Návod: Nastavení prahů nabíjení baterie na ThinkPadu ve Windows 10

29. 6. 2019 | 1

ThinkPady měly historicky řadu užitečných funkcí, jednou z nich bylo nastavení limitu nabíjení baterie. Dnes si ukážeme, jak na ně ve Windows 10.

Do příchodu operačního systému Windows 8 se Lenovo drželo tradiční zvyklosti, součástí tovární instalace Windows pro všechny ThinkPady (i modely Edge, dnes ThinkPady E) byla sada aplikací ThinkVantage. Jednou z nich byla šikovná utilita ThinkVantage Power Manager, která dávala uživateli širokou kontrolu nastavení nabíjení, ovládání spotřeby komponent atd.

S příchodem Windows 8 se po Power Manageru slehla zem, stejně tak po možnosti nastavení prahů nabíjení baterie. Vznikly sice různé neoficiální úpravy, jak tuto věc nahradit (kompatibilita původního Power Manageru pro Windows 8, tak vlastní prográmek na nastavení prahů nabíjení), nic z toho ale nebylo právě uživatelsky přívětivé. Nakonec Lenovo tuto funkci doplnilo do „metro“ UWP aplikace Lenovo Settings, která se nakonec přeměnila v současnou aplikaci Lenovo Vantage (dostupná ke stažení ve Windows Store).

Jak nastavit prahy nabíjení baterie?

  1. Spusťte aplikaci Lenovo Vantage. V menu aplikace zvolte Nastavení hardwaru a dále Napájení.
  2. Nastavení prahů baterie se nachází téměř až na konci okna. Tady si lze nastavit práh zahájení a skonční nabíjení. Baterie se tak může začít nabíjet při poklesu na 70 % kapacity a skončit nabíjení při 90 % kapacity. To znamená, že pokud připojíte notebook do sítě a baterie bude mít kapacitu 80 %, nebude se nabíjet.

Poznámka: Pokud používáte ThinkPad se dvěma bateriemi (režim PowerBridge, např. modely T440, X250 atd.), baterie jsou od sebe odlišeny čísly:

  • Baterie 1 je interní, zabudovaná v těle přístroje,
  • Baterie 2 je uživatelsky výměnná baterie.
Zobrazení obou baterií režimu PowerBridge.

Zobrazení obou baterií režimu PowerBridge.

K čemu je to dobré?

Názory na tuto funkci se liší. Výhodou je, že můžete mít notebook zapojený v síti (tudíž využít jeho plný výkon) bez toho, aby se zbytečným nabíjením opotřebovávala jeho baterie. Každé nabíjení představuje pro baterii jisté opotřebení, které se měří v tzv. cyklech, přičemž jeden cyklus se rovná nabití z 0 na 100 %. Pokud tak notebook necháte desetkrát nabít z 90 na 100 %, teoreticky to znamená jeden nabíjecí cyklus.

Notebookové baterie jsou dnes zpravidla typu Li-Ion, kterým dle mnoha zdrojů přiliš nesvědčí zbytečné nabíjení posledních 20 % do plné kapacity. Typickou situací je, že notebook nabitý na 100 % odpojíte ze sítě, 30 minut s ním pracujete, a pak jej s kapacitou 93 % baterie připojíte zase k síťovému adaptéru. V ten moment dochází ke zbytečnému zatížení akumulátoru, který by mohl bez potíží zůstat na oněch 93 % a nabít se až po dalším takovém krátkém odpojení, kdy úroveň nabití nadále klesne.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky