská, spodní brada někdy nepůsobila moc elegantně. S540 se chlubí tzv. Near Borderless Bezel panelem. Prakticky to znamená, že rámečky po stranách zůstaly zachovány malé a spodní brada se o něco zmenšila. Vypadá to dobře a displej je stále situován do horní části víka.

Když už jsme u displeje, tak bych zmínil zajímavost u webkamery. Vyskytuje se zde obdoba ThinkShutter – jedná se mechanickou krytku webkamery. Není tedy potřeba žádnou sexy samolepku z banánové krabice přes čočku.

 

Notebook je často používán sám o sobě bez externích zařízení jako je myš či klávesnice. Proto je podstatné, jak se notebook ovládá pomocí klávesnice a touchpadu a provedení těchto dvou komponent notebooku. Začal bych s klávesnicí. Když se podíváme na rozložení kláves, tak zjistíme, že se toho moc nezměnilo. Toto rozložení najdeme už řadu let na IdeaPadech i Yogách. Není žádným překvapení, že horní řada s F1 – F12 je bez použití klávesy Fn použita na ovládání hlasitosti, jasu a podobných užitečných věcí. Trochu může mrzet, že zde nenajdeme samostatné klávesy Home, End, PgUp či PgDn (ty sdílí jednu klávesu se šipkami). Chod kláves je jasný nicméně již docela krátký. S tloušťkou notebooku se zmenšil také chod klávesnice a při psaní všemi deseti někdy prostě těch pár milimetrů nestačí. Za zmínku stojí také podsvícení klávesnice. Uživatel má k dispozici dvě intenzity a podsvícení se zapíná klasicky pomocí kombinace Fn+mezerník. Světlo prosvítá trochu i okolo kláves samotných, ale nejedná se o úplnou záplavu a většinou si této vlastnosti jde všimnout při větším úhlu.

Jako polohovadlo je zde použitý klasický touchpad, který jeho fungováním i vzhledem můžeme znát z rodiny Yoga. Reaguje přesně, je vycentrovaný pod mezerníkem a tlačítka cvakají kultivovaně. Nedostavuje se tak žádné laciné a hlasité cvakání.

Podívejme se na chlazení. V prvním pohledu jsem zněl trochu skepticky z důvodu výdechu pod displejovou částí. A jak to tedy vypadá? Notebook jsem nechal trápit se půl hodiny se zapnutým programem HeavyLoad a FurMark. A výsledek? První trochu čísel. Po 45 minutách se teplota procesoru ustálila na 80°C a teplota grafické karty na 77°C (měřeno pomocí programu Speccy). Procesor má zvládnout až 100°C, nějaká rezerva tam tedy na první pohled je. Nicméně jak si můžete všimnout, na konci testu běžel procesor pouze na základním taktu (okolo 2,0 GHz) zatímco na začátku běžel na vyšším (správce úloh psal až 3,67 GHz) a jeho papírová hodnota v Turbo boostu je až 4,6 GHz. Problém nastává trochu s uživatelským komfortem při dlouhodobé zátěži. Po 45 minutách zátěžového testu se celé kovové tělo notebooku velmi zahřálo. Nad klávesnicí to bylo nejhorší. Na samotné klávesnici se stále dalo psát (je to také dáno tím, že klávesy nejsou kovové) nicméně také pěkně hřála. Palmrest také přesahoval komfortní teplotu. Displejová část notebooku byla po dlouhé zátěži také značně zahřátá. Takovéto vytížení (100% CPU + 100% GPU) je však pro notebook velmi nezvyklé a většinou spíše dochází k intenzivní a nárazové zátěži. Při hraní her (měřeno při hraní WoT na Ultra detaily) se teplota procesoru pohybovala mezi 85 – 92°C u grafické karty to bylo 78 – 81°C. Tady se však procesor zvládal uchladit a takty se pohybovaly nad 3,3 GHz. Díky tomu se snímkovací frekvence pohybovala mezi 55 a 61 FPS a tělo notebooku bylo sice teplé na dotyk ale již v komfortních normách a nijak to nepřekáželo používání. Na druhou stranu musíme brát v potaz, že se jedná o předprodukční kus a chladící systém třeba bude fungovat o něco lépe. Pevně například věřím, že do prodeje půjde již produkt, kterému nebude už při nízké zátěži pískat větrák a třeba zvládne i o něco účinněji chladit. Co ale musím u chlazení pochválit je úroveň hluku při zátěži. Při hraní her byl notebook velmi kultivovaný. Škoda toho pískání při malých otáčkách.

 

Výkon

SSD disk už nikoho nepřekvapí a je docela očekávaným základem. 1TB je pro většinu uživatelů dostatek místa, pro koho by to bylo až zbytečně moc a chtěl by pár korun ušetřit, tak se S540 dá pořídit i s menším diskem.

Co se týče procesoru a operační paměti, tak zde máme i7 z Ultra serie. Konkrétně se jedná o i7-8565U. Někdo by mohl být zklamaný, že se jedná o U a ne H procesor. Nicméně připomínám, že se jedná o velmi tenké zařízení a procesor má 4 fyzická jádra (podpora hypethredingu je samozřejmá). Osobně si taky myslím, že i tento procesor s výkonnou grafickou kartou dosahují společně hranice pro chladící systém. To jsem již zmínil u popisu chlazení. Zmíněná operační paměť také stojí za zmínku. Lenovo se zde rozhodlo pro atypickou velikost osazené paměti – 12GB. Z toho 4GB jsou nevyměnitelné a připájené přímo na desce – testovaný kus je tedy vybaven vyměnitelným 8GB modulem. Z tohoto řešení jsem mírně rozpačitý. Maximální paměť se tím o 4GB snižuje a případný upgrade zařízení se už docela prodraží. Celkem bych uvítal, kdyby už měl být jeden modul připájen, tak aby to bylo alespoň 8GB (což můžeme pro základní používání považovat jako startovací minimum). Nicméně pro uživatele, kteří neuvažují nad upgradem do budoucna, tak ano, 12GB je více než 8GB.

Nyní se podíváme na asi největší lákadlo z parametrové výbavy – grafickou kartu nVidia GTX 1650. Tato grafická karta je jakýmsi nástupcem velmi rozšířené karty GTX 1050. Pravděpodobně z důvodu rozměrů, spotřeby a hlučnosti se S540 dočkala trochu umírněné GTX 1650 Max-Q. Tato karta má snížené pracovní frekvence ale také spotřebu. Při přihlédnutí k tloušťce a chlazení vidím jakési balancování na hraně mezi výkonem a tloušťkou. A tady zrovna vyhrává tloušťka zařízení. Pojďme se už ale podívat na to co máme. GTX 1650 (Max-Q) má v Passmarku 5122 bodů zatímco GTX 10504744 bodů (GTX 1050 Max-Q má 3872 bodů). Co nám tato čísla říkají? Jestli uvažujete nad upgradem čistě z důvodu grafické karty a máte doma nějakou verzi GTX 1050, tak zase až takový veliký skok to nebude. Nicméně jestli váháte při koupi nového zařízení, tak se přeci jen jedná o lepší variantu.

A jak si GTX 1650 vedla u her? Při hraní World of Tanks na ultra detaily jsme se pohybovali někde mezi 50 a 60 fps (místy dropy na 35fps). Při hraní relativně moderní hry Far Cry 5 na maximální detaily se fps pohybovaly mezi 30 a 40 fps (fps někdy spadly na 20 fps). Spustil jsem také benchmark u hry Dirt rally (přiloženo jako foto).

Hrát se na tom tedy dá docela pěkně. AAA tituly asi budou už vyžadovat trochu hry i v nastavení grafiky a do budoucna to nebude o moc lepší. Na druhou stranu, kdo chce počítač využívat vyloženě na gaming, tak nejspíše sáhne do jiné řady. S občasným hraním s mírnými kompromisy si ale IdeaPad S540 poradí.

 

Přikládám výsledky různých benchmarků, CPU-Z,…

 

Displej a baterie

Ke konci roku 2019 nikoho FullHD displej neohromí ani neurazí. Barevné podání a zobrazovací úhly notebooku S540 také ne. Barevné podání je slušné, nicméně člověk viděl i lepší. Pozorovací úhly jsou ale naprosto dostačující i pro sledování ve více lidech. Za zmínku stojí matná úprava displeje, která je fajn bonus a notebooku tak přidává použitelnost i při přímém slunci.

A jak je na tom výdrž baterie? Testovaný kousek se udržel vzhůru při práci na internetu, maximálním jasu a puštěné hudbě zhruba 5h bez jakékoliv snaha o to být úsporný. Při hraní nebo střihu videa to vzdal během 2h – 3h. Při troše snahy a uskromnění se uživatele by se mohla výdrž přiblížit i 7h. Výdrž bez zásuvky je tedy taková, jakou bychom tak čekali.

Konektivita

  • USB 3.1 (2x)
  • USB – C
  • 3,5 mm audio-jack
  • HDMI
  • čtečka SD karet

Konektorovou výbavu bychom několik let zpátky označili jako jednu z podprůměrných. Na dnešní dobu se ale jedná o lepší průměr. Potěší přítomnost víceméně všech aktuálně používaných konektorů. Máme zde HDMI pro připojení k televizi, monitoru nebo projektoru bez potřeby nějaké redukce. Jeden moderní USB-C konektor, který své využití v budoucnu určitě najde a neztratí se. A také zde naštěstí nacházíme dva klasické, „velké“ USB 3.1 na připojení většiny periferií. Osobně bych ještě jeden klasický USB port uvítal z praktického důvodu, že při práci na monitoru se k notebooku připojí myš, klávesnice a pak nás v tomto případě na připojení myši zachrání pouze USB hub. Toto se ale netýká všech uživatelů a pro někoho můžou být dva porty dostačující.

Ještě v této sekci zmíním čtečku SD karet. Toto vidím jako příjemný bonus hlavně proto, že se zde Lenovo rozhodlo pro čtečku velikého SD, nikoliv malého micro. Tuto možnost například využijí vlastnící fotoaparátů nebo řidiči při přenosu písniček na SD kartu do auta.

Nabíjení probíhá pomocí klasického nabíjecího konektoru Lenovo.

Další poznatky k zařízení

Zvuk

O zvukovou reprodukci se starají dva stereo reproduktory, každý o výkonu 2W. To je dovolím si říct nejčastější stav v notebooku již po nějakou dobu. Znamená tedy něco nápis Dolby u tohoto zařízení? Ať za to může Dolby nebo ne, tak tento notebook hraje velmi pěkně. Ano, v porovnání s téměř jakýmikoliv PC repráčky prohraje ať v kvalitě nebo hlasitosti, to je prostě fyzika a její zákonitosti. Celkově se ale dá na tomto notebooku podívat na film bez toho, abychom byli rušeni špatným nebo příliš tichým zvukem. Poslech hudby také netrhá člověku se základním hudebním sluchem uši. Takže ano, na notebookové poměry jsme na docela dobré úrovni a kvalitě zvuku. Stále nedosahuje kvality zvuku jako loňská Yoga 730 nicméně zvuk je povedený.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky