Lenovo ThinkPad E590

Lenovo ThinkPad E590 – nenápadný pracant

24. 4. 2019 | 13

Jako jeden z prvních recenzentů v ČR vám přináším recenzi na nový Thinkpad E590, který spatřil světlo světa teprve v lednu tohoto roku. Je částka převyšující dvacetitisícovou hranici za tento notebook adekvátní, anebo za tyto peníze vůbec nestojí? Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

Testovaná konfigurace

Testovaný notebook byl vybaven dvoujádrovým (virtuálně však čtyřjádrovým) procesorem Intel Core i3-8145U s taktem 2,1 GHz (v TurboBoost až 3,9 GHz). I když si můžete pořídit konfiguraci s dedikovanou grafickou kartou od AMD, testovaný kus jí nedisponoval a grafický čip měl integrovaný v procesoru – jednalo se o Intel UHD Graphic 620. Co se úložiště týče, k dispozici jsem měl 256GB SSD disk a 8 GB RAM paměti s tím, že je možné ji ještě rozšířit. To zní slušně, ne?

  • CPU: Intel Core i3-8145U (2×2,1 GHz, 4 MB Cache)
  • RAM: 8 GB DDR4
  • Displej: 15,6“, 1920×1080 px, IPS, 250 nitů
  • Úložiště: 256 GB SSD
  • GPU: Intel HD Graphics 620
  • Konektivita: Wi-Fi (Intel Wireless-AC 9260, 2×2 802.11ac), Bluetooth 5.0
  • OS: Windows 10

Displej

15,6″ displej se u tohoto notebooku jednoznačně povedl. Jednalo se o matný FullHD IPS panel. Pozorovací úhly byly dobré a barvy vypadaly opravdu věrohodně (ale to je jen můj subjektivní pocit, nemám k dispozici kalibrační sondu). Nebál bych se na něm upravovat fotografie. Nevyhovoval mi ale poměrně nízký maximální jas (na prudkém slunci nebyla viditelnost úplně nejlepší) a to, že si počítač sám zvýšil jas, pokud na displeji převládala bílá barva, a naopak jas snižoval, když na něm převažovala barva černá. Za dva týdny, co jsem měl notebook zapůjčený, jsem nepřišel na to, zda (a jak) se tato funkce dá vypnout. Naopak nízký jas byl v noci dostatečně nízký a díky tomu mě při večerní práci nebolely oči. Víko notebooku otevřete až do 180° úhlu a na otevírání jednou rukou to úplně není.

Viditelnost displeje

Viditelnost displeje

Viditelnost displeje 2

Rozhraní a konektory

Notebook disponuje poměrně slušnou konektorovou výbavou. Na levé straně nalezneme USB-C (kterým se i dobíjí akumulátor, za to velký palec nahoru!), následuje HDMI výstup, 2x USB 3.1 (jeden neustále napájený, pokud si to nastavíte) a kombinovaný 3,5mm jack pro sluchátka nebo mikrofon. Na pravé straně najdeme zámek Kensington, gigabitovou LAN, USB 2.0 a čtečku SD karet. WiFi obstarává čip Intel Wireless AC 9260, který zvládá standard 802.11ac (s teoretickou maximální rychlostí 1,73 Gbit/s) a je v něm integrován i Bluetooth, konkrétně ve verzi 5. Někomu může chybět analogový VGA (D-Sub) výstup, v dnešní době se to ale dá řešit redukcí a nepovažuji to za výrazné mínus.

LEvá-strana-2

Konektory na levé straně

Pravá-strana

Konektory na pravé straně

Zpracování, dojmy, klávesnice

Notebook je zpracován opravdu kvalitně, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Víko je tvořeno imitací kovu, na kterém bohužel ulpívají otisky prstů. V pravém horním rohu ho zdobí značení ThinkPad a v něm je umístěna, jak je již u těchto business notebooků dobrým zvykem, červená LED dioda, která informuje o stavu zapnutí / uspání. Indikace činnosti pevného disku bohužel chybí.

Na víku ulpívají otisky prstů

Na víku ulpívají otisky prstů

Co se týče vstupních zařízení, zde nechybí prakticky nic. K dispozici mi byla čtečka otisků prstů, trackpoint, výborná klávesnice a touchpad.

Čtečka otisků prstů funguje rychle a spolehlivě. Stačí prst jen přiložit a notebook se odemkne. Problém má však s mokrými či zpocenými prsty, v tom případě vás čtečka do systému nepustí a je nutné zadat heslo, popřípadě PIN.

Čtečka otisků prstů
Tím se pomalu dostáváme k trackpointu a touchpadu. Přiznám se, že trackpoint já nevyužívám, a tak vám k němu nemohu říct nic jiného než jen to, že funguje a je dostatečně citlivý. Oproti tomu touchpad jsem využíval denně a musím říci, že po zvyknutí si na citlivost (nezdálo se mi, že by byl dostatečně citlivý, bylo třeba trošku přitlačit) s ním byla práce poměrně komfortní a bez problémová. Samozřejmostí je podpora multidotykových gest. Zamrzelo mě jen to, že jeho zapuštěné tlačítko šlo zmáčknout jen v dolní polovině, ve vyšších pozicích už máte smůlu. Je to škoda, protože by s tím bylo mnohem pohodlnější například přesouvání souborů z rohu do rohu a podobné operace.

pohled na ntb

Na klávesnici byla doslova radost psát. Příjemný vyšší zdvih, tichost, standardní rozložení s numerickým blokem – to vše vás potěší a věřte, že na ní budete rádi psát i sáhodlouhé texty. Nesmím zapomenout ani na dvouúrovňové, bílé decentní podsvícení, které vám bude dělat společníka při noční práci. U toho se dostávám k jedné menší (zřejmě softwarové) chybičce. Pokud zhasne displej, zhasne i podsvícení klávesnice, což je poměrně logické. Pokud displej rozsvítím například pohybem kurzoru, podsvícení zůstane i nadále vypnuté a já ho musím manuálně zapnout. Věřím ale, že tento problém vyřeší nějaká ze softwarových aktualizací.
Horní řada kláves je v defaultním nastavení používána na ovládání funkcí notebooku, v aplikaci Lenovo Vantage je možné toto chování změnit, nebo si stačí zapnout Fn Lock. V aplikaci lze i zaměnit klávesy Fn a Ctrl. Příjemným doplňkem jsou čtyři tlačítka nad numerickým blokem – je možné jimi spouštět kalkulačku, psát závorky, smazat zadání anebo počítač uspat. Je to maličkost, ale příjemní vám to práci. Nad klávesnicí se nachází vývod teplého vzduchu.

Klávesnice podsvícení

Rovnoměrnost podsvícení na druhý stupeň

Klávesnice

A tím se dostáváme ke hlučnosti. Počítač je při běžné práci úplně, ale úplně tichý. Roztočit ventilátor se mi povedlo až při zapnutí benchmarku (tzn. při náročnější procesorové či diskové činnosti), při hraní anebo při použití náročnějších aplikací (Adobe Photoshop, Illustrator). Při běžné práci se zahřívá naprosto minimálně, a pokud, tak teplo ucítíte shora na klávesnici, ne u touchpadu zařízení.

Nad displejem se nacházela 720p webkamera a dva mikrofony se Skype certifikací. Jejich kvalitu bych zařadil do lepšího průměru a pro odbavení konferenčních hovorů budou stačit. Zklamáním byly dva 1,5W reproduktory, které se (díky vysoké kompresi zvuku) nehodí na jakékoli poslouchání hudby nebo sledování filmů. Nepomohla ani změna režimu reprodukce v programu Lenovo Vantage. Škoda.

Výkon a baterie

Z hlediska výkonu si nemám na co stěžovat. Někomu by mohla scházet dedikovaná grafika a výkonnější procesor, mně osobně by tato konfigurace na běžné pracovní použití stačila (jen bych si možná pro pocit zaplatil za Intel Core i5). Aplikace se díky SSD disku spouštěly rychle, bez jakéhokoliv zaváhání a stroj byl celkově velice svižný.

Soubor s kompletními výsledky z 3DMarku si můžete stáhnout ZDE.

Jak je na tom výdrž baterie? Výrobce udává zhruba 12 hodin, mně se povedlo dostat na hodin osm. Při hraní náročnějších her počítejte se zhruba polovinou či čtvrtinou (cca 2-4 hodiny). Notebook jsem měl ve škole a celou dobu se mnou vydržel (zaplá WiFi, Bluetooth, jas na 75 %, převážně „kancelářská“ práce), po příchodu domů jsem měl ještě půlku baterie k dispozici. Akumulátor má kapacitu 45000 mWh (3736 mAh) a z patnácti na sto procent ho dobijete přiloženým rychlodobíjecím 65W adaptérem za hodinu a půl. V aplikaci Lenovo Vantage lze nastavit, aby se baterie dobíjela jen do určité kapacity (pokud by byl notebook připojený neustále do sítě, tak tato funkce zabraňuje jejímu ničení). Já osobně bych si koupil další, normální adaptér – rychlonabíjení obvykle bateriím moc nesvědčí a mají tendenci rychleji rychleji „odcházet“.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky